چرا ماشین های لباسشویی به برنامه ها (چرخه های شستشوی) زیادی نیاز دارند؟

ماشین لباسشویی شما نمی داند که شما چه چیزی را در آن قرار داده اید و نمی تواند به صورت اتوماتیک بفهد که یک بلوز پشمی ظریف به چه میزان شستشویی نیاز دارد; چون ماشین لباسشویی نمی داند چه کاری را باید انجام دهد! تنها چیزی که تحت کنترل ماشین لباسشویی است، مقدار و دمای آب، سرعت چرخش، تعداد دفعات چرخش درام، تعداد دفعات آبکشی و غیره است.

هیچکسی نمی خواهد برای شستشوی لباسش محاسبات علمی انجام دهد : “فکر کنم من به ۵٫۴۲ لیتر آب در دمای ۴۲ درجه سانتی گراد نیاز دارم، باید دقیقا در ۳۴ دقیقه آن را انجام دهم و وقتی کارم تمام شد ۲۰۰ دور آن را بچرخانم”. این موضوع در واقع احتمالات بیشماری را به وجود می آورد که خیلی بیشتر از یک کار سخت است; با توجه به این موضوع، مهندسان ماشین لباسشویی سعی می کنند با تعیین چند برنامه از پیش مشخص شده کار را آسان تر کنند; که هر کدام ترکیب مختلفی از این متغیرها را استفاده می کنند که بدون دردسر و با توجه به تحمل پارچه های مختلف کار شستشو را انجام می دهند.

ماشین لباسشوییچرا اینکار مهم است؟

تمام پارچه های متفاوت اند. پارچه ای مثلا از جنس پشم تا اندازه ای مقاوم است ولی دو نقطه ضعف بزرگ دارد (از نظر شستشو) : به شدت هیگروسکوپیک است (مقدار زیادی آب جذب می کند) و خاصیت کشسانی خود را با افزایش دما از دست می دهد; پس اگر شما می خواهید ماشینی برای شستشوی پارچه های پشمی طراحی کنید، کارتان را باید از اینجا شروع کنید; اجازه ندهید پارچه پشمی خیلی داغ شود (چون الیاف هایش شل می شود زیادی کش می آید) ; نباید آن را بشدت بچرخاند چون کش می آید و به دیگر به حالت قبل بر نمی گردد.

در مورد پارچه هایی مثل کتان، می توانید آن ها را با شدت بیشتری در درام بچرخانید البته شما باید اینکار را انجام دهید; زیرا باید چرخش به گونه ای باشد که شوینده عمیقا در الیاف نفوذ کند و آلودگی را پاک کند; البته لباس هایی که از کتان دوخته شده اند بیشتر از پارچه های ظریفی مثل بلوزهای ترمه ای که افراد بیشتر مراقب کثیف نشدنشان هستند، کثیف می شوند.

هر برنامه ای که برای ماشین لباسشویی تعبیه شده است بهترین حالتی است که توسط مهندسان انجام گرفته است که مشخص می کند هر پوشاک/پارچه خاص به چه مقدار چرخش نیاز دارد و اینکه چقدر می تواند شستشو را بدون اینکه به آن صدمه ای وارد شود، تاب آورد. اگر قرار باشد تشتی با دست اینکار را انجام دهید، این انتخاب ها را خود به خود انجام می دهید، و میزان تمیزی که برای پوشاکتان نیاز است را با آستانه تحمل آن در برابر آسیب دیدن متعادل می کنید. در حالیکه مغز/دستان شما اینکار را بدون فکر کردن انجام می دهد، تعمیر لباسشویی اینکار را با تنظیم دمایی مشخص، هم زدن های زیاد زیاد، چرخش های زیاد و با یک سرعت مشخص انجام می دهد.

مطالب مرتبط