خرابی های رایج یخچال فریزر

یخچال فریزر جزو آن دسته از وسایل خانگی قرار می گیرد که برای خرید آن باید دقت زیادی به کار برد و از طرفی به کیفیت و برند آن توجه کرد، زیرا حتی پایین ترین مدل یخچال قیمت بالایی داشته و قرار است که چندین سال جزو اعضای اصلی آشپزخانه شما باشد. اگر در هنگام خرید به کیفیت قطعات و بدنه توجه نمایید کمتر با خرابی های رایج یخچال فریزر مواجه خواهید شد.

فارغ از اینکه یخچال شما چه برندی دارد، ممکن است بعد از چندین سال استفاده دچار مشکلات رایجی شود که آگاهی از نحوه ی تعمیر و شناسایی مشکل می تواند هزینه های تعمیر را برای شما کاهش دهد.

کم شدن گاز یخچال، زیاد بودن گاز یخچال، خرابی لاستیک دور بدنه، وجود جریان برق در بدنه یخچال، خرابی فن یخچال از خرابی های رایج یخچال فریزر می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نشانه های کم شدن گاز یخچال

اگر شاهد این بودید که یخچال شما سرمای کمی دارد، مواد غذایی در فریزر منجمد نمی شوند، کمپرسور یخچال بدون استراحت و بی وقفه کار می کند، قسمتی از آواپراتور یخچال برفک زده است، این احتمال را بدهید که یخچال شما سوراخ شده و یخچال گاز خود را به بیرون نشت می دهد.

اولین کاری که یک تعمیر کار متخصص در اینگونه مواقع انجام می دهد این است که توسط دستگاه نشت یاب، نشتی یخچال را پیدا می کند. پس از اینکه محل نشت پیدا شد، آن را جوش داده و به یخچال مجددا گاز تزریق می شود.

خرابی های رایج یخچال فریزرنشانه های زیاد بودن گاز یخچال فریزر

شاید خیلی از شما با این نوع اختلال در یخچال فریزرها آشنا نباشید، بهتر است بدانید همانطور که کم بودن و نشتی یخچال باعث پایین آمدن و گاهی متوقف شدن عملکرد یخچال می شود، بالا بودن فشار گاز یخچال نیز سبب راندمان پایین یخچال فریزر می شود.

اگر شاهد اختلالاتی چون بالا رفتن آمپر یخچال، تولید صداهای زیاد توسط کمپرسور، وجود فشار زیاد در قسمت خروجی موتور، وجود برفک در لوله مکش یخچال بودید، این حدس را بزنید که ممکن است فشار گاز یخچال بیش از حد باشد، با یک تعمیر کار متخصص تماس بگیرید تا تعمیر کار با کم کردن گاز یخچال بتواند، این مشکلات را رفع نماید.

نحوه ی مراقبت از لاستیک های دور یخچال و تعویض به موقع آن

خیلی از افراد گمان می کنند که لاستیک های دور درب یخچال فقط برای بسته شدن درب یخچال طراحی شده اند، در حالی که این طور نبوده و این لاستیک های نقش های اساسی را در یخچال ایفا می کند.

لاستیک های دور درب یخچال فریزر وظیفه ی ایزوله کردن هوای یخچال، جلوگیری از بیرون رفت سرما را بر عهده دارند. در یخچال فریزرهای جدید این لاستیک ها به صورت آنتی باکتریال طراحی شده و از ورود میکروارگانیسم ها جلوگیری کرده و هوای یخچال را ضد عفونی می کند.

اگر این لاستیک ها خراب شوند، فشار زیادی به موتور وارد شده و باعث کاهش عمر موتور و یخچال می شود. از طرفی باعث برفک زدن آواپراتور شده و باعث کاهش ماندگاری و فساد مواد غذایی می شود.

به همین جهت به محض اینکه مشاهده کردید قدرت چسبندگی لاستیک ها کاهش پیدا کرده سریعا آن ها را تعویض نمایید.

برق دار بودن بدنه یخچال

شاید برای شما پیش آمده باشد که به محض دست زدن به یخچال عبور جریان برق را حس کرده و حس برق گرفتگی خفیف به شما دست دهد. اتصال برخی از قطعات به بدنه یخچال مانند سیم های رابط باعث به وجود آمدن این مشکل می شود. تماس با یک تعمیر کار در کمترین زمان ممکن باعث رفع این ایراد می شود.

نقص فنی یخ ساز یخچال فریزر

یخچال های جدید مجهز به یخ ساز خودکار و نیمه خودکار می باشند که عمل یخ سازی را انجام می دهند. در صورت گرفتگی لوله های داخلی و خرابی شیر ورودی ممکن است، یخ ساز یخچال فریزر دچار مشکل شود. پس در مراقبت از این قسمت دقت لازم را به عمل آورید.

مطالب مرتبط