تمیز کردن یخچال را چگونه انجام دهیم؟

تمیز و پاکیزه نگه داشتن یخچال خیلی مهم است. در این مطلب می خواهیم راهنمایی هایی درباره ی تمیز کردن یخچال و سالم نگه داشتن مواد غذایی توضیحاتی ارائه کنیم.

نکته اصلی

برای تمیز نگه داشتن یخچال تمیز کاری روزانه خیلی مهم است. به یک برنامه تمیز کاری مداوم پایبند باشید و یخچال را در بازه های زمانی مشخصی تمیز کنید. همچنین درون یخچال را بصورت روزانه بررسی کنید تا مواد غذایی ریخته شده را تمیز کنید. برای این کار می توانید از اسپری آنتی باکتریال استفاده کنید.تمیز کردن یخچال

مراحل اصلی:

 1. یخچال را به کلی خالی کنید؛

 2. همه ی کشوها و قفسه های یخچال را بیرون بیاورید و در آب گرم مخلوط شده با مایع ظرفشویی قرار دهید؛

 3. از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن داخل یخچال استفاده کنید؛

 4. از جوش شیرین برای حذف لکه های سفت استفاده کنید؛

 5. به توضیحات هر مایع تمیز کننده به خوبی توجه کنید.

هنگام تمیز کردن آشپزخانه، یخچال یکی از مهمترین بخش های آن است. بدلیل اینکه همه ی انواع مختلف مواد غذایی در یخچال قرار داده می شود، بهتر است آن را تمیز نگه دارید تا خطر مسمومیت های غذایی کمتر شود. تمیز نگه داشتن یخچال عمر مفید آن را نیز بیشتر می کند و نیاز شما به تعمیر یخچال کمتر می شود. ما در این مطلب تکنیک های مفیدی برای تمیز کردن یخچال و برخی مواد مناسب برای انجام این کار را به شما معرفی خواهیم کرد.

آیا می توان از محصولات معمولی تمیز کردن آشپزخانه برای یخچال هم استفاده کرد؟

برخی از محصولاتی که از مواد طبیعی مانند روغن مرکبات استفاده می کنند برای تمیز کردن داخل یخچال مناسب هستند ولی سایر تمیز کننده ها خیر. تمیز کننده های آشپزخانه امکان دارد خیلی قوی باشند و حاوی مواد شیمیایی مختلفی باشند که برخی آلودگی های آشپزخانه را از بین می برند. اما همه ی این ها این محصولات نباید تماس مستقیم یا غیر مستقیم با مواد غذایی داشته باشند. هرچند می توانید این محصولات را با آب پاک کنید اما بهتر است که ریسک ابتلا به مسمومیت های غذایی را نکنید. بجای این کار می توانید از مایع معمولی ظرفشویی خود برای تمیز کردن یخچال استفاده کنید و با آب گرم آن را بشوئید.

 

آیا می توان از مایع ضد عفونی کننده در یخچال استفاده کرد؟

هرگز این کار را نکنید. بدلیل مواد شیمیایی قوی که در این محصولات وجود دارد ممکن است باعث مسمومیت برخی از افراد شود. می توانید از تمیز کننده های معمولی و حتی طبیعی استفاده کنید.

آیا مواد طبیعی مفید هستند؟

مواد طبیعی بهترین چیز برای تمیز نگه داشتن لوازم خانگی بخصوص یخچال هستند. استفاده ی منظم از جوش شیرین برای از بین بردن لکه های سرسخت و بوی نامطبوع مفید خواهد بود. سرکه سفید هم برای تمیز کردن قسمت های ضد زنگ  مفید خواهد بود. فقط بهتر است که قبل از استفاده ابتدا روی قسمت کوچکی سرکه و جوش شیرین را امتحان کنید تا تاثیر بدی نداشته باشند.

بهترین روش های تمیز کردن یخچال کدامند؟

زمانی که مواد تمیز کننده ی خود را انتخاب کردید باید ببینید که کدام روش تمیز کردن یخچال بهتر است:

 • شاید امری بدیهی به نظر برسد ولی در ابتدا یخچال را کاملا خالی کنید، حتی اگر از مواد طبیعی برای تمیز کردن استفاده می کنید.

 • همه ی قسمت های جداشدنی مانند قفسه ها و کشو ها را بیرون بیاورید. یک تشت را با آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی در آن بریزد و همه ی بخش های داخلی یخچال که جدا کرده اید را درون تشت بگذارید تا خیس بخورند.

 • از آب گرم و مایع ظرفشویی یا مواد طبیعی که بیان شد برای پاک کردن داخل یخچال با استفاده از اسفنج یا پارچه کمک بگیرید.

 • برای لکه های سرسخت مقداری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید، خمیر ایجاد شده را روی لکه به مدت یک ساعت بگذارید و سپس با پارچه یا اسفنج مرطوب لکه را پاک کنید.تمیز کردن یخچال

برخی نکات پیشگیری ساده و مفید

برخی از نکات هستند که به شما کمک می کنند یخچال را تمیز نگه دارید و نیازی نباشد که زمان زیادی را صرف تمیز کردن کنید:

 • مواد غذایی که تاریخ مصرف آنها گذشته را بیرون بریزید. مواد غذایی کپک زده و خراب سایر مواد غذایی را هم خراب می کنند.

 • مواد غذایی که در یخچال ریخته اند را سریعا پاک کنید چون بوی بدی ایجاد می کنند، بخصوص شیر.

 • یک پاکت پلاستیکی کوچک حاوی جوش شیرین را در پایین یخچال نگه دارید تا از شر بوی نامطبوع خلاص شوید.

ما در فراز پشتیبان مشاوره ی تعمیر انواع یخچال و لوازم خانگی را ارائه می کنیم. با توجه به اینکه تمیز نگه داشتن یخچال باعث افزایش عمر مفید آن می شود نیز تصمیم گرفتیم که این مطلب را در وب سایت قرار دهیم. در صورتی که نیاز به تعمیر هرگونه لوازم خانگی داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط