آشنایی مختصری بادستگاههای ماشین لباسشویی وظرفشویی

 

 

 

تاریخچه لباسشویی

 


تاریخچه اصلی لباسشویی از زمانی شروع شد که لباس ها داخل کیسه قرار گرفت و پشت کشتی بسته شد و به این ترتیب با گذشتن آب از جداره های لباس اولین نوع لباس شستن شناخته شده است .یکی از مشکل ترین کارها برای زنان آن زمان شستن لباس بود زمانی که برق و آب و گاز نبود (شستشو بسیار سخت بود) اول حمل آب که در آن زمان حدود 200 لیتر آب مصرفی جهت شستن و بعد آبکشی لباس به جهت آوردن آب از چاه یا رودخانه . در مرحله بعد چلاندن لباس ها و نهایتا حمل لباس های خیس با دیگ های چوبی آن زمان و پهن کردن که موجب دست درد شدید خانم ها می گردید

اولین لباسشویی به صورتی ساخته شد که لباس ها را روی تخته می زدند که در سال 1846 در آمریکا ثبت شد . در سال 1900 اولین لباسشویی با موتور ساخته شد که دو مشکل داشت یکی چون موتور دستگاه بیرون بود هم سوختگی زیادی داشت و هم برق گرفتگی ایجاد می کرد .

در سال 1911 نوعی لباسشویی ساخته که دیگ آن فلزی و همزن آب آن چوبی بود حالا وقت تبدیل و کم کردن مشکلات بود به این صورت که الکتریک را به مکانیک تبدیل کنند و دوم اینکه مصرف کننده را برق نگیرد . در مراحل اولیه، انتقال نیرو به سه صورت شناخته شد "زنجیر- تسمه-گیربکس " مشکل بعدی استارت اولیه موتور که سوختگی زیادی داشت وبرای اولین بار شرکت وستینگهاوس و رابین اند مایر موتوری با قدرت 4/1 الی 8/1 ساختند که سوختگی در آن وجود نداشته باشد .

برای جلوگیری از برق گرفتگی از استاتور "روتروفن" جهت اور &ndash هیت کردن استفاده شد و طوری آن را محافطت کردند که باعت برق گرفتگی نشود .از نظر مصرف کننده مهمترین قسمت شستشو پاره نکردن لباس ها بود چون پارچه ها جدید تر و ظریف تر شده بودند و باید لباسشویی به گونه ای ساخته می شد که با چند دور کار کند تا پارچه ها آسیب نبیند (منظور پاره شدن &ndashو مسائل دیگر ).

نوعی لباسشویی ساخته شد که محور وسط آن بلند بود و می چرخید و نوع دیگری که دیگ داخلی آن می چرخید (منظور درام داخلی یا آبکش ).

به هر حال از سال 1920 تا 1960 لباسشویی ها به حالت اتوماتیک در آمدند . در سال 1920 یک شرکت کانادایی شرایط شستشو را به صورت گرم کردن آب به روش گازی و برقی تولید کرد و در سال 1930 در ماشین های آمریکایی آب گرم کردن حذف شد ولی دستگاه آب گرم می گرفت و پمپ تخلیه موتوری اضافه شد که این عمل گام دیگری به سوی اتوماتیک شدن بود .

در سال 1950 سیستم خشک کردن به صورت غلطکی ساخته شد ولی این نوع خشک کردن باعث گرفتن یا دست خانمها می شد که این مورد هم حل گردید . همچنین در سال 1957 شرکت جنرال الکتریک اولین لباسشویی با پنج دگمه کنترل "حرارت- دور موتور &ndash دور خشک کن &ndash کنترل سطح آب و نوع لباس" بود ساخت .

سرانجام لباسشویی هایی با اشکال مختلف توسط شرکت های سازنده ساخته شد و هم اکنون شکل امروزی لباسشویی ها دوقلو و یک قلو (درب از بالا ) &ndash درب از جلو با سیستم های الکترومکانیک ،الکترونیک و نیمه دیجیتال و دیجیتال و حتی لباسشویی های گویا که نوع لباس و زمان کار و حرارت را می گوید به بازار عرضه شد است .

نخستین نوع ماشین لباسشویی در سال 1797 اختراع شد و آن تخته شستشو بود ، اما در سال 1874 ویلیام بلک استون ، بازرگان و تولید کننده ذرت اهل ایندیانا ، برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که کثیفی را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد . این دستگاه شامل یک تغار چوبی بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد . در سال 1900 میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند در سال 1906666 موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت .در سال 1922 شرکت می تگ سیستمی عرضه کرد که به جای کشیدن لباس ها در آب ، آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می کرد .

از میان تمام روش هایی که در آن زمان برای طراحی ماشن لباسشویی پیشنهاد شد تنها دو سیستم امروزه باقیمانده است . یکی همان روش فشار آب که هنوز هم مهمترین سیستم است و دیگری سیستم استوانه ای که لباس ها را درون یک استوانه ی چرخان می شوید . از اوایل دهه 1930 یکی از شاخه های جانبی شرکت هوایی بندیکس شروع به کار روی یکی از مهم ترین پیشرفت های ماشین لباسشویی کرد و وسیله ای که جان دبلیو چامبرلین اختراع کرد در یک زمان لباس ها را می شست ، آب می کشید و آب اضافی آن را خارج می کرد . معرفی نخستین ماشین لباسشویی خودکار در سال 1947 گام مهم دیگری در این زمینه بود . شرکت 1900، نیای شرکت ویرل پول به شمار می رود ، نخستین شرکتی بود که موفق به این کار شد . در 1953 ماشین لباسشویی به یکی از وسایل ضروری خانه مبدل شد و از آن به بعد همچنان این وسیله در حال تکمیل است و دکمه هایی برای انواع پارچه های خاص و جیدید به آن ها اضافه می شود .

 

-نصب دستگاه

ترانسپورتر ها

در انواع لباسشویی ها در زمان نصب بست هایی به عنوان نگه دارنده (ترانسپورت) به دیگ دستگاه بسته شده است که جهت حمل و نقل کشوری &ndash شهری و غیره استفاده می گردد و لذا پس از خرید نهایی (مشتری) و ارجاع کار های نصب و راه اندازی دستگاه به خدمات پس از فروش که از همین زمان شرایط کار خدمات فنی شروع می گردد و توانمندی های سرویسکاران &ndash تکنسین ها و افرادی که در این مسئولیت مشغول به کار هستند نمایان می گردد.

بست های نگه دارنده

این بست ها عموما دیگ دستگاه را در لباسشویی ها به شکل های متفاوتی به کابین لباسشویی قفل می کنند . چون دیگ لباسشویی به فنر نگه دارنده دیگ یا روی فنر نگهدارنده نصب شده اند و با باز شدن بست ها  یا قفل ها دیگ به صورت کامل آزاد می گردد و این کار باعث می شود که لباسشویی در زمان کار کردن بتواند تعادل خود را با شرایطی که در دستگاه ایجاد شده است نگه دارد و در غیر این صورت هم چون توپ بسکت بالا و پایین می پرد و در زمان خشک کردن لباس ؛ نگه داشتن لباسشویی در جای خود غیر ممکن می باشد و برای این کار حتما قبل از آماده سازی دستگاه باید اطلاعات سرویس دستگاه را به طور کامل مطالعه کرده و با اطلاعات کامل برای نصب دستگاه مراجعه کنید که در زمان نصب با مشکل مواجه نشوید .

پس از باز کردن ترانسپورت ها

نصب شیلنگ ورودی آب که از نوع مخصوص است و شیلنگ خروجی آب که باید از سطح زمین حداقل 80 سانتی متر بالاتر قرار گیرد (تا در زمان ورود آب به داخل دستگاه از طریق شیلنگ خروجی تخلیه نشود). در صورتی که خروجی آب روی زمین باشد سطح آب دستگاه کامل نشده و تنظیم آب دستگاه ، آب را قطع نخواهد کرد و دستگاه به کار خود ادامه نمی دهد . (توجه : در بعضی از لباسشویی های درب از بالا ، شیلنگ خروجی باید هم سطح با لباسشویی باشد و در غیر این صورت دستگاه Error  یا خطا می دهد .)

2- تست اولیه دستگاه

بعد از نصب ورودی آب و خروجی آن دو شاخه را به برق زده و دستگاه را تست می کنید .

1-آب گیری در مرحله 1 دستگاه با ورود آب به محفظه Aجا پودری .

2-آب گیری در مرحله دوم شستشو با ورود آب به محفظه B جا پودری .

3-صبر می کنیم تا زمانی که آبگیری کامل شده و دستگاه شروع به چنگ زدن نماید( منظور چپ و راست کردن موتور دستگاه است )

4-در نوع تایمر مکانیکال تایمر را جلو برده تا دستگاه روی المنت برود و در نوع الکترونیک بسته به نوع دستگاه و شکل برنامه گرفتن آن اقدام به برنامه دادن می کنیم .

5-در این مرحله ، ساعت تایمر به کار افتاده و تا زمانی که ترموستات مربوطه فرمان ندهد ، ساعت کار نخواهد کرد.( توجه نمایید که در این مورد در چند نوع لباسشویی وجود دادرد و در بعضی دیگر از لباسشویی ها به شکل دیگری کار می کنند یعنی ساعت در حال کار می باشد و موتور نیز چپ و راست می زند ولی تایمر جلو نخواهد رفت تا قفل کن های تایمر آزاد کند .

6-در مرحله بعد با جلو بردن تایمر تخلیه دستگاه تست می گردد .

7-در مرحله بعد قسمت های آبکشی (Rins) که می تواند سه تا چهار مرحله باشد .

8-در انتهای کار خشک کن دستگاه در این مرحله دست به تایمر نزنید تا تایمر خود به خود خاموش گردد که مشخص شود تایمر درست کار می کند یا خیر که این کار با لغت (spin) مشخص می گردد

 

 

5 &ndash دستگاه های الکترونیک امروزی

این دستگاه ها چه لباسشویی ها و چه ظرف شویی ها ازسیستم کنترل های برنامه ریزی شده استفاده می کنند.

مثل مدل های الکترونیک Ic  های برنامه ریزی شده که توسط قطعات مختلف فرمان هایی را مثل تایمر های قدیمی به اجزایی مثل گذشته الکترو والو &ndash پمپ &ndash موتور به شکل امروزی که دارای مدار کنترل دور می باشد.

هیدروستات که موجی یا ولتاژی هستند و ترموستات ها که تغییر اهم آن ، فرمانی را برای ic می فرستد . همه دستگاه ها (لباسشویی یا ظرف شویی ) با امکاناتی بیشتر و توانایی هایی به مراتب قوی تر چه از نظر شستشو و چه از نظر مصرف پودر ، آب ، برق و زمان و با حساسیت بیشتر . مثلا اینکه در کدام قسمت ایراد پیدا شده (Error)  و با مراجعه به قسمت رفع اشکال می توان آن را رفع نمود .

6- معرفی انواع مواد پاک کننده در ظرف شویی ها

الف- قرص های شستشو کندده ی سه کاره

با این قرص های جدید شستشو می توانید ظروف را در درون ماشین ظرف شویی قرار دهید. این قرص ها حاوی ماده ی زداینده مخصوصی است  که فوری باقی مانده های خشک شده بر روی ظروف را حل کرده و پاک می کند . حل شدن لایه آبی رنگ قرص موجب زدودن و پاک شدن باقی مانده های غذا می شود و حل شدن لایه ی سفید رنگ قرص به طور کامل تمامی ذرات  کثیفی ظروف را پاک می کند و لکه ای بر روی ظروف با قی نمی ماند و ظروف شفاف و درخشان می شود . فراموش نکنید که اصولا ظروف را قبل از اینکه درظرف شویی طبق سبد های مخصوص بنچینید بای انها را در حدامکان تمیز نموده تا دستگاه بتواند به طور عادی کار خود را انجام دهد . ولی با اینهمه اوصاف باز هم توصیه می شود در صورتی که اطلاعات کاملی از پورد مورد استفاده داشته باشیم و مقدار ان را درست مصرف کنیم با بهترین راندمان از دستگاه استفاده خواهیم کرد .

ب-  مایع براق کننده

این مایع دارای ترکیبات خاصی است که باعث می شود ظروف شیشه ای (( چینی و قاشق و چنگال )) در زمان آبکشی آخر (نهایی ) یا خشک کن ؛ از مخزن مایع آزاد شود در این مرحله چون آب تا حدود 70 درجه سانتی گراد بالا می رود خاصیت این ماده این است که باعث لغزندگی آب روی ظروف گردیده و به دلیل حرارت بالای آب و گرم شدن همه ظروفی که در دستگاه قرار دارند بدون اینکه لکه ای بر روی آن ها باقی بماند ظروف براق شده و ظرف با این حرارت ایجاد شده خشک می شوند . در  صورتی که این مایع در دستگاه تمام شده باشد خشک کردن ظروف در دستگاه با مشکل مواجه می گردد . یعنی طورف با لکه های آب خشک می شوند و یا اینکه آب روی ظروف باقی می ماند .

در صورتی که مواد براق کننده زیاد در آب تزریق گردد باعث کدری ظروف بلوری می شود و باید مقدار موادی که مخزن مایع در زمان خشک کردن تخلیه می کند با مقدار آب دستگاه هماهنگ باشد در غیر این صورت مشکل پا بر جا خواهد ماند . پس در زمان نصب دستگاه درجه مخزن مایع را روی حداقل درجه بگذارید و بعد از یکی دوبار کار کردن مشتری با ظرف شویی در صورتی که اشکال داشته باشد به شما اطلاع خواهد داد .  در شکل های بعدی نمای جا پودر و مخزن مایع مشخص گردیده است .

 

 

ج-نمک (مخزن نمک)

این نمک موجب می شود واحد تعبیه شده در ماشین ظرف شویی همیشه در بهترین شرایط فعال باشد و آب را سبک کند در ضمن از بو جلوگیری می کند .

ممکن است سایر نمک ها حاوی ناخالصی هایی از قبیل اهن و و کربنات باشد که این مواد واحد سبک سازی آب در داخل ماشین را ضعیف می کنند.

 

توجه کنید که مخزن نمک در طول زمان شستشوی ظرف شویی هیچ گونه نقشی در کار شستشو نداردو تنها وظیفه آن پاک نگه داشتن مخزن کناری مخزن نمک می باشد و کار آن به این صورت انجام می شود که در اخرین مرحلهی کار دستگاه که خشک کن می باشد و سیکل کاری تمام شده است دستگاه آب را باز کرده و آب از مخزن نمک عبور کرده و وارد مخزن رسوبگیر می گردد و چون آن مواد به نمک حساسیت دارند موادی که از آب به خودشان جذب کرده اند را آزاد کرده وارد مخزن اصلی که همان دیگ دستگاه می باشد می نماید و از آن جا تخلیه می گردد و این کار باعث می شود که آب نمک باقی مانده در دیگ از بو گرفتن ان در طولانی مدت جلوگیری کند .

د- آویز خوشبو کننده ماشین

نوعی خوشبو کننده موجود است که میتوان آن را در ماشین ظرف شویی آویزان کرد . ماشین در طول روز خوشبو می شود . به ویژه اگر ماشین را در طول روز پر از ظرف می کنید و ماشین را شب و روز روشن می کنید بهتر است از این روش استفاده کنید .

این آویز خوشبو کننده  تا 45 بار ششتشو دوام دارد .

موتور ظرف شویی (موتور پمپاژ )

کار این موتور نیز عین یک پمپ معمولی با توان بالا تری می باشد از جلو آب وارد می گردد و از دو قسمت بالایی خارج می شود یکی برایآبفشان پایین و دیگری برای آبفشان بالایی و آبفشان ها نیز به دلیل اینکه زاویه پاچش آب آن ها  زاویه دار می باشد باعث چرخش آب پاش های می گردد و به همه قسمت های سبد دستگاه آب پاچیده می شود و با حرارت بالای  آب و مواد شوینده قوی ظروف کاملا تمیز می گردد .

 

وظیفه این قطعه جلوگیری از ایجاد پارازیت هایی است که از طریق کار الکترو موتور به وجود می آید و علت آن قطع و وصل های مکرر برق ذغال با کالکتور است .

021-86024027 : تلفن تعمیرات
 

 

پیام مدیریت : سید فرهاد امام جمعه

پیام مدیریت
ادامه مطلب

نمایندگی آ ا گ (AEG ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی آاگ (AEG ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

مشاوره خرید لوازم خانگی :: فراز پشتیبان

مشاوره خرید لوازم خانگی
ادامه مطلب

تعمیر جاروبرقی آاگ (AEG) :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیر جاروبرقی آاگ (AEG)
ادامه مطلب

نمایندگی سامسونگ ( samsung ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی سامسونگ ( samsung ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

تعمیرات لوازم خانگی :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیرات لوازم خانگی :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی آریستون (ARISTON) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی آریستون (ARISTON) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی نف (NEFF) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی نف (NEFF) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی جنرال الکتریک (General Electric) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی جنرال الکتریک (General Electric)
ادامه مطلب

نمایندگی الکترولوکس (Electrolux) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

نمایندگی بوش (BOSCH) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیر لوازم خانگی بکو ( beko ) :: تعمیرگاه مرکزی

تعمیر لوازم خانگی بکو ( beko ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

نمایندگی زانوسی ( zanussi ) :: تعمیرگاه مرکزی

نمایندگی زانوسی ( zanussi ) :: تعمیرگاه مرکزی
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH) - تاریخچه شرکت بوش

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH) - تاریخچه شرکت بوش
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی آریستون (ARISTON)
ادامه مطلب

تعمیرگاه مرکزی الکترولوکس (Electrolux)

تعمیرگاه مرکزی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی نف (NEFF)

تعمیر گاه مرکزی نف (NEFF)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH)

تعمیر گاه مرکزی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیرگاه مرکزی آ.ا.گ (aeg)

تعمیرگاه مرکزی آ.ا.گ (aeg)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی قهوه ساز آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی قهوه ساز آریستون
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی ماکروویو نف (NEFF)

تعمیر گاه مرکزی ماکروویو نف (NEFF)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی فر آریستون (ARISTON)

تعمیر گاه مرکزی فر آریستون (ARISTON)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی جاروبرقی الکترولوکس (Electrolux)

تعمیر گاه مرکزی جاروبرقی الکترولوکس (Electrolux)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی ظرفشویی بوش (BOSCH)

تعمیر گاه مرکزی ظرفشویی بوش (BOSCH)
ادامه مطلب

تعمیر گاه مرکزی لباسشویی آاگ (AEG )

تعمیر گاه مرکزی لباسشویی آاگ
ادامه مطلب

فراز پشتیبان :: تعمیرگاه مرکزی آاگ - بوش - آریستون - نف و الکترو لوکس

فراز پشتیبان :: تعمیرگاه مرکزی  آاگ - بوش - آریستون - نف و الکترو لوکس
ادامه مطلب