تعمیر گاه مرکزی ماکروویو نف (NEFF)

 

 

تعمیرگاه مرکزی نف (NEFF). مایکروویو نف .بدون تعطیل، تعمیر و نگهداری لوازم خانگی نف ،قطعات اورجینال،24 ماه ضمانت کتبی.تعمیرگاه و نمایندگی مجاز مرکزی مایکروویو نف .

لطفا از طریق شماره تماس های ذکر شده در قسمت تماس با ما پایین صفحه یا منوی بالای صفحه با ما تماس بگیرید.مایكروویو چیست؟ و مایکروویوها چگونه کار می کنند ؟

مایكروویو، امواج رادیویی با طول موج كوتاه هستندكه مثل پرتوهای قابل رویت نور بخشی از طیف الكترومغناطیسی را تشكیل می دهند . امواج كوتاه بیشتر برای برنامه های تلویزیونی، رادار و تلفن همراه بكار می رود. در صنعت برای فرآوری مواد و در آشپزخانه برای پختن غذا از آن استفاده می شود. این امواج دربرخورد با یك ماده ممكن است منعكس، منتشر یا جذب شوند. مواد فلزی این امواج راكاملاً منعكس می كنند. مواد غیرفلزی مثل شیشه و پلاستیك امواج را از خود عبور میدهند و موادی كه دارای آب هستند مانند غذاها انرژی این امواج را جذب می كنند

. ●مكانیسم كار:
در این دستگاه یك وسیله الكترونیكی بنام گلنترون برای تولید امواج مایكروویو بكار رفته، امواج تولید شده وارد فضای بسته اجاق فلزی، شده ازدیواره ها منعكس و توسط غذا یا مایع داخل آن جذب شود. امواج در غذا نفوذ كرده ، مولكولهای آب داخل آنرا ۱۰x۲۴۵۰ بار و یا ۱۰x۹۵۰ بار در ثانیه تكان داده و جابجا میكند با ایجاد سایش مولكولی تولید گرما كرده، به طوری كه مدت پخت در مایكروویو معمولاً بسیار كوتاه و خیلی كوتاهتر از اجاقهای معمولی است. میزان گرما بستگی به رطوبت، شكل و حجم دارد. به دلیل وجود گرمای غیریكنواخت در برخی غذاها ممكن است سطح غذا گرم شود اما دمای مركزی آن نزدیك به جوش باشد یا در بعضی غذاها ممكن است نقاطی كاملاً پخته و نقاطی نپخته باقی بماند.
دستگاههای جدید مایكروویو دارای سینی گردان هستند تا اینكه اشعه بطور یكنواخت به تمام سطح ماده غذایی برسد. امواج مایكروویو به عمق ۳ تا ۵ سانتی متری غذا (بر حسب تركیب ماده غذایی) نفوذ می كند. بنابراین، هنگامی كه قطعات كوچك ماده غذایی در معرض امواج مایكروویو قرار می گیرند،تابش كاملاً در آن نفوذ می كند و حرارت در تمام ماده غذایی تولید می گردد و منجر به پخت سریع می گردد. قطعات بزرگتر ماده غذایی آهسته تر می پزند پس قطعات را نسبتاً كوچكتر انتخاب كنید تا پخت یكنواخت داشته باشید. اگر آب در ماده غذایی یكسان پخششده باشد، بهتر و سریعتر پخته می شود.
●سلامت مواد غذایی:
با هر روشی كه پخت مواد غذایی را انجام دهیم، قسمتی از مواد مغذی غذا از جمله ویتامین ها از دست می رود روش پخت مایكروویو نیز مانند سایر روشها می باشد فقط زمان پخت كوتاهتر است وقتی قسمتهای غذا ضخیم باشد، انرژی مایكروویو به بخشهای ضخیم تر غذا نفوذ نمی كند وباعث گرم شدن غیریكنواخت غذا می شود. بدین ترتیب در بخش هایی از غذا كه به میزان كافی حرارت ندیده اند، میكرو ارگانیسم ها كشته نمی شوند و برای سلامتی می تواند مضرباشد.
●ظروف مورد مصرف:
مهمترین ظروف مورد استفاده در مایكروویو عبارتنداز: ظروف شیشه ای، چینی، سرامیك و ظروف پلاستیكی مقاوم به حرارت. از ظروف فلزی درمایكروویو نباید استفاده كرد.
به دلیل اینكه ظروف فلزی اشعه را منعكس كرده و ازانتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می كند، همچنین شكل و فرم ظروف در فرآیندمایكروویو مؤثر است برای افزایش در پخت مواد غذایی از ظروف بیضی یا دایره ای شكل ومسطح و كم ارتفاع استفاده می شود.
●گرایش به پخت با مایكروفر:
امروزه گرایش به دستگاههای جدید مایكروویو كه بسیار شیك و مدرن، همراه با عملكردی عالی و چندكاره می باشند بسیار زیاد شده است به طوری كه نیاز به این دستگاه مشابه نیاز به یخچال درآشپزخانه می باشد. ۸۵% خانواده های اروپایی ها برای گرم كردن مواد غذایی یا طبخ كامل غذا از آن مایكروفر استفاده می كنند.
با توسعه تكنولوژی مایكروویو،استفاده از ماكروفر در كشور ما نیز هر روز بیشتر شده و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی از آن استفاده می كنند.
●ایمنی در برابر مایكروویو – طریقه استفاده ازآن:
طراحی اجاق های مایكروویو به گونه ای است كه امواج در اجاق محبوس شده وتنها زمانی ساطع می شوند كه اجاق روشن و درب آن بسته باشد. همه مایكروفرها حداقل دوكلید قفل داخلی دارند كه به محض باز شدن درب دستگاه، تولید امواج را متوقف می كند. البته در حین روشن بودن ممكن است مقداری از امواج از اطراف درب نشت كند و معمولاً میزان نشتی كمتر از حد استاندارد نشانه ایمنی است.
امواج كوتاه می تواند ازاطراف اجاق های آسیب دیده و كثیف یا تعمیر شده به بیرون نفوذ كند. بنابراین، مهم است كه اجاق در شرایط خوبی نگهداری شود. مصرف كنندگان باید مراقب باشند كه درب كاملاً بسته باشد بخشهای ایمنی كه در زمان باز بودن درب از تولید امواج كوتاه جلوگیری می كنند، كار خود را به خوبی انجام می دهند. لولای درب باید در وضع مناسبی باشد، درب باید كاملاً بسته شودو سطح داخل اجاق نباید خراب باشد. همچنین خوردگی و زنگ زدگی روی درب یا لولا یا سطح داخلی اجاق مشاهده نشود.

●انرژی مایكروویو وسلامتی:
انرژی مایكروویو می تواند توسط بدن جذب شده و در بافتهایی كه در معرض اشعه قرار دادند، تولید گرما كند. اعضایی مانند: چشم و بیضه ها حساسترین نقاط بدن نسبت به اشعه مایكروویو هستند.
●دلایل جذابیت اجاق مایكروویو خانگی:
1- سرعت حرارت دهی بسیار بالا – زمان پخت بسیار كوتاه؛

۲ - تنها غذا گرم شده و محیطاجاق و آشپزخانه گرم نمی شود؛

۳ - در زمان پذیرایی سریع از میهمانان كاركرد عالیدارد؛

۴ - حفظ خصوصیت رنگ، طعم مطلوب در سبزیها به علت زمان كوتاه حرارت دهی؛

۵ - كاهش خطرمسمومیت های غذایی به دلیل اینكه از گرم نگه داشتن غذا به مدتطولانی پرهیز می شود؛

۶ - چند منظوره بودن اجاق مایكروویو خانگی (طبخ غذا، ذوبكردن یخ مواد غذایی منجمد و گرم كردن مواد غذایی)؛

۷- جابجا كردن آسان ظروف طبخغذا به علت اینكه گرم نمی شود و دست را نمی سوزاند؛

۸ - جاسازی ساده و زیبا حتینصب به دیوار آشپزخانه؛

۹- صرفه جویی در وقت و انرژی.

●موارد مصرف مایكروویو:
به هر حال تمام روشهای پخت سابقه هزاروچندهزارساله دارند و عیوب خودرا در طول زمان نشان داده اند. اما روش پخت مایكروویو عمر پنجاه ساله دارد. برای روش پختی كه می خواهد عمومی شود ، این زمان برای نشان دادن عیوب آن هنوز كافی نمی باشد. ممكن است بعدها عیوبی در پخت یا مصرف مواد غذایی با این روش پیدا شود. بنابراین، شرط احتیاط آن است كه از این روش پخت به طور دائم و همیشگی استفاده نكنیم و بیشتر برای گرم كردن مواد غذایی از آن استفاده شود در ضمن، غذاهای پخته شده درمایكروویو به هیچ وجه رادیواكتیو نیستند.

 

چطور میزان اشعه مایکروویو را اندازه بگیریم؟
برای اندازه‌گیری میزان اشعه نیاز به ابزار خاصی داریم، اما معمولا سطح تابش این اشعه به فضای بیرون در حدود 2/0 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع است، که بسیار کمتر از حد تعیین شده توسط سازمان استاندارد جهانی است. هر چقدر از مایکروفر دورتر بایستید، اشعه کمتری به شما برخورد می‌کند. در حدود یک متری تقریبا اثری از آن باقی نمی‌ماند.
تاثیرات اشعه مایکروویو به‌روی سلامت چیست؟
تاکنون مقالات زیادی راجع به تاثیرات بیولوژیکی اشعه مایکروویو منتشر شده است. به‌طور کلی، اگر در معرض مقدار زیادی اشعه مایکروویو قرار بگیرید باعث از دست دادن مقدار زیادی انرژی می‌شود. نقاط حساس بدن مثل چشم‌ها و مغز نمی‌توانند از شر گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها خلاص شوند. اما اگر مقدار اشعه کم باشد یعنی در همان اندازه خانگی، آسیبی به این نقاط نمی‌رسد.
برخی آسیب‌های بیولوژیکی را نیز نمی‌توان به گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها ربط داد. افرادی که طولانی مدت در معرض مقدار زیاد این اشعه بوده‌اند، مشکلاتی نظیر سردرد، خستگی چشم، خستگی عمومی و اختلالات خواب ایجاد می‌کند. این تاثیرات به‌دلیل تقابل میدان اشعه مایکروویو با سیستم مرکزی اعصاب بدن به‌وجود می‌آیند. برخی از این آسیب‌ها به‌خاطر گرمای شدید ایجاد شده توسط اشعه نیست. ممکن است این آسیب‌ها به‌دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقدار کم این اشعه هم باشد. البته هنوز شواهد علمی دال‌بر تاثیر مستقیم اشعه مایکروویو و ایجاد این مشکلات به دست نیامده است.
تاثیر مایکروویو روی باطری قلب چیست؟
در گذشته تداخل اشعه مایکروویو با سیگنال‌هایی که دستگاه تنظیم کننده قلب می‌فرستند، تداخل پیدا می‌کرد و فرد دچار مشکلاتی می‌شد.
چون این دستگاه الکترونیکی بود، با دیگر منابع الکتریکی تداخل پیدا می‌کرد و بد کار می‌کرد و در نتیجه باعث رسیدن اطلاعات غلط به ماهیچه‌های قلب می‌شد. به‌این ترتیب برای دستگاه‌ها تنظیم‌ کننده ضربان قلب جدید، پوشش خاصی طراحی کردند. اما اگر از این دستگاه استفاده می‌کنید و البته یک اجاق مایکروویو هم در آشپزخانه دارید، حتما با پزشکتان راجع به آن مشورت کنید.
برخی هشدارهای ایمنی عمومی در مورد اجاق‌های مایکروویو
پیشنهادهایی راجع به ایمنی عملکرد مایکروویوها:
•وقتی دستگاه‌ خالی است آن را روشن نکنید.
•افرادی که قلبشان با دستگاه تنظیم ضربان کار می‌کند، نباید نزدیک مایکروویو شوند.
•پس از هربار استفاده کاملا درون دستگاه، در و درزگیرهای آن را تمیز کنید.
•اجازه ندهید بچه‌ها با آن کار کنند.
•وقتی دستگاه در حال کار کردن است صورت‌تان را نزدیک در آن نگیرید.
پیشنهادهایی برای راه‌اندازی و نگهداری مایکروویوها:
•هنگام باز‌و‌بسته کردن در مایکرویو مراقب باشید درزگیرها شل نشوند و دقت کنید در آن کاملا بسته شود.
•قبل از باز کردن یا انجام هرگونه تعمیری مطمئن شوید که دوشاخه آن را از پریز کشیده‌اید.
•از تخصص و مجرب بودن فردی که دستگاه را تعمیر یا راه اندازی می‌کند کاملا مطمئن شوید.
تاثیرات مایکروویو روی غذا
بر سر تاثیر مایکروویو روی مواد غذایی همچنان بحث و مجادله وجود دارد و عده‌ای آن را بی‌تاثیر می‌دانند و برخی معتقدند طی این پروسه مواد لازم مورد نیاز بدن در غذا از بین می‌رود. طبق گفته برخی متخصصان گرم کردن و پخته شدن تغییراتی را در غذا ایجاد می‌کند و این عمل چه با اجاق‌های مایکروویو صورت گیرد و چه با اجاق گازهای معمولی، تفاوتی نمی‌کند و فقط باید مراقب بود که غذا بیش از اندازه گرم نشود. این درحالی است که برخی دیگر معتقدند وقتی ما غذاهایی که با مایکروویو درست می‌شوند را می‌خوریم درست مثل اینست که غذای بی‌خاصیت یا در اصطلاح «غذای مرده» می‌خوریم. ممکن است طعم غذا خوب باشد اما هیچ ارزش غذایی ندارد.طرفداران مایکروویو آن را بی‌خطرترین نوع آشپزی می‌دانند، چون در آن خبری از سوختن و بریده شدن نیست و هرگز دمای آن بیش از اندازه زیاد نمی‌شود. غذا در این اجاق‌ها دقیقا با همان نیرویی گرم یا پخته می‌شود که در اشعه آفتاب وجود دارد. برخی از مردم فکر می‌کنند که این اشعه رادیواکتیو است در حالی‌که این‌طور نیست و اشعه مایکروویو همان انرژی الکترومگنتیک است که با جریان الکتریسیته تبدیل به اشعه کوتاه می‌شود.در بسیاری از موارد، فقط بخشی از غذا به این طریق پخته می‌شود، زیرا اشعه مایکروویو فقط تا عمق 5 سانتی‌متری سطح ماده نفوذ می‌کند. بقیه گرما از طریق انتقال و پخش شدن به سراسر غذا می‌رسد، برای همین حرکت کردن ظرف در مایکروویو اهمیت دارد و پس از گرم شدن و خاموش شدن مایکروویو باید چند دقیقه بگذاریم، غذا بماند. سرعتی که مایکروویو در پخت غذا دارد نیز این نظریه را قوی‌تر می‌کند که در این مدل پخت ظاهر غذا تغییر نمی‌کند و به‌خصوص رنگ گوشت در آن قهوه‌ای نمی‌شود. یعنی گوشت قبل از اینکه قهوه‌ای شود می‌پزد. به‌این ترتیب پخت گوشت در مایکروویو باعث می‌شود گوشت تر‌و‌تازه و آبدار باشد و مواد مغزی خود را حفظ کند و البته مزه بهتری داشته باشد. در مورد سبزیجات هم پخت سریع آن در مقدار کمی آب باعث حفظ رنگ و خاصیت آن می‌شود و البته مزه بهتری هم دارد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت: مایکروویو تنها برای گرم کردن باقی‌مانده غذا یا پخت دستور غذاهای تلویزیون نیست. در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن می‌توان آن را یافت، گرچه به‌طور کامل نمی‌توان آن را جایگزین اجاق گازهای قدیمی کرد. حال اگر به‌طور کلی بخواهیم بدانیم که آیا پختن غذا با مایکروویو، ایمن است یا نه باید بگوییم که تصمیم در این مورد به عهده شماست، اما استفاده متعادل از آن توصیه می‌شود.

 

 


 1.  

مایكروویو چیست؟ و مایکروویوها چگونه کار می کنند ؟

مایكروویو، امواج رادیویی با طول موج كوتاه هستندكه مثل پرتوهای قابل رویت نور بخشی از طیف الكترومغناطیسی را تشكیل می دهند . امواج كوتاه بیشتر برای برنامه های تلویزیونی، رادار و تلفن همراه بكار می رود. در صنعت برای فرآوری مواد و در آشپزخانه برای پختن غذا از آن استفاده می شود. این امواج دربرخورد با یك ماده ممكن است منعكس، منتشر یا جذب شوند. مواد فلزی این امواج راكاملاً منعكس می كنند. مواد غیرفلزی مثل شیشه و پلاستیك امواج را از خود عبور میدهند و موادی كه دارای آب هستند مانند غذاها انرژی این امواج را جذب می كنند

. ●مكانیسم كار:
در این دستگاه یك وسیله الكترونیكی بنام گلنترون برای تولید امواج مایكروویو بكار رفته، امواج تولید شده وارد فضای بسته اجاق فلزی، شده ازدیواره ها منعكس و توسط غذا یا مایع داخل آن جذب شود. امواج در غذا نفوذ كرده ، مولكولهای آب داخل آنرا ۱۰x۲۴۵۰ بار و یا ۱۰x۹۵۰ بار در ثانیه تكان داده و جابجا میكند با ایجاد سایش مولكولی تولید گرما كرده، به طوری كه مدت پخت در مایكروویو معمولاً بسیار كوتاه و خیلی كوتاهتر از اجاقهای معمولی است. میزان گرما بستگی به رطوبت، شكل و حجم دارد. به دلیل وجود گرمای غیریكنواخت در برخی غذاها ممكن است سطح غذا گرم شود اما دمای مركزی آن نزدیك به جوش باشد یا در بعضی غذاها ممكن است نقاطی كاملاً پخته و نقاطی نپخته باقی بماند.
دستگاههای جدید مایكروویو دارای سینی گردان هستند تا اینكه اشعه بطور یكنواخت به تمام سطح ماده غذایی برسد. امواج مایكروویو به عمق ۳ تا ۵ سانتی متری غذا (بر حسب تركیب ماده غذایی) نفوذ می كند. بنابراین، هنگامی كه قطعات كوچك ماده غذایی در معرض امواج مایكروویو قرار می گیرند،تابش كاملاً در آن نفوذ می كند و حرارت در تمام ماده غذایی تولید می گردد و منجر به پخت سریع می گردد. قطعات بزرگتر ماده غذایی آهسته تر می پزند پس قطعات را نسبتاً كوچكتر انتخاب كنید تا پخت یكنواخت داشته باشید. اگر آب در ماده غذایی یكسان پخششده باشد، بهتر و سریعتر پخته می شود.
●سلامت مواد غذایی:
با هر روشی كه پخت مواد غذایی را انجام دهیم، قسمتی از مواد مغذی غذا از جمله ویتامین ها از دست می رود روش پخت مایكروویو نیز مانند سایر روشها می باشد فقط زمان پخت كوتاهتر است وقتی قسمتهای غذا ضخیم باشد، انرژی مایكروویو به بخشهای ضخیم تر غذا نفوذ نمی كند وباعث گرم شدن غیریكنواخت غذا می شود. بدین ترتیب در بخش هایی از غذا كه به میزان كافی حرارت ندیده اند، میكرو ارگانیسم ها كشته نمی شوند و برای سلامتی می تواند مضرباشد.
●ظروف مورد مصرف:
مهمترین ظروف مورد استفاده در مایكروویو عبارتنداز: ظروف شیشه ای، چینی، سرامیك و ظروف پلاستیكی مقاوم به حرارت. از ظروف فلزی درمایكروویو نباید استفاده كرد.
به دلیل اینكه ظروف فلزی اشعه را منعكس كرده و ازانتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می كند، همچنین شكل و فرم ظروف در فرآیندمایكروویو مؤثر است برای افزایش در پخت مواد غذایی از ظروف بیضی یا دایره ای شكل ومسطح و كم ارتفاع استفاده می شود.
●گرایش به پخت با مایكروفر:
امروزه گرایش به دستگاههای جدید مایكروویو كه بسیار شیك و مدرن، همراه با عملكردی عالی و چندكاره می باشند بسیار زیاد شده است به طوری كه نیاز به این دستگاه مشابه نیاز به یخچال درآشپزخانه می باشد. ۸۵% خانواده های اروپایی ها برای گرم كردن مواد غذایی یا طبخ كامل غذا از آن مایكروفر استفاده می كنند.
با توسعه تكنولوژی مایكروویو،استفاده از ماكروفر در كشور ما نیز هر روز بیشتر شده و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی از آن استفاده می كنند.
●ایمنی در برابر مایكروویو – طریقه استفاده ازآن:
طراحی اجاق های مایكروویو به گونه ای است كه امواج در اجاق محبوس شده وتنها زمانی ساطع می شوند كه اجاق روشن و درب آن بسته باشد. همه مایكروفرها حداقل دوكلید قفل داخلی دارند كه به محض باز شدن درب دستگاه، تولید امواج را متوقف می كند. البته در حین روشن بودن ممكن است مقداری از امواج از اطراف درب نشت كند و معمولاً میزان نشتی كمتر از حد استاندارد نشانه ایمنی است.
امواج كوتاه می تواند ازاطراف اجاق های آسیب دیده و كثیف یا تعمیر شده به بیرون نفوذ كند. بنابراین، مهم است كه اجاق در شرایط خوبی نگهداری شود. مصرف كنندگان باید مراقب باشند كه درب كاملاً بسته باشد بخشهای ایمنی كه در زمان باز بودن درب از تولید امواج كوتاه جلوگیری می كنند، كار خود را به خوبی انجام می دهند. لولای درب باید در وضع مناسبی باشد، درب باید كاملاً بسته شودو سطح داخل اجاق نباید خراب باشد. همچنین خوردگی و زنگ زدگی روی درب یا لولا یا سطح داخلی اجاق مشاهده نشود.

●انرژی مایكروویو وسلامتی:
انرژی مایكروویو می تواند توسط بدن جذب شده و در بافتهایی كه در معرض اشعه قرار دادند، تولید گرما كند. اعضایی مانند: چشم و بیضه ها حساسترین نقاط بدن نسبت به اشعه مایكروویو هستند.
●دلایل جذابیت اجاق مایكروویو خانگی:
1- سرعت حرارت دهی بسیار بالا – زمان پخت بسیار كوتاه؛

۲ - تنها غذا گرم شده و محیطاجاق و آشپزخانه گرم نمی شود؛

۳ - در زمان پذیرایی سریع از میهمانان كاركرد عالیدارد؛

۴ - حفظ خصوصیت رنگ، طعم مطلوب در سبزیها به علت زمان كوتاه حرارت دهی؛

۵ - كاهش خطرمسمومیت های غذایی به دلیل اینكه از گرم نگه داشتن غذا به مدتطولانی پرهیز می شود؛

۶ - چند منظوره بودن اجاق مایكروویو خانگی (طبخ غذا، ذوبكردن یخ مواد غذایی منجمد و گرم كردن مواد غذایی)؛

۷- جابجا كردن آسان ظروف طبخغذا به علت اینكه گرم نمی شود و دست را نمی سوزاند؛

۸ - جاسازی ساده و زیبا حتینصب به دیوار آشپزخانه؛

۹- صرفه جویی در وقت و انرژی.

●موارد مصرف مایكروویو:
به هر حال تمام روشهای پخت سابقه هزاروچندهزارساله دارند و عیوب خودرا در طول زمان نشان داده اند. اما روش پخت مایكروویو عمر پنجاه ساله دارد. برای روش پختی كه می خواهد عمومی شود ، این زمان برای نشان دادن عیوب آن هنوز كافی نمی باشد. ممكن است بعدها عیوبی در پخت یا مصرف مواد غذایی با این روش پیدا شود. بنابراین، شرط احتیاط آن است كه از این روش پخت به طور دائم و همیشگی استفاده نكنیم و بیشتر برای گرم كردن مواد غذایی از آن استفاده شود در ضمن، غذاهای پخته شده درمایكروویو به هیچ وجه رادیواكتیو نیستند.

 

چطور میزان اشعه مایکروویو را اندازه بگیریم؟
برای اندازه‌گیری میزان اشعه نیاز به ابزار خاصی داریم، اما معمولا سطح تابش این اشعه به فضای بیرون در حدود 2/0 میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع است، که بسیار کمتر از حد تعیین شده توسط سازمان استاندارد جهانی است. هر چقدر از مایکروفر دورتر بایستید، اشعه کمتری به شما برخورد می‌کند. در حدود یک متری تقریبا اثری از آن باقی نمی‌ماند.
تاثیرات اشعه مایکروویو به‌روی سلامت چیست؟
تاکنون مقالات زیادی راجع به تاثیرات بیولوژیکی اشعه مایکروویو منتشر شده است. به‌طور کلی، اگر در معرض مقدار زیادی اشعه مایکروویو قرار بگیرید باعث از دست دادن مقدار زیادی انرژی می‌شود. نقاط حساس بدن مثل چشم‌ها و مغز نمی‌توانند از شر گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها خلاص شوند. اما اگر مقدار اشعه کم باشد یعنی در همان اندازه خانگی، آسیبی به این نقاط نمی‌رسد.
برخی آسیب‌های بیولوژیکی را نیز نمی‌توان به گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها ربط داد. افرادی که طولانی مدت در معرض مقدار زیاد این اشعه بوده‌اند، مشکلاتی نظیر سردرد، خستگی چشم، خستگی عمومی و اختلالات خواب ایجاد می‌کند. این تاثیرات به‌دلیل تقابل میدان اشعه مایکروویو با سیستم مرکزی اعصاب بدن به‌وجود می‌آیند. برخی از این آسیب‌ها به‌خاطر گرمای شدید ایجاد شده توسط اشعه نیست. ممکن است این آسیب‌ها به‌دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقدار کم این اشعه هم باشد. البته هنوز شواهد علمی دال‌بر تاثیر مستقیم اشعه مایکروویو و ایجاد این مشکلات به دست نیامده است.
تاثیر مایکروویو روی باطری قلب چیست؟
در گذشته تداخل اشعه مایکروویو با سیگنال‌هایی که دستگاه تنظیم کننده قلب می‌فرستند، تداخل پیدا می‌کرد و فرد دچار مشکلاتی می‌شد.
چون این دستگاه الکترونیکی بود، با دیگر منابع الکتریکی تداخل پیدا می‌کرد و بد کار می‌کرد و در نتیجه باعث رسیدن اطلاعات غلط به ماهیچه‌های قلب می‌شد. به‌این ترتیب برای دستگاه‌ها تنظیم‌ کننده ضربان قلب جدید، پوشش خاصی طراحی کردند. اما اگر از این دستگاه استفاده می‌کنید و البته یک اجاق مایکروویو هم در آشپزخانه دارید، حتما با پزشکتان راجع به آن مشورت کنید.
برخی هشدارهای ایمنی عمومی در مورد اجاق‌های مایکروویو
پیشنهادهایی راجع به ایمنی عملکرد مایکروویوها:
•وقتی دستگاه‌ خالی است آن را روشن نکنید.
•افرادی که قلبشان با دستگاه تنظیم ضربان کار می‌کند، نباید نزدیک مایکروویو شوند.
•پس از هربار استفاده کاملا درون دستگاه، در و درزگیرهای آن را تمیز کنید.
•اجازه ندهید بچه‌ها با آن کار کنند.
•وقتی دستگاه در حال کار کردن است صورت‌تان را نزدیک در آن نگیرید.
پیشنهادهایی برای راه‌اندازی و نگهداری مایکروویوها:
•هنگام باز‌و‌بسته کردن در مایکرویو مراقب باشید درزگیرها شل نشوند و دقت کنید در آن کاملا بسته شود.
•قبل از باز کردن یا انجام هرگونه تعمیری مطمئن شوید که دوشاخه آن را از پریز کشیده‌اید.
•از تخصص و مجرب بودن فردی که دستگاه را تعمیر یا راه اندازی می‌کند کاملا مطمئن شوید.
تاثیرات مایکروویو روی غذا
بر سر تاثیر مایکروویو روی مواد غذایی همچنان بحث و مجادله وجود دارد و عده‌ای آن را بی‌تاثیر می‌دانند و برخی معتقدند طی این پروسه مواد لازم مورد نیاز بدن در غذا از بین می‌رود. طبق گفته برخی متخصصان گرم کردن و پخته شدن تغییراتی را در غذا ایجاد می‌کند و این عمل چه با اجاق‌های مایکروویو صورت گیرد و چه با اجاق گازهای معمولی، تفاوتی نمی‌کند و فقط باید مراقب بود که غذا بیش از اندازه گرم نشود. این درحالی است که برخی دیگر معتقدند وقتی ما غذاهایی که با مایکروویو درست می‌شوند را می‌خوریم درست مثل اینست که غذای بی‌خاصیت یا در اصطلاح «غذای مرده» می‌خوریم. ممکن است طعم غذا خوب باشد اما هیچ ارزش غذایی ندارد.طرفداران مایکروویو آن را بی‌خطرترین نوع آشپزی می‌دانند، چون در آن خبری از سوختن و بریده شدن نیست و هرگز دمای آن بیش از اندازه زیاد نمی‌شود. غذا در این اجاق‌ها دقیقا با همان نیرویی گرم یا پخته می‌شود که در اشعه آفتاب وجود دارد. برخی از مردم فکر می‌کنند که این اشعه رادیواکتیو است در حالی‌که این‌طور نیست و اشعه مایکروویو همان انرژی الکترومگنتیک است که با جریان الکتریسیته تبدیل به اشعه کوتاه می‌شود.در بسیاری از موارد، فقط بخشی از غذا به این طریق پخته می‌شود، زیرا اشعه مایکروویو فقط تا عمق 5 سانتی‌متری سطح ماده نفوذ می‌کند. بقیه گرما از طریق انتقال و پخش شدن به سراسر غذا می‌رسد، برای همین حرکت کردن ظرف در مایکروویو اهمیت دارد و پس از گرم شدن و خاموش شدن مایکروویو باید چند دقیقه بگذاریم، غذا بماند. سرعتی که مایکروویو در پخت غذا دارد نیز این نظریه را قوی‌تر می‌کند که در این مدل پخت ظاهر غذا تغییر نمی‌کند و به‌خصوص رنگ گوشت در آن قهوه‌ای نمی‌شود. یعنی گوشت قبل از اینکه قهوه‌ای شود می‌پزد. به‌این ترتیب پخت گوشت در مایکروویو باعث می‌شود گوشت تر‌و‌تازه و آبدار باشد و مواد مغزی خود را حفظ کند و البته مزه بهتری داشته باشد. در مورد سبزیجات هم پخت سریع آن در مقدار کمی آب باعث حفظ رنگ و خاصیت آن می‌شود و البته مزه بهتری هم دارد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت: مایکروویو تنها برای گرم کردن باقی‌مانده غذا یا پخت دستور غذاهای تلویزیون نیست. در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن می‌توان آن را یافت، گرچه به‌طور کامل نمی‌توان آن را جایگزین اجاق گازهای قدیمی کرد. حال اگر به‌طور کلی بخواهیم بدانیم که آیا پختن غذا با مایکروویو، ایمن است یا نه باید بگوییم که تصمیم در این مورد به عهده شماست، اما استفاده متعادل از آن توصیه می‌شود.

 

 


 1.  

فرازپشتیبان بعنوان تعمیرگاه و نمایندگی مجاز لوازم خانگی نف (NEFF) در ایران و با سالها سابقه کاری موفق در زمینه تعمیرات لوازم خانگی نف را با اطمینان کامل   به فرازپشتیبان بسپارید و مطمئن باشید که با تمام وجود پاسخ اطمینان شما را خواهیم داد.

 

 

دانلود دستورالعمل استفاده از ماکروویو با تصویر  دانلود دستورالعمل استفاده از ماکروویو با نصویر

 

مقدمه

با تشکر از انتخاب این محصول و با امید به اینکه بتوانید استفاده بهینه ای ار این دستگاه داشته باشید ، از قبل از استفاده از دستگاه تمامی نکات موجود در این دفترچه را که حاوی دستورالعمل های مهمی درباره نحوه استفاده و نگه داری دستگاه می باشد را به دقت مطالع فرمایید و آن را در محل مناسبی نگه داری نموده تا در موقع لزوم همواره در دسترس باشد .

اخطار های کلی قبل از استتفاده از محصول :

ولتاژ ورودی دستگاه را با ولتاژ روی پلاک دستگاه کنترل کنید . درب دستگاه را باز کنید و تمام تجهیزات و بسته بندی های آن را خارج کنید . به هیچ وجه پوشش میکای قرار گرقته در داخل محفظه ماکروویو (تعبیه شده در سقف ماکروویو ) را بر ندارید . این پوشش به عوان یک محافظ عمل کرده و کمک می کند که قطعات غذا و چربی به ژنراتور (مولد) دستگاه آسیبی وارد ننماید .

اخطار :

سطح جلویی فر ممکن است با یک پوشش محافظ پوشیده شده باشد . قبل از استفاده از فر برای اولین بار پوشش از داخل به بیرون برداشته شود . دقت کنید که درب  فر به درستی باز و بسته شده و بخش داخلی فر و همچینین قسمت جلویی آن آسیب ندیده باشد . در صورت آسب دیدگی سیم و دوشاخه ، زمانی که دستگاه به خوبی کار نمی کند و یا در صورت سقوط دستگاه هرگز آن را روشن ننمایید و فورا با مرکز خدمات پس از فروش تماس حاصل نمایید .دستگاه را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید . دستگاه هرگز نباید مجاور گرما و حرارت ، امواج رادیویی و یا تلوزیون قرار بگیرد و در طول زمان نصب اطمینان حاصل فرمایید که سیم پشتی دستگاه با سطح مرطوب و یا شی دارای لبه های تیز تماس نداشته باشد . حرارت بالا ممکن است به سیم ها آسیب برساند . قبل از نصب دستگاه اطمینان حاصل کنید که به دو شاخه دسترسی دارید .

اخطار های کلی پس از نصب دستگاه :

 • دستگاه به یک سیم و یک دو شاخه برا یجریان یک تک فاز مجهز است
 • در صورت نیاز به نصب دستگاه از تکنسین ماهر و متخصص کمک بگیرید .
 • ارت دستگاه باید حتما وصل باشد .
 • ارائه دهنده این دستگاه همیچ گونه مسئولیتی را در قبال آسیب های وارده به افراد یا دستگاه که ناشی از نصب و یا استفاده نادرست باشد را نمی پذیرد .
 • دستگاه زمانی که درب آن به طور صحیح بسته شده باشد شروع به کار می کند .
 • پس از اولین باز استفاده از دستگاه ، داخل محفظه  فر و متعلقات آن را تمیز کنید .
 • صفحه چرخان و حلقه آن را در مرکز محفظه فر قرار داده و مطمئن شوید که کاملا ثابت شده باشند.
 • دقت کنید که برای هر با استفاده از ماکروویو باید صفحه چرخان داخل محفظه باشد و به طور صحیح در جای اصلی خود قرار گرفته باشد به طوریکه به دو طرف بچرخد .
 • هیچ گاه فر را بدون نظارت رها نکنید .
 • در صورت مشاهده هر گونه دود و یا آتش درب فر را جهت خفه کردن آن بسته و دستگاه را خاموش نگه دارید و پریز آن را از برق بکشید .
 • هیچ گاه الکل خالص و یا نوشیدنی های الکلی را  در دستگاه قرار ندهید (خطر آتش سوزی)
 • هیچ گاه مایعات و یا دیگر غذا ها را در ظروف در بسته داخل فر قرار ندهید زیرا ممکن است باعث انفجار شوند .
 • این دستگاه باید توسط افراد بزرگسالی که قادر به مطالعه این دفترچه باشند مورد استفاده قرار گیرد استفاده کودکان و افرادی دارای ناتوانی جسمی و روحی هستند و افرادی که تجربه استفاده درست از این دستگاه ها را ندارند غیر مجاز می باشد .
 • هنگامی که دستگاه روشن است کودکان را دور نگه دارید .
 • هیچ گاه غذا و یا نوشیدنی های کودک را در بطری و یا شیشه درب بسته گرم نکنید .
 • پس ار گرم کردن غذای کودک آن را کاملا به هم به زنید تا گرما در تمام قسمت ها به طور هم زمان پخش شود .
 • قبل از اینکه به کودکان غذا بدهید دمای آن را کنترل نمایید. (خطر سوختگی )
 • جهت جلوگیری از سوختگی و یا جوشیدن غذا ها مخصوصا با حجم کم لطفا از قرار دادن غذا در درجات بالا و یا برای مدت زمان طولانی خودداری نمایید . به طور مثال یک رول نان در مدت 3 دقیقه و در صورتی که توان حرارتی بالا باشد می سوزد .
 • برای برشته کردن تنها از دستور Grill   استفاده نموده و در تمام مدت مراقب فر باشید .
 • چنانچه از دستور العمل ترکیبی (Combined Function)  جهت برشته کردن استفاده نمایید در مدت زمان کوتاه آتش خواهد گرفت
 • اطمینان حاصل فرمایید که سیم های برق دستگاه داخل درب فر گیر نکند زیرا امکان آب شدن سیم و لخت شدن آن وجود دارد . امکان پاشیدن مایعاتی نظیر ( آب ، قهوه ، چای ، شیر و غیره ) که نزدیک نقطه جوش هستند در  زمان خارج شدن از محفظه بسیار زیاد است . خطر سوختگی ! برای جلوگیری از این وضعیت در زمان گرم کردن مایعات در فر یک قاشق و یا یک میله داخل مایع در ظرف قرار دهید .

در صورت مواجه شدن با موارد زیر به هیچ عنوان از دستگاه استفاده ننمایید :

 • درب فر درست دسته نشده باشد .
 • لوله ها آسیب دیده باشند .
 • سطح تماس بین درب و پیشانی فر آسیب دیده باشد .
 • درب شیشه ای آسیب دیده باشد .
 • مشاهده جرقه الکتریکی داخل محفظه در حالی که هیچ شی فلزی داخل محفظه نباشد .

لطفا جهت استفاده مجدد از دستگاه با خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید تا توسط یک تکنسین بازبینی و تعمیر شود .

ایمنی :

 • فر تنها جهت مصارف خانگی طراحی و تولید شده است .
 • از تنها جهت پخت و آماده سازی غذاها استفاده ننمایید .

جهت اجتاب از هر گونه صدمه دیدگی و یا شرایط خطرناک دیگر نکات زیر را رعایت فرمایید :

 • هیچ گاه فرا را بدون قرار دادن تکیه گاه ، صفحه چرخان ، حلقه گردان و بشقاب مربوطه روشن نکنید .
 • هیچ گاه ماکروویو را زمانی که خالی است روشن ننمایید . چنانچه هیچ غذایی داخل ماکروویو نباشد امکان آسیب دیدگی دستگاه به علت الکتریسیته بیش از حد وجود دارد .

( جهت آزمایش کردن برنامه های دستگاه یک لیوان آب را داخل داخل دستگاه قرار دهید آب ریز موجها را جذب کرده و از آسیب دیدگی فر جلوگیری می نمایید .)

 • به هیچ وجه منافظ تهویه را نپوشانید و یا مسدود نکنید .
 • از ظروف مخصوص ماکروویو جهت آماده کردن انواع غذاها استفاده کنید .
 • هیچ گاه پوشش میکای موجود در داخل محفظه و بالای آن را بر ندارید . این پوشش از آسیب رساندن چربی ها و ذرات غذایی به ژنراتور دستگاه جلوگیری می کند .
 • هیچ گاه مواد اشتعال زا در داخل فر استفاده ننمایید زیرا زمانی که فر روشن است امکان آتش سوزی وجود دارد .
 • تخم مرغ خام و یا پخته شده را با پوسته خارجی در فر قرار ندهید زیرا امکان انفجار وجود دارد .
 • هیچ گاه از فر برای سرخ کردن غذا ها استفاه ننمایید زیرا به هیچ وجه امکان کنترل دمای روغن در دستگاه وجود ندارد .
 • برای جلوگیری از سوختگی از دست کش مخصوص فر استفاده نمایید .
 • از نشستن روی درب فر زمانی که باز است جدا خودداری فرمایید زیرا باعث آسیب دیدگی لولا های درب می شود . درب فر حد اکثر وزن 8 کیلوگرم را تحمل می نماید جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی لطفا هرگز دستگاه را در وضعیت بیش از این وزن قرار ندهید .

نظافت فر :

هر گونه غذای باقی مانده در محفظه دستگاه باید به طور منظم تمیز شود .

در صورت عدم نظافت ، سطح دستگاه در معرض باقی مانده های مواد غذایی قرار گرفته و این موضوع باعث کاهش طول عمر و به خطر افتادن آن می گردد .

سطح تماس درب فر (جلوی محفظه و بخش داخلی درب ها ) باید همیشه تمیز باشد تا عملکرد فر دچار اختلال نگردد .

تعمیرات :

بخش محافظ خارجی فر نباید به هیچ عنوان برداشته شود . تعمیر دستگاه توسط افراد غیر متخصصص خطرناک می باشد . چنانچه سیم دستگاه دچار آسیب دیدگی شد با خدمات پس از فروش تماس و دستگاه را خاموش نگه دارید .

تعمیرو نگه داری این دستگاه باید توسط تکنسین آموزش دیده و یا متخصص فنی انجام گیرد .

در فر های تهویه ای معمول ، گرما و تابش توسط عناصر الکتریکی و یا مشعل گاز به آرامی از خارج به داخل مواد نفوذ می کند اما مقدار عمده ای از انرژی حرارتی صرف گرم کردن هوا ، اجزای فر و ظروف غذا می شود . اما در محصول حرارتتوسط مواد غذایی به خودی خود تولید می شود . انرژی حرارتی در هوا دیواره های محفظه فر غذا ها و ظروف مورد استفاده هدر نمی شود و به بیانی دیگر این غذاست که حرارت داده می شود .

معرفی قسمت های مختفل فر و لوازم جانی آن

1.زباله های تنظیم ( 4 عدد )

2.سیستم گرمایشی گریل

3.المت ایجاد گرمایش و پخت  3 بعدی

4.لامپ

5.صفحه کنترل

6.زبانه مخصوص کشو ها

7.پوشش و محافظ منبع ارسال امواج ماکروویو

8.محفظه فر

9.نگه دارنده و کوپلینگ صفحه چرخان

 1. واشر عایق بندی درب ماکروفر
 2. دستگیره درب
 3. دریچه تخلیه هوا
 4. محفظه خارجی
 5. سیم برق
 6. گیره نگه دارنده سیم برق

 

لوازم جانبی :

دستگاه شامل لوازم جانبی زیر می باشد که هنگام خرید به شما عرضه خواهد شد :

 1. صفحه چرخان
 2. تکیه گاه  صفحه چرخان
 3.  قفسه مشبک کوتاه
 4. قفسه مشبک بلند

( این قفسه برای پخت در حالت سه بعدی ، پخت دوگانه و گریل قابل استفاده می باشند .)

 1. قفسه ای مخصوص سینی شیشه ای
 2. سینی شیشه ای
 • ابتدا تکیه گاه صفحه چرخان (17) را در کوپلینگ صفحه چرخان (9) – در قسمت مرکزی کف فر – جفت نمایید به طوری که بر آمدگی های روی تکیه گاه به سمت بالا باشد و بتواند آزادانه در کوپلینگ بچرخد.
 • صفحه چرخان (16) را روی تکیه گاه (17) قرار دهید .
 • در صورت نیاز قفسه مشبک کتاه/بلند (18/19) را بر روی صفحه چرخان (16) قرار دهید .
 • سینی شیشه ای (21) را در زبانه مخصوص قفسه ها (6) قرار دهید . شما می توانید غذا را مستقیما در سینی شیشه ای (21) بپزید یا اینکه فقسه (20) را داخل سینی قرار داده و غذا را روی ان تهیه نمایید . این حالت برای زمانی که می خواهید غذا را بریان کنید استفاده می شود که در این صورت آب داخل سینی می چکد .

 

نکته :

 • توجه داشته باشید که همیشه صفحه چرخان (16) و تکیه گاه ان را به درستی داخل فر قرار دهید این کار حتی به پخت بهتر غذا کمک می کند . هنگامی که صفخه چرخان (16) به درستی جا گیری نشده باشد – چه شما صدای تلق و تلق بشنوید یا نه – به درستی نمی چرخد و به دستگاه شما آسیب می رساند .
 • صفحه چرخان ممکن است در جهت عقربه های ساعت یا برعکس آن بچرخد و این جهت چرخش هر بار که شما فر را روشن می کنید تغییر می کند و این مسئله روی کارایی پخت غذا هیچ گونه تاثیری ندارد .
 • درهنگام سفارش این لوازم جانبی ( در صورت نیاز مجدد ) به دو نکته توجه داشته باشید : نام قطعات و مدل دستگاه .

 

صفحه کنترل :

صفحه نمایش دیجیتالی :

1.نشاند دهنده پخت

2.نشان دهنده شروع

3.نشان دهنده گریل

4.نشان دهنده پخت سه بعدی

5.نشان دهنده ماکروویو

6.نشان دهنده اطلاعات

 

دکمه های عملیاتی :

7.دکمه اطلاعات

8.دکمه انتخاب زبان

9.ولوم گردان جهت انتخاب حالت پخت

 • پخت در حالت ماکروویو
 • پخت در حالت ماکروویو و گریل
 • پخت در حالت ماکروویو و سه بعدی
 • گریل
 • پخت سه بعدی
 1.  ولوم گردان زمان سنج /  وزن

از این ولوم جهت تعیین زمان پخت یا یخ زدایی و همچنین تعیین وزن مواد غذایی استفاده نمایید .

 1.  دکمه پخت اتوماتیک
 2. دکمه پخت غذای یخ زده
 3. دکه یخ زدایی اتوماتیک
 4. دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو
 5. دکمه شروع فوری start / quick
 6.   دکمه توقف stop
 7.  دکمه پخت سه بعدی
 8. دکمه زمان سنج
 9. دکمه های افزایش /  کاهش

تنظیمات ابتدایی :

1.دستگاه را به برق وصل کنید . در این زمان چیزی بر روی صفحه نمایش ظاهر نخواهد شد .

2.درب را باز نمایید . بر روی صفحه نمایش پیغامی مبنی بر انتخاب زبان ظاهر خواهد شد . دستگاه 6 زبان مختلف را پشتیبانی می کند .

3.درب را ببندید بر روی صفحه نمایش عدد صفر (0) نمایش داده می شود .

          توجه : در صورتی که برای حدود 3 دقیقه از دستگاه استفاده نکنید به طور اتوماتیک وارد حالت انتظار می شود و صفحه نمایش خاموش می گردد . برای بازگشت به حالت قبل کافیست درب دستگاه را باز نمایید .

4.دستگاه را بدون غذا گرم کنید .

 

این دستگاه مجهر به " سیستم نمایش اطلاعات " می باشد که برای انجام هر نوع پختی – با توجه به زبانی که انتخاب کرده اید – دستور العمل هایی را به صورت مرحله به مرحله به شما ارئه می دهد . دکمه اطلاعات (7) را جهت گرفتن اطلاعات در مورد سایر دکمه هایی که روی صفحه کنترل موجود است می توانید استفاده کنید .

انتخاب زبان

به طور پیش فرض زبان انتخابی دستگاه انگلیسی می باشد که البته قابل تغییر است . به این منظور دکمه انتخاب زبان (8) بر روی صفحه کنترل را آنقدر فشار دهید تا زبان مورد نظر شما بر روی صفحه نمایش داده شود سپس دکمه start/ quick  را بزنید .

                                      یک                                                            انگلیسی

                                      دو /سه                                                         هلندی

                                      چهار                                                           فرانسوی     

                                      پنچ                                                             ایتالیایی

                                      شش                                                            اسپانیولی

مثال :

برای انتخاب زبان ایتالیایی :

1.دکمه انتخاب زبان را 5 مرتبه فشار دهید .

2.دکمه start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید . بر روی صفحه نمایش عبارت Italian   را مشاهده خواهید نمود .

توجه : زبان انتخابی شما حتی در صورت قطع برق تغییری نخواهد کرد .

کاربرد دکمه STOP

در موارد زیر از دکمه STOP  استفاده نمایید :

1.اگر درحین برنامه ریزی دستگاه جهت پخت دکمه ای ر به اشتباه فشار داده اید .

2.جهت متوقف کردن دستگاه به صورت موقت در هنگام پخت

3.جهت متوقف کردن دستگاه به طور کامل در هنگام پخت . به این منظور دکمه STOP   را دو مرتبه فشار دهید .

سطوح قدرت ماکروویو :

دستگاه دارای 5 سطح قدرت متفاوت است . در قسمت طرز تهیه انواع غذا ها سطوح قدرت مورد نیاز برای هر نوع غذا توضیح داده شده است . ولی به طور کلی :

W 900 : مورد استفاده برای غذاهایی که نیاز به گرم شدن دارند یا سریع اماده می شوند مانند انواع سوپ ، غذاهای کنسروی ، نوشیدنی های گرم ، سبزیجان ، ماهی و...

W 630 : مورد استفاده برای غذاهایی که زمان پخت بیشتری دارند و متراکم تر هستند مانند انواع کباب و گوشت ، نان و به طور کلی موادی که در وعده های اصلی غذا کاربرد دارند و همچنین برا یغذا هایی که در پخت آن ها بایستی حساسسیت بیشتری به خرج داد مانند سس پنیر کیک های اسفنجی . در حالت سس نمی جوشد و تمام قسمت های غذا به طور مساوی می پزد و در سطوح کناری ظرف پخت بیشتر غذا را مشاهده نخواهید کرد .

W 450 : برای غذای متراکم که پخت ان ها در حالت عادی زمان زیادی را می برد مانند گوشت گاو . توصیه می شود که از این حالت جهت پخت گوشت گاو استفاده نمایید تا کاملا ترد شود .

W 270 : (یخ زدایی ) از این حالت برای این که ظرف غذای شما به طور کامل یخ زدایی شود استفاده کنید. از این حالت همچنین برای تهیه برنج ، پاستا و انواع فرنی می توان استفاده کرد .

W 90 : برای یخ زدایی ملایم مانند انواع کرم ها و شیرینی ها

W = وات

برای تنظیم سطوح قدرت ماکروویو :

1.ولوم گردان جهت انتخاب حالت پخت (9) را بر روی حالت ماکروویو قرار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج / وزن را در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن بچرخانید و زمان پخت را تعیین کنید .

3.دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو  (14) را انقدر فشار دهید تا به توان مورد نظر برسید ( 1مرتبه = W 900) اگر توان مورد نظرتان را رد کردید مجدد دکمه را آنقدر فشار دهید تا به ان برسید .

4.دکمه START / QUICK  را فشار دهید

توجه : توان ماکروویو به صور پیش فرض روی 900 وات تنظیم شده است .

ماکروویو چیست و چگونه کار می کند ؟

مانند امواج رادیو و تلویزیون ، امواج ماکروویو هم نوعی از امواج الکترو مغناطیسی هستند .

امواج ماکروویو توسط یک منبع فشار قوی به نام MAGNETRON   در داخل دستگاه تولید می شوند و این امواج باعث ارتعاش مولکول های آبی که در داخل غذا هستند می شوند و. در اثر اصطحکاک مولکول های آب ، گرما تولید می شود و سبب یخ زدایی ، گرم شدن یا پخت غذا می شود .

آن چه سبب کاهش زمان پخت توسط امواج ماکروویو شده است این است که امواج ماکروویو از تمام جهات در غذا نفوذ می کنند . بنابراین از کل انرژی استفاده می شود در حالی که در پخت غذا در حالت عادی تنها بخشی از انرژی تولید شده از ظرف غذا عبود کرده و به غدا می رسد . در این روش بخش زیادی از انرژی به هدر می رود .

مشخصات کلی امواج ماکروویو :

 این امواج قادرند از تمام مواد غیر فلزی مانند شیشه ، پلاستیک ، چوب یا کاغذ عبود کند به همین دلیل این مواد در مجاورت امواج ماکروویو گرم نمی شوند بلکه مواد غذایی داخل آن ها باعث داغ شدن ظرف می گردد .

غذا امواج ماکروویو را جذب نموده و گرم می شود  . اما فلزات این امواج را از خود عبود نمی دهند و حتی منحرف می کنند به همین دلیل است که فلزات برا ی استفاده در این دستگاه مناسب نیستند . البته شما می توانید گاهی از این قابلت که امواج ماکروویو قادر نیستند فلزات عبور کنند استفاده نمایید .

قابلت های ماکروویو – فر

ترکیب ماکروویو و فر این امکان را به شما داده است که به عنوان مثال غذا ها یا نوشیدنی های از پیش آماده را سریع تر گرم کنید یا کره و شکلات را تقریبا بدون صرف هیچ رمانی ذوب کنید .

ماکروویو – فر در یخ زدایی غذا هم بسیار بهتر عمل می کند در مواردی حتی بهتر از حالت های ترکیبی (ماکروویو – پخت سه بعدی و ماکروویو – گریل ) . شما می توانید در مرحله بعد همزمان هم غذا را بپزید و هم سطحآن را گریل کنید . زمان پخت بسیار کوتاه تر از حالتی است که غذا به صورت سنتی تهیه می نمایید .

پخت در حالت ماکروویو :

این دستگاه تا 90 دقیقه قابل برنامه ریزی می باشد . واحد تعیین زمان پخت / یخ زدایی از 10 ثانیه تا 5 دقیقه متغیر است و این بستگی به مدت زمان پخت / یخ زدایی دارد همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید :

 

                       زمان پخت

                 واحد افزایش زمان

                         0-5 دقیقه                                                  10 ثانیه

                        5-10 دقیقه                                                 30 ثانیه

                       10-30 دقیقه                                                 1 دقیقه

                      30-90  دقیقه                                                 5 دقیقه

مثال :

برای گرم کردن سوپ به مدت 2 دقیقه و 30 ثانیه و با توان 630 وات در حالت ماکروویو

1.ولوم گران (9) را بچرخانید و روی حالت ماکروویو قار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج (10) را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و زمان مورد نظر را تعیین کنید ( بر روی صفحه نمایش 2.30 را مشاهده کنید .)

3.دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را 2 مرتبه فشار دهید تا روی 630 وات تنظیم شود .

4.دکمه START / QUICK  را 1 مرتبه فشار دهید تا عملیات پخت آغاز گردد .

نکاتی در ارتباط با پخت در حالت ماکروویو :

1.در طول عملیات پخت هر زمان که درب دستگاه باز شود زمانی که بر روی صفحه نمایش دیدیه می شود متوقف گردیده و با بسته شدن درب  فشردن دکمه START / QUICK  مجددا شمارش معکوس زمان سنج ادامه پیدا می کند .

2.اگر مایل هستید در حین عملیات پخت ، توان ماکروویو را مشاهده نمایید کافی است دکمه تعییت سطح قدرت ماکروویو (14) را فشار دهید مادامی که دست شما دکمه را می فشارد میزان تون مصرفی روی صفحه نمایش قابل رویت است .

3.شما می توانید ولم گردان زمان سنج / وزن (10) در جهت عقربه های ساعت و یا خلاف عقربه های ساعت بچرخانید . وقتی که ولم در خلاف جهت عقربه های ساعت می گردانید زمان از 90 دقیقه کم تر می شود .

گریل :

المنت گریل در قسمت بالای محفظه ی فر قرار گرفته است و تنها در یک حالت تنظیم می شود .

مثال برای آماده کردن نان تست و پنیر به مدت 5 دقیقه (مواد غذایی را بر روی قفسه مشبک بلند قرارا دهید .)

1. واوم گران حالت پخت را بر روی گریل قرار دهید .

2.ولم گردان زمان سنج / وزن (10) را بچرخانید تا به زمان مورد نظر (5 دقیقه ) برسید .

3.دکمه START / QUICK  را  1 مرتبه فشار دهید .

نکته :

1.در حالت گریل از قفسه مشبک بلند یا کوتاه استفاده نمایید .

2.اولین باری که از گریل استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . ( توضیحات بیشتر در بخش پخت بدون غذا .)

3.بعد از اتمام پخت بر روی صفحه نمایش عبارت  Now Cooling  را مشاهده می کنید ( دستگاه در حالت سرد شدن است .)

اخطار :

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

پخت بدون غذا :

اولین بار یکه از گریل یا پخت سه بعدی استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . به این منظور بهتر است که بار اول فر را بدون غذا به مدت 20 دقیقه در حالت گریل و سپس در حالت پخت سه بعدی در دمای 250 درجه سانتی گراد گرم نمایید . در این مدت سیستم تهویه آشپزخانه را روشن کنید یا پنجره ها را باز بگذارید .

1.ولوم گردان حالت پخت بر روی گریل یا پخت سه بعدی قرار دهید .

2.زمان پخت را روی 20 دقیقه تنظیم کنید .

3.دکمه start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

4.پس از پایان پخت درب فر را  باز بگذارید تا محفظه فر سرد شود .

اخطار :

پس از اتمام پخت محفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، بسیار داغ خواهند بود و احتمال سوختگی وجود دارد .

پخت سه بعدی :

پخت دکمه سه بعدی را... فشار دهید

           درجه  حرارت  C

    1

   2

   3

   4

   5

   6

   7

   8

   9

  10

250

230

220

200

190

180

160

130

100

40

این دستگاه توانایی انجام پخت سه بعدی را نیز دارا می باشد  و از قبل بر روی  10 دما (حالت) مختلف تنظیم شده است :

 مثال 1 : پخت در فر از قبل گرم شده

برای گرم کردن دستگاه تا دمای 180 درجه سانتی گراد و سپس پخت غذا در همان دما به مدت 20 دقیقه

1.ولم گردان حالت پخت را روی حالت پخت سه بعدی قرار دهید .

2.دکمه پخت سه بعدی را 6 مرتبه فشار دهید تا به دمای 180 درجع برسد .

3.دکمه star / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

دما که به 180درجه سانتی گراد رسید بوق می زند . در این زمان درب فر را باز کرده و غذا را داخل آن قرار دهید .

4.ولوم گران زمان سنج / وزن (10) را روی 20 دقیقه تنظیم نمایید .

5.دکمه star / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

 

 

نکته :

1.وقتی که فر در حال گرم شدن است صفحه چرخان باید داخل فر باشد .

2.پس از گرم شدن اگر خواستید که پخت در درجه حرارت دیگری انجام شود کافیست دکمه پخت سه بعدی را مجددا فشار دهید تا به دمای مورد نظر برسید . (در مثال قبلی پس از مرحله 4 )

3.پس از گرم شدن فر تا دمای مورد نظر ، دستگاه به مدت 30 دقیقه در همان دما باقی می ماند . اگر در این مدت غذا  داخل دستگاه قرار داده نشود ، به طور اتوماتیک برنامه پخت  سه بعدی لغو شده و دستگاه شروع به سرد شدن می کند و پیغام  Now Cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

4.پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت

       Now Cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

مثال 2 : پخت در فر درحالت عادی (بدون گرم کردن فراز قبل )

پخت غذا در دمای 250 درجه سانتی گراد به مدت 20 دقیقه

1.ولوم گردان حالت پخت را روی حالت پخت سه بعدی قرار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج / وزن  (10) را روی 20 دقیقه تنظیم نمایید .

3.دکمه پخت سه بعدی را 1 مرتبه فشار بدهید تا به دمای 250 درجه برسد .

4. دکمه start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

توجه :

1.پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت  now cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

2.برای تغییر دمای پخت دکمه سه بعدی را آنقدر  فشار دهید تا به دمای مورد نظر برسید

3.اولین باری که از پخت سه بعدی استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . ( توضیحات بیشتر در بخش پخت بدون غذا صفحه 9-10 .)

اخطار

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

پخت دو گانه :

این دستگاه از دو روش برای پخت دو گانه استفاده می کند :

1.پخت سه بعدی – ماکروویو

2.گریل – ماکروویو

برای انتخاب روش پخت دو گانه ولوم گردان حالت پخت را روی یکی از دو روش فوق قرار دهید و سپس زمان پخت را تعیین کنید . به طور کلی زمان پخت در پخت دو گانه کوتاه تر است .

         پخت دو گانه

            روش پخت

    توان پیش فرض ماکروویو

پخت سه بعدی – ماکروویو             پخت سه بعدی در دمای 250 درجه سانتی گراد                   270 وات

گریل – ماکروویو                                                 گریل                                              270 وات

توجه : تنظیم قدرت و درجه حرارت دستگاه د راین 2 روش با هم متفاوت است :

1.پخت سه بعدی – ماکروویو

درجه حرارت فر بین 40 تا 250 درجه در 10 سطح قابل تنظیم است .

قدرت ماکروویو بین 90 تا 630 وات در  4 سطح قابل تنظیم است .

2.گریل – ماکروویو

قدرت ماکروویو بین 90 تا 900 وات در 5 سطح قابل تنظیم است .

مثال 1 برای پخت سه بعدی – ماکروویو به مدت 20 دقیقه قدرت ماکروویو 90 وات و درجه حرارت فر 200 درجه سانتی گراد

1.ولوم گران حالت پخت روی حالت پخت سه بعدی – ماکروویو قرار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج / وزن (10) را روی 20 دقیقه تنظیم نمایید .

3.دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را 2 بار بزنید تا 90 وات ظاهر شود .

4.دکمه پخت 3 بعدی را 4 مرتبه بزنید تا به دمای 200 درجه سانتی گراد برسد .

5.دکمه start/ quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

مثال 2 : برای پخت گریل – ماکروویو به مدت 20 دقیقه قدرت ماکروویو  90وات و گریل

1.ولوم گردان حالت پخت را روی گریل - ماکروویو قرار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج / وزن (10) را روی 20 دقیقه تنظیم نمایید .

3.دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را 2 بار بزنید تا 90 وات ظاهر شود .

4.دکمه start/ quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

1.پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت  now cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

 

اخطار

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

 

معرفی و کاربرد ساید کلید ها :

1)دکمه کمتر - / بیشتر +

دکمه های کمتر و بیشتر این امکان را به شما می دهد زمان را حین عمل پخت افزایش و یا کاهش دهید .( به منظور پخت بهتر )

الف ) انتخاب پخت اتوماتیک به کمک دکمه های کمتر / بیشتر

از دکمه های کمتر/ بیشتر پس از وارد کردن وزن غذا و قبل از زدن دکمه start / quick  استفاده نمایید .

مثال : تهیه 2/0 kg  سیب زمینی سرخ شده با استفاده از پخت اتوماتیک غذای یخ زده (12) 

1.دکمه پخت اتوماتیک غذای یخ زده (12) را 4 بار بزنید تا روی حالت  French fried potatoes  قرار بگیرد .

2.وزن غذا (2/0 kg ) را وارد کنید .

3.دکمه کمتر را یک بار فشار دهید .

4.دکمه  start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

 

نکته :

 • برای لغو دکمه های کمتر / بیشتر همان دکمه را مجددا فشار دهید .
 • اگر مقداری را بیش از اندازه وارد کرداید کافی است دکمه کمتر را فشار دهید و برعکس .

ب)  تغییر زمان پخت هنگام پخت

1.در طول زمان پخت می توانید زمان  پخت را تغییر دهید کافیست دکمه های کمتر یا بیشتر را فشار دهید . توجه داشته باشید که این کار فقط در حالت پخت دستی میسر است .

2.دکمه شروع سریع start / quick

این دکمه دارای 2 کاربرد زیر می باشد :

الف ) پخت 30 ثانیه ای

پخت غذا در مدت30 ثانیه  در حالت پخت مورد نظر شما

مثال : پخت به مدت 30 ثانیه با قدرت ماکروویو 630 وات

1.ولوم گران حالت پخت را روی ماکروویو قرار دهید .

2.دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را 2 با فشار دهید .

3.دکمه start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

نکته :

 • از این حالت فقط در حالت پخت دستی استفاده می شود .
 • اگر حالت پخت روی  ماکروویو  باشد و بلافاصله دکمه start / quick را بزنید توان پیش فرض 900 وات خواهد بود .

اگر حالت پخت روی پخت دو گانه باشد و بلافاصله دکمه start / quick را بزنید توان پیش فرض 270 وات خواهد بود .

اگر حالت پخت روی پخت سه بعدی یا پخت سه بعدی – ماکروویو باشد و بلافاصله دکمه start / quick  را بزنید توان پیش فرض 250 وات خواهد بود .

 • جهت جلوگیری از استفاده ی نارست کودکان ، تنها در صورتی می توانید از حالت پخت 30 ثانیه ای مجددا استفاده کنید که در طول 3 دقیقه گذشته از دستگاه استفاده کرده باشید این استفاده می تواند بسیار ساده باشد همچون باز کردن درب ، فشار دادن دکمه stop  یا پایان عملیات پخت قبلی .

ب) طولانی کردن زمان پخت :

اگر در حین عملیات پخت بخواهید زمان پخت را افزایش دهید دکمه start / quick به شما کمک می کند که این زمان را به صورت مضاربی از 30 ثانیه افزایش دهید .

نکته : از این حالت فقط در حالت پخت دستی استفاده میشود .

3)چک کردن تنظیمات در حین پخت

شما می تونید در حین پخت ، سطح قدرت ماکروویو و درجه حرارت فر را چک کنید .

چک کردن سطح قدرت ماکروویو :    

 

برای این منظور دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را فشار دهید این توان تا زمانی که دست شما بر روی دکمه است بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود . حتی در این زمان نیز زمان سنج فعال است حتی اگر شمارش معکوس آن را روی صفحه نمایش نبینید

چک کردن درجه حرارت پخت سه بعدی :

 

بای این منظور دکمه پخت  سه بعدی را فشار دهید درجه حرارت تا زمانی که دست شما بر روی دکمه است بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود . در طول زمانی که فر در حال گرم شدن است بدین وسیله شما میی توانید درجه حرارت واقعی ان را چک نمایید .

 

4)اگر مایل هستید در مورد سایر دکمه ها دستگاه اطلاعاتی به دست بیاورید ابتدا دکمه اطلاعات و سپس دکمه مورد نظر را بزنید .

مثال : برای به دست اوردن اطلاعات در مورد گزینه های منوی پخت اتوماتیک (شماره 2 : جوجه کباب)

1.دمه اطلاعات را 1 مرتبه فشار دهید .

2.دکمه پخت اتوماتیک را 2 مرتبه فشار دهید تا گزینه ی roast chicken  روی صفحه نمایش ظاهر گردد

 

توجه : اطلاعات حداکثر 2 مرتبه ب روی صفحه ظاهر خواهد شد و پس از آن ساعت جاری نمایش داده خواهد شد.

برای خروج از گزینه اطلاعات دکمه stop را فشار دهید .

5)زمان سنج

1.دکمه زمان سنج را یک مرتبه فشار دهید.

2.زمان مورد نظر را به کمک ولوم گردان زمان سنج / وزن (10) وارد کنید .

3.دکمه start / quick  را 1 مرتبه فشار دهید .

 

پخت اتوماتیک:

مثال : برای پخت 300 گرم برنج (AC-1)

1.دکمه پخت اتوماتیک را 1 مرتبه فشار دهید .

2.ولوم گردان زمان سنج / وزن (10) را بچرخانید تا به وزن مورد نظر 3/0 KG  برسید .

3.دکمه START / QUICK  را 1 مرتبه فشار دهید.

 

عملکرد دکمه های پخت اتوماتیک :

از دکمه های پخت اتوماتیک جهت پخت بهتر با زمان مناسب استفاده نمایید . دکمه پخت اتوماتیک دارای 5 منو ، دکمه پخت غذای یخ زده 4 منو و دکمه یخ زدایی اتوماتیک دارای 7 منو جهت انتخاب می باشد .

 

اخطار :

پس از پخت اتوماتیک و غذای یخ زده  محفظه یفر ، درب،قسمت های خارجی ، سینی گردان قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس از خارج نمودن غذا یا سینی گردان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

برای استفاده از پخت اتوماتیک  به روش زیر عمل نمایید :

1.دکمه پخت اتوماتیک (11) ، پخت غذای یخ زده (12) و یا یخ زدایی اتوماتیک (13) را فشار دهید تا زمانی که وارد منو شوید و شماره منو را روی صفحه نمایش ببینید .

2. وزن یا مقدار غذا را از طریق ولوم گردان زمان سنج / وزن (10) وارد نمایید.

 • فقط وزن غذا را وارد کنید وزن طرف مورد نظر نیست .
 • در مواردی که وزن ماده غذایی بیش از وزن توضیح داده شده در جداول پخت اتوماتیک است ، از روش اتوماتیک استفاده  ننموده و تنظیمات را به صورت دستی وارد نمایید.

 

3.  در پخت اتوماتیک ، زمان پخت به طور متوسط تعیین شده است اگر می خواهید این زمان را افزایش یا کاهش دهید از دکمه کمتر (-) یا بیشتر (+) استفاده کنید .

4. دکمه START / QUICK  را  1 مرتبه فشار دهید .

در هنگام استفاده از دکمه های اتوماتیک گاهی در صورت نیاز به عملیات اضافه ( نظیر پشت و روکردن غذا ) فر متوقف می شود و بوق می زند و بر روی صفحه نمایش پیغام The Necessary Action  ظاهر می شود در این زمان کافیست  دکمه start / quick  را فشار دهید .

 

 

 

 

 

 

 

یخ زدایی

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

 گوشت ، تکه کامل ،

گوساله ، بره ، خوک

800گرم         

180وات ، 15 دقیقه + 90وات، 10-15 دقیقه

 

 

چند بار بچرخانید

1 کیلو

 

180 وات ، 15 دقیقه +

90 وات ، 20-30 دقیقه

1.5 کیلو

 

180 وات ،25 دقیقه +

90 وات ، 25-35 دقیقه

تکه های گوشت گوساله ، بره یا خوک

200 گرم

180وات ، 5 دقیقه +

90وات ، 4-6 دقیقه

موقع چرخاندن ، تکه هایی که یخشان آب شده را جدا کنید.

500 گرم

180وات ، 8 دقیقه + 90وات ، 10-5 دقیقه

800 گرم

180 وات ،10 دقیقه +

90وات، 15-10 دقیقه

گوشت قیمه ،

مخلوط

200 گرم

90 وات ، 8-15 دقیقه

موقع چرخاندن ، تکه هایی که یخشان آب شده را جدا کنید.

500 گرم

180 وات ، 5 دقیقه + 90وات، 10-15 دقیقه

800 گرم

180 وات، 10 دقیقه+

90 وات،20-15 دقیقه

1 کیلو

180 وات ،10 دقیقه+

90 وات،20-15 دقیقه

پرنده ، کامل یا خرد شده

600 گرم

180وات ، 5 دقیقه +

90وات ،10-15 دقیقه

موقع یخ زدایی تکه ها را بچرخانید.

1.2 کیلو

180وات،10 دقیقه +

90 وات،20-25 دقیقه

اردک

 

2کیلو

180 وات،10 دقیقه +

90 وات 20-25دقیقه

چندین بار بچرخانید

غاز

4.5 کیلو

180 وات،20 دقیقه +

90وات ،60-80 دقیقه

هر 20 دقیقه بچرخانید و مایعات را خالی کنید

فیله ماهی ، استیک ماهی یا ماهی تکه شده

400 گرم

180وات،5دقیقه+

90وات،10-15 دقیقه

تکه های آب شده را جدا کنید

 

یخ زدایی

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

ماهی ،درسته

300 گرم

180وات،3دقیقه +90وات، 10-15 دقیقه

موقع یخ زدایی ماهی را بچرخانید

600 گرم

180وات،8 دقیقه+90 وات 10-15 دقیقه

سبزیجات و لوبیا

300گرم

180وات، 10-15 دقیقه

موقع یخ زدایی ب دقت به هم بزنید

600گرم

180وات،10-15 دقیقه+90وات،13-8دقیقه

میوه مثل تمشک

300 گرم

180 وات ، 5-10 دقیقه

موقع یخ زدایی به هم بزنید و قسمت های آب شده را جدا کنید

500 گرم

180 وات،8 دقیقه +90وات،10-5 دقیقه

کره ، یخ زدایی

125 گرم

90وات ،7-9 دقیقه

بسته بندی را کامل جدا کنید

250 گرم

180 وات،3دقیقه +90وات ،3-5 دقیقه

نان

500 گرم

180 وات،3دقیقه +90 وات،10-15 دقیقه

موقع یخ زدایی نان را بچرخانید

1 کیلو

180 وات،3دقیقه +90 وات ،25-15 دقیقه

کیک خشک،مثل اسفنجی

500 گرم

90وات،10-15 دقیقه

کیک های بدون بستنی ، کرم و خامه

750گرم

180 وات،2دقیقه +90 وات،10-15 دقیقه

کیک تر ، مثل تارت

500گرم

180 وات،5دقیقه +90وات 10-15 دقیقه

کیک های بدون بستنی ، کرم و خامه

750 گرم

180 وات، 10 دقیقه +90وات،25-15 دقیقه

 

 

 

 

یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن غداهای منجمد

غذا ی آماده را از بستهبندی خارج کنید ، غذا در طرف مخصوص فر سریع تر و یکدست تر گرم می شود بخش های مختلف غذا ممکن است به زمان های متفاوت برای گرم شدن نیاز داشته باشند

غذاهایی که صاف کف فر قرار می گیرنند سریع ت از غذاهایی که روی هم انباشته می شوند گرم می شوند .بنابراین باید غذا را تا جایی که ممکن صاف و مساوی در ظرف قرار دهید . قسمت های مختلف غذا نباید لایه لایه روی هم قرار بگیرند .

همیشه روی غذا را بپوشانید ، اگر ظرف در دار مناسب ندارید ، از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید .

در حین یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن 2تا 3 بار غذا را به هم بزنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای 2تا 3 دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید

این عمل باعث می شود غذا مزه اصلی خود را حفظ کند و به چاشنی کمتری احتیاج داشته باشد .

یخ زدایی

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

غذای اماده

300-400گرم

600وات،11-15 دقیقه

غذا را از بسته بندی خارج کنید قبل از گرم کردن بپوشانید

سوپ

400-500 گرم

600وات،8-13 دقیقه

ظرف در دار

خورشت

500 گرم

600وات ،10-15 دقیقه

ظرف در دار

1کیلو

600وات،20-25 دقیقه

تکه های گوشت در سس مثل گولاش

500 گرم

600وات ،12-17 دقیقه

ظرف در دار

1 کیلو

600وات ،25-30دقیقه

ماهی مثل فیله

400 گرم

600وات،10-15 دقیقه

ظرف در دار

800 گرم

600وات،18-23 دقیقه

برنج ، پاستا

250 گرم

600وات،2-5 دقیقه

ظرف در دار، آب اضافه کنید

500 گرم

600وات،7-10 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

یخ زدایی

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

سبزیجات مثل لوبیا،بروکلی و هویج

300گرم

600وات،8-12دقیقه

ظرف در دار، 1قاشق آب اضافه کنید

 

600 گرم

600وات،13-18دقیقه

 

برانی اسفناج

450گرم

600وات،11-16دقیقه

بدون اضافه کردن آب

 

گرم کردن

غذای آماده را از بسته بندی خارج کنید و داخل ظرف مناسب فر ، غذا زودتر و یک دست تر گرم می شود

بخش های مختلف غذا ممکن است به زمان های متفاوت برای گرم شدن نیاز داشته باشند.

هشدار :موقع گرم کردن مایعات همیشه یک قاشق داخل ظرف قرار دهید تا از سر رفتن آن جلوگیری کند.

همیشه روی غذا را بپوشانید اگر ظرف درب مناسب ندارد از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید در حین گرم شدن ، غذا را چند بار بچرخانیدیا به هم بزنیدف دما را چک کنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای 2تا 3 دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید.

گرم کردن

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

غذای آماده

350-500 گرم

600وات ،4-8 دقیقه

غذا را از بسته بندی خارج کرده و روی آن را بپوشانید

مایعات

150 میلی لیتر

900وات ،1-3 دقیقه

یک قاشق داخل لیوان قرار دهید ، الکل را زیاد حرارت ندهید ، موقع گرم کردن چک کنید

300 میلی لیتر

900وات،3-4 دقیقه

500 میلی لیتر

900وات،4-5دقیقه

 

گرم کردن

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

غذای بچه مثل شیر

50 میلی لیتر

360وات،2/1 تا 1 دقیقه

حتما چک کنید

100 میلی لیتر

360وات،2/1 1 تا 1 دقیقه

200 میلی لیتر

3660وات،2 تا 1 دقیقه

سوپ 1 فنجان

2 فنجان

4 فنجان

175 گرم

900وات،1.5تا 2 دقیقه

 

175 گرم هر فنجان

900وات،1.5 تا 2 دقیقه

175 گرم هر فنجان

900وات 1.5تا 2دقیقه

تکه های گوشت در سس مثل گولاش

500 گرم

600وات 7-10 دقیقه

درب بسته

خورشت

400 گرم

600وات،7تا 5 دقیقه

ظرف درب دار

800 گرم

600وات، 7تا 10 دقیقه

سبزیجات

150گرم

600وات ، 2تا 3 دقیقه

مقداری آب اضافه کنید

300گرم

600وات، 3تا 5 دقیقه

 

پخت غذا

غذاهایی که صاف کف فر قرار می گیرنند سریع ت از غذاهایی که روی هم انباشته می شوند گرم می شوند .بنابراین باید غذا را تا جایی که ممکن صاف و مساوی در ظرف قرار دهید . قسمت های مختلف غذا نباید لایه لایه روی هم قرار بگیرند .

همیشه روی غذا را بپوشانید ، اگر ظرف در دار مناسب ندارید ، از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید .

در حین یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن 2تا 3 بار غذا را به هم بزنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای 2تا 53 دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید

این عمل باعث می شود غذا مزه اصلی خود را حفظ کند و به چاشنی کمتری احتیاج داشته باشد .

 

 

 

پختن

وزن

توان ماکروویو و زمان

یادداشت

پاپ کورن مخصوص مایکروویو

1 بسته،100 گرم

900 وات

بسته را در ظرف پیرکس قرار دهید و روی توری سیمی بگذارید بعد از 1.5 دقیقه پاپ کورن را تکان دهید. به دستور العمل سازنده روی بسته دقت کنید

مرغ کامل تازه شکم خالی

1.5 کیلو

600وات ،25 تا 30 دقیقه

بعد از گذشت نصف زمان بچرخانید

سبزیجات تازه

250 گرم

600وات ،6تا 10دقیقه

به قسمت های مساوی تقسیم کنیدبه ازای هر 100 گرم 1-2 قاشق آب اضافه کنیدحین پخت به هم بزنید

500 گرم

600وات،10-15 دقیقه

فیله ماهی تازه

400 گرم

600وات ،8تا 13 دقیقه

-

سیب زمینی

250 گرم

600وات،8تا 11 دقیقه

به قسمت های مساوی تقسیم کنیدبه ازای هر 100 گرم 1-2 قاشق آب اضافه کنیدحین پخت به هم بزنید

500 گرم

600وات ،12-15 دقیقه

750 گرم

600وات ،15تا 22دقیقه

برنج

125 گرم

600وات،4-6دقیقه+

وات،12-15 دقیقه180

دو برابر مقدار برنج آب اضافه کنید ، از ظرف در دار عمیق استفاده کنید

250 گرم

600وات،7-9 دقیقه +

180وات،15-20 دقیقه

دسر

500 گرم

600وات5تا 8 دقیقه

2-3 بار به هم بزنید

میوه خورشت میوه

500 گرم

600وات 3تا5 دقیقه

-

 

 

 

 

 

 

نکاتی در مورد عملکرد ماکروویو

برای مقدار مشخص غذا دستور العمل داده نشده

با توجه به این قانون زمان پخت را کم و زیاد کنید:مقدار دو برابر=تقریبا زمان دوبرابر

مقدار نصف = زمان نصف

غذا بیش از حد خشک می شود

برای دفعه ی بعد زمان کوتاه تر یا توان پایین تر را انتخاب کنید. درب ظرف را بسته و کمی آب اضافه کنید.

 

بعد از پایان مدت زمان یخ غذا باز نشده ، گرم نشده یا نپخته

زمان طولانی تری وارد کیند مقدار زیاد و ظرف عمیق زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد

بعد از پایان مدت زمان بیرون غذا سوخته و داخل آن خام است

غذا را حین پخت به هم بزنید، برای بار بعد توان پایین تر و زمان طولانی تر وارد کنید

 

بعد از یخ زدایی ، بیرون مرغ یا گوشت پخته است

برای بار بعد تنظیمات توان را پایین تر در نظر بگیرید و چند بار گوشت و مرغ را بچرخانید

 

 

 

 

کیک و شیرینی

درباره جداول

زمان داده شده در زمان سرد بودن فر می باشد .

زمان پخت و درجه حرارت بسته به نوع و مقدار خمیر دارد بینابراین در جدول محدوده زمانی امده است . با زمان کمتر شروع کرده و در صورت نیاز زمان را افزایش دهید . چون دمای کمتر به پخت بهتر کمک میکند

اطلاعات بیشتر در قسمت نکات شیرینی پزی آورده شده اند .

همیشه قالب کیک را در مرکز توری سیمی قرار دهید .

 

 

 

021-86024027 : تلفن تعمیرات
 

 

پیام مدیریت : سید فرهاد امام جمعه

پیام مدیریت
ادامه مطلب

نمایندگی آ ا گ (AEG ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی آاگ (AEG ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

مشاوره خرید لوازم خانگی :: فراز پشتیبان

مشاوره خرید لوازم خانگی
ادامه مطلب

تعمیر جاروبرقی آاگ (AEG) :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیر جاروبرقی آاگ (AEG)
ادامه مطلب

نمایندگی سامسونگ ( samsung ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی سامسونگ ( samsung ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

تعمیرات لوازم خانگی :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیرات لوازم خانگی :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی آریستون (ARISTON) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی آریستون (ARISTON) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی نف (NEFF) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی نف (NEFF) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی جنرال الکتریک (General Electric) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی جنرال الکتریک (General Electric)
ادامه مطلب

نمایندگی الکترولوکس (Electrolux) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

نمایندگی بوش (BOSCH) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیر لوازم خانگی بکو ( beko ) :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیر لوازم خانگی بکو ( beko ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی زانوسی ( zanussi ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی زانوسی ( zanussi ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

تاریخچه لباسشویی :: آشنایی مختصری بادستگاههای ماشین لباسشویی وظرفشویی

تاریخچه لباسشویی :: آشنایی مختصری بادستگاههای ماشین لباسشویی وظرفشویی
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH) - تاریخچه شرکت بوش

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH) - تاریخچه شرکت بوش
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی آریستون (ARISTON)
ادامه مطلب

تعمیرگاه مرکزی الکترولوکس (Electrolux)

تعمیرگاه مرکزی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی نف (NEFF)

تعمیر گاه مرکزی نف (NEFF)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH)

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیرگاه مرکزی آ.ا.گ (aeg)

تعمیرگاه مرکزی آ.ا.گ (aeg)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی قهوه ساز آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی قهوه ساز آریستون
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی فر آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی فر آریستون (ARISTON)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی جاروبرقی الکترولوکس (Electrolux)

تعمیر گاه مرکزی جاروبرقی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی ظرفشویی بوش (BOSCH)

تعمیر گاه مرکزی ظرفشویی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی لباسشویی آاگ (AEG )

تعمیر گاه مرکزی لباسشویی آاگ
ادامه مطلب

فراز پشتیبان :: تعمیرگاه مرکزی آاگ - بوش - آریستون - نف و الکترو لوکس

فراز پشتیبان :: تعمیرگاه مرکزی  آاگ - بوش - آریستون - نف و الکترو لوکس
ادامه مطلب