نشانه های و عوامل خرابی ترموستات یخچال فریزر

قبل از پرداختن به نشانه ها و عوامل خرابی ترموستات یخچال بهتر است تا در مورد اهمیت ترموستات کمی بحث شود. ترموستات یخچال فریزر وظیفه دارد تا دمای یخچال را به حالتی برساند که توسط پیچ تنظیم دما و یا پنل لمسی تنظیم گردیده است.

عملکرد ترموستات ارتباط مستقیمی با عملکرد کمپرسور یا موتور یخچال داشته و عملکرد این دو قطعه به همدیگر وابسته می باشند، مثلا زمانی که دمای یخچال افزایش پیدا می کند و یا به قولی سرمای یخچال کاهش می یابد، ترموستات با انتقال پیام به کمپرسور باعث افزایش هوای سرد در محیط یخچال می شود.

خاموش شدن ناگهانی موتور یخچال، عدم کارکرد منظم موتور یخچال، سرد بودن بدنه ی موتور یخچال از نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر می باشد، در صورتی که با این علائم روبرو شدید با نمایندگی مطمئن و خوش نام تعمیرات لوازم خانگی تماس حاصل نمایید.

نحوه تنظیم درجه ترموستات یخچال فریزر

تنظیم درجه ترموستات یخچال فریزر با توجه به فصل و دمای محیط متفاوت می باشد، اما بهترین دما برای یخچال دمای بین ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد می باشد. اگر در فصل زمستان قرار دارید و یخچال در محل خنکی قرار دارد بهتر است که دما بین ۱ تا ۲ درجه سانتی گراد باشد، اما در فصل تابستان هستید و یخچال در آشپزخانه و در نزدیکی اجاق گاز قرار دارد، بهتر است که دمای آن بین ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد باشد. برای دوام عمر یخچال فریزر بهتر است که یخچال در مکانی که دور از نور خورشید قرار داده شود.

در هنگام قرار دادن مواد غذایی در یخچال به نوع و درجه مورد نیاز برای نگهداری آن ها دقت نمایید. طبقات بالای یخچال اصولا خنک تر بوده و برای قرار دادن مواد غذایی پروتئینی و سفت بافت مانند قارچ و گل کلم مناسب می باشد.

نوشیدنی ها، ترشیجات و مرباها بهتر است که در قسمت درب که گرم تر می باشد قرار داده شود.

سبزیجات و صیفی جات در طبقه ی بالا به هیچ عنوان قرار نگیرند، چون سبب یخ زدگی مواد غذایی می شود.

ترموستات یخچال فریزرچه زمانی باید ترموستات یخچال فریزر به طور کامل تعویض شود؟

اگر یخچال شما دارای عیب یاب هوشمند باشد، به محض ایجاد نقص فنی در ترموستات به شما هشدار داده می شود. به محض دریافت هشدار و یا مشاهده ی نشانه های ذکر شده برای تعمیر یخچال در اسرع وقت اقدام لازم را انجام دهید.

در صورت عدم تعمیر به موقع مشکل ترموستات یخچال فریزر جدی تر شده و باید مورد تعویض قرار بگیرد و مسلما هزینه ای که باید پرداخت کنید، بیشتر می شود.

کار کردن مداوم موتور یخچال بدون لحظه ای استراحت، تشکیل یخ و برفک بر روی ترموستات، افزایش دمای یخچال و فاسد شدن مواد غذایی در اثر افزایش دما، عدم کالیبره شدن از نشانه هایی است که به شما می گوید، ترموستات باید تعویض شود.

علت های اتومات نکردن یخچال

اتومات نکردن یخچال علت های مختلفی دارد، اما خرابی ترموستات یخچال فریزر نیز می تواند از علت های اتومات نکردن باشد.

در برخی مواقع مشاهده می کنید که مواد غذایی مانند ماست دچار یخ زدگی می شوند، اگر این نشانه را مشاهده نمودید باید به عملکرد صحیح ترموستات شک کنید.

اگر چندین روز است که متوجه شدید موتور یخچال شما سر و صدای زیادی دارد و یخچال اتومات نمی کند به سرما دهی یخچال نگاهی بیندازید، اگر سرما دهی یخچال مشکلی ندارد، به احتمال زیاد این مشکل مربوط به ترموستات یخچال فریزر نبوده و راندمان کاری موتور پایین آمده است، در این مورد سریعا با یک تعمیرکار تماس گرفته تا عملکرد موتور را چک نماید، چون نقص فنی موتور به مراتب هزینه های هنگفت تری نسبت به نقص فنی ترموستات دارد.

مطالب مرتبط