آیا ماشین های لباسشویی به برنامه های زیادی نیاز دارند؟

اگر فقط یک وسیله برقی برای منزل باشد که برای بیشتر ما زندگی بدون آن ممکن نیست، آن وسیله ماشین لباسشویی است. اگر فقط چند روز یا هفته بدون ماشین لباسشویی کار خود را انجام دهید، متوجه می شوید که چقدر شستن لباس ها با دست کار سختی است. اگرچهتعمیر لباسشویی ها در ظاهر ساده اند ولی واقعا کار سخت و هوشمندانه ای را انجام می دهند : با کمک شوینده ها، کثیفی را از لباس های شما پاک می کنند و همراه با آب شسته و آن را دفع می کنند. اما آن ها دقیقا چطور این کار را انجام می دهند؟

ماشین لباسشوییاما آیا ماشین های لباسشویی به برنامه های زیادی نیاز دارند؟

با نگاه کردن به برنامه ریزهای نشان داده شده در عکس های بالا می توانید به نکته جالبی پی ببرید :  به نظر می رسد هر دو ماشین برنامه های عجیبی داشته باشند. برنامه ریز مکانیکی در عکس بالا شامل ۱۴ برنامه مختلف است، هفت دمای مختلف، دو سرعت چرخش و حالت نصف بار یا بار کامل و اگر شما این اعداد را در هم ضرب کنید به ۳۹۲ حالت مختلف می رسید! برنامه ریزهای الکترونیکی پایینی ۱۲ برنامه مختلف، ۵ سرعت چرخش و آپشن های متنوع دیگری دارند، پس دوباره با صدها حالت مختلف مواجه هستیم. و اگر شما هم مثل من باشید، احتمالا تمام لباس هایتان را همیشه با یک برنامه خاص می شویید. حتی اگر شما این کار را نمی کنید، احتمالا نمی توانید ۳۹۲ نوع لباس مختلف را مثال بزنید که به ۳۹۲ روش برای شستشو نیاز داشته باشند.

بیشتر اینکار یک فریب است تا کاری کند که شما باور کنید ماشین لباسشویی قابلیت های خیلی بیشتر از آن چیز که واقعا می تواند انجام دهد، دارد. اکثر ماشین ها در واقع تنها می توانند سه یا چهار نوع شستشوی مختلف را انجام دهند :

۱) شستشویی طولانی با دمایی بالا برای لباس های سفید که سرعت و آب به مقدار زیادی استفاده می کند؛
۲) شستشوی با دمای پایین تر و زمانی کوتاه تر برای لباس های کتان رنگی که همان سرعت و حجم آب را مصرف می کند؛
۳) شستشویی ترکیبی که همان مقدار آب مصرف می کند، لباس ها را کمتر می چرخاند، با سرعت کمتری می چرخد و دمای پایین تری استفاده می کند؛
۴) شستشوی لباس های پشمی که احتمالا آب بیشتری مصرف می کند، اما درام را کمتر می چرخاند و با سرعت کمتری مرحله خشک کردن را انجام می دهد. هر برنامه دیگری حالت تغییر یافته ای از یکی از این چهار حالت است.

مطالب مرتبط