خرابی های رایج مایکروویو

مایکروویو یکی از وسایل برقی آشپزخانه می باشد، این وسیله مانند هر وسیله ی برقی دیگر دچار نقص فنی شده که با شناخت و آگاهی از نشانه های خرابی آن می توان به موقع آن را تعمیر کرد و از هزینه های هنگفت خود را نجات داد.

عدم گرم کردن غذا، قفل شدن درب، عدم چرخش ظرف داخل دستگاه، عدم کارکرد گریل، جرقه زدن دستگاه،  عدم کارکرد تاچ یا پنل لمسی با وجود روشن بودن دستگاه از رایج ترین نقص های فنی این وسیله می باشد که با افزایش آگاهی در زمینه تعمیر مایکروویو می توانید خودتان آن را تعمیر نمایید.

علت عدم گرم کردن غذا توسط مایکروویو

خرابی لامپ، دیود، خازن، برد یا مرکز کنترل کننده، مگنترون، سوئیچ های درب می تواند از علت های رایج گرم نکردن غذا توسط این دستگاه باشد. دقت داشته باشید که این مورد را به یک تکنیسین حرفه ای بسپارید و خودتان بدون آگاهی از ایمنی تعمیرات مایکروویو اقدام به این کار نکنید.

در برخی موارد علت گرم نکردن غذا توسط دستگاه مربوط به نقص فنی نبوده و در صورت عدم استفاده صحیح کاربر از مایکروویو این مشکل پیش می آید. به عنوان مثال استفاده از مایکروویو در زمان افت ولتاژ برق، کثیف بودن مایکروویو، چرب بودن بیش از حد غذا و نکته ی مهم تر اینکه بیش از حد ظرفیت مایکروویو غذا درون آن گذاشته اید و قصد دارید تا برای شما آن  را گرم نماید!

این موارد بخشی از نکاتی است که در صورت عدم رعایت آن ها دستگاه غذا را برای شما گرم نخواهد کرد!

علت جرقه زدن مایکروویو

جرقه زدن مایکروویو نمی تواند فقط مربوط به خرابی آن باشد، عدم رعایت نکات خاصی می تواند موجب جرقه زدن دستگاه شود. گذاشتن ظروف فلزی در دستگاه، استفاده از ظروف شکسته و لب پر شده، چرب شدن فضای داخلی دستگاه از علت هایی است که سبب جرقه زدن مایکروویو می شود.

اما اگر تمامی نکات را رعایت کردید ولی همچنان دستگاه شما جرقه می زند، ممکن است که صفحه ی میکا از کار افتاده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. در برخی موارد نیز ممکن است مشکل از لامپ مگنتران باشد.

خرابی های رایج مایکروویو
خرابی های رایج مایکروویو

علت عدم چرخش سینی ماکروویو

یکی دیگر از خرابی های رایج عدم چرخش ظرف درون فر می باشد که علت اصلی آن خرابی موتور صفحه چرخاننده کف دستگاه می باشد که باید تعویض شده و یا توسط تعمیر کار متخصص تعمیر شود. در برخی از موارد ممکن است که شفت سینی باید عوش شود، شفت قطعه ای است که در مرکز اصلی سینی قرار می گیرد. چربی و غذاهای مانده در ریل نیز مانع چرخیدن سینی شده به همین سبب باید به خوبی این قسمت ها تمیز شوند.

اهمیت برد دستگاه در مایکروویو

تمامی تنظیمات مربوط به پنل لمسی توسط برد مایکروویو کنترل می شود. در واقع برد نقش مغز دستگاه را داشته و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. وقتی برد فرمان می دهد، دستگاه روشن شده و به خوبی کار می کند، اگر وسیله ی شما به درستی کار نمی کند بدین معنی است که برد شما ممکن است دچار مشکل شده باشد.

در برخی مواقع کلیدهای پنل دستگاه غیر فعال می شود که این مسئله نیز مربوط به برد می باشد.

عدم کارکرد این وسیله در صورتی که المنت و ترموستات کاملا سالم باشند، مربوط به خرابی برد می باشد.

مشکلات مربوط به فن خنک کننده دستگاه

در ساختار مایکروویوها فیلترهایی تعبیه شده است که در این فیلترها زغال چوب نیز به کار برده شده است. وظیفه ی فیلترها حذف بوها و دودهایی است که از غذای در حال گرم شدن و یا سرخ شدن متصاعد می شود، گرفتگی این فیلترها سبب از کار افتادن فیلتر می شود. تمیز کردن فیلتر و تعویض آن برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود.

ایرادهای گفته شده تنها تعداد محدودی از خرابی های رایج مایکروویو می باشد، در هنگام خرید اگر به برند و کیفیت دستگاه توجه نمایید و قبل از استفاده دفترچه ی راهنما را به خوبی مطالعه نمایید کمتر با این مشکلات دست و پنجه نرم خواهید کرد.

مطالب مرتبط