۴ اشتباه رایج کاربران هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی در مدل‌های مختلف توسط کمپانی‌های لوازم خانگی تولید شده و به بازار ارائه شده است. هر مدل ظرفشویی با هر ظرفیتی که نیاز دارید را می‌توانید بین مدل‌های موجود پیدا کنید. اگر خانه شما کوچک است و نمی‌توانید ظرفشویی را در مکانی مشخص در آشپزخانه قرار دهید، بهترین انتخابی که پیش روی شما قرار دارد ماشین ظرفشویی رومیزی است.

ظرفشویی های رومیزی ابعادی جمع و جور دارند. این ظرفشویی ها را می‌توانید روی کابینت‌های قسمتی از آشپزخانه قرار دهید و ظروف روزانه را درون آن بشویید. افرادی که ظرفشویی های رومیزی را انتخاب می‌کنند به خوبی به این امر واقف هستند که این محصولات با ظرفیت شستشوی کم طراحی و عرضه شده‌اند.

اگر جمعیت خانواده شما زیاد است یا این که همیشه در حال مهمانی دادن هستید، بهتر است از همان ابتدای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به این موضوع فکر کنید که شما به یک ظرفشویی مبله یا توکار نیاز خواهید داشت. با توجه به این موضوع باید محلی را برای قرار دادن ظرفشویی در نظر بگیرید.

پس از خرید ماشین ظرفشویی و نصب آن در محل باید درباره نحوه استفاده از این دستگاه و اشتباهاتی که ممکن است ظرفشویی را برای همیشه از کار بیندازد اطلاعات کسب نمایید.

اشتباه اول-استفاده از مواد شوینده نامناسب برای شستشوی ظروف

برخی از کاربران تصور می‌کنند که شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی هیچ تفاوتی با شستشوی آن‌ها با دست ندارد. به همین دلیل همان شوینده‌هایی که برای شستشو ظرف‌ها به صورت دستی استفاده می‌کردند را برای ظرفشویی نیز استفاده می‌کنند. این مشکل در همان مرحله اولی که ریکا را درون ظرفشویی ریخته و آن را به کار انداخته‌اید با بیرون زدن کف از درب دستگاه به نمایش گذاشته می‌شود.

ماشین ظرفشوییبرای این که گرفتار این مشکل نشوید نباید به هیچ عنوان از ریکا و شوینده‌های مشابه درون ماشین ظرفشویی استفاده کنید و تنها شوینده‌هایی را برای شستشو ظروف استفاده کنید که روی آن‌ها گزینه قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی ذکر شده است.

اشتباه دوم-ناکارآمد تصور کردن قابلیت خشک کن ماشین ظرفشویی

از جمله دیگر مواردی که کاربران هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی به آن بی‌توجه هستند می‌توان به این گزینه اشاره کرد که کاربران استفاده از قابلیت خشک کردن ظروف را بلد نیستند و آن را فعال نمی‌کنند یا این که این قابلیت را کاملاً بیهوده می‌دانند.

قابلیت خشک کردن ظروف برای ظرفشویی به این دلیل در نظر گرفته شده که ظروف پس از شسته شدن بلافاصله خشک شوند و آب از آن‌ها چکه نکند و سبب کثیف شدن آشپزخانه و محیط اطراف ظرفشویی نشود.

همچنین با توجه به این که ظرف‌ها به سرعت با این فناوری خشک می‌شوند، لکه‌های ناشی از آب روی آن‌ها باقی نمی‌ماند و ظروف کریستالی همیشه پس از شستشو توسط ظرفشویی زیبا و درخشان خواهند بود.

اشتباه سوم-شستشوی ظروف بیش از حد ظرفیت ظرفشویی درون آن

یکی از مواردی که سبب می‌شود ماشین ظرفشویی بسیار زود خراب شود و نیاز به تعمیر ظرفشویی پیدا کنید، قرار دادن ظرف‌های بزرگ یا ظرف‌های متعدد درون این دستگاه است. با توجه به این که محل قرارگیری هر یک از ظرف‌ها درون ماشین ظرفشویی تعیین شده، سعی نکنید با قرار دادن بشقاب‌ها و فنجان‌ها درون هم، ظرف‌های یک مهمانی بزرگ را به یک‌باره با استفاده از ظرفشویی بشویید و تمیز کنید.

ماشین ظرفشوییاین روش استفاده تنها سبب وارد شدن فشار بیش از حد به سبدهای ظرفشویی و شکستن آن‌ها می‌شود. با توجه به سنگین شدن ظرفشویی، موتور دستگاه باید فشار بیشتری را برای چرخش مناسب آب درون دستگاه تحمل کند و همین امر سبب از کار افتاد سریع‌تر از موعد ظرفشویی می‌شود.

اگر نمی‌خواهید در همان روزها و هفته‌های اول خرید این ظرفشویی نیازمند دریافت خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی شوید، حتماً به دستورالعملی که هنگام خرید همراه محصول به مشتری ارائه می‌شود دقت داشته باشید. در این دستورالعمل ذکر شده است که میزان ظروفی که می‌توانید با استفاده از ظرفشویی شسته و تمیز کنید چه اندازه است.

اشتباه چهارم- عدم توجه به تمیز کردن به موقع فیلتر ظرفشویی

برخی از افراد تصور می‌کنند همین که ماشین ظرفشویی را خریداری کرده و به خانه ببرند می‌توانند سال‌ها از محصول مورد نظر بدون این که حتی دستگاه را سرویس کنند استفاده نمایند. این بی‌دقتی همیشه هم ختم به خیر نمی‌شود و گاه ممکن است سبب به سر آمدن عمر ظرفشویی و از کار افتادن آن برای همیشه شود.

اگر می‌خواهید ظرفشویی طول عمر مفیدی داشته باشد و آب حاصل از شستشوی ظروف درون آن جمع نشود، هر چند وقت یکبار فیلتر دستگاه را از درون آن خارج کرده و پس از تمیز کردن مجدداً درون ظرفشویی قرار دهید. با این کار تخلیه آب به خوبی انجام می‌شود و ظرفشویی عملکرد بهتری خواهد داشت.

مطالب مرتبط