تعمیر یخچال فریزر / تامین قطعات یخچال فریزر

چگونگی تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی از وسایل حیاتی و ضروری خانه است، به طوری که مواد خوراکی و مصرفی را در طول شبانه روز تازه و سالم نگه می‌دارد. بنابراین جای تعجب نیست که خراب شدن و عدم کارکرد صحیح یخچال مشکلاتی را در زندگی روزمره به همراه دارد. با این حال اگر به تعمیر یخچال فریزر علاقه مند شدید تا بتوانید مشکلات رایج و معمول آن را با ابزارهای ساده مانند پیچ گوشتی، انبردست و … بر طرف کنید و یا حتی یک سری قطعات جزئی و ارزان قیمت آن را تعویض کنید، در ادامه با ما همراه شوید.

تعمیر یخچال فریزر
تعمیر یخچال فریزر

۱)چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که خنک سازی انجام نشود:

الف) ممکن است کویل کندانسور که وظیفه انتقال گرمای یخچال را برعهده دارد و معمولاً در قسمت زیرین یخچال فریزر قرار دارد، کثیف باشد. اگر کویل کندانسور کثیف باشد گرما را به طور مؤثر خارج نمی‌کند، در نتیجه کارایی یخچال کاهش می‌یابد. بنابراین بهتر است کویل کندانسور را چک کنید تا در صورت کثیفی، تمیز شود.

ب) یکی دیگر از دلایل عدم خنک سازی یخچال، کارکرد نامناسب موتور فن کندانسور است. پس برای بهبود این مشکل ابتدا تیغه‌های فن را جهت برطرف کردن هر گونه انسداد بررسی کنید. در صورتی که تیغه‌ها آزادانه نچرخند، فن کندانسور باید جایگزین شود. برای بررسی آن می‌توانید از یک مولتی متر استفاده کنید.

ج) وظیفه موتور فن تبخیر کننده این است که هوای خنک را از کویل­های خنک کننده به تمامی قسمت‌های یخچال فریزر منتقل کند. پس در صورت عدم کارکرد صحیح، یخچال فریزر خنک نخواهد شد. برخی یخچال‌ها ممکن است بیش از یک موتور فن تبخیر کننده داشته باشند. در صورتی که یخچال دارای تنها یک موتور فن تبخیر کننده باشد، محل قرارگیری آن داخل فریزر است. اما نکته قابل توجه این است که در صورت بروز این مشکل با وجود سرد بودن فریزر، قسمت داخلی یخچال سرد نمی‌شود. پس برای بررسی معیوب بودن موتور فن تبخیر کننده، تیغه‌های آن را بچرخانید، در صورتی که تیغه آزادانه نچرخد، آن را تعویض کنید. به علاوه عدم کارکرد صحیح این موتور موجب افزایش صدای یخچال می‌شود. پس اگر یخچال صدای زیادی تولید می­کند، این موتور را تعویض کنید.

۲)چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که سبب یخ زدن غذا یا میوه می­‌شود :

الف) ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیر کننده و موتور فن کندانسور (در صورت لزوم) هدایت می‌کند. اگر ترموستات کنترل دما به درستی عمل نکند، ممکن است سیستم خنک سازی مدت زمان بیشتری را صرف خنک سازی یخچال کند. در نتیجه، دمای یخچال فریزر بسیار کاهش می ­یابد. برای تعیین معیوب بودن ترموستات، آن را از پایین‌ترین درجه به بالاترین تنظیم بچرخانید و منتظر شنیدن صدایی شبیه به یک کلیک باشید. اگر ترموستات صدای کلیک مانندی تولید کند، احتمالاً معیوب نیست. اما در صورتی که این صدا تولید نشود، برای بررسی ترموستات، از یک مولتی متر استفاده کنید. اگر ترموستات قابلیت کنترل دما را ندارد، آن را تعویض کنید.

ب) ترمیستور دمای هوای یخچال را می‌خواند و آن را  به بورد کنترل ارسال می‌کند. سپس بورد کنترل توان ورودی به کمپرسور و موتور فن تبخیر کننده را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، ممکن است فن کمپرسور و موتور فن تبخیر کننده بیش از حد معمول کار کنند. در نتیجه، یخچال فریزر خیلی سرد خواهد شد. برای تعیین معیوب بودن ترمیستور، از یک مولتی متر استفاده کنید. مقاومت ترمیستور باید با دمای یخچال تغییر کند. اگر مقاومت ترمیستور تغییر نمی‌کند، پس بایستی آن را تعویض کنید.

۳)چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که نشتی آب دارد:

الف) یافتن علت نشتی آب ممکن است سخت باشد و دقت زیادی را بطلبد. اگر مخزن تخلیه آب یخ زده باشد، آب اضافی وارد شده به داخل مخزن سرریز می‌کند و به قسمت‌های پایینی یخچال نفوذ می‌کند. پس برای یافتن عامل نشت آب، مخزن تخلیه را چک کنید. در صورت یخ زدگی این مخزن، آن را برطرف کنید. به علاوه می‌توانید مخزن را با آب داغ بشویید تا از برطرف شدن یخ زدگی اطمینان حاصل کنید.

ب) دریچه ورودی آب برای تأمین آب یخ ساز باز می‌شود. اگر دریچه ورودی آب ترک خورده باشد یا اتصال آن شل باشد، آب از آن خارج می‌شود. پس دریچه ورودی آب را برای مشاهده‌ی ترک‌های احتمالی بررسی کنید.

۴) چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که لامپ آن روشن نمی‌شود:

الف) ممکن است لامپ روشنایی یخچال سوخته باشد. پس بهتر است قبل از تعویض یا تعمیر هر قسمتی از سیستم روشنایی یخچال، لامپ آن را تعویض کنید.

ب) یکی از دلایل روشن نشدن لامپ می‌تواند نقص در سیستم روشنایی یخچال باشد. برخی از تولید کنندگان یخچال فریزر، اجزای سیستم روشنایی یخچال را به صورت جداگانه عرضه نمی‌کنند. در این صورت نیاز است که کل مجموعه روشنایی تعویض شود.

۵) چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که صدای موتور آن بسیار بلند است:

الف) اگر صدای موتور یخچال فریزر بسیار بلند است، مخصوصاً زمانی که یکی از درب‌ها باز است پس تیغه‌های فن کمپرسور یا فن تبخیر کننده خراب هستند. ابتدا تیغه موتور فن تبخیر کننده که در پشت پنل است را چک کنید. برای این کار سعی کنید تیغه‌ها را با دست بچرخانید. اگر تیغه‌ها آزادانه نمی‌چرخند بررسی کنید که آیا عاملی برای اصطکاک یا مالش آن­ها به اشی­ای وجود دارد و یا اینکه چیزی مانع چرخش آن­ها می‌شود. به علاوه نیاز است که تیغه فن کندانسور در قسمت پایین و پشت یخچال را برای بررسی هرگونه مانع در چرخش فن چک کنید.

ب) هنگامی که فن موتور تبخیر شده فریزر پشت پانل خراب می‌شود، اغلب عاملی برای ایجاد سر و صدای فراوان است. هنگامی که درب یخچال و فریزر باز می‌شود، این صدا بسیار بلندتر خواهد بود. پس اگر موتور فن تبخیر کننده بسیار پر سر و صدا است، آن را جایگزین کنید.

۶) چگونگی تعمیر یخچال فریزر در صورتی که یخچال برفک‌های ایجاد شده را برطرف نمی‌کند:

الف) بورد کنترل برفک زدایی تعیین می‌کند که چه زمانی این چرخه انجام شود. اگر این بورد با نقص مواجه شود، چرخه برفک زدایی انجام نمی‌شود. قبل از جایگزینی بورد کنترل برفک زدایی ابتدا هیتر و ترموستات مربوط به برفک زدایی را بررسی کنید. اگر این اجزا به خوبی کار کنند، پس به احتمال قوی مشکل از بورد کنترل برفک زدایی است.

ب) تایمر برفک زدایی، در طول روز چندین مرتبه هیتر (گرم کننده) مربوطه را روشن می‌کند تا برفک فویل‌های تبخیر کننده را آب کند. اگر این تایمر خراب باشد، چرخه برفک زدایی انجام نمی‌شود. برای بررسی این تایمر، به آرامی عوامل ایجاد برفک را فراهم کنید تا چرخه برفک زدایی فعال شود. در این صورت کمپرسور باید خاموش و هیتر باید روشن شود. در صورتی که تایمر توان لازم برای اجرای عملیات برفک زدایی را ارسال نمی‌کند و یا این پروسه بیش از سی دقیقه طول می‌کشد، پس تایمر برفک زدایی خراب است و باید تعویض شود.

تعمیر یخچال فریزر
تعمیر یخچال فریزر

خدمات ما:

تعمیر یخچال

مقالات خواندنی: 

تعمیر یخچال

تعمیر یخچال / خرابی یخچال / چگونه تعمیر کنیم؟

مرکز تخصصی تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

مطالب مرتبط