جاروبرقی من بوی بد می دهد!

خیلی ها از من می پرسند که چرا جاروبرقی بو می دهد؟ می خواهم مطلبی درباره بوی بد جاروبرقی و نحوه رفع آن مطرح کنم. خوب، به طور کلی دو نوع بوی بد جاروبرقی وجود دارد: یکی بوی کثیفی و دیگری بوی سوختگی. مقاله را بخوانید تا متوجه شوید برای تعمیر بوی بد جاروبرقی چه باید کرد.

جاروبرقیبوی تند کثیفی از جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما بوی بد و زننده ای می دهد که غیر قابل تحمل است، معمولا به خاطر کثیف بودن یا مسدود شدن مجرای آن  است. در این حالت جاروبرقی بوی همه چیز مثل مو، زباله، باکتری و دیگر چیزهایی که مکیده است را ساطع می کند.

۱-اولین قدم برای تعمیر بوی بد جاروبرقی بررسی کیسه، سطل، برس و فیلتر است که در مراحل فوق مشخص شده است. با این حال از این که بوی بد از درون کیسه می آید مطمئن شوید تا با عوض کردن آن در مصرف کیسه اسراف نکرده باشید.

اگر جاروبرقی شما سطلی است باید سطل آن را خالی کرده و به طور کامل با آب بشویید. محفظه  جاروبرقی را با یک پارچه مرطوب به صورت دستی به طریقی که در راهنمای جاروبرقی تان آمده است تمیز کنید.

۲-فراز پشتیبان  توصیه های زیر را در مورد نحوه تمیز کردن سطل ارائه می کند:

نحوه تمیز کردن یک سطل

  • سطل را فقط با آب سرد تمیز کنید.
  • مطمئن شوید که قبل از جایگذاری کاملا خشک شده است.
  • از مواد شوینده، پولیش ها و یا خوشبو کننده های هوا برای تمیز کردن سطل استفاده نکنید.
  • سطل را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.
  • کل قسمت سیکلون را در آب غوطه ور نکنید و روی آن آب نریزید.
  • سیکلون را با یک پارچه خشک یا برس خشک تمیز کنید تا گرد و غبار پاک شود.

۳-اگر فیلترها باعث ایجاد بوی بد شده باشند باید آنها را تعویض کنید؛ چون بوی بد آن ها با شستن از بین نمی رود.  فیلترهای قابل شستشو نیز بعد از گذراندن دوره زمانی مشخص، باید تعویض شوند. همیشه مطمئن شوید که فیلترها قبل از نصب کاملا خشک هستند. این کار گاهی اوقات می تواند تا ۲ تا ۳ روز طول بکشد. پس بهتر است که یک جارو برقی جایگزین برای این مدت زمان داشته باشید.

۴-هم چنین ممکن است که لوله برس با باکتری و یا مواد دیگر آلوده شده باشد و باعث ایجاد بوی تعفن شود. در این مورد نیز باید مشخص کنید که آیا برس را می توان به اندازه کافی تمیز کرد تا مشکل رفع شود یا اینکه باید تعویض شود.

۵-علاوه بر این، اگر جاروبرقی بدون کیسه داشته باشید، پس از خالی کردن سطل، آن را به طور کامل شست و شو دهید و بگذارید کاملا خشک شود.

اگر قطعاتی مانند  کیسه، برس و فیلترها را تعویض می کنید، فقط از قطعات یدکی اصلی استفاده کنید. قطعات غیر اصلی کیفیت پایین تری دارند و برای  شما مناسب نیستند، چون عملکرد آنها ضعیف تر از عملکرد یک قطعه اصلی است.

زمانی که این اجزای کلیدی را تمیز کرده و یا تعویض کردید و مسیر جریان هوا باز است، دلیل کمی برای  بوی کثیفی از جاروبرقی شما ساطع شود وجود دارد.

برای اینکه واقعا جاروبرقی شما بوی خوب بدهد می توانید از قرص های خوشبو کننده استفاده کنید. این قرص ها داخل کیسه جاروبرقی قرار داده می شوند  و بوی مطبوعی ایجاد می کنند که در هنگام تمیز کردن از اگزوز جاروبرقی ساطع خواهد شد. برخی از تولید کنندگان جاروبرقی، فیلترهای معطر یا خوشبو کننده هوا را برای  جاروبرقی ارائه می کنند. بررسی کنید تا خوشبوکننده های متناسب با مدل جاروبرقی تان را پیدا کنید. اگر نمی&zwnjخواهید که هزینه اضافه کنید می&zwnjتوانید از گیاهان خوشبو کننده در این مورد استفاده کنید.

اگر بوی بد جاروبرقی شما برطرف نشد می توانید به متخصصین فرازپشتیبان که نماینده رسمی تعمیر برندهای مختلف جاروبرقی است مراجعه کنید.

خرید جاروبرقیبوی سوختگی جاروبرقی

اگر متوجه بوی سوختگی از جاروبرقی تان شدید، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است یک انسداد در داخل جاروبرقی وجود داشته باشد که تسمه را از کار باز می دارد و اصطکاک حاصل باعث ایجاد بوی لاستیک سوخته می شود. همچنین تسمه نیز ممکن است فرسوده و کشیده شده و باعث شود که روی یاتاقان لیز بخورد و ممکن است نیاز به تعویض کردن آن باشد. میزان تنش وارده به تسمه را کنترل کنید تا به اندازه ای که برای چرخش با سرعت بالای رول برس لازم است باشد.

لوله برس ممکن است با مو و یا نخ به هم پیچیده شده و در نتیجه باعث ایجاد یک بوی سوختگی شود. جاروبرقی کثیف به موتور فشار وارد می کند. اگر سیستم فیلتراسیون مسدود شود،  موتور بیش از اندازه کار می کند و ممکن است در نهایت منجر به سوختن موتور نیز شود. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که جاروبرقی تمیز است و مطابق توصیه های بالا، راه هوا باز است.

همچنین بوی سوختگی می تواند نشانه مشکل سیم کشی باشد. چک کنید ببینید پریزی که جاروبرقی به آن متصل است داغ شده است یا نه و اگر داغ شده بود، جاروبرقی را از پریز بکشید و پایانه های الکتریکی را در دو شاخه چک کنید. اگر پایانه ها شل شده بودند آنها را سفت کرده و یا تعویض کنید.

اگر تمام موارد بالا را کنترل کردید و هنوز هم  بوی بد می آید، ممکن است مشکل از موتور باشد، که در آن صورت بهتر است این کار را به یک  متخصص تعمیر جاروبرقی بسپارید.

متخصصین فرازپشتیبان، نماینده رسمی تعمیرات برندهای مختلف جاروبرقی می توانند در این مورد به شما کمک کنند. کافی است با آنها تماس بگیرید.

مطالب مرتبط