وسایل مناسب شستشو با ماشین ظرفشویی کدامند؟ شما چه چیزهایی را در ظرفشویی قرار می دهید؟

عجیب ترین چیزی که تا به حال در ماشین ظرف شویی خود شسته اید چه بود؟ برخی از افراد مواردی مانند دکمه های کیبورد و قطعات ماشین را نام برده اند. در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی درباره ی وسایلی که مناسب شستشو با ماشین ظرف شویی هستند و چیزهایی که نامناسب شستشو با ماشین  ظرفشویی هستند ارائه کنیم.

 

چیزی که بیشتر افراد تصور می کنند این است که اگر ماشین ظرف شویی ظروف کثیف و قطعات روغنی را به خوبی تمیز می کند;  پس باید بقیه وسایل را هم تمیز کند; با صحبت هایی که با تولید کننده های ماشین های ظرف شویی داشتیم پی بردیم که وسایل نامناسب شستشو با ماشین  ظرفشویی را نباید در آنها قرار داد;  انجام چنین کاری ممکن است به ماشین ظرف شویی یا وسایلی که در آن قرار داده اید و یا هردو  آسیب برساند.

یکی از کاربران گفته بود که کلاه ورزشی خود را در ماشین  ظرفشویی شستشو می داده است چون خیلی بهتر کار تمیز کردن را انجام میداد;  یکی دیگر هم گفته بود که دمپایی ابری خود را در ماشین ظرفشویی قرار داده بود ولی باید دمپایی را به سرعت زمانی که هنوز گرم بود، می پوشید تا دوباره اندازه شود.ماشین ظرفشویی

وسایل  نامناسب شستشو با ماشین ظرفشویی

ظرفشویی برای تمیز کردن شیشه ها، بشقاب ها و قاشق چنگال ها طراحی شده است و فقط برای همان ها هم مناسب است.

روغنی که در قطعات ماشین وجود دارد ممکن است سیستم شستشو را مسدود کند;  با مسدود شدن سیستم شستشو آب نمی تواند به خوبی برای تمیز کردن ظروف به چرخش در بیاید.

قرار دادن چنین وسایلی عمر مفید ماشین ظرف شویی را هم به شدت کاهش می دهد;  قطعات ماشینی، ابزار رنگ کاری و برخی لوازم باغچه از مواردی است که عمر مفید ماشین  ظرفشویی را کاهش می دهند و جزو وسایل نامناسب شستشو با ماشین  ظرفشویی هستند.

موارد دیگری هم هستند، مانند ظروف پلاستیکی که ممکن است در اثر گرما ذوب شوند و برخی از قطعات آن ها جدا شده، در فیلتر گیر کند و به آن صدمه بزند; برچسب هایی که روی برخی از ظروف هستند هم در طول چرخه شستشو کنده شده و در مواردی باعث مسدود شدن سیستم شستشو می شوند.

چیزهایی که ماشین ظرفشویی آن ها را خراب می کند

در طول شستشو ممکن است آبی که در ماشین  ظرفشویی وجود دارد شامل باقی مانده های غذا و مواد شستشو دهنده باشد;  ممکن است تکه های غذا وارد قسمت زیری دکمه های کیبورد شود و آن را خراب کند.

ماشین ظرفشوییبرخی از ظروف پلاستیکی هم از وسایل نامناسب برای شستشو با ماشین ظرف شویی محسوب می شوند. چرا که گرمای داخل ماشین  ظرفشویی ممکن است باعث آلودگی های شیمیایی در آن شود.

اگر تولید کننده پلاستیک گفته که مناسب شستشو با ماشین  ظرف شویی است، پس آن را در ردیف بالایی درون ماشین ظرف شویی قرار دهید; همچنین چرخه های شستشو را که از دمای بیشتری برای شستشو و خشک کردن استفاده می کنند، انتخاب نکنید.

دیگر چه چیزهایی برای شستشو با ماشین ظرفشویی نامناسب هستند؟

هرگونه لباس. ممکن است برخی لباس ها را در ماشین  ظرفشویی قرار داده باشید ولی باید بدانید که این کار را نباید انجام دهید; اگر برای شستشوی آن ها از مواد شوینده ی لباس استفاده کنید برای ماشین ظرف شویی مناسب نخواهد بود و ممکن است برخی از قطعات آن صدمه ببینند; اگر از شوینده های ظروف استفاده می کنید هم ممکن است لباس های شما خراب شوند; پس به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

ماشین ظرفشوییفلز های برنج و برنز. دمای بالا و یا شوینده ها ممکن است که این فلزات را خراب کنند و باعث رنگ رفتگی آن ها شود. فلزات مس و قلع هم همینطور. بهتر است که آن ها را با دست بشویید و از آب ولرم به همراه شوینده ملایم استفاده کنید.

ظروف چدنی. این ظروف هم در صورت شستشوی مداوم با ماشین  ظرفشویی خاصیت خود را از دست می دهند و دیگر نمی توان از آن ها برای آشپزی استفاده کرد.

کیبورد کامپیوتر. حتی اگر دکمه های کیبورد پس از شستشو تمیز شوند باز هم ممکن است مقداری آب درون آن بماند.

ماهی; شاید برایتان خنده دار باشد ولی برخی افراد ماهی را درون فویل آلومنیومی پیچیده و با قرار دادن آن در ماشین ظرفشویی آن را می پزند. هیچ تولیدکننده ای ماشین ظرف شویی خود را برای پخت و پز تست نمی کند;  پس هیچوقت این کار را انجام ندهید. به نظر نمی رسد ماشین  ظرفشویی به اندازه ی کافی گرما داشته باشد که مواد مضر را در مواد خوراکی از بین ببرد.

ورقه طلایی; اگر ظروف چینی دارید که روی آن ورقه های طلایی وجود دارد بهتر است که آن را در ظرفشویی قرار ندهید;  طلا ممکن است رنگ خود را از دست بدهد.

لیوان های عایق; دمای بالای آب درون ماشین ظرفشویی ممکن است به عایق بندی لیوان های مسافرتی صدمه بزنند و خاصیت عایق دمایی بودن آن ها را از بین ببرند.

سیب زمینی; ممکن است ایده ی خوبی به نظر برسد که سیب زمینی ها را در ردیف بالایی ماشین  ظرفشویی قرار دهید تا تمیز شوند. ولی بهتر است این کار را به شیوه ی قدیمی انجام دهید;  ممکن است شوینده هایی که در ماشین  ظرفشویی باقی مانده اند از لحاظ سلامتی مشکل ایجاد کنند.

چاقو های تیز; بهتر است چاقو ها را بصورت دستی بشویید چون ممکن است با مالیده شدن به وسایل دیگر کند شوند.

وسایل چوبی; آب، چوب و دما ترکیب خوبی نیستند و ممکن است درنهایت چوب دچار ترک خوردگی و ساییدگی شود. بهتر است تخته چوبی خردکنی خود یا ظروف چوبی را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

ماشین ظرفشوییدر این مطلب وسایل مناسب برای شستشو با ماشین   ظرفشویی را در کنار وسایل نامناسب بیان کردیم. بهتر است از این به بعد با احتیاط بیشتری وسایل را در ماشین ظرف شویی قرار دهید.

مطالب مرتبط