تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی / تعمیر در خانه یا تحویل به نمایندگی تعمیرات!؟

تعمیر ماشین ظرفشویی / تعمیر در خانه یا تحویل به نمایندگی تعمیرات!؟

آیا می‌دانید که شما می‌توانید بسیاری از تعمیرات معمول ماشین ظرفشویی خودتان را انجام دهید؟ در حالی که ماشین ظرفشویی ممکن است یک دستگاه پیچیده به نظر رسد، در عین حال دستگاهی ساده است که می‌توانید به تنهایی آن را تعمیر کنید.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی / تعمیر در خانه یا تحویل به نمایندگی تعمیرات!؟
تعمیر ماشین ظرفشویی / تعمیر در خانه یا تحویل به نمایندگی تعمیرات!؟

۱) ماشین ظرفشویی شما چگونه کار می‌کند:

درک نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی به شما کمک می‌کند تا ماشین را به راحتی و با خیال راحت تعمیر کنید. ماشین ظرفشویی آب داخل مخزن زیرین را تا دمای ۱۴۰ درجه فارنهایت با یک المنت حرارتی گرم کرده و بر روی ظروفی که مایع ظرف شویی روی آن‌ها توزیع شده، اسپری یا پمپاژ می‌کند. بعد از اسپری ثانوی، المنت‌های حرارتی دوباره به خشک کردن ظروف ادامه می‌دهند. درجه حرارت بالا و فشار آب بالا ملزم می‌کند که درب و دیگر نقاط دستگاه کاملاً بسته و محکم باشند. اکثر مشکلات مربوط به تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز به ابزارهای ساده و مهارت‌های پایه‌ای دارند.

 

۲) چگونگی تعمیر ماشین ظرف شویی اگر ماشین ظرفشویی سرریز کرد:

اسمبلی شناور در مخزن ماشین ظرفشویی، دستگاهی با شکل بشقاب است که در صورت افزایش آب در مخزن بالا می‌آید. هنگامی که آب به یک ارتفاع مشخص می‌رسد، این قطعه شناور سبب قطع جریان آب می‌شود. اگر شناور حرکتی نداشته باشد یا سوئیچ کار نکند، آب تا زمانی که سرریز شود، افزایش خواهد یافت.

تعمیر قطعه شناور ماشین ظرفشویی: اغلب، تعمیرات مربوط به این شناور مسئله‌ای ساده است و با بالا و پایین بردن چند باره آن توسط دست حل شده و آزاد می‌شود. شناور نیاز به حرکت آزادانه برای فعال کردن سوئیچ دارد. اگر این اتفاق نمی‌افتد و یا اگر شناور به طور قابل توجهی آسیب دیده باشد، تمام شناور باید تعویض  شود.

رفع و تعمیر  سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی: سوئیچ شناور، سوئیچی کوچکتر از یک فندک سیگار،  که جریان الکتریکی با ولتاژ پایین را قطع می‌کند. شناور را بلند کنید و به دقت گوش دهید. اگر شما یک صدای تلنگری فلزی سخت را می‌شنوید، می‌توانید امیدوار باشید که سوئیچ به درستی کار می‌کند. اگر نه، این قسمت ارزان قیمت را جایگزین کنید. نقاط دسترسی به سوئیچ شناور برای مدلهای مختلف متفاوت است، بنابراین برای پیدا کردن مکان، باید از دفترچه راهنمایی دستگاه خود کمک بگیرید. بسته به مدل شما، ممکن است در پشت دستگاه یا در جلوی آن قرار داشته باشد. پس از انجام این مراحل و در حالت خاموش دستگاه، سوئیچ را در مکان خود قرار دهید. جایگزینی ساده است. به گونه‌ای که سوئیچ کنونی با زدن سوئیچ جدید در حالت غیرفعال قرار خواهد گرفت.

۳) چگونگی تعمیر ماشین ظرفشویی اگر درب ماشین ظرفشویی نشت می‌کند:

اگر آب از پایین یا اطراف درب ماشین ظرفشویی چکه کند، به احتمال زیاد واشر درب دیگر به درستی کار نمی‌کند و نیاز به جایگزینی دارد. حتی اگر دستگاه به خوبی کار می‌کند درب ممکن است نشت کند. البته موارد دیگری نیز ممکن است عاملی برای مشکل سرریز شدن باشند.

اگر درب در زمان‌های مختلف و به صورت تصادفی نشت می‌کند، ممکن است به دلیل اختلال در کارایی دستگاه شما باشد. اگر شرایطی پیش بیاید که مانع از بسته شدن درب محفظه  و یا عاملی برای نشتی آب شود،  موانع یا اجسام بزرگ را عقب بکشید تا مانع از بسته شدن درب نشود.

واشر درب در طول زمان ضعیف می‌شود. این واشر بر روی دستگاه و نه درب نصب شده است که ارزان و تعویض آن آسان  است. واشر قبلی را با دست خارج کنید و محل قرارگیری آن را با مخلوطی از صابون و آب گرم تمیز کنید. اجازه دهید محل مورد نظر خشک شود. می‌توانید از سشوار در درجه حرارت پایین برای صاف کردن واشر استفاده کنید. واشر را در محل مورد نظر فشار دهید، از بالا شروع کنید و به سمت چپ و راست بکشید.

۴) چگونگی تعمیر ماشین ظرف شویی اگر ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود:

هنگامی که ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود و یا به آرامی تخلیه می‌شود، دستگاه شما احتمالاً دارای انسدادی است که می‌توانید آن را برطرف کنید. این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

الف) ابتدا به سینک آشپزخانه نگاه کنید. سینک و ماشین ظرفشویی شما یک سیستم تخلیه مشترک دارند. اگر مسیر تخلیه آشپزخانه مسدود شده باشد، عدم تخلیه سینک هم به همین دلیل است.

 ب) اطمینان حاصل کنید که لوله تخلیه ماشین ظرفشویی (یک لوله پلاستیکی قرقره‌ای) پیچ نخورده باشد. لوله از خروجی ماشین ظرفشویی تا مکان تخلیه باید در مسیری بدون مانع و فشار و پیچ خوردگی باشد.

 پ) فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی خود را در قسمت پایینی دستگاه و در مخزن بررسی کنید. چون فیلتر برای مسدود کردن ذرات بزرگتر طراحی شده است، برخی از ذرات غذایی ریز از فیلتر عبور می‌کنند. آن را با مکش یا کشش پاک کنید. به فیلتر فشار وارد نکنید، چون ذرات داخل فیلتر نفوذ خواهند کرد. اگر ذرات قابل مشاهده وجود نداشته باشد، با دو انگشت، فیلتر را بیرون بیاورید و انسداد را رفع کنید.

ج) دستگاه را خاموش کنید. لوله پلاستیکی تخلیه پشت دستگاه را جدا کنید و به داخل لوله بدمید. اگر هوا آزادانه جریان نداشته باشد، لوله مسدود است. آب را درون یک سینک آب بریزید. اگر برطرف کردن انسداد دشوار است و یا به نظر می‌رسد لوله آسیب دیده، یک لوله جدید خریداری کنید.

۵) چگونگی تعمیر ماشین ظرف شویی اگر ماشین ظرفشویی به اندازه کافی قاشق‌ها و ظروف را تمیز نمی‌کند:

این می‌تواند خبری ناامید کننده باشد. آیا دستگاه ماشین ظرفشویی خراب شده است؟ شاید این طور نباشد. برای دستگاه‌هایی که به خوبی ظروف را تمیز نمی‌کنند، این موارد را امتحان کنید:

الف) بازوهای اسپری کننده را تمیز کنید: آب حاوی مواد معدنی است. بازوی اسپری را خارج کنید و برای حذف مواد معدنی آن را درون سرکه غوطه ور کنید.

ب) دریچه ورودی آب را تعویض کنید: برای بسیاری از مدل‌ها، می‌توانید بدون جابه جایی این مرحله را انجام دهید، اما باید برای امنیت بیشتر دستگاه در حالت خاموش باشد.

 

۶)  چگونگی تعمیر ماشین ظرفشویی در صورتی که ظروف را خشک نمی‌کند:

آیا ظروف بعد از یک چرخه کامل باز هم خشک نمی‌شوند؟ المنت گرمایی پایین دستگاه در مخزن، مسئول عملیات خشک کردن است. که این عنصر از دستگاه نسبتاً ارزان است و جایگزینی آن ساده است.

اما چگونه می‌توان عناصر حرارتی را عوض کرد؟ دستگاه را برای امنیت بیشتر خاموش کرده و آن را از برق بکشید.

 در پشت دستگاه، دو سیم را که به المنت حرارت وصل می‌شوند، با پیچ گوشتی سر تخت، به آرامی سست کنید.

  با توجه به موقعیت خود (چپ یا راست) سیم را روی کف زمین قرار دهید.

  با یک آچار، دو نگهدارنده پلاستیکی را باز کنید. اندازه ممکن است متفاوت باشد، اما معمولاً شما می‌توانید از آچار ۴/۳ اینچی استفاده کنید. به جلو ماشین بروید، درب ماشین را باز کنید و قفسه پایینی را بردارید.

چون شما قبلاً آن را از پشت آزاد کرده‌اید، پس می‌توانید المنت حرارت را بردارید. با دقت مهره‌های نگهدارنده را محکم کنید به گونه‌ایکه ترک نخورند.

 

۷)  روش‌های خاموش کردن و تغییر مکان به منظور تعمیر ماشین ظرفشویی

برای تمامی تعمیراتی که شامل تغییر مکان فعلی دستگاه از محل اولیه آن است، این مراحل را دنبال کنید:

الف) مدار قطع کننده را در سرویس پانل خاموش کنید.

 ب) زیر سینک آشپزخانه، خط لوله آب را مسدود کنید. لوله‌های خروجی آب و سیم برق آن را جدا کنید.

پ) درب ماشین را به منظور نگهداری و حمل راحت‌تر آن،  مقداری باز کنید.   

 

مقالات خواندنی: 

تعمیر ماشین لباسشویی و نکات مهم در نگه‌داری از لباسشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی برندهای ال جی، بوش، موریس، الگانس، سامسونگ

مطالب مرتبط