تعمیر مایکروویو – چگونه می‌توان یک مایکروویو را تعمیر کرد؟

چگونه می‌توان یک مایکروویو را تعمیر کرد؟

چگونه می‌توان یک مایکروویو را تعمیر کرد:

اگر مایکروویو شما دچار مشکلاتی شده و نیاز به تعمیر دارد، با مطالعه مقاله حاضر که پیشنهاداتی برای چگونگی تعمیر مایکروویو ارائه می‌دهد، می‌توانید مشکلات آن را شناسایی و برطرف کنید.

 

تعمیر مایکروویو - چگونه می‌توان یک مایکروویو را تعمیر کرد؟
تعمیر مایکروویو – چگونه می‌توان یک مایکروویو را تعمیر کرد؟

۱)       تعمیر مایکروویو در صورتی که دستگاه روشن نمی‌شود:

 

الف) یکی از دلایلی که مایکروویو روشن نمی‌شود این است که جریانی بیش از حد معمول از مدار آن عبور می‌کند. برای مطمئن شدن از سلامت فیوز از مولتی متر استفاده کنید و در صورت نقص آن را تعویض کنید. به علاوه عاملی که سبب نقص در فیوز شده است نیز باید بررسی شود، چون در صورتی که این عامل شناسایی و رفع نشود فیوز جدید نیز خواهد سوخت.

ب) اگر چه این مورد به ندرت رخ می‌دهد ولی عامل دیگر عدم شروع به کار مایکروویو می‌تواند معیوب بودن برد اصلی باشد. بررسی و تشخیص نقص در برد اصلی اغلب حساس بوده و مهارت بالایی را می‌طلبد. اگر از سلامت سایر اجزای مایکروویو اطمینان دارید می‌توانید برد اصلی را جایگزین کنید.

ج) اگر مایکروویو بیش از حد گرم شود، فیوز حرارتی جریان برق را به مایکروویو قطع می‌کند. برای تعیین اینکه آیا فیوز حرارتی دچار نقص شده است یا خیر، از یک مولتی متر استفاده کنید. و در صورت عدم مشاهده جریان پیوسته، آن را جایگزین کنید.

 

۲)      تعمیر مایکروویو در صورتی که گرم نمی‌شود:

 

الف) دیود توان خروجی A / C ترانسفورماتور را به D / C تبدیل و ولتاژ تقریباً ۵۰۰۰ ولت را دو برابر می‌کند. این ولتاژ بالا توان لازم مگنترون برای گرم کردن غذا را فراهم می‌کند. اگر دیود بسوزد، مگنترون ولتاژ کافی برای ادامه روند را دریافت نخواهد کرد و مایکروویو دیگر گرم نمی‌شود. در این صورت دیود را تعویض کنید. می‌توانید برای بررسی دیود از مولتی متری با باتری ۹ ولتی استفاده کنید و یا باتری ۹ ولتی را به صورت سری با دیود قرار دهید. هنگامی که جریان معکوس می‌شود، دیود باید تنها در یک جهت کار کند و پیوستگی در جریان داشته باشد.

 

ب) درب اکثر مایکروویو ها سه یا چهار سوئیچ دارد. هنگامی که درب مایکروویو بسته می‌شود، سوئیچ‌های درب به ترتیب عمل می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که درب به درستی بسته شده است. اگر هر کدام از سوئیچ‌های درب عمل نکند، مایکروویو روشن نخواهد شد و گرم نمی‌شود. برای بررسی و تعیین سوئیچ‌های درب ناقص از مولتی متر استفاده کنید. اگر هر کدام از سوئیچ‌های درب اتصال ندارد، آن را تعویض کنید.

 

ج) مگنترون با استفاده از ولتاژ و توان DC بالا، وظیفه تولید فرکانس در مایکروویو برای گرم کردن غذا را به عهده دارد. اگر مگنترون بسوزد، مایکروویو گرم نخواهد شد. مگنترون قابل تعمیر نیست، پس اگر مگنترون بسوزد، باید آن را تعویض کنید.

 

۳) تعمیر مایکروویو در صورتی که بعد از چند ثانیه خاموش می‌شود:

 

الف) ممکن است به مرور زمان سوئیچ درب بشکند. هر یک از سوئیچ‌های درب را برای بررسی نشانه‌هایی از خروج گرما چک کنید. اگر هیچ علائمی از شکسته شدن سوئیچ درب مشاهده نمی‌شود، از یک مولتی متر برای آزمایش هر سوئیچ و تداوم جریان در آن استفاده کنید. اگر هر یک از سوئیچ‌ها به طور قابل توجهی آسیب دیده باشد یا پیوستگی در جریان برق را نشان ندهد، آن را جایگزین کنید.

 

ب) صفحه لمسی و کنترل پنل: برای تعیین اینکه آیا پد لمسی و کنترل پنل دچار نقص شده است یا خیر، سعی کنید هر یک از دکمه‌های کنترل پنل را فشار دهید. اگر برخی دکمه‌ها به درستی جواب نمی‌دهند، حتی اگر باقی دکمه‌ها نیز درست کار می‌کنند، صفحه لمسی و کنترل پنل را تعویض کنید.

 

۴)      تعمیر مایکروویو در صورتی که صفحه نمایش کار نمی‌کند:

اگر صفحه نمایش تا اندازه‌ای خاموش می‌شود، برد نمایش دچار مشکل شده است. اما اگر صفحه نمایش به هیچ وجه کار نکند، ممکن است مشکل از برد اصلی کنترل و یا صفحه نمایش باشد.

 

۵)      تعمیر مایکروویو در صورتی که خود به خود روشن می‌شود:

ابتدا اطمینان حاصل کنید که صفحه لمسی به درستی کار می‌کند. در صورت کارکرد درست صفحه لمسی، برد اصلی کنترل احتمالاً دچار مشکل شده است. در این صورت باید برد کنترل تعویض شود.

 

۶)      تعمیر مایکروویو در صورت عدم کارکرد فن:

الف) فن موتور Exhaust Fan Motor: برای تعیین اینکه آیا فن موتور معیوب است یا خیر، آن را از مایکروویو جدا کرده و سعی کنید تیغه فن را با دست بچرخانید. اگر تیغه‌ها آزادانه نچرخند، فن را تعویض کنید. اما اگر تیغه‌های فن به طور آزادانه بچرخند، از یک مولتی متر برای سنجش توان ورودی و تداوم جریان استفاده کنید. اگر موتور توان دارد اما قادر به اعمال آن نیست، آن را تعویض کنید. در صورتی که برق در موتور جریان ندارد نیز، باید تعویض صورت گیرد.

 

ب) ترموستات دمای هوا را کنترل می‌کند و در صورت لزوم فن را روشن می‌کند. اگر ترموستات دچار نقص باشد، فن خروجی را خاموش نخواهد کرد. برای کارکرد درست ترموستات از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر جریان برق در ترموستات تداوم لازم ندارد، آن را تعویض کنید.

 

ج) یکی دیگر از دلایل عدم کارکرد فن، می‌تواند نقص برد کنترل اصلی باشد. گرچه این مورد معمول نیست. پس قبل از جایگزینی برد کنترل، ابتدا فن موتور خروجی و سیم کشی را بررسی کنید. اگر فن موتور خروجی قدرت لازم را نداشته باشد، صفحه اصلی کنترل ممکن است معیوب باشد.

 

۷) تعمیر مایکروویو در صورتی که چراغ آن روشن نمی‌شود:

الف) ممکن است خود لامپ سوخته باشد. پس لازم است قبل از جایگزینی هر یک از قطعات مربوط به لامپ، ابتدا لامپ را تعویض کنید.

 

ب) قبل از جایگزینی برد کنترل، لامپ‌های برق، سوکتها و سیم کشی را بررسی کنید. اگر به نظر می‌رسد که این قطعات به درستی کار می‌کنند، کنترل پنل را با یک مولتی متر آزمایش کنید تا بررسی شود که آیا ولتاژ لازم به سوکت لامپ وجود دارد یا خیر. اگر برد کنترل ولتاژ کافی برای سوکت لامپ ارسال نمی‌کند، برد کنترل را تعویض کنید.

 

پ) قبل از جایگزینی سوکت نور، لامپ را تعویض کنید. در این صورت نیز اگر لامپ روشن نشد، از یک مولتی متر برای آزمایش جریان برق در سوکت نور استفاده کنید. در صورت عدم تداوم جریان در سوکت، آن را تعویض کنید.

 

نکته قابل توجه در کلیه مراحل تعمیر این است که مایکروویو حتی پس از خاموش شدن، می‌تواند هزاران ولت برق را در خازن با ولتاژ بالا ذخیره کند. پس جایگزینی قطعات الکترونیکی در مایکروویو بسیار خطرناک بوده و بهتر است تکنسین‌های ماهر آن را انجام دهند.

 

 

خدمات ما:

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

مرکز تخصصی خدمات تعمیر جاروبرقی

مطالب مرتبط