عوامل خرابی آب سرد کن

آب سرد کن از وسایلی است که بیشتر در اداره جات مورد استفاده قرار می گیرد و از همین رو در مراقبت از آن بی توجهی می شود. به دلیل بی توجهی و عدم مراقبت صحیح از این وسیله، خرابی های رایجی برای آب سرد کن به وجود می آید، که آگاهی از این خرابی ها می تواند شما را هشیار کرده و با تعمیر به موقع از به وجود آمدن خسارت جلوگیری نمایید.

آب سرد کن ها از اجزای مختلفی چون کندانسور، کمپرسور، لوله، مخزن، بدنه و فیلتر تشکیل شده است، خرابی این دستگاه به دلیل نقص های فنی در عملکرد هر یک از این اجزا می باشد، که آشنایی با نحوه ی مراقبت از این دستگاه و آشنایی حتی در حد کم با این اجزا می تواند عمر دستگاه را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.

نشانه های خرابی کندانسور آب سرد کن

در صورتی که کندانسور آب سرد کن معیوب شود، اختلالاتی در عملکرد آن پیش می آید، البته قبل از پرداختن به این اختلالات ذکر این نکته ضروری است که نشانه های مربوط به خرابی کندانسور آب سرد کن صرفا مربوط به کندانسور نبوده و می تواند مربوط به اجزای دیگر نیز باشد، به طور مثال اگر مشاهده کردید که آب سرد کن به صورت مداوم صدای چکه کردن می دهد و آب داخل آب سرد کن خنک نمی شود، این اختلال می تواند مربوط به خرابی کندانسور باشد، کندانسور خود دارای یک موتور مجزا می باشد که کندانسور را خنک می کند، اگر این موتور دچار نقص فنی شود، این مشکل برای آب سرد کن پیش می آید. اما همیشه نقص فنی مربوط به موتور خنک کننده کندانسور نبوده و می تواند مربوط به گیر کردن پروانه فن نیز باشد، اما در صورتی که پروانه فن مشکلی نداشته باشد، آنوقت باید سراغ موتور کندانسور رفت.

آب سرد کن
آب سرد کن

معایب کثیف شدن کندانسور آب سرد کن

دقت نمایید که در برخی از مواقع کثیفی قطعات یک دستگاه باعث اختلال در عملکرد این دستگاه می شود که با یک تمیز کاری ساده دستگاه همانند روز اول عمل می کند. به عنوان مثال اگر کندانسور کثیف شده باشد، راندمان عملکرد موتور کاهش چشمگیری یافته و از طرفی بازدهی آب سرد کن کاهش می یابد. در اینگونه مواقع موتور با فشار بیشتری نسبت به مواقع دیگر باید کار کند تا بتواند آب را مانند دفعات قبل خنک نماید. در حالی که این مشکل با تمیز کردن کندانسور ممکن است رفع شود.

علت های کاهش بازدهی آب سرد کن

کاهش بازدهی آب سرد کن عوامل مختلفی دارد که عدم جریان هوا بر روی کندانسور یکی از این عوامل است.

عدم جریان هوا بر روی کندانسور در اثر عواملی چون قرار گیری مانع بر روی دریچه تنفس و کم شدن گاز ممکن است به وجود آید، که با تزریق گاز و برطرف کردن مانع این مشکل رفع می شود.

در برخی مواقع شاهد این هستیم که سر و صدای ناهنجار از دستگاه بلند می شود، این اختلال علل متعددی دارد که یکی از این علت ها مربوط به کندانسور می باشد. شل شدن پیچ های کندانسور در برخی مواقع باعث این اختلال شده که با سفت کردن پیچ های آن این مشکل رفع می شود.

یکی از صداهای عجیبی که از این وسیله شنیده می شود، سوت کشیدن آن می باشد. در مواقعی مشاهده می کنیم که عملکرد آب سرد کن به خوبی صورت می گیرد و مشکل خاصی در عملکرد و راندمان دستگاه وجود ندارد، فقط صدای سوت در برخی مواقع از دستگاه شنیده می شود، در اینگونه مواقع موتور خنک کننده کندانسور مورد بررسی قرار می گیرد، اگر آرمیچر موتور خنک کننده کندانسور گیر کرده باشد شاهد این صدا خواهیم بود، اگر آرمیچر موردی نداشت به سراغ بررسی پروانه می رویم، ممکن است پروانه آب سرد کن با قطعه ای در اصطکاک باشد.

مطالب مرتبط