خرابی های مربوط به کمپرسور یخچال فریزر

کمپرسور یخچال فریزر در واقع همان موتور یخچال می باشد که مهم ترین قسمت یخچال را تشکیل داده و در صورت اختلال در عملکرد آن، علمکرد کل یخچال به هم ریخته و یخچال غیر قابل کاربرد می شود. کمپرسور یخچال فریزر خود از قطعاتی مانند میلنگ، سوپاپ، پیستون، گاز خنک کننده و غیره تکشیل شده است. اختلال در عملکرد یکی از این قطعات موجب نقص فنی موتور شده و در صورتی که موتور یخچال بسوزد، بدین معنی است که تمامی قطعات سوخته و از کار افتاده اند و راه حلی جز تعویض موتور وجود ندارد.

به همین دلیل بهتر است تا با نشانه های خرابی کمپرسور یخچال فریزر آشنا شوید و به محض مشاهده ی این نشانه ها تعمیر کمپرسور را به دست یک متخصص ماهر و مجرب بسپارید.

بهتر است بدانید که کمپرسور وظیفه ی سرما زایی در یخچال را بر عهده داشته و با فشرده تر کردن مبرد و تحویل آن به کندانسور این عمل را انجام می دهد. به همین سبب در صورت مشاهده ی نشانه هایی چون صدای زیاد و ناهنجار کمپرسور، ایجاد سوراخ در مسیر جریان گاز مبرد، گرم بودن هوای یخچال، عدم تولید سرما، عدم فریز شدن مواد غذایی در فریزر یخچال، آب دادن فریزر یخچال و کار کردن یکسره یخچال با یک تعمیر کار متخصص تماس بگیرید.

علت یکسره کار کردن یخچال فریزر

برخی از نشانه های ذکر شده در بالا صرفا مربوط به کمپرسور یخچال فریزر نمی باشد و باید قبل از بررسی کمپرسور قطعات دیگر یخچال نیز بررسی شود. به عنوان مثال یکسره کار کردن یخچال فریزر می تواند به دلیل خرابی ترموستات و کمپرسور باشد. پس هنگامی که با این مسئله روبرو شدیم، اول باید ترموستات یخچال فریزر مورد بررسی قرار بگیرد، چون در صورتی که ترموستات خراب باشد قادر به قطع جریان کمپرسور نبوده و در نتیجه بعد از تعمیر و یا تعویض جریان را قطع کرده و از یکسره کار کردن یخچال جلوگیری می کند. در برخی از مواقع ترموستات کاملا سالم است، اما کمپرسور یخچال فریزر خراب شده و در هنگام خرابی جریان آن بیش از حد معین می باشد، در نتیجه ترموستات توانایی قطع جریان بیش از اندازه را نداشته، و وقتی کمپرسور تعمیر یا تعویض شود و جریان به حالت نرمال برگردد ترموستات توانایی قطع جریان را دوباره پیدا می کند.

کمپرسور یخچال فریزر
کمپرسور یخچال فریزر

عدم وجود سرما در یخچال فریزر

در صورتی که مشاهده کردید، یخچال فریزر شما مواد غذایی را خوب سرد نمی کند با یک تعمیر کار متخصص تماس بگیرید و از ایشان راهنمایی بخواهید. علاوه بر نقص فنی کمپرسور یخچال فریزر عوامل دیگری می تواند در این امر دخیل باشد که از این دست عوامل می توان به خرابی برد کنترل دما، یخ زدن کلی آواپراتور، نقص فنی خازن، نقص فنی موتور فن یا فن کندانسور اشاره کرد.

خرابی برد کنترل دمای یخچال فریزر

تعمیر کار متخصص قبل از اینکه برد را کنترل نماید، اجزای دیگر یخچال را بررسی کرده و از عملکرد درست آن ها مطمئن می شود. در صورتی که مشکل عدم سرد شدن یخچال مربوط به برد کنترل دما باشد، سیستم خنک کننده یخچال نمی چرخد و به موتور فن و کمپرسور ولتاژ برق صادر نمی شود. با تعویض برد این مشکل رفع می شود.

نقص فنی فن کندانسور

 فن کندانسور یکی از اجزایی می باشد که در صورت عدم وجود سرما در یخچال فریزر باید به عملکرد صحیح آن مشکوک شد. فن کندانسور با عبور جریان هوا از روی سیم پیچ های کندانسور موجب خنک سازی یخچال می شوند، فن کندانسور از یکسری پره های تشکیل شده که اگر این پره ها شکسته شوند و یا در چرخش آن ها محدودیت ایجاد شود، سبب این اتفاق می شود.

فن کندانسور دارای موتور می باشد که در صورتی که موتور آن ضعیف عمل نماید، موجب عدم وجود سرما در یخچال فریزر خواهد شد.

در هر صورت اگر با عملکرد ضعیف یخچال مواجه شدید، حتما به یک تعمیر کار متخصص مراجعه نمایید. دقت داشته باشید که در صورت سهل انگاری در خصوص خرابی کمپرسور یخچال فریزر، هزینه های هگفتی بر دوش شما وارد می شود، پس در اسرع وقت برای تعمیر اقدام نمایید.

مطالب مرتبط