۶ راهکار برای این که یخچال فریزر همیشه سالم بماند

یخچال فریزر عضوی جدانشدنی از آشپزخانه است. تفاوتی ندارد که یک آپارتمان نقلی را برای آغاز زندگی مشترک خود اجاره کرده‌اید یا این که می‌خواهید در خانه‌ای ویلایی و بزرگ ساکن شوید. در هر دو حالت باید یک یخچال مناسب را برای استفاده خریداری کنید و در آشپزخانه منزلتان قرار دهید.

تولید کنندگان لوازم خانگی به این موضوع توجه داشته‌اند که یخچال فریزرها باید در نمونه‌های مختلف طراحی و ساخته شوند تا تمام کاربران بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. برخی از آشپزخانه‌ها بسیار بزرگ است و هر یخچالی را می‌توان در آن قرار داد، در نقطه مقابل آشپزخانه‌هایی با ابعاد کوچک قرار دارند که صرفاً یخچال‌هایی مانند یخچال‌های بالا پایین یا کمبی برای آن‌ها مناسب هستند.

هر مدل یخچالی را خریداری کرده باشید باید نکاتی را هنگام استفاده از آن رعایت کنید تا محصول طول عمر بیشتری داشته باشد. در اینجا ۶ راهکار برای این که همیشه یخچال سالمی داشته باشید ارائه شده است. با ما همراه شده و با این راهکارها آشنا شوید.

راهکار اول-یخچال فریزر را در کنار لوازم گرمایشی قرار ندهید

اگر آشپزخانه را مطابق اصول استاندارد و طبق مثلث کار در آشپزخانه طراحی کنید، متوجه خواهید شد که گاز در فاصله مناسبی از یخچال قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان به آن نمی‌چسبد. لوازمی مانند ماکروفر و فر را نیز باید در مکانی قرار دهید که فاصله آن‌ها از یخچال استاندارد باشد و گرمایش تولید شده توسط لوازم مورد نظر به یخچال فریزر نرسد.

زیرا گرما و حرارت در اطراف یخچال که یک سیستم برودتی است سبب افزایش فشار روی این محصول می‌شود. با وجود گرم شدن هوای محیط، یخچال فریزر باید تحت فشار بیشتری کار کند تا بتوان سرمایش کافی را برای خنک نگه داشتن مواد غذایی تأمین کند.

 با وجود فشار تحمیل شده به یخچال طول عمر این محصول کاهش پیدا می‌کند و مصرف انرژی آن به دلیل افزایش بار کاری تحمیل شده به یخچال چندین برابر می‌شود.

یخچال فریزر
یخچال فریزر

راهکار دوم-پس از حرکت دادن یخچال فریزر بلافاصله آن را روشن نکنید

یکی از نکاتی که کاربران هنگام استفاده از یخچال فریزر به آن توجه نمی‌کنند این است که، به محض این که یخچال را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنند بلافاصله یخچال را به برق وصل کرده و آن را به کار می­اندازند.

 با توجه به این که هنگام جابجایی یخچال گاز مبرد درون آن مدام در حرکت است، باید پس از جابجایی محصول چند ساعت به یخچال زمان بدهید تا گاز مبرد به وضعیت عادی باز گردد و سپس دستگاه را برای استفاده روشن کنید.

راهکار سوم- هر چند وقت یک‌بار یخچال فریزر را تمیز کنید

اگر می‌خواهید یخچال طول عمر مناسبی داشته باشد و در عرض چند سال مجبور به تعویض آن نشوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم یخچال فریزری را هر دو یا سه ماه تمیز کنید. اگر یخچال بدون برفک نیست باید برفک زدایی آن را انجام دهید. سپس باید مواد غذایی فاسد را از یخچال بیرون بیاورید و دور بریزید و درون یخچال را با دستمال نرم تمیز کنید.

با توجه به این که برای تمیز کردن یخچال باید آن را از برق جدا کنید، یخچال استراحتی کوتاه نیز هنگام تمیز کردن می‌کند. پس از تمیز کردن یخچال به خوبی متوجه خواهید شد که قدرت آن چندین برابر شده است.

راهکار چهارم-مواد غذایی داغ را به هیچ عنوان درون یخچال فریزر قرار ندهید

این موضوعی است که کمتر کسی به آن توجه نشان می‌دهد و بانوان خانه دار به دلیل کمبود وقت و بی‌حوصلگی غذایی که تا همین چند دقیقه پیش در حال طبخ بوده را درون یخچال قرار می‌دهند.

برای این که یخچال فریزری که دارید همیشه سالم بماند و بتوانید سال‌ها از آن استفاده کنید، به هیچ عنوان نباید غذای داغ را درون یخچال قرار دهید. با وجود این که غذا دارای حرارت زیادی است و این حرارت درون یخچال منتشر می‌شود، یخچال باید با سرعت بیشتری کار کند تا بتواند دمای درونش را کاهش دهد. همین امر سبب کاهش طول عمر یخچال می‌شود.

یخچال فریزر
تعمیر یخچال فریزر

راهکار پنجم- برای اطراف یخچال فاصله مناسبی در نظر بگیرید

از دیگر مواردی که کمتر کسی هنگام استفاده از یخچال فریزر به آن توجه نشان می‌دهد می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در اطراف یخچال باید فضای کافی در نظر بگیرید و به هیچ عنوان یخچال را به کابینت‌ها یا دیوار نچسبانید.

راهکار ششم- عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر را به موقع انجام دهید

با وجود این که هر یک از لوازم خانگی در طول زمانی که آن‌ها استفاده می‌کنید با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند، باید حتماً در صورت مشاهده هر گونه مشکل برای یخچال با فراز پشتیبان تماس گرفته و درخواست تعمیرات یخچال را ثبت کنید. برطرف کردن مشکلات ابتدایی عمر یخچال را طولانی‌تر می‌کند؛ زیرا مشکلات یخچال قبل از این که حاد شوند و قسمت‌های مختلف یخچال صدمه ببیند برطرف می‌شوند.

مطالب مرتبط