چه لباس‌هایی را مجاز هستیم که با ماشین لباسشویی بشوییم؟

چه لباس‌هایی را مجاز هستیم که با ماشین لباسشویی بشوییم؟ این سوال را بسیاری از کاربران هنگام انتخاب و خرید یک ماشین لباسشویی مطرح می‌کنند.

در لباسشویی‌های قدیمی دستور خاصی برای شستن لباس‌ها وجود نداشت و کاربران صرفاً به دلیل تشخیصی که بر اساس تجربه کسب کرده بودند، نسبت به شستشوی لباس‌ها با ماشین لباسشویی اقدام می‌کردند.

در حالی که لباسشویی‌های جدید در کنار برنامه‌های متنوعی که برای شستشو لباس‌ها دارند، دارای قابلیت‌های ویژه‌ای نیز برای این کار هستند؛ بنابراین نوع لباسشویی که انتخاب می‌کنید، تاثیر زیادی روی چگونگی شستشوی لباس‌های متنوع دارد.

در اینجا برخی از نکات مهم برای شستشوی انواع لباس‌های متنوع با لباسشویی ارائه شده است تا آگاهی بیشتری درباره استفاده از این دستگاه داشته باشید و بهتر بتوانید از آن استفاده کنید.

بررسی جنس لباس‌ها برای شستشو در ماشین لباسشویی

اولین نکته‌ای که برای شستشوی لباس‌ها درون ماشین لباسشویی باید به آن توجه داشته باشید، جنس لباس‌ها است. اگر لباسی ابریشمی یا حریر باشد، به هیچ عنوان نمی‌توانید آن را با هر لباسشویی بشویید؛ زیرا دیگ لباسشویی سبب نخ کش شدن لباس و پاره شدن آن می‌شود.

برای شستشوی این لباس‌ها باید حتماً لباسشویی دیگ الماسه داشته باشد. این دیگ برجستگی‌های نرمی دارد که مسیر خروج آب هستند.این برجستگی‌های نرم الماس مانند، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که لباس‌های حساس و حریر را نیز با کمک لباسشویی شسته و تمیز کنند.

روی ماشین لباسشویی درجه‌ای دیده می‌شود که برای شستشوی لباس‌های با جنس‌های مختلف ارائه شد است. اگر قصد دارید ملحفه‌ها را درون لباسشویی بشویید یا پرده‌ها را با کمک این دستگاه شسته و تمیز کنید، کافی است برنامه شستشوی مربوطه را انتخاب کنید و طبق دستور العمل بقیه موارد را در لباسشویی تنظیم نمایید.

ماشین لباسشوییبرای ماشین لباسشویی‌های جدید برنامه‌ای نیز برای شستشوی لباس‌های پشمی در نظر گرفته شده است. برای شستشوی انواع لباس‌های زمستانی می‌توانید این برنامه را استفاده کنید.

توجه داشته باشید که لباس‌های گرم و زمستانی الیافی پشمی دارند و نباید هنگام شستشوی آن‌ها درجه آب زیاد باشد یا ماده شوینده بیشتری را استفاده کنید؛ زیرا گرما و زیاد شسته شدن لباس‌های پشمی سبب از بین رفتن آهار آن‌ها می‌شود و لباس‌ها تغییر حالت می‌دهند و گشادتر از اندازه اولیه خواهند شد.

شلوارهای جین را نیز می‌توانید با کمک ماشین لباسشویی‌های جدید بشویید و تمیز کنید. برای شستشوی این لباس‌ها هم باید درجه آب را روی سرد تنظیم کنید و برنامه شستشوی سریع را انتخاب نمایید. با انتخاب این برنامه و آب سرد، شلوار جین به خوبی شسته و تمیز می‌شود و نیازی نیست که هر بار آن را با دست بشویید و در برابر آفتاب خشک کنید.

بررسی وزن تعیین شده برای شستشوی لباس‌ها درون لباسشویی

بانوان خانه دارد و دیگر اعضای خانواده، در بیشتر مواقع شستشوی لباس‌ها را به روزهای خاصی از هفته موکول می‌کنند. به همین دلیل لباس‌های کثیف زیادی روی هم انباشته می‌شود که شستن و تمیز کردن آن‌ها نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

برای شستن لباس‌های مختلف، کافی است ابتدا آن‌ها را دسته بندی کنید و لباس‌های رنگی را از دیگر لباس‌ها جدا نمایید. سپس با توجه به وزن تعیین شده برای لباسشویی، لباس‌ها را در چند نوبت به وسیله این دستگاه بشویید و تمیز کنید.

توجه داشته باشید که قرار دادن لباس بیش از وزن تعیین شده برای دستگاه سبب آسیب وارد شدن به قسمت‌های مختلف لباسشویی می‌شود و عملکرد آن را مختل می‌کند؛ بنابراین هرگز سعی نکنید که لباس‌هایی که در طول چندین روز انباشته شده‌اند تنها در یک نوبت بشویید و برای استفاده از لباسشویی صبور باشید.

ماشین لباسشویی

ارتباط شستن لباس­ها و تعمیر لباسشویی

با توجه به این که ماشین لباسشویی‌های قدیمی تنها برای شستشوی لباس‌های کتانی و نخی طراحی شده‌اند، شستشوی لباس‌های دیگر درون آن‌ها در وهله اول به خود لباس آسیب وارد می‌کند. همچنین لباس‌هایی که بافتی ظریف دارند، ممکن است درون دستگاه گیر کنند و همین امر شما را نیازمند دریافت خدمات تعمیر لباسشویی می‌کند.

ماشین لباسشویی‌های جدید کمتر با این مشکل مواجه می‌شوند، اما در صورتی که به ظرفیت شستشوی ماشین لباسشویی توجه نداشته باشید و لباس‌های زیادی درون آن پر کنید یا این که پتو و… را که وزنی سنگین‌تر از حد معمول دارند درون دستگاه قرار دهید و نسبت به شستشوی آن اقدام کنید.

 لباسشویی با مشکلاتی مانند حرز شدن دیگ و… مواجه می‌شود و برای برطرف کردن این مشکلات باید تعمیرات لباسشویی را از فراز پشتیبان دریافت کنید.

بنابراین اگر می‌خواهید تعمیر ماشین لباسشویی را به تعویق بیندازید، حتماً برنامه مناسب را برای شستشوی لباس‌ها انتخاب کنید و بیشتر از ظرفیت دستگاه درون آن لباس قرار ندهید.

مطالب مرتبط