چگونه تعویض فیلتر آب یخچال را انجام دهیم؟

فیلتر آب یخچال پس از مدتی نیاز به تعویض دارد، شما زمانی متوجه ضرورت این کار می شوید که مزه آب کمی فرق می کند و آب تازه به نظر نمی رسد. تعویض فیلتر آب یخچال کار چندان سختی نیست، ما در این مطلب فرآیند انجام این کار را مرحله به مرحله توضیح داده ایم.

آماده شدن برای تعویض فیلتر آب یخچال

برای اینکه چندان زمان صرف تعویض فیلتر نکنید بهتر است قبل از شروع کار وسایلی که نیاز پیدا خواهید کرد را آماده کنید.

  • فیلتر تعویضی
  • حوله
  • آچار فرانسه
  • خودکار یا ماژیک نوک تیز
  • نوار چسب کاغذی

تعویض فیلتر آب یخچال را خودتان انجام دهید

با کمی تلاش می توانید این کار را خودتان انجام دهید و آب آشامیدنی سالمی داشته باشید.فیلتر آب یخچال

مرحله اول

فیلتر آب یخچال را پیدا کنید. در بیشتر موارد فیلتر در قسمت زیری یخچال قرار دارد. در برخی موارد هم فیلتر آب ممکن است در قسمت پشتی یخچال و گوشه سمت راست بالای آن باشد. در برخی مدل ها فیلتر با استفاده از فشار دادن دکمه، باز کردن گیره و یا چرخاندن باز می شود.

مرحله دوم

فیلتر آب قدیمی را از یخچال جدا کنید. با توجه به نوع یخچالی که دارید به دو روش می توانید این کار را انجام دهید. برای مدل های با سرپوش کوآرتر ترن Quarter-turn با چرخاندن پیچ به صورت پاد ساعتگرد این کار را انجام دهید. ممکن است به یک پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ ها نیاز داشته باشید. اگر سرپوش حالت عمودی دارد روی آن فشار دهید تا فیلتر جدا شود. سرپوش فیلتر را از روش کارتریج بردارید و در یک جای امن بگذارید. از سرپوش برای فیلتر جدید استفاده خواهید کرد.

اگر سرپوش فیلتر یخچالتان حالت دکمه فشاری داشته باشد، در حین بیرون کشیدن فیلتر آب، دکمه را فشار دهید تا بتوانید فیلتر را جدا کنید. برای آزاد کردن سرپوش، آن را بصورت پاد ساعتگرد بچرخانید تا از فیلتر جدا شود. سرپوش را در نقطه امنی قرار دهید تا زمان استفاده دوباره از آن در انتهای تعویض فیلتر آب یخچال فرا برسد.

زمانی که فیلتر را از یخچال جدا می کنید، ممکن است کمی آب چکه کند. برای اینکه از بیرون ریختن آب جلوگیری کنید، فیلتر را بصورت عمودی و مستقیم نگه دارید. فیلتر قبلی را روی حوله یا پارچه قرار دهید تا هر چقدر آب دارد جذب شود.

مرحله سوم

فیلتر جدید آب یخچال را از بسته بندی خارج کنید و سرپوش کارتریج را جایگزین کنید. اگر حالت سرپوش دار کوآرتر ترن دارید می تواند به راحتی سرپوش کارتریج را روی فیلتر جدید بکشید. اگر مدل سرپوش دکمه فشاری دارید، سرپوش و فیلتر را روی هم بگذارید و سرپوش را تا زمانی که به جای خود برسد بچرخانید.

مرحله چهارم

سرپوش و فیلتر را تعویض کنید. برای سرپوش کوآرتر ترن، سرپوش باید به حالت عمودی باشد. آن را به داخل سوراخ فیلتر بکشید. فیلتر آب را بیش از حد محکم نکنید. سرپوش را بصورت ساعتگرد بچرخانید تا در جای خودش قرار بگیرد. برای سرپوش دکمه فشاری، سرپوش و فیلتر را در کنار هم قرار دهید و آن ها را وارد سوراخ کنید. زمانی که فیلتر را به درستی وارد کردید، دکمه جدا کننده بالا خواهد زد.

مرحله پنجم

دو گالن یا بیشتر آب روی فیلتر جدید بریزید تا کربن آن حذف شود. این کار کمتر از ۵ دقیقه زمان می برد و بد کار کردن آب سرد کن هم جلوگیری می کند. این کار سیستم را از هر گونه آلودگی که در طول ساخت ایجاد شده است نیز پاک می کند.

مرحله ششم

تکه ای نوار چسب کاغذی روی فیلتر بچسبانید و تاریخی که آن را تعویض کرده اید را روی آن بنویسید. این کار به شما کمک می کند زمان بعدی تعویض فیلتر آب یخچال را تشخیص دهید. اگر یخچال شما خودش به هنگام نیاز به تعویض فیلتر آب یخچال هشدار می دهد نیازی نیست این مرحله را انجام دهید.

مرحله هفتم

چراغ هشدار دهنده را در صورت ممکن بودن، بازنشانی کنید. راهنمای یخچال باید شیوه ی این کار را بیان کرده باشد. در بیشتر مدل ها می توانید این کار را با فشار دادن دکمه Reset برای چندین بار، یا نگه داشتن آن برای چند ثانیه انجام دهید.

مطالب مرتبط