خرابی ترموستات آب سرد کن

شاید تا به حال پیش آمده باشد که متوجه شده باشید سیستم آب گرم آب سرد کن آب را گرم نمی کند و یا آب داخل آب سرد کن دیگر سرد نمی شود و در کنار این موارد، کندانسور آب سرد کن نیز  دیگر کار نمی کند، شاید برای شما سوال پیش بیاید که علت این نقص های فنی بیشتر به چه دلیل می باشد؟

خرابی ترموستات آب سرد کن یکی از اصلی ترین دلایل پیش آمده می باشد. تعمیر کار متخصص برای رفع این عیب سیم های رابط ترموستات را چک کرده و در صورت معیوب بودن سیم ها را تعویض می کند، در برخی موارد که مشکل از خود ترموستات است اقدام به تعمیر و یا تعویض ترموستات می کند. لازم به ذکر است که در برخی مواقع ترموستات و سیم های رابط بین آن کاملا سالم بوده و مشکل از عدم وجود جریان برق و نقص فنی دو شاخه و سیم های آن می باشد. پس قبل از تست ترموستات باید از وجود جریان برق و عدم وجود نقص فنی اطلاع کافی پیدا کرد.

مشکلاتی که در هنگام ضعف برق برای آب سرد کن پیش می آید چیست؟

یکی از مشکلات رایج که در هنگام استفاده از آب سرد کن رایج می باشد این است که آب سرد کن بدون هیچ مشکلی کار کرده و آب را در همان درجه تعریف شده خنک می کند اما در برخی از موارد آب سرد کن صدای چک چک می دهد و با وجود سالم بودن تمامی قطعات در خنک کردن آب با مشکل مواجه می شود، علت این امر مربوط به ضعف جریان برق می باشد، پیش بردن یک راه حل ساده چون استفاده از ترانسفورموتورهای تقویت کننده ولتاژ می تواند، این مشکل را برطرف نماید.

علت های از کار افتادن موتور آب سرد کن

در برخی از موارد دیده شده که موتور آب سرد کن دیگر کار نمی کند اما کندانسور به خوبی کار خود را انجام می دهد، افرادی که تخصص و آگاهی نسبت به تعمیرات آب سرد کن و وسایل برقی ندارند ممکن است نگران شوند و احساس کنند که موتور باید تعویض شود، اما جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد در اینگونه مواقع مشکل مربوط به سوختگی کمپرسور آب سرد کن نبوده و علت آن مربوط به نقص فنی رله، عیب اورلود، و خرابی موتور می باشد.

ترموستات آب سرد کن
ترموستات آب سرد کن

اگر آب سرد کن شما چندین روز است که به صورت مداوم صدای چک و چک می دهد و توانایی خنک کردن آب را با وجود یکسره کار کردن کندانسور ندارد، به خراب بودن رله استارت کمپرسور و خرابی اورلود شک نمایید. با تعویض قطعات ذکر شده این مشکل نیز رفع می شود. اما در برخی از مواقع دیده شده که رله و اورلود کاملا سالم می باشند و هیچگونه نقصی ندارند، اینگونه موارد به دلیل این است که مسیر لوله های رفت و بر گشت مبرد مسدود گشته و یا موتور دچار نقص فنی شده است. با رفع این نواقص مشکل آب سرد کن حل می شود.

نشانه های خرابی ترموستات آب سرد کن

اگر آب سرد کن شما آب را بیش از حد معمول خنک می کند، موتور مدت زمان طولانی بدون وقفه کار می کند، بر روی لوله های برگشت آب سرد کن برفک مشاهده می شود، پس از اینکه موتور در حالت استراحت قرار گرفت از روی لوله های آن آب می چکد، باید به عملکرد صحیح ترموستات آب سرد کن شک نمایید. در برخی مواقع ممکن است ترموستات تنظیم نشده باشد که با تنظیم ترموستات این مشکل رفع می گردد.

در برخی از مواقع نیز دیده شده که آب سرد کن آب را در حد مطلوب خنک کرده و زمان کار کمپرسور نیز مثل مواقع عادی می باشد اما لوله برگشت دچار برفک شده و در هنگام استراحت دستگاه از همین لوله آب می چکد، این مشکل مربوط به زیاد بودن مقدار مبرد بوده که با کم کردن آن این مشکل رفع می گردد.

مطالب مرتبط