عیب یابی و تعمیر اجاق گاز

اجاق گاز از وسایلی می باشد که مصرف کننده حتما باید طرز کار صحیح با آن را یاد گرفته و در صورت عدم آگاهی از این وسیله علاوه بر اینکه ممکن است دچار خرابی و آسیب شود، ممکن است خطر زا نیز باشد، پس در وهله ی اول باید ایمنی کامل و نصب صحیح گاز به مصرف کننده آموزش داده شود.

خرابی اجاق گاز ممکن است به گونه ای باشد که تعمیر کار مجبور به تعویض قطعه شود، در برخی موارد نیز نه نیازی به تعویض قطعه می باشد و نه نیاز به تعمیر قطعه، بلکه با راه حل های پیش پا افتاده مشکل اجاق گاز رفع می شود، از این رو به عیوبی که رفع آن ها راحت می باشد می پردازیم.

رفع عیوب مربوط به پیلوت اجاق گاز

پیلوت اجاق گاز ممکن است با معایبی مواجه شود که از معایب آن می توان به خاموش شدن پیلوت اشاره کرد. برای رفع مشکل خاموش شدن پیلوت می توان شعله ی پیلوت را به طور صحیح تنظیم کرد، از طرفی ممکن است این عیب مربوط به کم بودن گازی که به پیلوت می رسد، باشد که برای این کار گاز رسانی به پیلوت را افزایش می دهیم.

اگر گاز شما جزو گازهایی است که مخلوط کن دارد، وجود این مشکل رایج می باشد، به احتمال زیاد مقدار گازی که وارد مخلوط کن می شود فشار زیادی داشته، به همین سبب گاز با مشکل خاموش شدن پیلوت همراه می شود.

یکی از نشانه هایی که می توانید به خاموش بودن پیلوت پی ببرید این است که شعله های بالایی اجاق گاز شما روشن نمی شود، که با روشن شدن پیلوت این مشکل کاملا رفع می شود.

اجاق گازهای فردار هنگامی که با مشکل خاموش شدن پیلوت مواجه می شوند، فر آن ها از کار افتاده و روشن نمی شود که برای رفع این مشکل باید پیلوت را روشن کرد.

یکی از علت های دیگری که موجب می شود فر اجاق گاز روشن نشود این است که تایمر در وضعیت صحیح تنظیم نشده باشد.

عیب یابی و تعمیر اجاق گاز
پیلوت اجاق گاز

علت عدم جرقه زدن اجاق گاز

یکی از مشکلات رایج اجاق گاز این است که گاز با مشکل عدم جرقه زدن مواجه می شود و مجبور می شوید با کبریت اجاق گاز را روشن نمایید. این مشکل می تواند به دلایلی چون ترانس جرقه، خرابی کلید جرقه، قطعی سیم ها و یا شکستگی چینی جرقه باشد. تماس با یک تعمیر کار متخصص بهترین راه حل پی بردن به خرابی اجاق گاز می باشد.

دلایل دود زدن اجاق گاز

در برخی از مواقع در هنگام استفاده از اجاق گاز متوجه انتشار بوی تند می شوید، اگر روزهای اول استفاده است زیاد جای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز یا در برخی از اجاق گازها بعد از چندین ساعت این مشکل برطرف می شود. اما اگر اجاق گاز شما قدیمی می باشد و بوی تند و سوختگی منتشر می کند می تواند دلایل زیادی داشته باشد. یکی از مهم ترین دلایل آن کثیفی اجاق گاز و دیوارهای اطراف اجاق گاز می باشد. با تمیز کردن اجاق گاز می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

اما اگر بعد از تمیز کردن اجاق گاز باز متوجه انتشار بوی تند و دود در فضای خانه شدید، علت آن می تواند مربوط به مواد شیمیایی باشد که حین تمیز کردن از آن استفاده نموده اید، بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از اجاق گاز دفترچه راهنمای محصول را با دقت مطالعه نمایید، با مطالعه ی دفترچه راهنما و آشنایی با نحوه تمیز کردن این مشکلات کمتر پیش خواهد آمد.

علت تولید جرقه ضعیف یا جرقه های مداوم توسط اجاق گاز

اگر مشعل اجاق گاز شما به طور پشت سر هم جرقه تولید می کند و یا جرقه های ضعیف تولید می کند، علت آن می تواند مربوط به معیوب بودن ماژول، خرابی الکترود جرقه و خرابی سیم جرقه باشد.

با تعویض و تعمیر این قطعات این مشکل برطرف می گردد.

مطالب مرتبط