تعمیر ساید بای ساید و ۳ مشکل رایج در خرابی ساید بای ساید

تعمیر ساید بای ساید و ۳ مشکل رایج در خرابی ساید بای ساید

تعمیر ساید بای ساید

یخچال فریزر ساید بای ساید که اخیراً بسیار مورد استفاده بوده و محبوب است، استفاده‌ای آسان و دارای بیشترین میزان کارایی و امکانات است. حال مانند هر وسیله دیگری به مرور زمان با مشکلاتی رو به رو می‌شود و نیازمند تعمیر می‌شود. در ادامه به برخی از مشکلات و راه‌حل آن‌ها می‌پردازیم.

تعمیر ساید بای ساید
تعمیر ساید بای ساید

الف) چگونگی تعمیر ساید بای ساید اگر مخزن آب یخ زده باشد.

برای توزیع آب در یخچال ساید بای ساید از یک مخزن آب کوچک در قسمت سرد کن یخچال استفاده می‌شود. این مخزن که آب را قبل از توزیع خنک می‌کند، در امتداد دیواره پشتی یخچال و پشت کشوها قرار دارد. مخزن به دلیل محل قرارگیری ممکن است یخ بزند و آب را به درستی توزیع نکند. پس برای تعمیر ساید بای ساید نیاز به انجام چند مرحله است تا اطمینان حاصل کنید که یخچال درست کار می‌کند و دوباره این مخزن یخ نمی‌زند.

  1.      قسمت پایینی کشوها را از یخچال جدا کنید. در برخی از مدل‌های یخچال برای آزاد کردن و خارج کردن کشوهای یخچال نیاز است که قسمت جلویی کشوها را بلند کنید. گاهی برای دسترسی به مخزن آب و تعمیر ساید بای ساید، نیاز است که قفسه پایینی را هم از یخچال جدا کنید. بعضی از قفسه‌ها به راحتی از یخچال فریزر جدا می‌شوند، بعضی نیز ممکن است گیره‌هایی به منظور نگه داشتن آن‌ها در محل مناسب داشته باشند.
  2.      یک سشوار را به برق بزنید و آن را در کمترین درجه حرارت قرار دهید. با جلو و عقب بردن سشوار روی مخزن، آب را گرم کنید اما از تماس سشوار و مخزن آب جلوگیری کنید، چون این مخزن از پلاستیک ساخته شده است.
  3.      موقعیت کشوها را بررسی کنید. اگر آن‌ها پر از مواد خوراکی باشد، دما را روی متوسط قرار دهید، اما اگر خالی باشند دما را روی بالاترین مقدار تنظیم کنید. هنگامی که درجه حرارت مخصوصاً در قسمت کشوها بسیار پایین باشد، احتمال یخ زدگی آب مخزن بیشتر می‌شود.
  4.      به تنظیمات درجه حرارت یخچال دقت کنید. اطمینان حاصل کنید که دمای ترموستات بین ۲٫۵ تا ۴٫۵ درجه سانتی گراد است. در صورتی که دما از این مقدار پایین‌تر باشد آب داخل مخزن یخ می‌زند.

هشدار:   قبل از استفاده از سشوار، از خشک بودن قسمت پایین یخچال و کف زمین مطمئن شوید. برای جلوگیری از شوک الکتریکی، سشوار را به یک پریز الکتریکی سه پایه وصل کنید.

ب) چگونگی تعمیر ساید بای ساید اگر مسیر تخلیه مسدود باشد.

انسداد مسیر تخلیه در یک یخچال ساید بای ساید می‌تواند سبب شود که آب در قسمت پایین یخچال و یا زیر کشوها جمع شود، چون تخلیه در قسمت انتهایی یخچال انجام می‌شود. هنگامی که آب در مسیر تخلیه تجمع می‌یابد، ممکن است آب یخ بزند و مسیر تخلیه را مسدود کند. خوشبختانه، می‌توانید در خانه خود چند ابزار اصلی بیابید و انسداد مسیر تخلیه را ظرف چند دقیقه رفع کنید.

  1.      برای دسترسی به انسداد مسیر تخلیه، قفسه‌های پایین فریزر را خالی کنید. می‌توانید مواد خوراکی را به یک ظرف پر از یخ منتقل کنید.
  2.      پیچ‌هایی که پانل پلاستیکی را به دیوار پشتی فریزر متصل می‌کند، پیدا کنید. پیچ‌ها را از پانل جدا کنید. پانل را برای رسیدن به انسداد تخلیه بردارید.
  3.      یخ زدگی عامل انسداد را با آب داغ، گرم کنید. تا زمانی که صدای جریان یافتن آب در مسیر تخلیه را بشنوید، از آب داغ استفاده کنید.
  4.      ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین و ۲ فنجان آب گرم را با هم در یک ظرف کوچک مخلوط کنید. از یک باستر turkey baster برای پاک کردن خط تخلیه استفاده کنید.
  5.       آب اضافی کف فریزر را با حوله‌های کاغذی خشک کنید. پانل پلاستیکی را تعویض کنید و وسایلی را که جدا کردید سر جای خود بگذارید.

 

پ) چگونگی رفع مشکل و تعمیر ساید بای ساید اگر پانل پشت یخ بزند؟

یخچال‌های ساید بای ساید مدرن دارای بیشترین کارایی در کمترین فضای اشغال شده هستند. آن‌ها معمولاً نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، اما ممکن است با مشکلات فراوانی روبرو شوند. در حالی که قطرات یخ کوچک بر روی دیوارهای فریزر و پشت پانل طبیعی هستند، پوشش یخ زده روی دیواره‌ها طبیعی نخواهد بود. در صورت بروز این مشکل معمولاً خود شما می‌توانید آن را بدون سرویس‌کار حرفه‌ای حل کنید. برای افزایش ایمنی، قبل از انجام هر گونه بررسی، عیب ­یابی یا تعمیرات، یخچال را از پریز برق جدا کنید.

۱٫ درب باز

واشر درب کمک می‌کند که هوای سرد یا گرم درون فریزر حفظ شود. اگر واشر کثیف یا آسیب دیده باشد، ممکن است مانع بسته شدن درب به درستی شود، که خود می‌تواند باعث ایجاد یخ زدگی در دیوارهای فریزر شما شود. برای اطمینان از بسته بودن کامل درب، یک اسکناس یا صفحه‌ای از کاغذ را بین واشر و بدنه یخچال قرار دهید. سپس درب را ببندید. اگر اسکناس یا کاغذ با مقاومت کم و یا بدون مقاومت و به راحتی از شیار بین واشر و بدنه خارج شود، واشر به درستی کار نمی‌کند. واشر را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا خاک، گریس و سایر مواد زائد را حذف کنید. اگر واشر آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض کنید.

هنگامی که درب را باز می‌کنید، هوای گرم و مرطوب وارد یخچال می‌شود، و این هوا چرخیده و منجمد می‌شود. گاهی اوقات اگر درب یخچال بیش از حد و تا مدت زمان طولانی باز باشد، یخ زدگی در پشت پنل رخ می‌دهد. پس اطمینان حاصل کنید که هیچ عاملی وجود ندارد که مانع از بسته شدن درب به طور کامل شود، و تعداد دفعاتی که درب یخچال را باز می‌کنید به حداقل برسانید.

۲٫ تهویه نامناسب

تهویه از این منظر اهمیت دارد که تضمین می‌کند که فریزر شما سرد خواهد ماند. اگر چیزی در داخل یخچال منفذ و دریچه‌های داخلی را مسدود می‌کند، فریزر ممکن است گرم شود، در این صورت باعث ایجاد تراکم در دیوارها و در نهایت منجر به یخ زدگی می‌شود. پس اطمینان حاصل کنید که چیزی با دیواره پشتی یخچال در تماس نیست و محتویات را تا آنجا که امکان دارد از دیواره داخلی فریزر فاصله دهید، تا تهویه را بهبود یابد.

۳٫ سیستم یخ زدایی Self-Defrost

اگر درب فریزر به طور صحیح بسته شده باشد و چیزی مانع بسته شدن آن نشود، ایجاد یخ زدگی روی پانل عقب ممکن است نشان دهنده مشکل در سیستم یخ زدایی فریزر باشد. سیستم یخ زدایی کمپرسور را برای مدت کوتاهی هر ۶ تا ۱۲ ساعت خاموش می‌کند تا بتواند بخاری دیفراست یا یخ زدایی را روشن کند. پس یخ زدگی موجود در کویل فریزر ذوب می‌شود و آب در پانل زیری فریزر تخلیه می‌شود. اگر این مؤلفه به خوبی عمل نکند، یخ زدگی ادامه می‌یابد. از این رو محتویات را به یک فریزر دیگر منتقل کنید و فریزر خود را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت خاموش کنید تا به صورت دستی یخ زدایی را انجام دهید. اگر یخ زدگی دوباره ایجاد شود، تعمیر ساید بای ساید خود را به یک تکنسین تعمیر لوازم خانگی بسپارید تا تایمر یخ زدگی را بازبینی کرده و تعمیر کند.

 

 

خدمات ما: 

مرکز تخصصی تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

 

مقالات خواندنی: 

تعمیر یخچال / خرابی یخچال / چگونه تعمیر کنیم؟

مرکز تخصصی خدمات تعمیرات جاروبرقی

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

مطالب مرتبط