چگونگی تعمیر یخچال در حالتیکه سروصدای زیادی ایجاد می‌کند؟

۱-موتور فن خنک کننده

اگر یخچال شما یک مدل بدون برفک جدید است، به احتمال زیاد یک کویل چگالنده خواهد داشت; که با یک فن خنک نگه داشته می‌شود; این فن حرکت هوا را به دو دلیل حفظ می‌کند; برای خشک کردن آبی که در تشت زهکشی هنگامیکه یخ خوراکی‌ها آب می‌شود جمع می‌شود; و برای بصورت کامل خنک نگهداشتن کویل چگالنده; موتور برای این فن همزمان با موتور برای تبخیرکننده و کمپرسور روشن می‌شود; بنابراین یک خرابی در موتور فن چگالنده می‌تواند منجر یخچال شما بصورت مکرر روشن و خاموش شود یا بسیار گرم و همچنین بسیار پرسروصدا کارکند; موتور فن چگالنده معمولا در پایین یخچال نزدیک عقب، براحتی نزدیک به کمپرسور، است;

بازرسی خود را با از برق کشیدن یخچال و برداشتن پنل دسترسی در عقب شروع کنید; فن نیاز دارد آزادانه حرکت کند; بنابراین، هر گونه آشغالی که جابجایی پره را مسدود می‌کند را بردارید; جاروبرقی کشیدن این ناحیه بصورت منظم یک عادت خوب است; همچنین پوشش روی موتور یا تیغه‌ها، یا علامت‌هایی که موتور به هم بسته شده‌است و باید تعویض شود را بررسی کنید; اگر تیغه‌ها یا لاستیک وصل کننده‌ی دهانه‌های فلزی  پاره شده‌‌اند یا آسیب دیده‌اند، آنها را با گزینه‌های نو تعویض کنید.

تعمیر یخچال۲-موتور فن تبخیر کننده

برای تعمیر یخچال در حالتیکه سروصدای حاصل از یخچال شما از فریزر می‌آید، ممکن است در موتور فن تبخیرکننده که درطول دوره‌هایی که کمپرسور کار می‌کند کویل‌های تبخیرکننده را تخلیه می‌کند مشکلی وجود داشته باشد؛ و می‌تواند در پشت دیوار عقبی محفظه فریزر یافت شود. اگر این قطعه تولید کننده سروصدا باشد، یخچال ممکن است گرمتر از حد معمول باشد و تشکیل یخ ممکن است بیشتر از حد معمول زمان ببرد. یخچال را از برق بکشید و پوشش فن تبخیرکننده را بردارید.

آیا فن با برفک یا یخ مسدود شده است؟ این بدان معناست که در آب شدن یخ مشکلی وجود دارد; آیا در تیغه‌های فن آسیبی وجود دارد، یا آیا آنها شل هستند؟ نیاز است که هر گونه فن آسیب دیده یا پاره شده را تعویض کنید; بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا محور موتور آزادانه می‌چرخد; اگر نه، نیاز خواهید داشت که داخل یک موتور نو را نگاه کنید; اگر علت سروصدا همچنان مشخص نیست، یک تکنسین خدمات را خبر کنید بطوریکه برق می‌تواند مجدد وصل شود تا این محل از محلی که سرو صدا از آن ایجاد می‌شود جدا شود; سعی نکنید آن را خودتان روشن کنید، به هر حال، چونکه ولتاژ برق خطرناک است.

۳-دهانه فلزی موتور فن تبخیرکننده

موتور فن تبخیرکننده یخچال شما برروی دهانه‌های فلزی برای محافظت از آن در برابر تق تق کردن در پایه نصب قرار دارد; به موقع، دهانه‌های فلزی می‌توانند پاره یا شل شوند، و سپس جابجایی فن در پایه نصب آن سروصدا ایجاد خواهد کرد; یخچال را از برق بکشید و موتور فن تبخیرکننده در محفظه فریزر، پشت پنل عقبی، را نگاه کنید; اگر دهانه‌های فلزی پاره شده‌اند یا شل هستند، آنها را تعویض کنید.
اگر ابزار و مهارت تعمیر یخچال را داشته باشید با نکات فوق می توانید مشکلات پیش آمده را برطرف نمایید در غیر این صورت با سازنده یخچال یا با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

مطالب مرتبط