دو خرابی رایج جاروبرقی: صدای زیاد و روشن نشدن جاروبرقی

علت صدای زیاد جاروبرقی چیست؟

جاروبرقی ها وسایلی پر سر و صدا هستند و برخی از آن ها از بقیه پر سر و صداتر. این مربوط به زمانی است که آن ها به شکلی صحیح کار می کنند. با این حال اگر جارو برقی شما ناگهان پر سر و صداتر از قبل شود، نشان دهنده یک اشکال فنی است. دلایل زیادی برای سر و صدای زیاد جاروبرقی وجود دارد که می تواند از یک انسداد ساده باشد تا مشکلات جدی تری که برای موتور یا فن ایجاد شده.

تعمیر صدای زیاد جاروبرقی

جهت تعمیر صدای زیاد جاروبرقی، ابتدا باید مراحل تعمیری بالا برای از دست دادن مکش را امتحان کنید، تا مواردی مانند انسداد، نشتی هوا، یا غلتک شکسته شده را به عنوان علل سر و صدا را برطرف کنید. اگر اینطور به نظر می رسد که جارو برقی بدون از دست دادن مکش به خوبی دارد کار می کند، احتمالا اشکال به موتور یا فن و یا هردو مربوط می شود.

جارو برقیموتور یا فن؟

برای اینکه بفهمید آیا مشکل از موتور یا فن است باید پوشش روی جاروبرقی را باز کنید.

موقعیت فن و موتور درون جارو برقی را با چک کردن دفترچه راهنما تعیین کنید. تمامی پیچ هایی که رویه پلاستیکی جاروبرقی را نگه داشته اند باز کنید و رویه و اجزای دیگری را که برای دسترسی به موتور نیاز به خارج کردن آن ها هست، باز و خارج کنید.

پره های فن را بررسی کنید که آسیب ندیده باشند و یا ساییده نشده باشند. چک کنید که با چرخاندن فن با دستتان از موتور جدا نمی شود. پره های آسیب دیده و یا خرد شده، چون قادر به چرخش آرام و آزادانه نیستند و با جریان معمولی گرد و غبار متداخل می شوند، باعث ایجاد صدا می شوند.

یاتاقان های فرسوده موتور می توانند سر و صدای زیادی تولید کنند

یاتاقان های فرسوده موتور می توانند سر و صدای زیادی تولید کنند. اگر قادر به عیب یابی آن ها هستید، آنها را چک کنید زیرا احتمال زیادی وجود دارد که عامل سر و صدا باشند. اگر یاتاقان های موتور جاروبرقی آسیب دیده باشند، به احتمال زیاد به یک موتور جدید نیاز است که می تواند در حد یک جاروبرقی نو گران تمام شود. اگر این مورد باشد راهنمای خرید جاروبرقی به شما کمک می کند بهترین نوع را انتخاب کنید.

با این حال، گاهی اوقات عیب موتور می تواند با تعویض برس های آن که فرسوده شده اند، برطرف شود. علامت فرسوده شدن کربن برس های جاروبرقی این است که بویی همچون بوی سیگار از خود متصاعد کند و یا اینکه داخل جاروبرقی جرقه بزند و یا اینکه متوجه کاهش سرعت موتور شوید. تعویض برس های یک موتور جارو برقی کار سرویس روتین است. اما اگر مهارتی در این زمینه ندارید، متخصصین فراز پشتیبان آن را به بهترین نحو انجام می دهند.

شرکت فراز پشتیبان در زمینه تعمیرات جاروبرقی، با متخصصین مجرب و کارآزموده آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. فراز پشتیبان نماینده رسمی تعمیرات جاروبرقی انواع برندها است.

جاروبرقی روشن نمی شود

اگر جاروبرقی شما روشن نمی شود، دلایل زیادی برای آن وجود دارد. این دلایل موارد زیر هستند:

اشکال الکتریکی در سوئیچ یا کابل یا پریز

برای چک کردن سوئیچ و پریز برق به مولتی متر و پیچ گوشتی نیاز دارید:

پوشش پلاستیکی روی سوئیچ را باز کنید و بردارید. این سوئیچ ممکن است روی دسته و یا روی بدنه باشد و توسط پوششی که با پیچ و یا گیره قابل جابجایی محکم شده است، محفوظ شده باشد.

دقت کنید که اتصال سیم ها در سوئیچ به خوبی برقرار است. از مولتی متر برای امتحان کردن اتصال و عدم قطع شدگی استفاده کنید. زمانی که سوئیچ خاموش است، یک مدار باز باید وجود داشته باشد و زمانی که سوئیچ روشن است مدار باز، بسته می شود.

مشکل کلید یا سیم کشی

اگر متوجه شدید که مدار کلید و یا سیم کشی سوئیچ معیوب است، باید با کلید جدید تعویضش کنید. مدل جاروبرقی خود را یادداشت کنید که در مغازه قطعات یدکی بتوانید جنس مورد نظرتان را بخرید.

همچنین باید با باز کردن روکش پلاستیکی پریز برقی که استفاده می کنید، آن را چک کنید و مطمئن شوید که اتصال سیم ها برقرار است و ترمینال ها تنگ هستند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که نرسیدن برق به جاروبرقی شا در اثر یک سوکت معیوب در خانه تان نباشد که اگر اینطور بود باید آن را تعویض کنید.

مشکل جریان هوا

این مشکل می تواند باعث کمبود هوا در موتور شود که دمای آن را بالا می برد و موتور داغ می کند. محافظ موتور جاروبرقی را خاموش می کند. بعد از گذشت یک مدت کوتاه جارو برقی دوباره شروع به کار می کند، اما به زودی دوباره داغ می کند. جاروبرقی هایی که فیلتر HEPA دارند بیشتر در معرض داغ کردن هستند. زیرا این فیلترها بسیار متراکم هستند. دستورالعمل تعمیر جاروبرقی در کم شدن مکش، که در بالا آمد را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که مشکل جریان هوا وجود دارد و موتور قطع می کند.

خدمات فراز پشتیبان، نمایندگی رسمی تعمیرات انواع جاروبرقی در ایران است که با متخصصین کارآزموده و جدیدترین ابزار، آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز است.

مطالب مرتبط