تعمیر گاه مرکزی ماکروویو نف

مایکروویو چیست؟ و مایکروویوها چگونه کار می کنند؟

مایکروویو ، امواج رادیویی با طول موج کوتاه هستندکه مثل پرتوهای قابل رویت نور بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهند . امواج کوتاه بیشتر برای برنامه های تلویزیونی، رادار و تلفن همراه بکار می رود. در صنعت برای فرآوری مواد و در آشپزخانه برای پختن غذا از آن استفاده می شود. این امواج دربرخورد با یک ماده ممکن است منعکس، منتشر یا جذب شوند. مواد فلزی این امواج راکاملاً منعکس می کنند. مواد غیرفلزی مثل شیشه و پلاستیک امواج را از خود عبور میدهند و موادی که دارای آب هستند مانند غذاها انرژی این امواج را جذب می کنند

 ●مکانیسم کار:

در این دستگاه یک وسیله الکترونیکی بنام گلنترون برای تولید امواج مایکروویو بکار رفته، امواج تولید شده وارد فضای بسته اجاق فلزی، شده ازدیواره ها منعکس و توسط غذا یا مایع داخل آن جذب شود. امواج در غذا نفوذ کرده ، مولکولهای آب داخل آنرا ۱۰x۲۴۵۰ بار و یا ۱۰x۹۵۰ بار در ثانیه تکان داده و جابجا میکند با ایجاد سایش مولکولی تولید گرما کرده، به طوری که مدت پخت در مایکروویو معمولاً بسیار کوتاه و خیلی کوتاهتر از اجاقهای معمولی است. میزان گرما بستگی به رطوبت، شکل و حجم دارد.

به دلیل وجود گرمای غیریکنواخت در برخی غذاها ممکن است سطح غذا گرم شود اما دمای مرکزی آن نزدیک به جوش باشد یا در بعضی غذاها ممکن است نقاطی کاملاً پخته و نقاطی نپخته باقی بماند.
دستگاههای جدید مایکروویو دارای سینی گردان هستند تا اینکه اشعه بطور یکنواخت به تمام سطح ماده غذایی برسد. امواج مایکروویو به عمق ۳ تا ۵ سانتی متری غذا (بر حسب ترکیب ماده غذایی) نفوذ می کند. بنابراین، هنگامی که قطعات کوچک ماده غذایی در معرض امواج مایکروویو قرار می گیرند،تابش کاملاً در آن نفوذ می کند و حرارت در تمام ماده غذایی تولید می گردد و منجر به پخت سریع می گردد. قطعات بزرگتر ماده غذایی آهسته تر می پزند پس قطعات را نسبتاً کوچکتر انتخاب کنید تا پخت یکنواخت داشته باشید. اگر آب در ماده غذایی یکسان پخششده باشد، بهتر و سریعتر پخته می شود.

●سلامت مواد غذایی:

با هر روشی که پخت مواد غذایی را انجام دهیم، قسمتی از مواد مغذی غذا از جمله ویتامین ها از دست می رود روش پخت مایکروویو نیز مانند سایر روشها می باشد فقط زمان پخت کوتاهتر است وقتی قسمتهای غذا ضخیم باشد، انرژی مایکروویو به بخشهای ضخیم تر غذا نفوذ نمی کند وباعث گرم شدن غیریکنواخت غذا می شود. بدین ترتیب در بخش هایی از غذا که به میزان کافی حرارت ندیده اند، میکرو ارگانیسم ها کشته نمی شوند و برای سلامتی می تواند مضرباشد.

●ظروف مورد مصرف:

مهمترین ظروف مورد استفاده در مایکروویو عبارتنداز: ظروف شیشه ای، چینی، سرامیک و ظروف پلاستیکی مقاوم به حرارت. از ظروف فلزی درمایکروویو نباید استفاده کرد.
به دلیل اینکه ظروف فلزی اشعه را منعکس کرده و ازانتقال امواج به مواد غذایی جلوگیری می کند، همچنین شکل و فرم ظروف در فرآیندمایکروویو مؤثر است برای افزایش در پخت مواد غذایی از ظروف بیضی یا دایره ای شکل ومسطح و کم ارتفاع استفاده می شود.

●گرایش به پخت با مایکروفر:

امروزه گرایش به دستگاههای جدید مایکروویو که بسیار شیک و مدرن، همراه با عملکردی عالی و چندکاره می باشند بسیار زیاد شده است به طوری که نیاز به این دستگاه مشابه نیاز به یخچال درآشپزخانه می باشد. ۸۵% خانواده های اروپایی ها برای گرم کردن مواد غذایی یا طبخ کامل غذا از آن مایکروفر استفاده می کنند.
با توسعه تکنولوژی مایکروویو،استفاده از ماکروفر در کشور ما نیز هر روز بیشتر شده و تعداد زیادی از خانواده های ایرانی از آن استفاده می کنند.

مایکروویو
مایکروویو

●ایمنی در برابر مایکروویو – طریقه استفاده از آن:

طراحی اجاق های مایکروویو به گونه ای است که امواج در اجاق محبوس شده وتنها زمانی ساطع می شوند که اجاق روشن و درب آن بسته باشد. همه مایکروفرها حداقل دوکلید قفل داخلی دارند که به محض باز شدن درب دستگاه، تولید امواج را متوقف می کند. البته در حین روشن بودن ممکن است مقداری از امواج از اطراف درب نشت کند و معمولاً میزان نشتی کمتر از حد استاندارد نشانه ایمنی است.
امواج کوتاه می تواند ازاطراف اجاق های آسیب دیده و کثیف یا تعمیر شده به بیرون نفوذ کند.

بنابراین، مهم است که اجاق در شرایط خوبی نگهداری شود. مصرف کنندگان باید مراقب باشند که درب کاملاً بسته باشد بخشهای ایمنی که در زمان باز بودن درب از تولید امواج کوتاه جلوگیری می کنند، کار خود را به خوبی انجام می دهند. لولای درب باید در وضع مناسبی باشد، درب باید کاملاً بسته شودو سطح داخل اجاق نباید خراب باشد. همچنین خوردگی و زنگ زدگی روی درب یا لولا یا سطح داخلی اجاق مشاهده نشود.

●انرژی مایکروویو وسلامتی:

انرژی مایکروویو می تواند توسط بدن جذب شده و در بافتهایی که در معرض اشعه قرار دادند، تولید گرما کند. اعضایی مانند: چشم و بیضه ها حساسترین نقاط بدن نسبت به اشعه مایکروویو هستند.

●دلایل جذابیت اجاق مایکروویو خانگی:

۱- سرعت حرارت دهی بسیار بالا – زمان پخت بسیار کوتاه؛
۲ – تنها غذا گرم شده و محیطاجاق و آشپزخانه گرم نمی شود؛
۳ – در زمان پذیرایی سریع از میهمانان کارکرد عالیدارد؛
۴ – حفظ خصوصیت رنگ، طعم مطلوب در سبزیها به علت زمان کوتاه حرارت دهی؛
۵ – کاهش خطرمسمومیت های غذایی به دلیل اینکه از گرم نگه داشتن غذا به مدتطولانی پرهیز می شود؛
۶ – چند منظوره بودن اجاق مایکروویو خانگی (طبخ غذا، ذوبکردن یخ مواد غذایی منجمد و گرم کردن مواد غذایی)؛
۷- جابجا کردن آسان ظروف طبخغذا به علت اینکه گرم نمی شود و دست را نمی سوزاند؛
۸ – جاسازی ساده و زیبا حتینصب به دیوار آشپزخانه؛
۹- صرفه جویی در وقت و انرژی.

●موارد مصرف مایکروویو:

به هر حال تمام روشهای پخت سابقه هزاروچندهزارساله دارند و عیوب خودرا در طول زمان نشان داده اند. اما روش پخت مایکروویو عمر پنجاه ساله دارد. برای روش پختی که می خواهد عمومی شود ، این زمان برای نشان دادن عیوب آن هنوز کافی نمی باشد. ممکن است بعدها عیوبی در پخت یا مصرف مواد غذایی با این روش پیدا شود. بنابراین، شرط احتیاط آن است که از این روش پخت به طور دائم و همیشگی استفاده نکنیم و بیشتر برای گرم کردن مواد غذایی از آن استفاده شود در ضمن، غذاهای پخته شده درمایکروویو به هیچ وجه رادیواکتیو نیستند.

چطور میزان اشعه مایکروویو را اندازه بگیریم؟

برای اندازه‌گیری میزان اشعه نیاز به ابزار خاصی داریم، اما معمولا سطح تابش این اشعه به فضای بیرون در حدود ۲/۰ میلی‌وات بر سانتی‌متر مربع است، که بسیار کمتر از حد تعیین شده توسط سازمان استاندارد جهانی است. هر چقدر از مایکروفر دورتر بایستید، اشعه کمتری به شما برخورد می‌کند. در حدود یک متری تقریبا اثری از آن باقی نمی‌ماند.

تاثیرات اشعه مایکروویو به‌روی سلامت چیست؟

تاکنون مقالات زیادی راجع به تاثیرات بیولوژیکی اشعه مایکروویو منتشر شده است. به‌طور کلی، اگر در معرض مقدار زیادی اشعه مایکروویو قرار بگیرید باعث از دست دادن مقدار زیادی انرژی می‌شود. نقاط حساس بدن مثل چشم‌ها و مغز نمی‌توانند از شر گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها خلاص شوند. اما اگر مقدار اشعه کم باشد یعنی در همان اندازه خانگی، آسیبی به این نقاط نمی‌رسد.
برخی آسیب‌های بیولوژیکی را نیز نمی‌توان به گرمای ایجاد شده توسط این اشعه‌ها ربط داد. افرادی که طولانی مدت در معرض مقدار زیاد این اشعه بوده‌اند، مشکلاتی نظیر سردرد، خستگی چشم، خستگی عمومی و اختلالات خواب ایجاد می‌کند.

این تاثیرات به‌دلیل تقابل میدان اشعه مایکروویو با سیستم مرکزی اعصاب بدن به‌وجود می‌آیند. برخی از این آسیب‌ها به‌خاطر گرمای شدید ایجاد شده توسط اشعه نیست. ممکن است این آسیب‌ها به‌دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مقدار کم این اشعه هم باشد. البته هنوز شواهد علمی دال‌بر تاثیر مستقیم اشعه مایکروویو و ایجاد این مشکلات به دست نیامده است.

تاثیر مایکروویو روی باطری قلب چیست؟

در گذشته تداخل اشعه مایکروویو با سیگنال‌هایی که دستگاه تنظیم کننده قلب می‌فرستند، تداخل پیدا می‌کرد و فرد دچار مشکلاتی می‌شد.
چون این دستگاه الکترونیکی بود، با دیگر منابع الکتریکی تداخل پیدا می‌کرد و بد کار می‌کرد و در نتیجه باعث رسیدن اطلاعات غلط به ماهیچه‌های قلب می‌شد. به‌این ترتیب برای دستگاه‌ها تنظیم‌ کننده ضربان قلب جدید، پوشش خاصی طراحی کردند. اما اگر از این دستگاه استفاده می‌کنید و البته یک اجاق مایکروویو هم در آشپزخانه دارید، حتما با پزشکتان راجع به آن مشورت کنید.

برخی هشدارهای ایمنی عمومی در مورد اجاق‌های مایکروویو

پیشنهادهایی راجع به ایمنی عملکرد مایکروویو ها:
•وقتی دستگاه‌ خالی است آن را روشن نکنید.
•افرادی که قلبشان با دستگاه تنظیم ضربان کار می‌کند، نباید نزدیک مایکروویو شوند.
•پس از هربار استفاده کاملا درون دستگاه، در و درزگیرهای آن را تمیز کنید.
•اجازه ندهید بچه‌ها با آن کار کنند.
•وقتی دستگاه در حال کار کردن است صورت‌تان را نزدیک در آن نگیرید.
پیشنهادهایی برای راه‌اندازی و نگهداری مایکروویوها:
•هنگام باز‌و‌بسته کردن در مایکرویو مراقب باشید درزگیرها شل نشوند و دقت کنید در آن کاملا بسته شود.
•قبل از باز کردن یا انجام هرگونه تعمیری مطمئن شوید که دوشاخه آن را از پریز کشیده‌اید.
•از تخصص و مجرب بودن فردی که دستگاه را تعمیر یا راه اندازی می‌کند کاملا مطمئن شوید.

تاثیرات مایکروویو روی غذا

بر سر تاثیر مایکروویو روی مواد غذایی همچنان بحث و مجادله وجود دارد و عده‌ای آن را بی‌تاثیر می‌دانند و برخی معتقدند طی این پروسه مواد لازم مورد نیاز بدن در غذا از بین می‌رود. طبق گفته برخی متخصصان گرم کردن و پخته شدن تغییراتی را در غذا ایجاد می‌کند و این عمل چه با اجاق‌های مایکروویو صورت گیرد و چه با اجاق گازهای معمولی، تفاوتی نمی‌کند و فقط باید مراقب بود که غذا بیش از اندازه گرم نشود. این درحالی است که برخی دیگر معتقدند وقتی ما غذاهایی که با مایکروویو درست می‌شوند را می‌خوریم درست مثل اینست که غذای بی‌خاصیت یا در اصطلاح «غذای مرده» می‌خوریم. ممکن است طعم غذا خوب باشد اما هیچ ارزش غذایی ندارد.

طرفداران مایکروویو آن را بی‌خطرترین نوع آشپزی می‌دانند، چون در آن خبری از سوختن و بریده شدن نیست و هرگز دمای آن بیش از اندازه زیاد نمی‌شود. غذا در این اجاق‌ها دقیقا با همان نیرویی گرم یا پخته می‌شود که در اشعه آفتاب وجود دارد. برخی از مردم فکر می‌کنند که این اشعه رادیواکتیو است در حالی‌که این‌طور نیست و اشعه مایکروویو همان انرژی الکترومگنتیک است که با جریان الکتریسیته تبدیل به اشعه کوتاه می‌شود.

در بسیاری از موارد، فقط بخشی از غذا به این طریق پخته می‌شود، زیرا اشعه مایکروویو فقط تا عمق ۵ سانتی‌متری سطح ماده نفوذ می‌کند. بقیه گرما از طریق انتقال و پخش شدن به سراسر غذا می‌رسد، برای همین حرکت کردن ظرف در مایکروویو اهمیت دارد و پس از گرم شدن و خاموش شدن مایکروویو باید چند دقیقه بگذاریم، غذا بماند.

سرعتی که مایکروویو در پخت غذا دارد نیز این نظریه را قوی‌تر می‌کند که در این مدل پخت ظاهر غذا تغییر نمی‌کند و به‌خصوص رنگ گوشت در آن قهوه‌ای نمی‌شود. یعنی گوشت قبل از اینکه قهوه‌ای شود می‌پزد. به‌این ترتیب پخت گوشت در مایکروویو باعث می‌شود گوشت تر‌و‌تازه و آبدار باشد و مواد مغزی خود را حفظ کند و البته مزه بهتری داشته باشد.

در مورد سبزیجات هم پخت سریع آن در مقدار کمی آب باعث حفظ رنگ و خاصیت آن می‌شود و البته مزه بهتری هم دارد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت: مایکروویو تنها برای گرم کردن باقی‌مانده غذا یا پخت دستور غذاهای تلویزیون نیست. در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن می‌توان آن را یافت، گرچه به‌طور کامل نمی‌توان آن را جایگزین اجاق گازهای قدیمی کرد. حال اگر به‌طور کلی بخواهیم بدانیم که آیا پختن غذا با مایکروویو، ایمن است یا نه باید بگوییم که تصمیم در این مورد به عهده شماست، اما استفاده متعادل از آن توصیه می‌شود.

مایکروویو
مایکروویو

اخطار های کلی قبل از استفاده از محصول :

ولتاژ ورودی دستگاه را با ولتاژ روی پلاک دستگاه کنترل کنید . درب دستگاه را باز کنید و تمام تجهیزات و بسته بندی های آن را خارج کنید . به هیچ وجه پوشش میکای قرار گرقته در داخل محفظه مایکروویو (تعبیه شده در سقف مایکروویو) را بر ندارید . این پوشش به عوان یک محافظ عمل کرده و کمک می کند که قطعات غذا و چربی به ژنراتور (مولد) دستگاه آسیبی وارد ننماید .

اخطار :

سطح جلویی فر ممکن است با یک پوشش محافظ پوشیده شده باشد . قبل از استفاده از فر برای اولین بار پوشش از داخل به بیرون برداشته شود . دقت کنید که درب  فر به درستی باز و بسته شده و بخش داخلی فر و همچینین قسمت جلویی آن آسیب ندیده باشد . در صورت آسب دیدگی سیم و دوشاخه ، زمانی که دستگاه به خوبی کار نمی کند و یا در صورت سقوط دستگاه هرگز آن را روشن ننمایید و فورا با مرکز خدمات پس از فروش تماس حاصل نمایید.

دستگاه را روی یک سطح صاف و ثابت قرار دهید . دستگاه هرگز نباید مجاور گرما و حرارت ، امواج رادیویی و یا تلوزیون قرار بگیرد و در طول زمان نصب اطمینان حاصل فرمایید که سیم پشتی دستگاه با سطح مرطوب و یا شی دارای لبه های تیز تماس نداشته باشد . حرارت بالا ممکن است به سیم ها آسیب برساند . قبل از نصب دستگاه اطمینان حاصل کنید که به دو شاخه دسترسی دارید .

اخطار های کلی پس از نصب دستگاه :

 • دستگاه به یک سیم و یک دو شاخه برا یجریان یک تک فاز مجهز است
 • در صورت نیاز به نصب دستگاه از تکنسین ماهر و متخصص کمک بگیرید .
 • ارت دستگاه باید حتما وصل باشد .
 • ارائه دهنده این دستگاه همیچ گونه مسئولیتی را در قبال آسیب های وارده به افراد یا دستگاه که ناشی از نصب و یا استفاده نادرست باشد را نمی پذیرد .
 • دستگاه زمانی که درب آن به طور صحیح بسته شده باشد شروع به کار می کند .
 • پس از اولین باز استفاده از دستگاه ، داخل محفظه  فر و متعلقات آن را تمیز کنید .
 • صفحه چرخان و حلقه آن را در مرکز محفظه فر قرار داده و مطمئن شوید که کاملا ثابت شده باشند.
 • دقت کنید که برای هر با استفاده از ماکروویو باید صفحه چرخان داخل محفظه باشد و به طور صحیح در جای اصلی خود قرار گرفته باشد به طوریکه به دو طرف بچرخد .
 • هیچ گاه فر را بدون نظارت رها نکنید .
 • در صورت مشاهده هر گونه دود و یا آتش درب فر را جهت خفه کردن آن بسته و دستگاه را خاموش نگه دارید و پریز آن را از برق بکشید .
 • هیچ گاه الکل خالص و یا نوشیدنی های الکلی را  در دستگاه قرار ندهید (خطر آتش سوزی)
 • هیچ گاه مایعات و یا دیگر غذا ها را در ظروف در بسته داخل فر قرار ندهید زیرا ممکن است باعث انفجار شوند .
 • این دستگاه باید توسط افراد بزرگسالی که قادر به مطالعه این دفترچه باشند مورد استفاده قرار گیرد استفاده کودکان و افرادی دارای ناتوانی جسمی و روحی هستند و افرادی که تجربه استفاده درست از این دستگاه ها را ندارند غیر مجاز می باشد .
 • هنگامی که دستگاه روشن است کودکان را دور نگه دارید .
 • هیچ گاه غذا و یا نوشیدنی های کودک را در بطری و یا شیشه درب بسته گرم نکنید .
 • پس ار گرم کردن غذای کودک آن را کاملا به هم به زنید تا گرما در تمام قسمت ها به طور هم زمان پخش شود .
 • قبل از اینکه به کودکان غذا بدهید دمای آن را کنترل نمایید. (خطر سوختگی )
 • جهت جلوگیری از سوختگی و یا جوشیدن غذا ها مخصوصا با حجم کم لطفا از قرار دادن غذا در درجات بالا و یا برای مدت زمان طولانی خودداری نمایید . به طور مثال یک رول نان در مدت ۳ دقیقه و در صورتی که توان حرارتی بالا باشد می سوزد .
 • برای برشته کردن تنها از دستور Grill   استفاده نموده و در تمام مدت مراقب فر باشید .
 • چنانچه از دستور العمل ترکیبی (Combined Function)  جهت برشته کردن استفاده نمایید در مدت زمان کوتاه آتش خواهد گرفت
 • اطمینان حاصل فرمایید که سیم های برق دستگاه داخل درب فر گیر نکند زیرا امکان آب شدن سیم و لخت شدن آن وجود دارد . امکان پاشیدن مایعاتی نظیر ( آب ، قهوه ، چای ، شیر و غیره ) که نزدیک نقطه جوش هستند در  زمان خارج شدن از محفظه بسیار زیاد است . خطر سوختگی ! برای جلوگیری از این وضعیت در زمان گرم کردن مایعات در فر یک قاشق و یا یک میله داخل مایع در ظرف قرار دهید .

در صورت مواجه شدن با موارد زیر به هیچ عنوان از دستگاه استفاده ننمایید :

 • درب فر درست دسته نشده باشد .
 • لوله ها آسیب دیده باشند .
 • سطح تماس بین درب و پیشانی فر آسیب دیده باشد .
 • درب شیشه ای آسیب دیده باشد .
 • مشاهده جرقه الکتریکی داخل محفظه در حالی که هیچ شی فلزی داخل محفظه نباشد .

لطفا جهت استفاده مجدد از دستگاه با خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید تا توسط یک تکنسین بازبینی و تعمیر شود .

ایمنی :

 • فر تنها جهت مصارف خانگی طراحی و تولید شده است .
 • از تنها جهت پخت و آماده سازی غذاها استفاده ننمایید .

جهت اجتاب از هر گونه صدمه دیدگی و یا شرایط خطرناک دیگر نکات زیر را رعایت فرمایید :

 • هیچ گاه فرا را بدون قرار دادن تکیه گاه ، صفحه چرخان ، حلقه گردان و بشقاب مربوطه روشن نکنید .
 • هیچ گاه مایکروویو را زمانی که خالی است روشن ننمایید . چنانچه هیچ غذایی داخل ماکروویو نباشد امکان آسیب دیدگی دستگاه به علت الکتریسیته بیش از حد وجود دارد .

( جهت آزمایش کردن برنامه های دستگاه یک لیوان آب را داخل داخل دستگاه قرار دهید آب ریز موجها را جذب کرده و از آسیب دیدگی فر جلوگیری می نمایید .)

 • به هیچ وجه منافظ تهویه را نپوشانید و یا مسدود نکنید .
 • از ظروف مخصوص مایکروویو جهت آماده کردن انواع غذاها استفاده کنید .
 • هیچ گاه پوشش میکای موجود در داخل محفظه و بالای آن را بر ندارید . این پوشش از آسیب رساندن چربی ها و ذرات غذایی به ژنراتور دستگاه جلوگیری می کند .
 • هیچ گاه مواد اشتعال زا در داخل فر استفاده ننمایید زیرا زمانی که فر روشن است امکان آتش سوزی وجود دارد .
 • تخم مرغ خام و یا پخته شده را با پوسته خارجی در فر قرار ندهید زیرا امکان انفجار وجود دارد .
 • هیچ گاه از فر برای سرخ کردن غذا ها استفاه ننمایید زیرا به هیچ وجه امکان کنترل دمای روغن در دستگاه وجود ندارد .
 • برای جلوگیری از سوختگی از دست کش مخصوص فر استفاده نمایید .
 • از نشستن روی درب فر زمانی که باز است جدا خودداری فرمایید زیرا باعث آسیب دیدگی لولا های درب می شود . درب فر حد اکثر وزن ۸ کیلوگرم را تحمل می نماید جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی لطفا هرگز دستگاه را در وضعیت بیش از این وزن قرار ندهید .

نظافت فر

هر گونه غذای باقی مانده در محفظه دستگاه باید به طور منظم تمیز شود .

در صورت عدم نظافت ، سطح دستگاه در معرض باقی مانده های مواد غذایی قرار گرفته و این موضوع باعث کاهش طول عمر و به خطر افتادن آن می گردد .

سطح تماس درب فر (جلوی محفظه و بخش داخلی درب ها ) باید همیشه تمیز باشد تا عملکرد فر دچار اختلال نگردد .

مایکروویو
مایکروویو

تعمیرات

بخش محافظ خارجی فر نباید به هیچ عنوان برداشته شود . تعمیر دستگاه توسط افراد غیر متخصصص خطرناک می باشد . چنانچه سیم دستگاه دچار آسیب دیدگی شد با خدمات پس از فروش تماس و دستگاه را خاموش نگه دارید .

تعمیرو نگه داری این دستگاه باید توسط تکنسین آموزش دیده و یا متخصص فنی انجام گیرد .

در فر های تهویه ای معمول ، گرما و تابش توسط عناصر الکتریکی و یا مشعل گاز به آرامی از خارج به داخل مواد نفوذ می کند اما مقدار عمده ای از انرژی حرارتی صرف گرم کردن هوا ، اجزای فر و ظروف غذا می شود . اما در محصول حرارتتوسط مواد غذایی به خودی خود تولید می شود . انرژی حرارتی در هوا دیواره های محفظه فر غذا ها و ظروف مورد استفاده هدر نمی شود و به بیانی دیگر این غذاست که حرارت داده می شود .

معرفی قسمت های مختلف فر و لوازم جانبی آن

۱٫زباله های تنظیم ( ۴ عدد )

۲٫سیستم گرمایشی گریل

۳٫المت ایجاد گرمایش و پخت  ۳ بعدی

۴٫لامپ

۵٫صفحه کنترل

۶٫زبانه مخصوص کشو ها

۷٫پوشش و محافظ منبع ارسال امواج مایکروویو

۸٫محفظه فر

۹٫نگه دارنده و کوپلینگ صفحه چرخان

 1. واشر عایق بندی درب ماکروفر
 2. دستگیره درب
 3. دریچه تخلیه هوا
 4. محفظه خارجی
 5. سیم برق
 6. گیره نگه دارنده سیم برق

لوازم جانبی

دستگاه شامل لوازم جانبی زیر می باشد که هنگام خرید به شما عرضه خواهد شد :

 1. صفحه چرخان
 2. تکیه گاه  صفحه چرخان
 3.  قفسه مشبک کوتاه
 4. قفسه مشبک بلند

( این قفسه برای پخت در حالت سه بعدی ، پخت دوگانه و گریل قابل استفاده می باشند .)

 1. قفسه ای مخصوص سینی شیشه ای
 2. سینی شیشه ای
 • ابتدا تکیه گاه صفحه چرخان (۱۷) را در کوپلینگ صفحه چرخان (۹) – در قسمت مرکزی کف فر – جفت نمایید به طوری که بر آمدگی های روی تکیه گاه به سمت بالا باشد و بتواند آزادانه در کوپلینگ بچرخد.
 • صفحه چرخان (۱۶) را روی تکیه گاه (۱۷) قرار دهید .
 • در صورت نیاز قفسه مشبک کتاه/بلند (۱۸/۱۹) را بر روی صفحه چرخان (۱۶) قرار دهید .
 • سینی شیشه ای (۲۱) را در زبانه مخصوص قفسه ها (۶) قرار دهید . شما می توانید غذا را مستقیما در سینی شیشه ای (۲۱) بپزید یا اینکه فقسه (۲۰) را داخل سینی قرار داده و غذا را روی ان تهیه نمایید . این حالت برای زمانی که می خواهید غذا را بریان کنید استفاده می شود که در این صورت آب داخل سینی می چکد .

نکته :

 • توجه داشته باشید که همیشه صفحه چرخان (۱۶) و تکیه گاه ان را به درستی داخل فر قرار دهید این کار حتی به پخت بهتر غذا کمک می کند . هنگامی که صفخه چرخان (۱۶) به درستی جا گیری نشده باشد – چه شما صدای تلق و تلق بشنوید یا نه – به درستی نمی چرخد و به دستگاه شما آسیب می رساند .
 • صفحه چرخان ممکن است در جهت عقربه های ساعت یا برعکس آن بچرخد و این جهت چرخش هر بار که شما فر را روشن می کنید تغییر می کند و این مسئله روی کارایی پخت غذا هیچ گونه تاثیری ندارد .
 • درهنگام سفارش این لوازم جانبی ( در صورت نیاز مجدد ) به دو نکته توجه داشته باشید : نام قطعات و مدل دستگاه .

صفحه کنترل :

صفحه نمایش دیجیتالی :

۱٫نشاند دهنده پخت

۲٫نشان دهنده شروع

۳٫نشان دهنده گریل

۴٫نشان دهنده پخت سه بعدی

۵٫نشان دهنده ماکروویو

۶٫نشان دهنده اطلاعات

دکمه های عملیاتی :

۷٫دکمه اطلاعات

۸٫دکمه انتخاب زبان

۹٫ولوم گردان جهت انتخاب حالت پخت

 • پخت در حالت ماکروویو
 • پخت در حالت ماکروویو و گریل
 • پخت در حالت ماکروویو و سه بعدی
 • گریل
 • پخت سه بعدی
 1.  ولوم گردان زمان سنج /  وزن

از این ولوم جهت تعیین زمان پخت یا یخ زدایی و همچنین تعیین وزن مواد غذایی استفاده نمایید .

 1.  دکمه پخت اتوماتیک
 2. دکمه پخت غذای یخ زده
 3. دکه یخ زدایی اتوماتیک
 4. دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو
 5. دکمه شروع فوری start / quick
 6.   دکمه توقف stop
 7.  دکمه پخت سه بعدی
 8. دکمه زمان سنج
 9. دکمه های افزایش /  کاهش

تنظیمات ابتدایی :

۱٫دستگاه را به برق وصل کنید . در این زمان چیزی بر روی صفحه نمایش ظاهر نخواهد شد .

۲٫درب را باز نمایید . بر روی صفحه نمایش پیغامی مبنی بر انتخاب زبان ظاهر خواهد شد . دستگاه ۶ زبان مختلف را پشتیبانی می کند .

۳٫درب را ببندید بر روی صفحه نمایش عدد صفر (۰) نمایش داده می شود .

توجه : در صورتی که برای حدود ۳ دقیقه از دستگاه استفاده نکنید به طور اتوماتیک وارد حالت انتظار می شود و صفحه نمایش خاموش می گردد . برای بازگشت به حالت قبل کافیست درب دستگاه را باز نمایید .

۴٫دستگاه را بدون غذا گرم کنید .

این دستگاه مجهر به ” سیستم نمایش اطلاعات ” می باشد که برای انجام هر نوع پختی – با توجه به زبانی که انتخاب کرده اید – دستور العمل هایی را به صورت مرحله به مرحله به شما ارئه می دهد . دکمه اطلاعات (۷) را جهت گرفتن اطلاعات در مورد سایر دکمه هایی که روی صفحه کنترل موجود است می توانید استفاده کنید .

انتخاب زبان

به طور پیش فرض زبان انتخابی دستگاه انگلیسی می باشد که البته قابل تغییر است . به این منظور دکمه انتخاب زبان (۸) بر روی صفحه کنترل را آنقدر فشار دهید تا زبان مورد نظر شما بر روی صفحه نمایش داده شود سپس دکمه start/ quick  را بزنید .

                                      یک                                                            انگلیسی
                                      دو /سه                                                         هلندی
                                      چهار                                                           فرانسوی
                                      پنچ                                                             ایتالیایی
                                      شش                                                            اسپانیولی

مثال :

برای انتخاب زبان ایتالیایی :

۱٫دکمه انتخاب زبان را ۵ مرتبه فشار دهید .

۲٫دکمه start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید . بر روی صفحه نمایش عبارت Italian   را مشاهده خواهید نمود .

توجه : زبان انتخابی شما حتی در صورت قطع برق تغییری نخواهد کرد .

کاربرد دکمه STOP

در موارد زیر از دکمه STOP  استفاده نمایید :

۱٫اگر درحین برنامه ریزی دستگاه جهت پخت دکمه ای ر به اشتباه فشار داده اید .

۲٫جهت متوقف کردن دستگاه به صورت موقت در هنگام پخت

۳٫جهت متوقف کردن دستگاه به طور کامل در هنگام پخت . به این منظور دکمه STOP   را دو مرتبه فشار دهید .

سطوح قدرت مایکروویو :

دستگاه دارای ۵ سطح قدرت متفاوت است . در قسمت طرز تهیه انواع غذا ها سطوح قدرت مورد نیاز برای هر نوع غذا توضیح داده شده است . ولی به طور کلی :

W 900 : مورد استفاده برای غذاهایی که نیاز به گرم شدن دارند یا سریع اماده می شوند مانند انواع سوپ ، غذاهای کنسروی ، نوشیدنی های گرم ، سبزیجان ، ماهی و…

W 630 : مورد استفاده برای غذاهایی که زمان پخت بیشتری دارند و متراکم تر هستند مانند انواع کباب و گوشت ، نان و به طور کلی موادی که در وعده های اصلی غذا کاربرد دارند و همچنین برا یغذا هایی که در پخت آن ها بایستی حساسسیت بیشتری به خرج داد مانند سس پنیر کیک های اسفنجی . در حالت سس نمی جوشد و تمام قسمت های غذا به طور مساوی می پزد و در سطوح کناری ظرف پخت بیشتر غذا را مشاهده نخواهید کرد .

W 450 : برای غذای متراکم که پخت ان ها در حالت عادی زمان زیادی را می برد مانند گوشت گاو . توصیه می شود که از این حالت جهت پخت گوشت گاو استفاده نمایید تا کاملا ترد شود .

W 270 : (یخ زدایی ) از این حالت برای این که ظرف غذای شما به طور کامل یخ زدایی شود استفاده کنید. از این حالت همچنین برای تهیه برنج ، پاستا و انواع فرنی می توان استفاده کرد .

W 90 : برای یخ زدایی ملایم مانند انواع کرم ها و شیرینی ها

W = وات

برای تنظیم سطوح قدرت مایکروویو :

۱٫ولوم گردان جهت انتخاب حالت پخت (۹) را بر روی حالت ماکروویو قرار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج / وزن را در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن بچرخانید و زمان پخت را تعیین کنید .

۳٫دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو  (۱۴) را انقدر فشار دهید تا به توان مورد نظر برسید ( ۱مرتبه = W 900) اگر توان مورد نظرتان را رد کردید مجدد دکمه را آنقدر فشار دهید تا به ان برسید .

۴٫دکمه START / QUICK  را فشار دهید

توجه : توان ماکروویو به صور پیش فرض روی ۹۰۰ وات تنظیم شده است .

مانند امواج رادیو و تلویزیون ، امواج مایکروویو هم نوعی از امواج الکترو مغناطیسی هستند .

امواج ماکروویو توسط یک منبع فشار قوی به نام MAGNETRON   در داخل دستگاه تولید می شوند و این امواج باعث ارتعاش مولکول های آبی که در داخل غذا هستند می شوند و. در اثر اصطحکاک مولکول های آب ، گرما تولید می شود و سبب یخ زدایی ، گرم شدن یا پخت غذا می شود .

آن چه سبب کاهش زمان پخت توسط امواج ماکروویو شده است این است که امواج ماکروویو از تمام جهات در غذا نفوذ می کنند . بنابراین از کل انرژی استفاده می شود در حالی که در پخت غذا در حالت عادی تنها بخشی از انرژی تولید شده از ظرف غذا عبود کرده و به غدا می رسد . در این روش بخش زیادی از انرژی به هدر می رود .

مشخصات کلی امواج مایکروویو :

این امواج قادرند از تمام مواد غیر فلزی مانند شیشه ، پلاستیک ، چوب یا کاغذ عبود کند به همین دلیل این مواد در مجاورت امواج ماکروویو گرم نمی شوند بلکه مواد غذایی داخل آن ها باعث داغ شدن ظرف می گردد .

غذا امواج ماکروویو را جذب نموده و گرم می شود  . اما فلزات این امواج را از خود عبود نمی دهند و حتی منحرف می کنند به همین دلیل است که فلزات برا ی استفاده در این دستگاه مناسب نیستند . البته شما می توانید گاهی از این قابلت که امواج ماکروویو قادر نیستند فلزات عبور کنند استفاده نمایید .

قابلت های مایکروویو – فر

ترکیب ماکروویو و فر این امکان را به شما داده است که به عنوان مثال غذا ها یا نوشیدنی های از پیش آماده را سریع تر گرم کنید یا کره و شکلات را تقریبا بدون صرف هیچ رمانی ذوب کنید .

ماکروویو – فر در یخ زدایی غذا هم بسیار بهتر عمل می کند در مواردی حتی بهتر از حالت های ترکیبی (ماکروویو – پخت سه بعدی و ماکروویو – گریل ) . شما می توانید در مرحله بعد همزمان هم غذا را بپزید و هم سطحآن را گریل کنید . زمان پخت بسیار کوتاه تر از حالتی است که غذا به صورت سنتی تهیه می نمایید .

پخت در حالت مایکروویو :

این دستگاه تا ۹۰ دقیقه قابل برنامه ریزی می باشد . واحد تعیین زمان پخت / یخ زدایی از ۱۰ ثانیه تا ۵ دقیقه متغیر است و این بستگی به مدت زمان پخت / یخ زدایی دارد همان طور که در جدول زیر مشاهده می کنید :

                       زمان پخت                  واحد افزایش زمان
                         ۰-۵ دقیقه                                                  ۱۰ ثانیه
                        ۵-۱۰ دقیقه                                                 ۳۰ ثانیه
                       ۱۰-۳۰ دقیقه                                                 ۱ دقیقه
                      ۳۰-۹۰  دقیقه                                                 ۵ دقیقه

مثال :

برای گرم کردن سوپ به مدت ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه و با توان ۶۳۰ وات در حالت ماکروویو

۱٫ولوم گران (۹) را بچرخانید و روی حالت ماکروویو قار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج (۱۰) را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و زمان مورد نظر را تعیین کنید ( بر روی صفحه نمایش ۲٫۳۰ را مشاهده کنید .)

۳٫دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را ۲ مرتبه فشار دهید تا روی ۶۳۰ وات تنظیم شود .

۴٫دکمه START / QUICK  را ۱ مرتبه فشار دهید تا عملیات پخت آغاز گردد .

نکاتی در ارتباط با پخت در حالت مایکروویو :

۱٫در طول عملیات پخت هر زمان که درب دستگاه باز شود زمانی که بر روی صفحه نمایش دیدیه می شود متوقف گردیده و با بسته شدن درب  فشردن دکمه START / QUICK  مجددا شمارش معکوس زمان سنج ادامه پیدا می کند .

۲٫اگر مایل هستید در حین عملیات پخت ، توان ماکروویو را مشاهده نمایید کافی است دکمه تعییت سطح قدرت ماکروویو (۱۴) را فشار دهید مادامی که دست شما دکمه را می فشارد میزان تون مصرفی روی صفحه نمایش قابل رویت است .

۳٫شما می توانید ولم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) در جهت عقربه های ساعت و یا خلاف عقربه های ساعت بچرخانید . وقتی که ولم در خلاف جهت عقربه های ساعت می گردانید زمان از ۹۰ دقیقه کم تر می شود .

گریل :

المنت گریل در قسمت بالای محفظه ی فر قرار گرفته است و تنها در یک حالت تنظیم می شود .

مثال برای آماده کردن نان تست و پنیر به مدت ۵ دقیقه (مواد غذایی را بر روی قفسه مشبک بلند قرارا دهید .)

۱٫ واوم گران حالت پخت را بر روی گریل قرار دهید .

۲٫ولم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) را بچرخانید تا به زمان مورد نظر (۵ دقیقه ) برسید .

۳٫دکمه START / QUICK  را  ۱ مرتبه فشار دهید .

نکته :

۱٫در حالت گریل از قفسه مشبک بلند یا کوتاه استفاده نمایید .

۲٫اولین باری که از گریل استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . ( توضیحات بیشتر در بخش پخت بدون غذا .)

۳٫بعد از اتمام پخت بر روی صفحه نمایش عبارت  Now Cooling  را مشاهده می کنید ( دستگاه در حالت سرد شدن است .)

اخطار :

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

پخت بدون غذا :

اولین بار یکه از گریل یا پخت سه بعدی استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . به این منظور بهتر است که بار اول فر را بدون غذا به مدت ۲۰ دقیقه در حالت گریل و سپس در حالت پخت سه بعدی در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد گرم نمایید . در این مدت سیستم تهویه آشپزخانه را روشن کنید یا پنجره ها را باز بگذارید .

۱٫ولوم گردان حالت پخت بر روی گریل یا پخت سه بعدی قرار دهید .

۲٫زمان پخت را روی ۲۰ دقیقه تنظیم کنید .

۳٫دکمه start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

۴٫پس از پایان پخت درب فر را  باز بگذارید تا محفظه فر سرد شود .

اخطار :

پس از اتمام پخت محفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، بسیار داغ خواهند بود و احتمال سوختگی وجود دارد .

پخت سه بعدی

پخت دکمه سه بعدی را… فشار دهید
           درجه  حرارت  C
    ۱    ۲    ۳    ۴    ۵    ۶    ۷    ۸    ۹   ۱۰
۲۵۰ ۲۳۰ ۲۲۰ ۲۰۰ ۱۹۰ ۱۸۰ ۱۶۰ ۱۳۰ ۱۰۰ ۴۰

 

 

 

این دستگاه توانایی انجام پخت سه بعدی را نیز دارا می باشد  و از قبل بر روی  ۱۰ دما (حالت) مختلف تنظیم شده است :

مثال ۱ : پخت در فر از قبل گرم شده

برای گرم کردن دستگاه تا دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد و سپس پخت غذا در همان دما به مدت ۲۰ دقیقه

۱٫ولم گردان حالت پخت را روی حالت پخت سه بعدی قرار دهید .

۲٫دکمه پخت سه بعدی را ۶ مرتبه فشار دهید تا به دمای ۱۸۰ درجع برسد .

۳٫دکمه star / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

دما که به ۱۸۰درجه سانتی گراد رسید بوق می زند . در این زمان درب فر را باز کرده و غذا را داخل آن قرار دهید .

۴٫ولوم گران زمان سنج / وزن (۱۰) را روی ۲۰ دقیقه تنظیم نمایید .

۵٫دکمه star / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

نکته :

۱٫وقتی که فر در حال گرم شدن است صفحه چرخان باید داخل فر باشد .

۲٫پس از گرم شدن اگر خواستید که پخت در درجه حرارت دیگری انجام شود کافیست دکمه پخت سه بعدی را مجددا فشار دهید تا به دمای مورد نظر برسید . (در مثال قبلی پس از مرحله ۴ )

۳٫پس از گرم شدن فر تا دمای مورد نظر ، دستگاه به مدت ۳۰ دقیقه در همان دما باقی می ماند . اگر در این مدت غذا  داخل دستگاه قرار داده نشود ، به طور اتوماتیک برنامه پخت  سه بعدی لغو شده و دستگاه شروع به سرد شدن می کند و پیغام  Now Cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

۴٫پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت  Now Cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

مثال ۲ : پخت در فر درحالت عادی (بدون گرم کردن فراز قبل )

پخت غذا در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ دقیقه

۱٫ولوم گردان حالت پخت را روی حالت پخت سه بعدی قرار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج / وزن  (۱۰) را روی ۲۰ دقیقه تنظیم نمایید .

۳٫دکمه پخت سه بعدی را ۱ مرتبه فشار بدهید تا به دمای ۲۵۰ درجه برسد .

۴٫ دکمه start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

توجه :

۱٫پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت  now cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

۲٫برای تغییر دمای پخت دکمه سه بعدی را آنقدر  فشار دهید تا به دمای مورد نظر برسید

۳٫اولین باری که از پخت سه بعدی استفاده می کنید ممکن است بوی دود و یا سوختگی را حس نمایید که البته این حالت عادی است و به این معنی نیست که دستگاه خراب شده است . ( توضیحات بیشتر در بخش پخت بدون غذا صفحه ۹-۱۰ .)

اخطار

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

پخت دو گانه

این دستگاه از دو روش برای پخت دو گانه استفاده می کند :

۱٫پخت سه بعدی – مایکروویو

۲٫گریل – مایکروویو

برای انتخاب روش پخت دو گانه ولوم گردان حالت پخت را روی یکی از دو روش فوق قرار دهید و سپس زمان پخت را تعیین کنید . به طور کلی زمان پخت در پخت دو گانه کوتاه تر است .

         پخت دو گانه             روش پخت     توان پیش فرض ماکروویو
پخت سه بعدی – ماکروویو             پخت سه بعدی در دمای ۲۵۰ درجه سانتی گراد                   ۲۷۰ وات
گریل – ماکروویو                                                 گریل                                              ۲۷۰ وات

توجه : تنظیم قدرت و درجه حرارت دستگاه د راین ۲ روش با هم متفاوت است :

۱٫پخت سه بعدی – مایکروویو

درجه حرارت فر بین ۴۰ تا ۲۵۰ درجه در ۱۰ سطح قابل تنظیم است .

قدرت ماکروویو بین ۹۰ تا ۶۳۰ وات در  ۴ سطح قابل تنظیم است .

۲٫گریل – مایکروویو

قدرت مایکروویو بین ۹۰ تا ۹۰۰ وات در ۵ سطح قابل تنظیم است .

مثال ۱ برای پخت سه بعدی – ماکروویو به مدت ۲۰ دقیقه قدرت مایکروویو ۹۰ وات و درجه حرارت فر ۲۰۰ درجه سانتی گراد

۱٫ولوم گران حالت پخت روی حالت پخت سه بعدی – مایکروویو قرار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) را روی ۲۰ دقیقه تنظیم نمایید .

۳٫دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را ۲ بار بزنید تا ۹۰ وات ظاهر شود .

۴٫دکمه پخت ۳ بعدی را ۴ مرتبه بزنید تا به دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد برسد .

۵٫دکمه start/ quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

مثال ۲ : برای پخت گریل – ماکروویو به مدت ۲۰ دقیقه قدرت مایکروویو  ۹۰وات و گریل

۱٫ولوم گردان حالت پخت را روی گریل – ماکروویو قرار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) را روی ۲۰ دقیقه تنظیم نمایید .

۳٫دکمه تعیین سطح قدرت ماکروویو را ۲ بار بزنید تا ۹۰ وات ظاهر شود .

۴٫دکمه start/ quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

۱٫پس از اتمام مرحله پخت سه بعدی دستگاه به طور اتوماتیک شروع به سرد شدن می کند و عبارت  now cooling  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

اخطار

پس از اتمام پخت مخفظه فر ، درب ، قسمت های خارجی ، سینی گردان ، قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس برای خارج نمودن غذا یا صفحه چرخان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

معرفی و کاربرد ساید کلید ها :

۱)دکمه کمتر – / بیشتر +

دکمه های کمتر و بیشتر این امکان را به شما می دهد زمان را حین عمل پخت افزایش و یا کاهش دهید .( به منظور پخت بهتر )

الف ) انتخاب پخت اتوماتیک به کمک دکمه های کمتر / بیشتر

از دکمه های کمتر/ بیشتر پس از وارد کردن وزن غذا و قبل از زدن دکمه start / quick  استفاده نمایید .

مثال : تهیه ۲/۰ kg  سیب زمینی سرخ شده با استفاده از پخت اتوماتیک غذای یخ زده (۱۲)

۱٫دکمه پخت اتوماتیک غذای یخ زده (۱۲) را ۴ بار بزنید تا روی حالت  French fried potatoes  قرار بگیرد .

۲٫وزن غذا (۲/۰ kg ) را وارد کنید .

۳٫دکمه کمتر را یک بار فشار دهید .

۴٫دکمه  start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

نکته :

 • برای لغو دکمه های کمتر / بیشتر همان دکمه را مجددا فشار دهید .
 • اگر مقداری را بیش از اندازه وارد کرداید کافی است دکمه کمتر را فشار دهید و برعکس .

ب)  تغییر زمان پخت هنگام پخت

۱٫در طول زمان پخت می توانید زمان  پخت را تغییر دهید کافیست دکمه های کمتر یا بیشتر را فشار دهید . توجه داشته باشید که این کار فقط در حالت پخت دستی میسر است .

۲٫دکمه شروع سریع start / quick

این دکمه دارای ۲ کاربرد زیر می باشد :

الف ) پخت ۳۰ ثانیه ای

پخت غذا در مدت۳۰ ثانیه  در حالت پخت مورد نظر شما

مثال : پخت به مدت ۳۰ ثانیه با قدرت مایکروویو ۶۳۰ وات

۱٫ولوم گران حالت پخت را روی مایکروویو قرار دهید .

۲٫دکمه تعیین سطح قدرت مایکروویو را ۲ با فشار دهید .

۳٫دکمه start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

نکته :

 • از این حالت فقط در حالت پخت دستی استفاده می شود .
 • اگر حالت پخت روی  ماکروویو  باشد و بلافاصله دکمه start / quick را بزنید توان پیش فرض ۹۰۰ وات خواهد بود .

اگر حالت پخت روی پخت دو گانه باشد و بلافاصله دکمه start / quick را بزنید توان پیش فرض ۲۷۰ وات خواهد بود .

اگر حالت پخت روی پخت سه بعدی یا پخت سه بعدی – ماکروویو باشد و بلافاصله دکمه start / quick  را بزنید توان پیش فرض ۲۵۰ وات خواهد بود .

 • جهت جلوگیری از استفاده ی نارست کودکان ، تنها در صورتی می توانید از حالت پخت ۳۰ ثانیه ای مجددا استفاده کنید که در طول ۳ دقیقه گذشته از دستگاه استفاده کرده باشید این استفاده می تواند بسیار ساده باشد همچون باز کردن درب ، فشار دادن دکمه stop  یا پایان عملیات پخت قبلی .

ب) طولانی کردن زمان پخت :

اگر در حین عملیات پخت بخواهید زمان پخت را افزایش دهید دکمه start / quick به شما کمک می کند که این زمان را به صورت مضاربی از ۳۰ ثانیه افزایش دهید .

نکته : از این حالت فقط در حالت پخت دستی استفاده میشود .

۳)چک کردن تنظیمات در حین پخت

شما می تونید در حین پخت ، سطح قدرت ماکروویو و درجه حرارت فر را چک کنید .

چک کردن سطح قدرت مایکروویو:   

برای این منظور دکمه تعیین سطح قدرت مایکروویو را فشار دهید این توان تا زمانی که دست شما بر روی دکمه است بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود . حتی در این زمان نیز زمان سنج فعال است حتی اگر شمارش معکوس آن را روی صفحه نمایش نبینید

چک کردن درجه حرارت پخت سه بعدی :

بای این منظور دکمه پخت  سه بعدی را فشار دهید درجه حرارت تا زمانی که دست شما بر روی دکمه است بر روی صفحه نمایش مشاهده می شود . در طول زمانی که فر در حال گرم شدن است بدین وسیله شما میی توانید درجه حرارت واقعی ان را چک نمایید .

۴)اگر مایل هستید در مورد سایر دکمه ها دستگاه اطلاعاتی به دست بیاورید ابتدا دکمه اطلاعات و سپس دکمه مورد نظر را بزنید .

مثال : برای به دست اوردن اطلاعات در مورد گزینه های منوی پخت اتوماتیک (شماره ۲ : جوجه کباب)

۱٫دمه اطلاعات را ۱ مرتبه فشار دهید .

۲٫دکمه پخت اتوماتیک را ۲ مرتبه فشار دهید تا گزینه ی roast chicken  روی صفحه نمایش ظاهر گردد

توجه : اطلاعات حداکثر ۲ مرتبه ب روی صفحه ظاهر خواهد شد و پس از آن ساعت جاری نمایش داده خواهد شد.

برای خروج از گزینه اطلاعات دکمه stop را فشار دهید .

۵)زمان سنج

۱٫دکمه زمان سنج را یک مرتبه فشار دهید.

۲٫زمان مورد نظر را به کمک ولوم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) وارد کنید .

۳٫دکمه start / quick  را ۱ مرتبه فشار دهید .

پخت اتوماتیک:

مثال : برای پخت ۳۰۰ گرم برنج (AC-1)

۱٫دکمه پخت اتوماتیک را ۱ مرتبه فشار دهید .

۲٫ولوم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) را بچرخانید تا به وزن مورد نظر ۳/۰ KG  برسید .

۳٫دکمه START / QUICK  را ۱ مرتبه فشار دهید.

عملکرد دکمه های پخت اتوماتیک :

از دکمه های پخت اتوماتیک جهت پخت بهتر با زمان مناسب استفاده نمایید . دکمه پخت اتوماتیک دارای ۵ منو ، دکمه پخت غذای یخ زده ۴ منو و دکمه یخ زدایی اتوماتیک دارای ۷ منو جهت انتخاب می باشد .

اخطار :

پس از پخت اتوماتیک و غذای یخ زده  محفظه یفر ، درب،قسمت های خارجی ، سینی گردان قفسه ها و طورف غدا بسیار داغ خواهند بود . پس از خارج نمودن غذا یا سینی گردان حتما از دستکش ضخیم استفاده نمایید .

برای استفاده از پخت اتوماتیک  به روش زیر عمل نمایید :

۱٫دکمه پخت اتوماتیک (۱۱) ، پخت غذای یخ زده (۱۲) و یا یخ زدایی اتوماتیک (۱۳) را فشار دهید تا زمانی که وارد منو شوید و شماره منو را روی صفحه نمایش ببینید .

۲٫ وزن یا مقدار غذا را از طریق ولوم گردان زمان سنج / وزن (۱۰) وارد نمایید.

 • فقط وزن غذا را وارد کنید وزن طرف مورد نظر نیست .
 • در مواردی که وزن ماده غذایی بیش از وزن توضیح داده شده در جداول پخت اتوماتیک است ، از روش اتوماتیک استفاده  ننموده و تنظیمات را به صورت دستی وارد نمایید.

۳٫  در پخت اتوماتیک ، زمان پخت به طور متوسط تعیین شده است اگر می خواهید این زمان را افزایش یا کاهش دهید از دکمه کمتر (-) یا بیشتر (+) استفاده کنید .

۴٫ دکمه START / QUICK  را  ۱ مرتبه فشار دهید .

در هنگام استفاده از دکمه های اتوماتیک گاهی در صورت نیاز به عملیات اضافه ( نظیر پشت و روکردن غذا ) فر متوقف می شود و بوق می زند و بر روی صفحه نمایش پیغام The Necessary Action  ظاهر می شود در این زمان کافیست  دکمه start / quick  را فشار دهید .

یخ زدایی وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
 گوشت ، تکه کامل ،

گوساله ، بره ، خوک

۸۰۰گرم ۱۸۰وات ، ۱۵ دقیقه + ۹۰وات، ۱۰-۱۵ دقیقه چند بار بچرخانید
۱ کیلو ۱۸۰ وات ، ۱۵ دقیقه +

۹۰ وات ، ۲۰-۳۰ دقیقه

۱٫۵ کیلو ۱۸۰ وات ،۲۵ دقیقه +

۹۰ وات ، ۲۵-۳۵ دقیقه

تکه های گوشت گوساله ، بره یا خوک ۲۰۰ گرم ۱۸۰وات ، ۵ دقیقه +

۹۰وات ، ۴-۶ دقیقه

موقع چرخاندن ، تکه هایی که یخشان آب شده را جدا کنید.
۵۰۰ گرم ۱۸۰وات ، ۸ دقیقه + ۹۰وات ، ۱۰-۵ دقیقه
۸۰۰ گرم ۱۸۰ وات ،۱۰ دقیقه +

۹۰وات، ۱۵-۱۰ دقیقه

گوشت قیمه ،

مخلوط

۲۰۰ گرم ۹۰ وات ، ۸-۱۵ دقیقه موقع چرخاندن ، تکه هایی که یخشان آب شده را جدا کنید.
۵۰۰ گرم ۱۸۰ وات ، ۵ دقیقه + ۹۰وات، ۱۰-۱۵ دقیقه
۸۰۰ گرم ۱۸۰ وات، ۱۰ دقیقه+

۹۰ وات،۲۰-۱۵ دقیقه

۱ کیلو ۱۸۰ وات ،۱۰ دقیقه+

۹۰ وات،۲۰-۱۵ دقیقه

پرنده ، کامل یا خرد شده ۶۰۰ گرم ۱۸۰وات ، ۵ دقیقه +

۹۰وات ،۱۰-۱۵ دقیقه

موقع یخ زدایی تکه ها را بچرخانید.
۱٫۲ کیلو ۱۸۰وات،۱۰ دقیقه +

۹۰ وات،۲۰-۲۵ دقیقه

اردک ۲کیلو ۱۸۰ وات،۱۰ دقیقه +

۹۰ وات ۲۰-۲۵دقیقه

چندین بار بچرخانید
غاز ۴٫۵ کیلو ۱۸۰ وات،۲۰ دقیقه +

۹۰وات ،۶۰-۸۰ دقیقه

هر ۲۰ دقیقه بچرخانید و مایعات را خالی کنید
فیله ماهی ، استیک ماهی یا ماهی تکه شده ۴۰۰ گرم ۱۸۰وات،۵دقیقه+

۹۰وات،۱۰-۱۵ دقیقه

تکه های آب شده را جدا کنید
یخ زدایی وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
ماهی ،درسته ۳۰۰ گرم ۱۸۰وات،۳دقیقه +۹۰وات، ۱۰-۱۵ دقیقه موقع یخ زدایی ماهی را بچرخانید
۶۰۰ گرم ۱۸۰وات،۸ دقیقه+۹۰ وات ۱۰-۱۵ دقیقه
سبزیجات و لوبیا ۳۰۰گرم ۱۸۰وات، ۱۰-۱۵ دقیقه موقع یخ زدایی ب دقت به هم بزنید
۶۰۰گرم ۱۸۰وات،۱۰-۱۵ دقیقه+۹۰وات،۱۳-۸دقیقه
میوه مثل تمشک ۳۰۰ گرم ۱۸۰ وات ، ۵-۱۰ دقیقه موقع یخ زدایی به هم بزنید و قسمت های آب شده را جدا کنید
۵۰۰ گرم ۱۸۰ وات،۸ دقیقه +۹۰وات،۱۰-۵ دقیقه
کره ، یخ زدایی ۱۲۵ گرم ۹۰وات ،۷-۹ دقیقه بسته بندی را کامل جدا کنید
۲۵۰ گرم ۱۸۰ وات،۳دقیقه +۹۰وات ،۳-۵ دقیقه
نان ۵۰۰ گرم ۱۸۰ وات،۳دقیقه +۹۰ وات،۱۰-۱۵ دقیقه موقع یخ زدایی نان را بچرخانید
۱ کیلو ۱۸۰ وات،۳دقیقه +۹۰ وات ،۲۵-۱۵ دقیقه
کیک خشک،مثل اسفنجی ۵۰۰ گرم ۹۰وات،۱۰-۱۵ دقیقه کیک های بدون بستنی ، کرم و خامه
۷۵۰گرم ۱۸۰ وات،۲دقیقه +۹۰ وات،۱۰-۱۵ دقیقه
کیک تر ، مثل تارت ۵۰۰گرم ۱۸۰ وات،۵دقیقه +۹۰وات ۱۰-۱۵ دقیقه کیک های بدون بستنی ، کرم و خامه
۷۵۰ گرم ۱۸۰ وات، ۱۰ دقیقه +۹۰وات،۲۵-۱۵ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن غداهای منجمد

غذا ی آماده را از بستهبندی خارج کنید ، غذا در طرف مخصوص فر سریع تر و یکدست تر گرم می شود بخش های مختلف غذا ممکن است به زمان های متفاوت برای گرم شدن نیاز داشته باشند

غذاهایی که صاف کف فر قرار می گیرنند سریع ت از غذاهایی که روی هم انباشته می شوند گرم می شوند .بنابراین باید غذا را تا جایی که ممکن صاف و مساوی در ظرف قرار دهید . قسمت های مختلف غذا نباید لایه لایه روی هم قرار بگیرند .

همیشه روی غذا را بپوشانید ، اگر ظرف در دار مناسب ندارید ، از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید .

در حین یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن ۲تا ۳ بار غذا را به هم بزنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای ۲تا ۳ دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید

این عمل باعث می شود غذا مزه اصلی خود را حفظ کند و به چاشنی کمتری احتیاج داشته باشد .

یخ زدایی وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
غذای اماده ۳۰۰-۴۰۰گرم ۶۰۰وات،۱۱-۱۵ دقیقه غذا را از بسته بندی خارج کنید قبل از گرم کردن بپوشانید
سوپ ۴۰۰-۵۰۰ گرم ۶۰۰وات،۸-۱۳ دقیقه ظرف در دار
خورشت ۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ،۱۰-۱۵ دقیقه ظرف در دار
۱کیلو ۶۰۰وات،۲۰-۲۵ دقیقه
تکه های گوشت در سس مثل گولاش ۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ،۱۲-۱۷ دقیقه ظرف در دار
۱ کیلو ۶۰۰وات ،۲۵-۳۰دقیقه
ماهی مثل فیله ۴۰۰ گرم ۶۰۰وات،۱۰-۱۵ دقیقه ظرف در دار
۸۰۰ گرم ۶۰۰وات،۱۸-۲۳ دقیقه
برنج ، پاستا ۲۵۰ گرم ۶۰۰وات،۲-۵ دقیقه ظرف در دار، آب اضافه کنید
۵۰۰ گرم ۶۰۰وات،۷-۱۰ دقیقه
یخ زدایی وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
سبزیجات مثل لوبیا،بروکلی و هویج ۳۰۰گرم ۶۰۰وات،۸-۱۲دقیقه ظرف در دار، ۱قاشق آب اضافه کنید
۶۰۰ گرم ۶۰۰وات،۱۳-۱۸دقیقه
برانی اسفناج ۴۵۰گرم ۶۰۰وات،۱۱-۱۶دقیقه بدون اضافه کردن آب

گرم کردن

غذای آماده را از بسته بندی خارج کنید و داخل ظرف مناسب فر ، غذا زودتر و یک دست تر گرم می شود

بخش های مختلف غذا ممکن است به زمان های متفاوت برای گرم شدن نیاز داشته باشند.

هشدار :موقع گرم کردن مایعات همیشه یک قاشق داخل ظرف قرار دهید تا از سر رفتن آن جلوگیری کند.

همیشه روی غذا را بپوشانید اگر ظرف درب مناسب ندارد از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید در حین گرم شدن ، غذا را چند بار بچرخانیدیا به هم بزنیدف دما را چک کنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای ۲تا ۳ دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید.

گرم کردن وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
غذای آماده ۳۵۰-۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ،۴-۸ دقیقه غذا را از بسته بندی خارج کرده و روی آن را بپوشانید
مایعات ۱۵۰ میلی لیتر ۹۰۰وات ،۱-۳ دقیقه یک قاشق داخل لیوان قرار دهید ، الکل را زیاد حرارت ندهید ، موقع گرم کردن چک کنید
۳۰۰ میلی لیتر ۹۰۰وات،۳-۴ دقیقه
۵۰۰ میلی لیتر ۹۰۰وات،۴-۵دقیقه
گرم کردن وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
غذای بچه مثل شیر ۵۰ میلی لیتر ۳۶۰وات،۲/۱ تا ۱ دقیقه حتما چک کنید
۱۰۰ میلی لیتر ۳۶۰وات،۲/۱ ۱ تا ۱ دقیقه
۲۰۰ میلی لیتر ۳۶۶۰وات،۲ تا ۱ دقیقه
سوپ ۱ فنجان

۲ فنجان

۴ فنجان

۱۷۵ گرم ۹۰۰وات،۱٫۵تا ۲ دقیقه
۱۷۵ گرم هر فنجان ۹۰۰وات،۱٫۵ تا ۲ دقیقه
۱۷۵ گرم هر فنجان ۹۰۰وات ۱٫۵تا ۲دقیقه
تکه های گوشت در سس مثل گولاش ۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ۷-۱۰ دقیقه درب بسته
خورشت ۴۰۰ گرم ۶۰۰وات،۷تا ۵ دقیقه ظرف درب دار
۸۰۰ گرم ۶۰۰وات، ۷تا ۱۰ دقیقه
سبزیجات ۱۵۰گرم ۶۰۰وات ، ۲تا ۳ دقیقه مقداری آب اضافه کنید
۳۰۰گرم ۶۰۰وات، ۳تا ۵ دقیقه

پخت غذا

غذاهایی که صاف کف فر قرار می گیرنند سریع ت از غذاهایی که روی هم انباشته می شوند گرم می شوند .بنابراین باید غذا را تا جایی که ممکن صاف و مساوی در ظرف قرار دهید . قسمت های مختلف غذا نباید لایه لایه روی هم قرار بگیرند .

همیشه روی غذا را بپوشانید ، اگر ظرف در دار مناسب ندارید ، از یک بشقاب یا فویل استفاده کنید .

در حین یخ زدایی ، گرم کردن یا پختن ۲تا ۳ بار غذا را به هم بزنید .

بعد از گرم شدن غذا را برای ۲تا ۵۳ دقیقه داخل فر باقی بگذارید

همیشه برای خارج کردن ظرف از داخل فر از دستکش یا دستگره استفاده کنید

این عمل باعث می شود غذا مزه اصلی خود را حفظ کند و به چاشنی کمتری احتیاج داشته باشد .

پختن وزن توان ماکروویو و زمان یادداشت
پاپ کورن مخصوص مایکروویو ۱ بسته،۱۰۰ گرم ۹۰۰ وات بسته را در ظرف پیرکس قرار دهید و روی توری سیمی بگذارید بعد از ۱٫۵ دقیقه پاپ کورن را تکان دهید. به دستور العمل سازنده روی بسته دقت کنید
مرغ کامل تازه شکم خالی ۱٫۵ کیلو ۶۰۰وات ،۲۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از گذشت نصف زمان بچرخانید
سبزیجات تازه ۲۵۰ گرم ۶۰۰وات ،۶تا ۱۰دقیقه به قسمت های مساوی تقسیم کنیدبه ازای هر ۱۰۰ گرم ۱-۲ قاشق آب اضافه کنیدحین پخت به هم بزنید
۵۰۰ گرم ۶۰۰وات،۱۰-۱۵ دقیقه
فیله ماهی تازه ۴۰۰ گرم ۶۰۰وات ،۸تا ۱۳ دقیقه
سیب زمینی ۲۵۰ گرم ۶۰۰وات،۸تا ۱۱ دقیقه به قسمت های مساوی تقسیم کنیدبه ازای هر ۱۰۰ گرم ۱-۲ قاشق آب اضافه کنیدحین پخت به هم بزنید
۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ،۱۲-۱۵ دقیقه
۷۵۰ گرم ۶۰۰وات ،۱۵تا ۲۲دقیقه
برنج ۱۲۵ گرم ۶۰۰وات،۴-۶دقیقه+

وات،۱۲-۱۵ دقیقه۱۸۰

دو برابر مقدار برنج آب اضافه کنید ، از ظرف در دار عمیق استفاده کنید
۲۵۰ گرم ۶۰۰وات،۷-۹ دقیقه +

۱۸۰وات،۱۵-۲۰ دقیقه

دسر ۵۰۰ گرم ۶۰۰وات۵تا ۸ دقیقه ۲-۳ بار به هم بزنید
میوه خورشت میوه ۵۰۰ گرم ۶۰۰وات ۳تا۵ دقیقه

نکاتی در مورد عملکرد مایکروویو

برای مقدار مشخص غذا دستور العمل داده نشده با توجه به این قانون زمان پخت را کم و زیاد کنید:مقدار دو برابر=تقریبا زمان دوبرابر

مقدار نصف = زمان نصف

غذا بیش از حد خشک می شود برای دفعه ی بعد زمان کوتاه تر یا توان پایین تر را انتخاب کنید. درب ظرف را بسته و کمی آب اضافه کنید.
بعد از پایان مدت زمان یخ غذا باز نشده ، گرم نشده یا نپخته زمان طولانی تری وارد کیند مقدار زیاد و ظرف عمیق زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد
بعد از پایان مدت زمان بیرون غذا سوخته و داخل آن خام است غذا را حین پخت به هم بزنید، برای بار بعد توان پایین تر و زمان طولانی تر وارد کنید
بعد از یخ زدایی ، بیرون مرغ یا گوشت پخته است برای بار بعد تنظیمات توان را پایین تر در نظر بگیرید و چند بار گوشت و مرغ را بچرخانید

کیک و شیرینی

درباره جداول

زمان داده شده در زمان سرد بودن فر می باشد .

زمان پخت و درجه حرارت بسته به نوع و مقدار خمیر دارد بینابراین در جدول محدوده زمانی امده است . با زمان کمتر شروع کرده و در صورت نیاز زمان را افزایش دهید . چون دمای کمتر به پخت بهتر کمک میکند

اطلاعات بیشتر در قسمت نکات شیرینی پزی آورده شده اند .

همیشه قالب کیک را در مرکز توری سیمی قرار دهید .

مطالب مرتبط