چگونگی تعمیر ماشین لباسشویی که تکان نمی‌خورد(بخش اول)

۱-تکان دهنده در تعمیر ماشین لباسشویی

تکان دهنده، حرکت دادن توسط محور خروجی انتقال، چیزی است که لباس‌ها در مخلوط آب و ماده شوینده حرکت می‌دهد و آنها را تمیز می‌کند. محور خروجی انتقال دندانه‌دار است، که به این معناست که شیارها در در محور در شیارها در تکان دهنده جفت می‌شوند درنتیجه محکم به یکدیگر وصل می‌شوند. در برخی مدل‌ها، تکان‌دهنده در یک قطعه است و در برخی مدل‌ها دو قطعه وجود دارند که و درنتیجه عمل دوگانه دارد. این مهم است، زیرا می‌توانید بگویید که اگر دندانه آسیب ببیند هنگامیکه قطعه پایینی یک تکان دهنده با عملکرد دوگانه یا کل تکان دهنده‌ی تک عملکردی از حرکت باز می‌ایستند درحالیکه دستگاه در چرخه شستشو است.

اگر تکان‌دهند بتواند با دستان شما پیرامون محور بچرخد دندانه ساییده می‌شود: به یاد داشته باشید که این برای قفل شدن در محل طراحی می‌شود. نیاز خواهید داشت که تکان دهنده را از محور جدا کنید. دستگاه می‌تواند تکان‌دهنده را در موقعیتی ازطریق یک پیچ دندانه‌دار در بالای محور انتقال، زیر پخش کننده برای نرم کننده پارچه یا زیر روکش بالایی، حفظ کند. یا ممکن است یک پیچ کوچک متصل کننده‌ی لوله‌ی تکان دهنده به محور انتقال، درست بالای پایه وجود داشته باشد. یا می‌توانید یک O-رینگ ساخته شده از لاستیک برای درزگیری محور و تکان‌دهنده با یکدیگر ببینید.

تعمیر لباسشویی۲-تکان‌دهنده با دندانه‌های جهت‌دار در تعمیر ماشین لباسشویی

هنگامیکه ماشین لباسشویی یک صدای قرچ قرچ یا ساییدن ایجاد می‌کند، و قسمت بالایی تکان‌دهنده به آرامی حرکت نمی‌کند، یا در واقع سرجایش فریز شده است، بررسی دندانه‌های تکان دهنده (همچنین معروف به گیره۱) نیز فکر خوبی است. اینها گیره‌های پلاستیکی سخت، همانند بادامک۲ هستند. آنها در یک مجموعه متناظر از گیره‌ها برای چرخاندن بالای تکان دهنده به یک طرف جای می‌گیرند، و سپس آزاد می‌شوند در حالیکه نیمه‌ی پایینی تکان‌دهنده در جهت مخالف می‌چرخد. این عمل منجر به شکل مارپیچی بخش بالایی تکان‌دهنده برای هل دادن لباس‌ها به سمت پایین لگن می‌شود که افزایش جابجاشدن لباس‌ها و بهتر تمیز شدن را فرآهم می‌کند.

عمل گیرکردن و جداشدن دندانه‌ها سرانجام به آرامی باعث سایش آنها می‌شود، و سپس نیمه‌ی بالایی تکان‌دهنده بیشتر حرکت می‌کند. ماشین را از برق بکشید و روکش پخش کننده‌ی نرم کننده لباس آن را جدا کنید. یک پیچ نگهدارنده‌ی نیمه‌ی بالایی تکان‌دهنده در آنجا وجود خواهد داشت. پیچ را باز کنید، بخش بالایی تکان دهنده را جدا کنید، و ببینید آیا دندانه‌های تکان‌دهنده به آرامی ساییده شده‌اند و نیاز به تعویض دارند. پشتیبان بلبرینگ، ساخته شده از پلاستیک، را بررسی کنید.

۳-متصل کننده‌ی تکان دهنده و پیچ در تعمیر ماشین لباسشویی

بسته به مدل ماشین، محور انتقال می‌تواند از طریق یک متصل کننده محرک، که یک بخش دایره‌ای یا مثلثی است که برای وصل شده بین تکان دهنده برروی یک سمت و محور انتقال در سمت دیگر شیاردار شده است، وصل شود. یک نشانه‌ی یک متصل کننده‌ی آسیب دیده یک صدای خرد شدن در حین چرخه‌ی شستشو است، و چرخش آزادانه‌ی تکان‌دهنده است. ماشین را از برق بکشید و برای کشیدن تکان دهنده بصورت مستقیم به مقداری نیرو نیاز دارید زیرا بطورکلی محکم وصل می‌شود.

پیچی که متصل کننده را برروی محول انتقال نگه می‌دارد را باز کنید و متصل کننده را بیرون بکشید. حال که آنجا هستید، هرگونه کثیفی، زنگ زدگی، یا پسماند را از شیارهای زبانه‌ی انتقال تمیز کنید، و اطمینان حاصل کنید که شیارها در زبانه‌های تکان دهنده تمیز و همچنین سالم هستند. تعویض اتصال دهنده با یک درزگیر و پیچ جدید مطرح خواهد شد، که باید این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط