تعمیر ماشین ظرفشویی – نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی به نظر کار دشواری است، اما تقریباً ۸۰٪ تعمیرات مربوط به ماشین ظرفشویی آسان است و به طور متوسط کمتر از ۱۵ دقیقه برای تعمیر آن زمان نیاز است. از طرفی تعمیر ماشین ظرفشویی توسط یک سرویس کار می‌تواند پرهزینه باشد. توجه کنید که تعمیر ماشین ظرفشویی برای کسی که مهارت زیادی نیز ندارد کار دشواری نخواهد بود. حال اگر می‌خواهید با تعمیرات ماشین ظرفشویی بیشتر آشنا شوید، ادامه مطلب را دنبال کنید که به مشکلات معمول ماشین ظرفشویی و علائم آن‌ها می‌پردازد.

مرکز تخصصی خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی
مرکز تخصصی خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی

 

۱٫ اگر ماشین ظرفشویی پر سر و صدا است:

الف) یکی از دلایل صدای بلند ماشین ظرفشویی را می‌توان پمپ معیوب دانست.

ب) حلقه یاتاقان یا محل اتصال بازوی اسپری را بشویید. این قطعات حلقه‌های پلاستیکی هستند که از بازوی شستشو یا بازوی اسپری حمایت کرده و بازو روی آن چرخانده می‌شود. اگر هر یک از این قسمت‌ها شل و یا فرسوده شوند باعث می­شود که بازوی اسپری به درستی عمل نکند. پس در صورت لزوم و برای تعمیر ماشین ظرفشویی آن‌ها را جایگزین کنید.

پ) بازوی اسپری را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که آزادانه حرکت می‌کند و به قفسه یا ظروف ضربه نمی­زند. اگر حرکت بازوها با لرزه همراه باشد باید آن‌ها را تعویض کنید.

۲٫ اگر ماشین ظرفشویی نشتی دارد:

الف) نقص در پمپ و یا اتصالات آن می‌تواند عاملی برای نشتی باشد. در اتصالات پمپ، واشرهای لاستیکی به کار رفته به انتهای مخزن متصل است و مرور زمان و مواد شوینده می‌تواند واشر را از بین ببرد و نشتی ایجاد کند. برای جلوگیری از نشتی، محفظه‌های شستشو و تخلیه پمپ نیز واشر بندی می‌شوند، پس امکان تخریب واشرهای این قسمت نیز وجود دارد. اما نشت این قسمت‌ها اغلب قابل توجه نیست.

ب) اگر نشتی از قسمت‌های جلویی ماشین ظرفشویی باشد، ممکن است مشکل از واشر درب باشد. واشر درب ماشین ظرفشویی یا طور معمول از لاستیک نرم یا وینیل ساخته شده است. به مرور زمان، وینیل یا لاستیک انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد و شکننده و آسیب پذیر می‌شود. پس در صورت لزوم و تخریب این واشرها آن‌ها را تعویض کنید. همچنین توجه داشته باشید که واشر هم تراز و منظم در محل خود قرار گیرد و شکاف یا فاصله خالی بین درب و واشر وجود نداشت باشد. از طرفی پایه‌های پایینی ماشین ظرفشویی تنظیم و تراز کنید تا درب به درستی بسته شود. قفل درب ماشین را نیز چک کرده و از محکم بسته شدن آن مطمئن شوید.

۳٫ اگر ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود:

الف) قفل درب یا سوئیچ قفل درب را چک کنید.

ب) اگر دستگاه هنوز روشن نمی‌شود و از بسته بودن درب ماشین ظرفشویی اطمینان دارید، به تایمر یا کنترل الکترونیکی نگاه کنید. اولین گام از هر چرخه ماشین ظرفشویی معمولاً تخلیه برای خروج آب باقی مانده در مخزن است. اگر صدای پمپ را در هنگام تخلیه نمی‌شنوید، علت را در تایمر یا کنترل الکترونیک جویا شوید. در تایمر مدل دستی، در هر چرخه از تایمر به ترتیب برای تأمین قدرت موتور پمپ، دریچه ورودی آب، مدار گرم کننده و موتور پمپ تخلیه استفاده می‌شود.

پ) برخی از مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی از رله شروع در موتور اصلی پمپ استفاده می‌کنند. اگر شما انتخاب کردید که قدرت از مدار کنترل به موتور انتقال یابد و ماشین ظرفشویی شروع به کار نکرد، احتمالاً رله شروع موتور معیوب است.

۴٫ اگر درب ماشین ظرفشویی بسته نمی‌شود و یا خراب است:

اولین چیزی که باید بررسی شود قفل درب است. اگر قفل درب ساییده شده باشد نیاز است که تعویض شود.

 

۵٫ اگر ماشین ظرفشویی ظروف را به خوبی تمیز نمی‌کند:

تمیز و پاک کردن ظروف توسط بازوی اسپری پایین و اسپری‌های فوقانی و در صورت لزوم اسپری وسط انجام می‌شود. بدین صورت که اسپری ظروف را با جریان قوی از آب گرم و مواد شوینده پاک می‌کند. اطمینان حاصل کنید که بازوی اسپری حرکتی آزادانه دارد و ظروف مانع آن نمی‌شود. از طرفی بازوهای اسپری باید برای سوراخ‌ها و شکاف‌ها مورد بررسی قرار گیرند. برخی عوامل مانند ذرات مواد غذایی، سلفون، شیشه و یا سایر موارد خارجی ممکن است سوراخ بازوی اسپری را مسدود کند و موجب کاهش نیرو یا جهت اسپری شود. اگر برخی از سوراخ‌ها مسدود شده باشند، باید فیلترهای سیستم را برای مشکلات احتمالی بررسی کنید.

۶٫ اگر ماشین ظرفشویی تخلیه نمی‌شود:

الف) بعضی از مدل‌های ماشین‌های ظرفشویی از یک دریچه کنترل به عنوان بخشی از مخزن تخلیه استفاده می‌کنند. درون دریچه کنترل یک پیستون و مهره وجود دارد. اگر ماشین ظرفشویی به طور کامل تخلیه نمی‌شود، پیستون و مهره می‌تواند منبع مشکل باشد. این آرایه در پایین مخزن و در زیر پوشش مخزن قرار دارد و با چهار پیچ جدا می‌شود.

ب) دریچه کنترل اجازه می‌دهد آب در یک جهت جریان یابد، اما از ورود آب کثیف به ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند. دریچه به طور معمول یک فلاپر لاستیکی است که در خروجی پمپ تخلیه قرار دارد. اگر مشکوک هستید که مسیر تخلیه مسدود شده است یا فاضلاب به ماشین ظرفشویی برمی گردد، احتمالاً مشکل دریچه کنترل است. دریچه فلاپر باید به طور کامل در مسیر تخلیه چرخه باز شود، اما در هنگام شستشو یا حین چرخه، خروجی پمپ را ببندد. اما اگر جسم یا عاملی این دریچه را مسدود نکرده است، برای تعمیر ماشین ظرفشویی این دریچه باید جایگزین شود.

۷٫ اگر ماشین ظرفشویی از آب پر نمی‌شود:

الف) دریچه ورودی آب برای پر کردن ماشین ظرفشویی، مقدار مناسبی آب گرم را از خود عبور می‌دهد و توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی چک می‌شود. اگر ماشین ظرفشویی پر از آب نمی‌شود و آب فشار و توان کافی برای رفتن به سمت دریچه در طول چرخه را ندارد، پس برای تعمیر ماشین ظرفشویی، دریچه ورودی باید تعویض شود.

ب) شناور در پایین مخزن ماشین ظرفشویی واقع شده است و به عنوان وسیله‌ای ایمنی برای جلوگیری از پر شدن مخزن ماشین ظرفشویی از آب عمل می‌کند. شناور با سطح آب موجود در ماشین ظرفشویی بالا می‌آید و هنگامی که سطح آب به حد مطلوب برسد، شناور سوئیچ را خاموش می‌کند تا شیر ورودی آب بسته شود. اگر شناور به درستی عمل نکند، عاملی است که مخزن ماشین ظرفشویی پر نشود.

 

خدمات ما:

تعمیر ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیرات‌ یخچال ساید‌ بای‌ ساید

مرکز تخصصی خدمات تعمیر جاروبرقی

مطالب مرتبط