تعمیر یخچال / خرابی یخچال / چگونه تعمیر کنیم؟

خرابی یخچال / چگونه تعمیر کنیم؟

تعمیر یخچال

خراب شدن یخچال و عدم کارکرد مناسب آن مشکلی است که برای هیچکس خوشایند نیست. خریدن یخچال جدید نیز با صرف هزینه‌های بالایی همراه خواهد بود. پس آشنایی با تعمیرات یخچال می‌تواند پیشنهاد خوبی برای کم‌تر شدن هزینه‌ها باشد. در ادامه با  برخی مشکلات و روش های تعمیر یخچال آشنا خواهیم شد:

 

مرکز تخصصی تعمیرات یخچال
مرکز تخصصی تعمیرات یخچال

۱) اگر موتور به طور مداوم کار می‌کند، اما هوای یخچال سرد نمی شود:

در این صورت برای تعمیر یخچال چه چیزی باید بررسی شود: اگر فن موتور فریزر در حال کار است، پس مطمئن شوید که کمپرسور نیز کار می‌کند. شما باید قادر به شنیدن صدای وزوز یا صدای موتور باشید. پیشنهاد می شود که کویل‌های  کندانسور بررسی شود و در صورتی که بیش از حد کثیف هستند، باید تمیز شوند. در این حالت موتور فن خنک کننده نیز باید در حال کار باشد. پس به کویل کندانسور دقت کنید که آیا با خاک، موهای حیوان خانگی، پرز و یا هرگونه آلودگی  پوشیده شده است یا خیر. چون در این صورت کارایی لازم را نخواهد داشت.

کندانسور فن موتور: یک روش ساده برای آن که اطمینان حاصل کنید که آیا سیستم خنک کننده به درستی کار می‌کند یا خیر بدین ترتیب است که ابتدا یخچال را خاموش کنید. سپس به سیم پیچ (کویل) تبخیر و به مقدار یخ زدگی توجه کنید. شما باید یخ زدگی بسیار کمی روی کل کویل داشته باشید. “اگر بیش از نیم یا یک سوم از کویل یخ زده باشد، مشکل را در بسته شدن در یخچال جست و جو کنید. به این معنی که به احتمال زیاد به دلیل نشت ، محدودیت‌هایی در سیستم وجود دارد. بدین ترتیب از جمله پیشنهادها برای تعمیرات، پیدا کردن و تعمیر نشت یا انسداد، تعویض مبدل حرارتی و فیلتر خشک کن سیستم خواهد بود.

۲) اگر حس می‌کنید هوای سرد داخل یخچال هنگام بسته بودن درب آن، خارج می‌شود، یا قطرات رطوبت در اطراف درب می بینید:

در این صورت برای تعمیر یخچال چه چیزی باید بررسی شود: این مشکل معمولا توسط یکی از سه عاملی ایجاد می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

  • الف: واشر درب یخچال کارایی خود را از دست داده است به صورتی که پاره یا کشیده شده است.
  • ب: درب یخچال ممکن است تاب برداشته باشد و صاف نباشد. بنابراین به درستی بسته نخواهد شد، به صورتی که فاصله ای بین بالا یا پایین درب و یخچال ایجاد شده است.
  • ج: ممکن است دندانه ها یا ضامن های درب یخچال door cam از بین رفته باشند (اغلب دربها دارای ضامن هایی هستند که درب را بسته نگه می دارند و در صورتی که آسیب دیده باشند، درب ممکن است بسته نشود).

حال سوال این است که چگونه این مشکل را برطرف کنیم. در بعضی موارد، واشر درب یخچال را می توان با سشوار حرارت داد و برای بسته شدن بهتر درب آن را فرم داد. در صورتی که مشکل برطرف نشد، واشر را تعویض کنید.

اگر درب تاب برداشته است، شما می توانید آن ​​را کاهش دهید. نیروی بسیار کمی به درب وارد کنید و در واقع آن را به گونه ای تغییر شکل دهید که درب بسته شود. اما در این عمل دقت لازم را داشته باشید و به آن فشار زیادی وارد نکنید، چون ممکن است قاب داخلی درب بشکند. اگر دندانه ها یا ضامن های درب یخچال آسیب دیده باشند، می توانید آنها را تعویض کنید.

 

۳) اگر مشاهده می کنید که در داخل یا زیر یخچال آب جمع شده است:

در این صورت برای تعمیر یخچال چه چیزی باید بررسی شود: اگر یخچال شما به گونه ای است که فریزر در بالای یخچال قرار دارد و شما آبی زیر محفظه فریزر می بینید و یا اگر اطراف یا پایین فریزر برفک زده است، شاید همگی نشانه هایی از مسدود شدن مسیر خنک کننده باشد. گاهی غذا می تواند این مسیر را مسدود کند، اما به احتمال زیاد این مسیر یخ زده است. تا زمانی که این مسیر پاکسازی شود، در تمامی مدت زمان یخ زدگی، آب در کویل ها انباشته می شود.

حال برای تعمیر یخچال، باید یخ زدگی که عامل مسدودی این مسیر است را رفع کنید. سشوار پیشنهادی برای ذوب شدن این یخ زدگی است، اما آب داغ آن را سریع تر این مشکل را رفع می کند. هنگامی که مسیر پاکسازی می شود، بررسی کنید که آیا از هیتر یا حرارت دهنده مسیر استفاده می شود یا خیر. اگر جواب مثبت بود و مشاهده کردید که کارایی خود را از دست داده است، آن را تعویض کنید. اگر یک حرارت دهنده فلزی دارید، می توانید از یک بند یا تسمه فلزی برای انتقال مستقیم حرارت به این مسیر استفاده کنید. این روش مسیر مورد نظر را از یخ زدگی حفظ می کند. از طرفی پیشنهاد می شود که دمای یخچال را خیلی سرد نکنید. دمایی در محدوده ۰ تا ۱۰ درجه فارنهایت برای فریزر توصیه می شود. 

۴) اگر فکر می کنید یخچال بیش از اندازه انرژی مصرف می کند و قبض برق شما عددی غیر معمول نشان می دهد:

در این صورت چه چیزی باید بررسی شود: یک یخچال قدیمی که به سختی کار می کند، انرژی زیادی نیاز دارد. شما می توانید از ابزاری برای سنجش و یا یک برنامه بر روی تلفن همراه خود برای ردیابی و بررسی مصرف انرژی یخچال خود استفاده کنید.

 

۵) اگر حس می کنید کویل در پشت یخچال تا اندازه ای غیر معمول گرم است، و می توانید این گرما را از پشت یخچال حس کنید:

در این صورت برای تعمیر یخچال چه چیزی باید بررسی شود: گرمای بیش از حد می تواند به مشکلات بزرگی منجر شود. گرما عامل اصلی شکست کمپرسور است.  لازم است که کویل کندانسور تمیز شده و موتور کندانسور چک شود. اما اگر به آرامی کار می کند و یا اصلا کار نمی کند، آن را تعویض کنید. فرایند حرکت کویل های کندانسور برای خنک شدن یخچال باید به درستی انجام شود. اگر کمپرسور داغ بود، اما کار نمی کرد، پس شروع و انجام فرآیند با مشکل مواجه شده است. معمولا آنها به صورت جداگانه قابل تعویض هستند. اما گر اجزای کمپرسور شروع به کار کنند، اما کمپرسور شروع نکند، کمپرسور خراب است و ممکن است زمان خرید یک یخچال جدید رسیده باشد.

 

۶) اگر ملاحظه می کنید که یخچال نگهدارنده مدار را قطع می کند:

در این صورت برای تعمیر یخچال چه چیزی باید بررسی شود:  تشخیص این مسئله مشکل است. اگر مشکوک به اتصال کوتاه هستید، می توانید آن را قطع کنید و دستگاه را دوباره روشن کنید تا ببینید آیا هنوز ادامه دارد یا خیر. معمولا اگر یک اتصال کوتاه ایجاد شود، علائم قوس یا بوی سوختگی وجود خواهد داشت. برخی از اجزای الکتریکی، مانند کمپرسور، می تواند با سنجش مورد بررسی قرار گیرند.

برای بررسی کمپرسور، رله شروع را از کمپرسور قطع کنید، سپس آن را از هر سه پین به صورت جداگانه به زمین متصل کنید. اگر هر یک از پین ها پیوستگی را نشان می دهد، کمپرسور دچار اتصال کوتاه شده است. یخچال باید به یک پریز برق معمولی وصل شود،و نه یک پریز خراب. اگر آن را به یک پریز مناسب متصل نکنید، رطوبت طبیعی کابینت و آب ناشی از ذوب خ زدگی می تواند باعث بروز اختلال شود.

 

 

مقالات خواندنی:

 

مرکز تخصصی خدمات تعمیرات جاروبرقی

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی / تعمیر در خانه یا تحویل به نمایندگی تعمیرات!؟

مرکز تخصصی تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

مطالب مرتبط