تعمیر کولر گازی و ۷  خرابی رایج در کولر گازی اسپلیت

7  خرابی رایج در کولر گازی اسپلیت

۷  خرابی رایج در کولر گازی اسپلیت

کولرهای گازی اسپیلت مدت زیادی است که در منزل‌های ما وجود داشته‌اند و هوای داغ و طاقت‌فرسای تابستانی و هوای سرد زمستانی را در منزل و محل کار برای ما قابل تحمل کرده‌اند. همچنین فضای داخلی را نیز برای ما گرم می‌کنند.  مانند هر وسیله‌ی ساخت بشر این کولر‌ها نیز ممکن است روزی دچار مشکل شوند. در این مطلب می‌خواهیم چند مورد خرابی کولر گازی اسپیلت را که بیشتر اتفاق می‌افتند، معرفی کنیم. همچنین برای تعمیر کولر گازی به هنگام رخ دادن این خرابی‌ها نیز راه حل‌هایی را خواهیم گفت.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

 1. نشت‌ کردن گاز خنک کننده کولر گازی

نشت کردن یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی است. گاز خنک کننده همانطور که از اسم آن نیز مشخص است وظیفه‌ی سرد کردن هوای گرم را دارد. اگر کولر اسپیلت کار خنک‌ سازی را به خوبی انجام نمی‌دهد به احتمال زیاد میزان گاز خنک کننده کم شده است. از آنجایی که گاز خنک‌ کننده در فشار بالایی نگهداری می‌شود همه‌ی خمیدگی‌ها و اتصالات لوله مسی کولر مدام تحت فشار هستند. بخاطر رطوبت هوا و سایر موادی که فلزات را دچار زنگ‌زدگی می‌کنند ممکن است این لوله‌های مسی ضعیف شده و سوراخ‌هایی در آن‌ها ایجاد شود. در بیشتر مواقع این نشتی در قسمت مشعل کولر که در بخش بیرونی است اتفاق می‌افتد. تعمیر کولر گازی اسپلیت در صورت بروز چنین مشکلی کار آسانی است، البته برای تکنسین. تکنسین برای تعمیر این خرابی کولر گازی، گاز آن را دوباره شارژ می‌کند.

 1. خاموش‌ شدن بیش از حد و مداوم کمپرسور

در این مورد در بیشتر مواقع فیلتر اسپلیت به خاطر جمع‌ شدن گرد و خاک دچار گرفتگی شده است. بخاطر مسدود‌ شدن فیلتر کولر گازی نیروی بیشتری برای وارد کردن هوا برای چرخش مصرف می‌کند که در نتیجه بیشتر گرم شده و کمپرسور زود به زود خاموش می‌شود. برای تعمیر کولر گازی در چنین موردی نیازی نیست که تعمیرکاری را خبر کنید. فیلتر اسپلیت را جدا کرده و آن را شستشو دهید، پس از خشک شدن آن را دوباره در مکان خود نصب کنید. اگر این کار را هر ماه یکبار انجام دهید مشکلی بوجود نخواهد آمد. اما اگر باز هم مشکل ادامه پیدا کرد بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید.

 1. شکل گیری یخ در قسمت سیم‌پیچ خنک‌کننده

زمانی که میزان گاز خنک‌کننده کولر کمتر از میزان مورد نیاز باشد، دمای سیم‌پیچ خنک‌کننده خیلی کمتر از دمای عادی می‌شود. بخاطر این اتفاق، رطوبت داخلی اتاق روی سیم پیچ جمع شده و یخ می‌زند. برای تعمیر کولر گازی در صورت بروز این مشکل سعی نکنید که خودتان یخ‌ها را باز کنید، با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا کولر و میزان گاز آن را بررسی کند.

 1. بوی نامطبوع به هنگام روشن‌ کردن کولر

گاهی اوقات ممکن است به هنگام روشن‌ کردن کولر بوی نامطبوعی از آن وارد اتاق شود. نیازی به نگرانی نیست، این خرابی کولر گازی در قسمت تخلیه رخ داده است. اگر شلنگ تخلیه دچار انسداد شده باشد آب درآن جمع شده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. از تعمیرکار بخواهید که سیستم تخلیه را بررسی کرده و آن را تمیز کند؛ مشکل حل خواهد شد.

 1. کولر گازی اسپیلت روشن نمی‌شود

در بیشتر مواقع بخاطر مشکل در مدار و تراشه کولر گازی این خرابی دیده می‌شود. هیچ دلیل مشخصی برای عدم عملکرد درست مدار چاپی کولرگازی وجود ندارد. برخی دلایل احتمالی عبارت اند از:

 •        روشن و خاموش‌شدن بسیار زیاد
 •        ضربه فیزیکی
 •        جریان برق نامناسب
 •        و…

در برخی موارد خرابی را می‌توان تنها با جایگزینی یک قسمت از مدار درست کرد ولی ممکن است که کل مدار تعویض شود که در این صورت شاید هزینه تعمیر کولر گازی شما کمی‌ زیاد شود.

 1. واحد داخلی سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند

گاهی اوقات ممکن است واحد داخل اتاق به هنگام روشن‌ شدن یا در حین کار کردن سروصدای زیادی ایجاد کند؛ این مشکل چندان جدی نیست پس نگران نباشید. قسمت فن درون واحد داخلی دچار مشکل شده است. با کارکرد مداوم در طول چند سال قسمت فن ممکن است از تنظیم خارج شود. برای تعمیر خرابی کولر گازی اسپیلت در این مورد تکنسین واحد درونی را باز کرده و با تنظیم فن واحد را دوباره سر هم می‌کند. گاهی اوقات نیز ممکن است این سروصدا تنها بخاطر گرد و خاک جمع شده روی فن باشد که می‌توان با تمیز کردن آن این مشکل را حل کرد.

 1. تغییر وضعیت خنک کنندگی عمل نمی‌کند

اگر می‌خواهید حالت خنک کنندگی را تغییر دهید و این عملکرد به درستی انجام نمی‌شود دو دلیل وجود دارد؛ یا مدار دچار مشکل شده است و یا موتورهای کولر. در این مورد باید تکنسین را خبر کنید تا تعمیر کولرگازی اسپیلت را انجام دهد.

 

خدمات فراز پشتیبان

ما در مرکز تخصصی تعمیر کولرگازی اسپیلت مجموعه‌ای از تکنسین‌های متخصص را گرد هم آورده‌ایم تا خدمات تعمیرات اسپیلت را در سرتا‌سر تهران ارائه دهیم. اگر دستگاه شما دچار هرکدام از این خرابی‌ها شده است می‌توانید با ما تماس بگیرید تا تکنسین‌های ما در کمترین زمان ممکن در محل حاضر شده و تعمیرات را انجام دهند.

 

مقالات خواندنی: 

تعمیر کولر گازی 

مقالات خواندنی:

تعمیر یخچال / خرابی یخچال / چگونه تعمیر کنیم؟

مرکز تخصصی تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی /چه زمانی به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز داریم؟

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

نکات طلایی برای تعمیر قهوه ساز!

تعمیر جاروبرقی و چند نکته‌ای که باعث می‌شود جاروبرقی به تعمیر نیاز نداشته باشد

مطالب مرتبط