تعمیر یخچال

تعمیر یخچال در تهران و سایر شهرستان‌ها

 

آیا می‌دانید بیشترین خرابی و ایرادات یخچال و فریزرها، عدم داشتن برودت و سرما در این محصول می‌باشد. عاملی که سبب می‌شود شما خیلی زود متوجه خرابی سیستم برودتی خود شوید. بدون در نظر گرفتن خرابی کمپرسور و نداشتن گاز مخصوص در سیستم‌های نوفراست، می‌تواند علت‌های دیگری هم داشته باشد.

در دستگاه‌های ساید بای ساید عوامل خرابی می‌تواند بیشتر باشد. مانند اینکه دستگاه آبگیری نکند. یا سیستم یخ سازی آن فعال نباشد. یا آب و یخ از محل مخصوص خارج نگردد.

از موارد دیگر می‌توان به اتومات نکردن و یا یکسره کار کردن یخچال‌ها اشاره کرد. که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. موارد دیگر هم می‌تواند خرابی و یا فاسد شدن و یا از پارگی لاستیک‌های دور درب نام برد و یا اینکه صدای کارکرد دستگاه تغییر پیدا می‌کند که این مورد هم می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد.

تعمیر یخچال
تعمیر یخچال

تاریخچه تولید یخچال

در سال ۱۸۳۴ میلادی، شخصی به نام ژاکرب پراکنیز ابتدایی‌ترین یخچال را تولید کرد. این اختراع همواره دست خوش تغییرات بوده است. تا اینکه در سال ۱۸۶۹ اولین یخچال برقی توسط شخصی آمریکایی بنام دیوو تولید و به بازار عرضه گردید. ساختار کارکرد یخچال بدین شرح است که تولید سرما بر اساس اصل تراکم و انبساط گازهای مخصوص این محصول با درجه حرارت تبخیر پایین و داشتن تجهیزات خاص در زمینه ترمودینامیک و مکانیک سیالات است.

راهنمایی صرفه جویی در مصرف انرژی یخچال فریزر

امروزه درصد خانواده‌های بهره مند از این وسیله خانگی در مقایسه با سایر لوازم خانگی در ردیف اولین قرار دارد. به عبارتی دیگر ما در تعمیرگاه بیشتر از هر دستگاهی دیگر یخچال تعمیر می‌کنیم. 

توصیه‌هایی برای خرید و نگهداری از یخچال 

اولین نکته در انتخاب یخچال فریزر دقت در وجود استاندارد موارد ایمنی و مصرف انرژی آن است.
از بین مدل‌های مشابه، یخچال و فریزری را انتخاب نمایید که مصرف انرژی کمتری داشته باشد. میزان مصرف برق هر دستگاه الکتریکی بر روی صفحه مشخصات فنی آن حک شده است.

تعمیر یخچال
تعمیر یخچال

اندازه یخچال را با توجه به افراد خانواده انتخاب نمایید. زیرا اگر ما یخچالی بزرگ خریداری نماییم که نتوانیم از همه ظرفیت آن استفاده نماییم انتخاب درستی نخواهد بود. چون اگر یخچال ما خالی یا نیمه خالی بماند در واقع انرژی به هدر می‌رود. در نتیجه مصرف برق بالا خواهد رفت.

برای شروع بکار یخچال پس از وصل آن به برق درجه ترموستات را روی مقدار متوسطی قرار دهید (مثلاً شماره ۴). سپس یخچال حداقل ۳ ساعت باید خالی بماند. و با دربسته کار کند تا برودت به حد لازم برسد.

در صورت وجود لامپ در یخچال فریزر مطمئن شوید که هنگام بسته شدن در، لامپ خاموش شود.

از قراردادن هرگونه پارچه بر روی طبقات یخچال فریزر باید پرهیز نمود. چون این‌کار مانع گردش هوا در یخچال گشته و مصرف برق یخچال را بالا می‌برد.

درصورتی‌که ناچار به جابجایی یخچال فریزر هستید، حداقل دوساعت پس از تغییر محل یخچال فریزر را به برق متصل نمایید.

لاستیک‌های عایق دور یخچال فریزر را تمیز نگاه دارید. درصورت فرسوده بودن و یا از دست دادن خاصیت آهنربایی لاستیک‌ها را تعویض نمایید. زیرا باعث می‌شود درزهای در به بدنه به خوبی متصل نشود.

برای تمیز نمودن یخچال فریزر حتماً آنرا از برق بکشید. تا از خطرات برق گرفتگی در امان باشید. همچنین از مصرف بی رویه برق جلوگیری شود.

در یخچال را زیاد باز نگذارید چون هوای سرد آن بیرون می‌رود. و یخچال باید برق بیشتری را استفاده کند تا دوباره هوای داخلش را خنک نگه دارد.

تمیزکاری و شستشوی یخچال

هرگز دستگاه یخچال خود را با آب نشویید. بسیاری از کدبانو‌های ایرانی به علت علاقه زیادی تمیز بودن آشپزخانه و یخچال آن را با آب مستقیم می‌شویند. این کار ممکن است به سیستم الکترونیکی یخچال‌ها آسیب جدی وارد کند. در برخی موارد هم برد یخچال می‌سوزد. لازم با یک دستمال مرطوب بدنه‌ی یخچال را تمیز کنید. 

برفک زدایی یخچال

در یخچال‌هایی که برفک زدایی به‌ صورت دستی انجام می‌شود باید به طور متناوب و پیوسته برفک زدایی انجام شود. در غیر اینصورت بازده انرژی کاهش می‌یابد. در ضمن هرگز برای پاک کردن از وسایل نوک تیز یا فلزی استفاده نکنید. بعد از برفک زدایی یخچال ترموستات را روی درجه گرمتری قرار دهید. که سبب صرفه جویی بیشتر در انرژی شود.

برفک‌ها را بطور مرتب آب نمایید. زیرا در صورتیکه ضخامت برفکم به ۵ میلی متر برسد مصرف انرژی بالا می‌رود.

با انتخاب یخچال‌های مجهز به سیستم برفک آب کنی اتوماتیک (نوفراست) مصرف انرژی بدون دخالت مصرف کننده کاهش می‌یابد.

 

مکان مناسب یخچال

قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت منابع و دستگاههای حرارت زا از قبیل: اجاق گاز، آبگرمکن، شوفاژ و همچنین نور آفتاب مصرف انرژی آن را افزایش می‌دهد.

اگر یخچال و فریزر داخل آشپزخانه قرار دارند آنها را دور از ماشین ظرفشویی و اجاق نگه دارید. حداقل ۲ سانتی متر در اطراف آنها فاصله قرار دهید تا هوا جریان یابد.

فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا باید حداقل به اندازه ۲۰ سانتی متر باز باشد. ضمناً لازم است لوله‌های پشت یخچال فریزر حداقل سالی دوبار گردگیری شود. این کارها باعث انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‌ها خواهد شد. لاستیک‌های دور درب یخچال فریزر را بازرسی نمایید. زیرا ممکن است در طول زمان خراب شده باشند. که باعث افزایش جذب گرما و کاهش بازده انرژی می‌گردد.

قرار دادن مواد غذایی درون یخچال

از قرار دادن مواد غذایی گرم و داغ در یخچال یا فریزر بپرهیزید. ابتدا این مواد را در محیط سرد نموده و سپس بعد از اینکه خنک شدند آنها را در یخچال فریزر قرار دهید. درصورت گذاشتن مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال بخصوص فریزر فشار زیادی به موتور یخچال فریزر وارد می‌شود.

روی غذاها بخصوص مایعات را بپوشانید. در غیر اینصورت باعث ورود رطوبت به یخچال گشته و مصرف انرژی یخچال را بالا می‌برند.

ظروف غذا را با نایلون و یا در مخصوص و یا ورق آلومینیوم بپوشانید. سایر مواد غذایی را نیز در حد امکان در کیسه‌های عایق بگذارید تا برفک تولید نشود.

مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید. از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بخصوص فریزر خودداری کنید. عدم رعایت این نکات موجب وارد آمدن فشار زیاد برموتور یخچال و فریزر می‌شود.

تعمیر یخچال
تعمیر یخچال

چنانچه مصرف برق یخچال یا فریزر را از روی برچسب انرژی یادداشت نموده باشید و بخواهید هزینه سالانه یخچال یا فریزر را محاسبه نمایید، کافی است مصرف سالانه یخچال یا فریزر را در بهای برق ضرب نمایید تا هزینه تقریبی سالانه برق بدست آید. همچنین از روی برچسب انرژی به آسانی می‌توانید مصرف برق یخچال یا فریزرها را باهم مقایسه نمایید.

در مواقعی که برای مدت کوتاهی خانه را ترک می‌کنید. یا به مسافرت می‌روید. ترموستات یخچال را روی درجات پایین‌تر تنظیم نمایید. تا موتور کمپرسور یخچال کمتر کار کند.

تامین قطعات یخچال 

به دلایل گفته شده ممکن است یخچال شما غیر قابل استفاده شده باشد. اما نگران نباشید مانند هر دستگاه دیگری با تعمیر تخصصی ، یخچال مانند قبل درست کار می‌کند. 

معمولا یخچال‌های جدید، کاملا هوشمند هستند. یکی از پر آسیب‌ترین قطعات آن نیز برد آن است. برد یخچال به ۲ روش عمده تعمیر می‌شود:

۱- تعویض برد 

۲- تعمیر برد

اگر برد یخچال شما خراب شده است. حتما از مرکز تعمیرات مشاوره بگیرید. چون ممکن است با تعویض یک قطعه در برد، دوباره بتوان از آن استفاده کرد و نیازی نباشد که از برد جدیدی استفاده شود. ولی باید دقت کنید که قطعه جدید باید اورجینال باشد. استفاده از قطعات مشابه یا غیر مناسب ممکن است به سایر قسمت‌های دستگاه نیز آسیب بزند. در بسیاری از موارد نیز ممکن است دستگاه بعد از چند روز دوباره خراب شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که قطعه مورد استفاده اورجینال باشد. قطعات اورجینال را معمولا نمایندگی‌ تعمیر یخچال برند شما تامین می‌کند.

تعمیر یخچال
تعمیر یخچال

برندهای محبوب یخچال در ایران و تعمیر آن 

در بحث تعمیرات مشتری‌ها سوالات زیادی می‌پرسند. مثلا می‌پرسند که کدام برند خراب نمی‌شود؟ یا کدام برند را بخرم، برنده‌ام؟ 

ما قصد تبلیغات نداریم، به همین سبب «فوت کوزه‌گری» را در خرید یخچال به شما یاد می‌دهیم. در خرید یخچال شما به نکات زیر توجه کنید:

۱- مصرف انرژی 

یخچال نباید مصرف انرژی نامعقولی داشته باشد. مصرف برق و انرژی زیاد یم ضعف اساسی است. شاید هزینه‌ای که در بلند مدت برای شما تحمیل می‌کند از خرید یک یخچال خوب بیشتر باشد. 

۲- وجود نمایندگی در کشور و شهر محل زندگی 

برندهای زیادی یخچال می‌سازند. هر کدام از آن ها مزایای و معایبی دارند. شما سعی کنید از برندی خرید کنید که نمایندگی تعمیرات داشته باشد و درصورت خرابی قطعات اورجینال تهیه کنید. 

البته در ذهن داشته باشید که هر دستگاهی با هر برندی قابل تعمیر است. با نصب قطعات مشابه این مشکل هم تا حدودی برطرف می‌شود.

تعمیر یخچال
تعمیر یخچال

خبر خوب

فرازپشتیبان از سال ۱۳۷۲ شروع به کار کرده است. تجربه و تخصص این شرکت در تعمیر یخچال زبانزد است. اما ارزشی که فرازپشتیبان به خدمات خود افزوده است، استفاده از قطعات اورجینال است. فرازپشتیبان نمایندگی رسمی بسیاری از شرکت‌های داخلی و خارجی را به عهده دارد و سال هاست در زمینه واردات قطعات یخچال فعالیت می‌کند. شما با یک تماس می‌توانید از مشاروران برخط فرازپشتیبان سوال کنید. 

فراز پشتیبان

شرکت فراز پشتیبان با داشتن جواز وپروانه کسب از اتحادیه مربوطه و با تکنسین‌هایی مجرب و دوره دیده آماده ارائه هرگونه خدمات و نگهداری و تعمیر یخچال شما هموطنان گرامی با هر برندی است. یکی از افتخارات ما توانایی جلب رضایت شما مشترک محترم می‌باشد. با اطمینان خاطر تعمیرات خود را به ما بسپارید. ما می‌توانیم در اسرع وقت جواب اعتماد شما را پاسخ دهیم.