علت های خرابی ماشین لباس شویی

از آنجا که ماشین لباس شویی جزو وسایل برقی پرکاربرد در خانه می باشد، نیازمند سرویس های دوره ای به موقع و مراقبت های دقیق می باشد. عدم سرویس دوره ای، عدم مراقبت و عدم رعایت نکات مربوط به نگهداری از این وسیله باعث به وجود آمدن خرابی هایی در ماشین می شود.

به همین سبب نکاتی در خصوص مراقبت از ماشین لباس شویی ذکر می شود و پس از آن به خرابی ها و تعمیرات ماشین لباسشویی پرداخته می شود.

دقت نمایید که پس از اینکه لباس ها را از ماشین لباس شویی خارج کردید، درب آن را به مدت چند ساعت باز بگذارید تا رطوبت ماشین به طور کامل خارج شود، این کار ساده از بسیاری از مشکلات چون پوسیدگی درب لاستیک جلوگیری به عمل می آورد، برای مراقبت بهتر، بهتر است که با یک دستمال خشک دور لاستیک درب را خشک و تمیز نمایید.

یکی از مواردی که در مراقبت از ماشین به آن بی توجهی می شود، جا پودری ماشین می باشد، بهتر است که پس از ۵ الی ۶ بار شست و شو حتما این قسمت را تمیز کرده و دقت نمایید که هر محفظه جا پودری مخصوص چه نوع مواد شست و شو دهنده ای می باشد، مثلا قسمتی که مربوط به پودر است، حتما پودر ریخته و از ریختن مایعات شست و شو دهنده خودداری نمایید.

ماشین لباسشویی شما باید دور از تابش خورشید و بارش برف و باران نصب شود.

بهتر است که هر چند وقت یکبار مثلا ماهی یکبار مقداری سرکه در ماشین لباسشویی ریخته و ماشین را روشن کنید واجازه دهید تمام مراحل شست و شو را ماشین انجام دهد، این امر سبب می شود تا ماشین لباسشویی جرم گیری شود.

به تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی اهمیت دهید، زیرا گرفتگی فیلتر مشکلاتی را برای ماشین به وجود می آورد.

رعایت این نکات می تواند از بروز بسیاری از مشکلات مربوط به ماشین جلوگیری نماید.

ماشین لباس شویینشانه های مربوط به خرابی موتور ماشین لباسشویی

 شرح تمامی خرابی های مربوط به ماشین لباسشویی از حوصله این مطلب خارج بوده و از طرفی امکان پذیر نمی باشد. به همین جهت به معرفی  وشرح خرابی مهم ترین قسمت ماشین یعنی موتور پرداخته می شود، زیرا موتور ماشین لباس شویی مهم ترین قطعه بوده و خرابی آن بسیار جدی تلقی شده و باید در اسرع وقت تعمیر شود. خرابی موتور به منزله ی از کار افتادن ماشین می باشد، به همین سبب به محض مشاهده ی نشانه های مربوط به خرابی با یک تعمیر کار متخصص سریعا تماس گرفته و یا ماشین را به نمایندگی برای تعمیر تحویل دهید.

عدم چرخش ماشین و عدم پمپ شدن آب، عدم چرخش ماشین با وجود پمپ شدن آب، عدم توانایی ماشین لباس شویی در چرخاندن لباس ها، خیس ماندن لباس ها و عدم فعالیت خشک کن، بروز مشکل در چرخه های شست و شو می تواند از نشانه های خرابی موتور ماشین لباس شویی باشد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی این نشانه ها صرفا مربوط به خرابی موتور نبوده و می تواند نشانه ی خرابی قطعات دیگر باشد، اما در صورت مشاهده ی این نشانه ها هوشیار باشید و تا قبل از اینکه خرابی بیشتری به بار بیاید با یک متخصص تعمیرکار تماس حاصل نمایید.

عدم خشک نشدن لباس ها در ماشین لباس شویی

علاوه بر خرابی موتور علت های دیگری چون فرسودگی کلاچ و فرسودگی تسمه می تواند، عامل خشک نشدن لباس ها نیز باشد. با تعویض تسمه و تعمیر کلاچ این مشکل برطرف می شود، اما در صورتی که با رفع این مشکلات لباس ها همچنان خیس ماندند، مطمئن شوید که عیب از موتور ماشین می باشد.

عدم چرخش ماشین لباسشویی

عدم چرخش ماشین لباسشویی در دو حالت مشاهده می شود، یکی همراه با پمپ شدن آب و دیگری عدم چرخش ماشین همراه با پمپ نشدن آب.

در صورتی که ماشین نمی چرخد و آب نیز پمپ نمی شود احتمال زیاد موتور ماشین دچار نقص فنی شده است، غیر از موتور ماشین ممکن است سوئیچ درب دچار مشکل شده باشد که بعد از بررسی سوئیچ قاب در باید موتور مورد بررسی قرار گیرد.

شکستن رابط ها خصوصا رابط پلیمری که محور موتور را به انتقال دهنده متصل می کند، پاره شدن تسمه، نقص فنی موتور درایو از دلایلی است که آب پمپ می شود ولی ماشین نمی چرخد. قبل از بررسی موتور باید موارد گفته شده چک شود. 

مطالب مرتبط