عوامل خرابی هود آشپزخانه

هود آشپزخانه از وسایل ضروری و مهم برای تهویه آشپزخانه ها می باشد. بدون وجود هود خصوصا در خانه های آپارتمانی چربی ها، بو های نامطبوع و دود در خانه پیچیده شده و علاوه بر نامطبوع کردن محیط، تمامی چربی ها بر روی کاشی و سرامیک و وسایل آشپزخانه تجمع پیدا کرده و آشپزخانه را کدر و کثیف می کنند.

عوامل خرابی هود آشپزخانه زیاد بوده و باید یک به یک عوامل به صورت جداگانه بررسی شوند. شناخت عوامل خرابی هود آشپزخانه از آن جهت اهمیت دارد که سبب دقت و مواظبت فرد از وسیله شده، عمر هود آشپزخانه افزایش پیدا کرده و هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش چشمگیری می یابند. پس اولین قدم بعد از خرید هود مطالعه ی دفترچه راهنما و یادگیری طریق مواظبت از هود آشپزخانه و آشنایی با عوامل خرابی هود آشپزخانه می باشد.

نشانه های خرابی موتور هود آشپزخانه

خارج شدن بوی نامطبوع از هود، کار نکردن هود پس از روشن کردن آن، داشتن صدای غیر طبیعی و زیاد از نشانه های خرابی موتور می باشد. موتور هود از اجزای مختلفی چون شفت، پروانه و کمپرسور تشکیل شده است، هر کدام از این اجزا خراب شود، همراه با نشانه ی خاصی بروز پیدا می کند.

به عنوان مثال هر گاه پروانه ی موتور خراب شود و یا شفت دچار نقص فنی شود، هود صدای غیر طبیعی و زیادی تولید می کند.

هرگاه موتور هود نیم سوخته شود بوی نامطبوعی از موتور خارج می شود. خرابی موتور حتما باید توسط تعمیر کار متخصص بررسی شود، و در صورت سوخته شدن موتور باید حتما تعویض موتور صورت بگیرد.

برای جلوگیری از سوختن موتور، ولتاژ ورودی و خروجی هود حتما باید چک شود، به طور مثال اگر ولتاژ ۲۴۰ ولت ورودی برای هود مناسب است نباید آن را به ولتاژ ورودی ۳۰۰ ولت وصل نمود. از یکسره کار کردن هود نیز برای جلوگیری از سوختن موتور جلوگیری کنید. حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که در هنگام نصب هود آشپزخانه فاصله ی استاندارد آن را از گاز رعایت کنید، به عنوان مثال اگر فاصله ی هود از گاز کم باشد، موتور ذوب شده و از کار می افتد. حداقل فاصله ی هود از گاز ۶۰ سانتی متر می باشد.

عوامل خرابی هود آشپزخانه
عوامل خرابی هود آشپزخانه

نشانه های خرابی برد هود آشپزخانه

خرابی برد بیشتر در هود های لمسی و هوشمند مشاهده می شود. به عنوان مثال در برخی از هود های هوشمند مشاهده می شود که با لمس دکمه ی ON هود، دکمه روشن شده اما هود روشن نمی شود و فعالیتی نمی کند، این مورد یکی از نشانه های خرابی برد هود آشپزخانه می باشد.

یا اگر هود شما مرتبا قطع و وصل می شود، احتمال خرابی برد دستگاه وجود دارد. برد دستگاه مرکز کنترل هود بوده و در صورت به هم خوردن تنظیمات آن هود دچار مشکل می شود، مهم ترین روش جلوگیری از خراب برد آشنایی کامل و نحوه ی درست استفاده از هود می باشد.

نکات مهم در هنگام استفاده از هود

هود آشپزخانه بدون وجود فیلترها کارایی نخواهد داشت، فیلترهای هود مسئول تهویه مطبوع بوده و دود و بوهای نامطبوع را جذب می نمایند.

به همین سبب توصیه میشود که حداقل ماهی یکبار فیلترهای هود را شست و شو نمایید. فیلترهای هود های باکیفیت با برندهای معتبر و شناخته شده، قابل شست و شو بوده و پس از هر بار شست و شو هیچ تغییری در بافت آن ها مشاهده نمی شود.

هر چند وقت یکبار مجرای خروج هود آشپزخانه را چک نمایید، زیرا گرفتگی و مسدود شدن مجرای خروجی هود آشپزخانه سبب می شود هود مکش مطلوبی نداشته باشد، همچنین گرفتگی فیلترهای هود نیز سبب از دست رفتن مکش هود می شود.

فیلترهای هود را می توانید با مایع تمیز کننده، تمیز نمایید. در هنگام تمیز کردن هود، دقت داشته باشید که هود آشپزخانه حتما خاموش باشد و تمامی اجزای آن خنک شده باشند.

مطالب مرتبط