می توانیم تعمیر کم شدن مکش جاروبرقی را خودمان حل کنیم

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی

قدرت مکش یک جاروبرقی از طریق فن یک موتور ایجاد می شود که گرد و خاک و آشغال ها را از طریق یک محفظه یا لوله به داخل می کشد و آن را در یک کیسه خالی می کند. در برخی از مدل های جاروبرقی در کنار مکش، یک برس چرخنده هم هستند که گرد و خاک را از بین فرش جدا کرده و به مکش جاروبرقی کمک می کند. تاکنون دلیل اصلی و رایج کاهش مکش جاروبرقی که باعث می شود آشغال ها را به داخل نکشد گرفتگی لوله یا همین برس چرخنده است. برای تعمیر کاهش مکش جاروبرقی قدم های زیر را دنبال کنید. ممکن است تعمیر کم شدن مکش جاروبرقی را بتوانید با دنبال کردن این راهنمایی ها در خانه هم انجام دهید.

کیسه جاروبرقی را تعویض کنید یا محفظه آشغال را خالی کنید

بررسی کیسه زباله جاروبرقی باید مرتبا انجام شود و در صورتی که پر شده باشد باید سریعا خالی شود. در برخی موارد هم ممکن است نیاز باشد که یک کیسه جدید بگیرید. اگر با کاهش مکش جاروبرقی مواجه شدید در اولین قدم بهتر است که با تعویض یا خالی کردن کیسه زباله جاروبرقی شروع کنید. اگر جاروبرقی شما کیسه زباله ندارد قسمت های داخلی آن را که دسترسی دارید تمیز کنید و همه ی گرد و خاک را از بین ببرید. اگر فکر می کنید علت دیگری باعث این مشکل شده باشد می توانید برای تعمیر جاروبرقی با یک نمایندگی رسمی تعمیر جاروبرقی تماس بگیرید.

در برخی جاروبرقی ها قدرت مکش با پر شدن یک سوم کیسه زباله کم می شود. پس بهتر است در ابتدا کیسه زباله را خالی کنید.

در یک جاروبرقی کیسه دار هوا باید بتواند از بین همه ی گرد و خاک های درون کیسه عبور کند. زمانی که جاروبرقی کیسه را از آشغال و زباله پر می کند باید سخت تر کار کند تا بتواند هوا را انتقال دهد، در برخی مدل ها این مشکل با کیسه های لایه ای حل شده است و تا پر شدن کامل کیسه قدرت مکش جاروبرقی کم نمی شود ولی خوب در برخی مدل ها هم اینگونه نیست.

فیلتر های کثیف را تمیز کنید، بشویید یا تعویض کنید

همانند کیسه زباله، هوا باید بتواند از بین فلیتر ها هم عبور کند تا عمل مکش به خوبی انجام شود. گرد و خاکی که فیلتر ها به خود می گیرند باید مرتبا تمیز شوند. یکی از دلایلیی که باعث نیاز به تعمیر کم شدن مکش جاروبرقی می شود همین کثیف بودن فیلتر هاست که می تواند در منزل هم انجام شود.

جاروبرقی های مدرن دارای دو فیلتر هستند که باید هردوی آن ها تعویض یا تمیز شود.

فیلتر های جاروبرقی در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد و در برخی موارد هم دارای یک قالب پلاستیکی هستند.

  • برای تمیز کردن فیلتر های کارتریج و بیشتر فیلترهای HEPA تنها نیاز است آن ها را به لبه ی یک چیز سخت بزنید تا گرد و خاک آن جدا شود. تنها زمانی می توانید فیلترهای HEPA را شستشو دهید که در راهنمای مصرف کننده اشاره شده باشد می توانید این کار را انجام دهید.
  • سایر فیلتر ها ممکن است قابل شستشو باشند و با خشک شدن دوباره بتوان از آنها استفاده کرد.
  • اگر فیلتر های قابل شستشو دارید بهتر است یک زاپاس هم داشته باشید تا زمانی که یکی در حال خشک شدن است بتوانید از دیگری استفاده کنید. در صورتی که فیلتر ها آسیب دیده باشند باید حتما تعویض شوند.

مشکل رایج دیگری که اغلب خیلی بزرگنمایی می شود گرفتگی پوشش بیرونی فیلتر هاست. اگر این پوشش دچار گرفتگی شود از عبور هوا از بین فیلتر های تمیز شما جلوگیری می کند. پوشش را زیر نور بگیرید تا مطمئن شوید که شیار ها و سوراخ ها گرفته نباشند و به راحتی هوا را عبور دهند. اگر این قسمت را زیر شیر آب بگیرید، آب باید بتواند به راحتی از آن ها عبور کند.

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی

شیوه ی شستشوی فیلتر جاروبرقی

  • هردو فیلتر جاروبرقی را با آب سر بشویید و از مواد شوینده استفاده نکنید. همچنین فیلتر جاروبرقی را نباید در ماشین لباسشویی یا ظرفشویی قرار دهید.
  • مراحلی که در زیر نشان داده شده را آنقدر تکرار کنید تا آب صاف شود.
  • فیلتر باید با آب شسته شده و ضربه بخورد تا آب آن تمیز شود. سپس باید دوباره ضربه بخورد تا آب اضافی آن جدا شود. این کار تقریبا ۱۰ بار باید انجام شود تا فیلتر به خوبی تمیز شود.
  • دقت داشته باشید که فیلتر الف را به صورت افقی قرار دهید تا خشک شود.
  • فیلتر را به مدت ۲۴ ساعت در جایی گرم قرار دهید تا کاملا خشک شود.

هشدار: فیلتر را در مایکرویو  و یا با استفاده از شعله مستقیم آتش خشک نکنید.

در بسیاری از موارد تنها با یک تمیز کردن فیلتر می توان مشکل کم شدن مکش جاروبرقی را حل کرد. اما اگر نتوانستید این مشکل را حل کنید می توانید با نمایندگی رسمی تعمیر جاروبرقی تماس بگیرید تا مشکل شما حل شود.

گرفتگی های جاروبرقی را برطرف کنید

یکی دیگر از دلایل کاهش مکش جاروبرقی اجسام خارجی مانند پیچ و مهره، پلاستیک، سکه یا موارد دیگر است که در قسمتی از جاروبرقی گیر کرده و جلوی عبور هوا را گرفته اند.

در ابتدا لوله جاروبرقی را کاملا بکشید تا بیشترین طول خود را پیدا کند و یک چوب دراز یا هرچیز دیگری را وارد آن کنید تا ببینید که چیزی در آن گیر کرده است یا خیر. این عمل باعث می شود هر جسم خارجی که گیر کرده خارج شود و شاید بتوانید خودتان تعمیر کاهش مکش جاروبرقی را انجام دهید.

برای یک جاروبرقی عمودی می توانید این بررسی را با برعکس نگه داشتن آن انجام دهید. بیشتر جاروبرقی های عمودی دارای یک برس چرخنده هستند که باید برای بررسی دلیل کاهش مکش جاروبرقی، جدا شود. با استفاده از پیچ گوشتی می توانید پوششی که روی برس چرخنده قرار دارد را جدا کنید. با این کار به برس هم دسترسی دارید و می توانید آن را جدا کنید. با برداشتن برس به درون جاروبرقی دید خواهید داشت و می توانید مسیر عبور هوا را به خوبی ببینید و بررسی کنید تا چیزی جلوی آن را نگرفته باشد. هرگونه گرد و خاک و یا اجسام خارجی دیگر را تمیز کنید.

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی

غلطک جاروبرقی نمی چرخد

قبل از اینکه چرخنده برس و تسمه جاروبرقی را در جای خود قرار دهید به خوبی بررسی کنید که سالم باشند. اگر کهنه یا خراب شده باشند و آن ها را تعویض کنید تفاوت زیادی در عملکرد جاروبرقی مشاهده خواهید کرد، بخصوص اگر مدت هاست که جاروبرقی خود را سرویس دهی نکرده اید.

البته اگر برس هنوز سالم به نظر می رسد و رولر برس هم به خوبی می چرخد می توانید آن را از گرد و خاک و نخ و مو تمیز کنید.

تسمه جاروبرقی باید حالت کشی داشته باشد و نباید سخت باشد. زمانی که آن را دور رولر برس قرار می دهید باید کاملا فیت باشد. اگر چرخنده ماشین لباسشویی شما به خوبی نمی چرخد به دلیل گشادی و خرابی تسمه جاروبرقی است که در بیشتر موارد منجر به کاهش مکش جاروبرقی می شود.

اگر فکر می کنید که به قطعات جدید نیاز دارید حتما به شماره مدل جاروبرقی خود دقت کنید. با تعویض مناسب و به موقع می توانید به راحتی تعمیر جاروبرقی را انجام دهید.

مشکل نشتی هوا را حل کنید

اگر مراحل بالا را انجام داده باشید به احتمال زیاد مشکل حل شده است و نیازی به تعمیر  جاروبرقی توسط یک تکنسین نیست. اما ممکن است جاروبرقی دارای نشتی هوا باشد که در این صورت اگر همه ی مشکلات مانند گرفتگی یا کثیف بودن فیلتر ها را رفع کرده باشید باز هم مکش جاروبرقی پایین خواهد بود. نشتی هوا در لوله جاروبرقی مشکل رایجی است که ممکن است بخاطر سوراخ ها یا شکاف ها باشد و یا اتصال ضعیف بین لوله و جاروبرقی باشد.

با بررسی دقیق لوله و اتصالات آن می توانید خودتان قسمت های آسیب دیده را ببینید. اگر نمی توانید شکاف یا سوراخی پیدا کنید ولی باز هم مشکوک هستید، آن را با آب پر کنید و ببینید که جایی آب خارج می شود یا خیر. اگر مشکلی پیدا کردید ببینید که می توانید آن را تعمیر کنید یا نیاز به تعویض لوله دارد. شکاف های کوچک را می توانید با چسب هم برطرف کنید ولی این راه حل موقت است.

ممکن است نشتی های دیگر در قسمت های داخلی جاروبرقی هم وجود داشته باشد که باعث کم شدن مکش جاروبرقی باشد. همه ی بخش ها را بررسی کنید، در برخی موارد قرارگیری نامناسب کیسه زباله جاروبرقی یا فیلتر هم ممکن است دلیل این مشکل باشند.

اگر نتوانستیم مشکل کاهش مکش جاروبرقی را حل کنیم چکار کنیم؟

ما در این مطلب راهنمایی های لازم را ارائه کردیم ولی گاهی اوقات ممکن است نتوانید مشکل را تشخیص داده و حل کنید. در چنین مواردی باید از یک تکنسین بخواهید تا تعمیر جاروبرقی را انجام دهد. فراز پشتیبان به عنوان نمایندگی رسمی تعمیرات جاروبرقی از همه ی برند ها می تواند این کار را انجام دهد. ما برای هر برند تکنسین های حرفه ای را داریم که می توانند مشکل شما را خیلی سریع حل کنند.

تعمیر جاروبرقی
تعمیر جاروبرقی
مطالب مرتبط