تعمیر گاه مرکزی فر آریستون

شرکت فراز پشتیبان با داشتن جواز وپروانه کسب از اتحادیه مربوطه و با تکنسین هایی مجرب و دوره دیده آماده ارائه هرگونه خدمات و تعمیر ونکهداری انواع شما هموطنان گرامی را دارد. لذا تعمیر و سرویس و نگهداری محصولات  فرخود را به ما بسپارید.  یکی از افتخارات ما توانایی جلب رضایت شما مشترک محترم میباشد با اطمینان خاطر تعمیرات خود را به ما بسپارید ما میتوانیم در اسرع وقت جواب اعتماد شما را پاسخ دهیم .

میکرو فر ، طرز کار و نکات ایمنی :

فرهای میکروویو امروزه یک روش مناسب و راحت برای پخت و گرم کردن غذا هستند . آسانی کار کردن با آن و صرفه جویی در زمان به عنوان مزایای این وسیله باعث  محبوبیت عامه ، برای مصارف خانگی و رستورانها شده است . در حالیکه بعضی از مصرف کنندگان در باره امنیت این وسیله و تاثیرات آن بر روی مواد غذایی اظهار نگرانی می کنند .

فرهای میکروویو چگونه کار می کنند ؟

میکروویو نوعی انرژی الکتریکی و مغناطیسی است که در فضا حرکت می کند . مولد این امواج یک لوله الکترونی مگنترون است . این امواج از موادی مثل شیشه ، کاغذ ، پلاستیک و مواد مشابه عبور کرده ، اما توسط فلز منعکس می شود . این امواج بعد از تولید آنقدر به دیواره های داخلی فر برخورد می کند تا توسط غذا جذب شوند و باعث می شوند که مولکول های غذایی مانند آب ( یک جاذب خیلی موثر برای این امواج است ) به حرکت درآمده و نوسان کنند و نتیجتا” حرارت تولید شده و در این پروسه غذا پخته شود .

پخت و پز با میکروویو و خواص تغذیه ای

اغلب گزارش های منتشر شده در باره ارزش تغذیه ای ، غذاهای پخته شده با میکروفر نشان دهنده این است که غذاهای آماده شده با اینروش حداقل به همان اندازه ، غذاهای آماده شده با روش های سنتی مغذی است . اغلب این مطالعات بر روی حفظ ویتامین تمرکز می کند و به طور اخص از گروه ویتامین های محلول در آب به روی ویتامین C  و تیامین می پردازد. در مقایسه روشهای پخت ، روش پختن با میکروفر از نظر از دست رفتن ویتامین ها به درون آب حاصل از پخت به روش آب پز ارجحیت دارد و از این نظر شبیه بخارپز کردن مواد غذایی است.

به طور معمول اطلاعات خیلی کمی درباره اثر این روش پخت بر ترکیبات غذایی مانند کربوهیدرات ها ، چربی ها و ویتامین های محلول در چربی در دسترس است . کیفیت پروتئین ها در روش فوق بهتر از پخت آنها با روش سنتی است . دلیل این امر اکسیداسیون کمتری است که در گوشت پخته با روش میکرو فر وجود دارد. گرم کردن دو مرتبه غذاها توسط میکروفر ، نسبت به گرم نگهداشتن غذاها برای مدت طولانی سریع انجام گرفته و باعث حفظ بیشتر مواد مغذی است ( اهمیت این قضیه در موسسات بزرگ و بیمارستان ها بهتر مشخص می شود ، جایی که غذا برای چند ساعت با روش های سنتی توزیع غذا گرم نگهداشته می شود )

میکروویو و غذا

تمامی غذاها بر اثر پخت و حرارت متحمل تغییراتی می شوند . هیچ دلیلی و مدرک مشخصی که نشان دهد میکروویو موجب تغییراتی بغیر از آنچه که بر اثر حرارت دادن سریع پیش می آید ، شده باشد وجود ندارد . فقط باید دقت لازم در زمینه جلوگیری از حرارت دادن بیش از نیاز صورت گیرد . غذاهای پخته شده با میکروویو خطری از نظر تشعشع نشان نمی دهند . این امواج به محض اینکه دستگاه خاموش شود  ، قطع می شوند و در غذا باقی نمی مانند .

در سال ۱۹۸۹ بعد از انتشار یک مقاله در مجله معتبر  Lancet مبنی بر اینکه ، این روش پخت منجر به تولید یک ماده سمی بالقوه فعال در غذا می شود ع نگرانی هایی را برای مصرف کنندگان بوجود آورد . این مسئله توسط یک کمیته از  Health and Medical Research Council   مورد بررسی مجدد قرار گرفته و مشخص شد که نتایج بدست آمده در تجربه فوق ارتباطی با روش پخت نداشته و این روش پخت برای مصارف خانگی کاملا” امن و مطمئن است .

فرهای میکرو ویو و حرارت دهی غیر یکنواخت

غذاهای پخته شده در این روش بطور یکنواختی گرم نمی شوند و احتمال اینکه میکرو ارگانیسم های ناخواسته در بخش و قسمتی از غذا که بطور مناسب حرارت ندیده است ، باقی بماند وجود دارد . برای برطرف کردن این نقیصه ، از پروانه های همزن برای هوای داخل فر و صفحات چرخنده که ظرف غذا روی آن قرار می گیرد ، استفاده می کنند و توصیه می شود برای اطمینان از زمان های مقرر شده برای غذاهای مختلف کاملا” رعایت شود . بسیاری از غذاهای قابل پخت با روش MW شامل یک دستورالعمل برای همزدن غذا در فواصلپخت است ( غذاهایی مانند لازانیا که نمی توان آنها را بهم زد باید در مدت زمان مقرر در فر باقی بماند تا تمامی محصول به یک درجه حرارت یکنواخت برسد ) .

مسئله اینکه تا چه اندازه این امواج می توانند در غذا نفوذ کنند ، بستگی به ضخامت قطعه ، ترکیب آن و مقدار رطوبت غذا دارد . تکه های ضخیم گوشت کبابی عموما” تا عمق یک اینچ ( ۵/۲ سانتیمتر) از سطوح خارجی پخته می شوند و حرارت بعدا” به آرامی به طرف داخل نفوذ کرده و در مسیر خود به پختن غذا ادامه می دهد .

ظروف و پوشش های قابل استفاده برای پخت با میکرو فر

اگر چه استاندارد مشخصی برای این منظور وجود ندارد و هرگونه ظروفی که با بر چسب  safe – microwave   وجود دارند به توجه و دقت تولید کنندگان آنها بستگی دارد . به طور کلی تنها آن دسته از ظروف پلاستیکی که بطور مشخص برای استفاده از میکرو فر طراحی شده اند باید مورد استفاده قرار گیرند ، این ظروف در زمانی که در سطوح آنها کمترین نشانه ای از ترک خوردگی یا تغییراتی در رنگ دیده شود ، باید دور ریخته شوند . در این مورد ظروف شیشه ای به ظروف پلاستیکی ارجحیت دارند . زمانی که از پوشش های نازک پلاستیکی برای پوشاندن دهانه ظروف غذا استفاده می شود باید دقت کرد این پوشش ها تماس مستقیم با غذا نداشته باشند .

بسیار اهمیت دارد که دقت کنیم ظروف غذایی که مخصوص نگهداری بعضی از مواد غذایی در فریزر است مانند ظروف حاوی مارگارین و ظروف حاوی بعضی از اقسام پنیر و … در معرض حرارت در فرهای میکروویو قرار نگیرند . حرارت این فرها ممکن است باعث ذوب شدن این ظروف و ورود ناخواسته  بعضی از مواد شیمیایی نامناسب به داخل مواد غذایی شود . احتمال ورود مواد ، در غذاهای داغ چرب بیشتر است ( ترجیحا” از ظروف شیشه ای برای این غذاها استفاده شود ).

همچنین شکل ظروف هم در توزیع یکنواخت حرارت تاثیر دارد . ظروف مربع شکل اغلب موجب ایجاد سوختگی هایی در لبه ها و زاویه ها می شود . در ظروف گرد یا بیضی شکل از سوختن غذا در لبه ها و کناره ها جلوگیری شده و گرم کردن بطور یکنواخت در سطح ظروف صورت می گیر . مطلب دیگر در مورد ظروف کم عمق به دلیل اینکه سطح وسیعی برای گرم کردن فراهم می کنند مناسب هستند .

تشعشع و نشت آن

برای اطمینان از اینکه قدرت دستگاههای تولید MW  بلافاصله بعد از باز شدن درب آن قطع می شود . این درب ها با حداقل دو جدار ساخته می شوند . احتمال نشت این امواج از کناره های درب اصلی که بصورت ناقصی به هم متصل شده اند یا درب اصلی مورد صدمه واقع شده است ، وجود دارد . اگر درب فر به خوبی جا نمی افتد یا نشانه هایی از صدمه به روی آن دیده می شود ، توسط یک متخصص با کفایت در این زمینه باید بررسی شود .

به دلیل اینکه این امواج از سطوح فلزی منعکس می شوند ، استفاده از ظروف فلزی مخصوص آشپزی سنتی یا کاغذهای فویل آلومینیومی برای این دستگاه مناسب نیستند . سطوح فلزی هم باعث پخش نا متعارف گرما شده و هم احتمال صدمه به دنه خود فر وجود دارد .

برای استفاده بهتر از این روش پخت به موارد زیر توجه کنید :

 • مواد غذایی را بطور یکنواخت در یک ظرف سر پوشیده پخش کنید ، اگر نیازهست مقداری مایعات به آن بیفزایید . درب  ظرف محتوی غذا را به طور شل ببندید یا اگر از پوشش های پلاستیکی نازک مخصوص استفاده می کنید منافذی برای خروج بخار گرم در آن تعبیه کنید ، پوشش روی این ظروف باعث حفظ رطوبت و حرارت دهی مطمئن و یکنواخت می گردد .
 • مناسب تر است که غذا را به قطعات کوچکتر نسبت به قطعات بزرگتر در فر بپزید و از حرارت کمتر و در زمان طولانی تر استفاده کنید ،  به نسبت اینکه قدرت ۱۰۰ % و در زمان کمتر باشد ، می توان از قدرت ۵۰% و در زمان طولانی تر استفاده کرد .
 • در حین پختن غذا ، آنرا به هم بزنید یا بچرخانید ( زیر و رو کنید ) این مسئله به اطمینان از اینکه تمام غذا به طور یکنواخت حرارت دیده و نقاطی سرد ( cold spot   ) باقی نمی ماند کمک می کند . ( نقاط سرد بر اثر حرارت غیر یکنواخت در غذا تولید شده و باعث زنده ماندن میکرو ارگانیسم های ناخواسته در این فضا می شود )
 • اگر قسمتی از مراحل پخت غذا بعد از فر میکرو ویو باید بوسیله دیگری تکمیل شود ، این کار را بلافاصله انجام دهید . هرگز غذای نیم پخته و نیمه آماده را برای استفاده مجدد نگهداری نکنید .
 • برای کنترل دما در مراحل پخت از دماسنج مخصوص گوشت استفاده کنید یا دماسنجی که در خود فر برای اینکار وجود دارد . برای اطمینان از درجه حرارت ایمن برای پخت ، گوشت ها را در چند منطقه از لحاظ حرارتی کنترل کنید تا مطمئن شوید که حرارت برای گوشت تا ۱۶۰ درجه فارنهایت ، مرغ تا ۱۸۰ درجه فارنهایت ، برای فرآورده های تخم مرغ تا ۱۶۰ درجه فارنهایت  می رسد . گوشت ماهی را بوسیله کارد به صورت ورقه هایی نازک ( به دلخواه ) درآورید و به اندازه مناسب حرارت دهید .
 • میزان الحراره را در ضخیم ترین قسمت گوشت یا مرغ قرار دهید . دقت کنید که نزدیک استخوان یا در قسمت های پر چربی نباشد . اگر مرغ درسته است بهترین قسمت داخلی ترین قسمت ران مرغ است .
 • قطعات بزرگ گوشت را از استخوان جدا کنید . استخوان مانند یک سپر از رسیدن حرارت لازم برای پخت به گوشت های اطراف خود جلوگیری می کند .
 • استفاده از روش پخت با میکرو فر برای مرغ های درسته که شکم آنها با مواد غذایی مختلف پر شده است به هیچ وجه توصیه نمی شود .
 • استفاده از این روش برای تهیه غذای کودکان، یا گرم کردن شیر آنها توصیه نمی شود. زیرا احتمال سوختگی دهان طفل وجود دارد. اگر این کار را می کنید ، غذا را هم بزنید. بطری شیر را تکان دهید و نیم گرم شدن آن را آزمایش کنید .
 • غذاهای پخته شده را تا درجه حرارت ۱۶۵ درجه فارنهایت گرم کنید ، طوری که از غذا بخار خارج شود و در لمس داغ باشد .
 • گوشت و مرغی را که از این روش برای یخ زدایی آنها استفاده کرده اید بلافاصله باید پخته شوند . بعضی از قسمت های این مواد غذایی در حین ( ذوب شدن ) آب شدن یخ شروع به پختن می کند و نگهداشتن آنها صحیح نمی باشد .
 • بخاطر داشته باشید که غذا ها را بعد از آماده شدن از میکرو فر خارج کنید . غذا نباید در داخل مایکرو ویو فراموش شود . مازاد آنها را به یخچال منتقل کنید .
 • هرگز از کاغذهای معمولی ، پاکت های خرید یا روزنامه در داخل فر استفاده نکنید .
تعمیر فر
تعمیر فر

توصیه های ایمنی  

قبل از نصب و استفاده از دستگاه به منظور امنیت شخصی خود و محیط و استفاده صحیح از دستگاه این دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه نمایید. آن را جهت مراجعات بعدی نگه دارید. نکات ایمنی مهم به کودکان اجازه ندهید که از دستگاه استفاده یا با آن بازی کنند. هنگامی که دستگاه روشن است کودکان را با آن تنها نگذارید .

 • خصوصیات و ویژگی های اصلی دستگاه را تغییر ندهید .
 • پس از استفاده از دستگاه آن را خاموش نمایید .
 • نصب دستگاه بایستی توسط تکنسین مجرب انجام شود تا از هر گونه آسیب دستگاه جلوگیری به عمل آید .
 • مطمئن شوید که در حین حمل و نقل به دستگاه آسیبی وارد نشده باشد . در صورت مشاهده هر گونه صدمه دستگاه را نصب ننموده و با نمایندگی تماس حاصل فرمایید .
 • مطمئن شوید که هنگام نصب دستگاه به برق وصل نباشد .
 • به دلیل وزن دستگاه در هنگام حمل مراقب باشید و آن را از طریق دستگیره درب جا به جا ننمایید.
 • در هنگام نصب فاصله ی مناسب را با سایر وسایل برقی موجود در آشپزخانه رعایت فرمایید .
 • در موقع نصب دستگاه با قرار دادن حداقل فاصله ، مطوئن شوید که به اندازه کافی فضا برای تهویه وجود دارد .
 • دستگاه بایستی بر روی سطوح محکم و صاف نصب گردد .

معرفی دستگاه

نمای کلی

در نمای کلی قسمت های زیر قابل مشاهده هستند .

 • صفحه کنترل
 • دستگیره درب
 • درب کاملا شیشه ای

صفحه کنترل

 • صفحه نمایشگر
 • دکمه های عملیاتی

معرفی قسمت های مختلف فر

 • لامپ
 • سنسور گوشت
 • فن
 • صفحه حرارتی پایینی
 • المنت حرارتی بالایی
 • جایگاه طبقات (متحرک)
 • طبقات فر

سمت داخلی درب فر :

در سمت داخلی درب فر اطلاعاتی درباره تعداد قفسه ها ، نحوه کارکرد دستگاه ، سطوحی از قفسه ها که بهتر است استفاده نمایید و درجه حرارت مناسب جهت پخت غذاهایی معمولی درج شده است .

وسایل جانبی فر  

 • فقسه نچسب

برای قرار دادن ظروف غذا و کیک و آن و بریان و گریل کردن غذا

مجموعه گریل

 • قفسه گریل

برای بریان و گریل کردن غذا

 • سینی مخصوص بریان کردن

برای پختن و بریان کردن غذا یا به عنوان ظرفی برای جمع آوری چربی غذا.

 • سنسور گوشت

از این ابزار جهت تعیین میزان پخت گوشت استفاده می شود .

شروع کار با فر

تنظیم ساعت

فقط پس از تنظیم ساعت میتوانید از فر استفاده کنید .

وقتی که دستگاه را به برق متصل می کنید یا در صورت قطع برق نشانه زمان به طور اتوماتیک چشمک می زند.

برای تنظیم زمان جاری از دکمه های + و – استفاده کنید.

پس از حدود ۵ ثانیه دیگر نشانه زمان چشمک نمی زند و زمان جاری ثابت می ماند.

تمیز کردن اولیه

قبل از اینکه برای اولین بار از فر استفاده کنید آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن دستگاه از پاک کننده های قوی که موجب سایش و خوردگی می شوند استفاده ننمایید. ممکن است به دستگاه آسیب بزند.

 1. درب فر را باز کنید .
 2. لامپ فر روشن می شود .
 3. وسایل جانبی را از فر خارج نمایید و با آب گرم و مواد پاک کننده بشویید .
 4. قسمت های داخلی و جلویی فر را نیز با یک پارچه مرطوب تمیز و سپس خشک کنید .

کار با دستگاه  

کنترل فر الکترونیکی 

 • همیشه دستگاه را به کمک دکمه روشن / خاموش (On/Off) روشن نمایید.
 • نمایشگر Operating time  مدت زمانی را که فر در حال انجام عملیات است را نشان می دهد. این زمان تنها وقتی بر روی صفحه نمایش دیده می شود که هیچ یک از حالات شمارش معکوس، مدت زمان پخت و زمان پایان پخت انتخاب نشده باشند .
 • به محض اینکه دکمه ای را فشار دهید یا عملیاتی را انتخاب کنید چراغ فر روشن می شود .
 • وقتی که فر به دمای مورد نظر رسید ، بوق می زند .
 • دستگاه را به کمک دکمه روشن / خاموش (On/Off) خاموش نمایید .

تنظیم عملیات پخت

 1. دستگاه۶ را به کمک دکمه روشن / خاموش (On/Off) روشن نمایید.
 2. دکمه Ú و Ù را آنقدر فشار دهید تا نشانه عملیات مورد نظر شما بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شود.
 3. درجه حرارات مناسب توسط دستگاه پیشنهاد می شود و شما می توانید آن را بر روی صفحه نمایش Temperature  ببینید .
 4. اگر درجه حرارت پیشنهاد شده در طی ۵ ثانیه تغییر نکند ، دستگاه شروع به گرم شدن می کند تا به همان دما برسد .

در زمانی که فر در حال انجام عملیات است نیز می توانید نوع عملیات را تغییر دهید .

تغییر دمای فر

از دکمه + یا – برای افزایش و کاهش دمای فر استفاده نمایید .

درجه حرارت در هر مرحله ۵ درجه سانتی گراد تغییر می کند .

چک کردن دمای فر

دکمه های + و – را همزمان فشار دهید . درجه حرارت فعلی فر بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود .

در بعضی از حالات پخت که درجه حرارت توسط خود دستگاه پیشنهاد می شود و قابل تغییر هم نیست دیگر قادر به چک کردن دمای فر نیستید . مانند عملیات پخت در دمای پایین .

متوقف کردن عملیات پخت

برای متوقف کردن عملیات پخت دکمه Ú و Ù را آنقدر فشار دهید تا دیگر هیچ عملیاتی بر روی صفحه نمایشگر دیده نشود .

خاموش کردن فر

دستگاه را به کمک دکمه روشن / خاموش  (On/Off) خاموش نمایید .

فن خنک کننده

فن به منظور خنک نگه داشتن سطوح دستگاه به طور اتوماتیک روشن می شود و پس از اینکه دستگاه خاموش شد نیز به کار خود ادامه می دهد تا دستگاه کاملا خشک شود و سپس به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد .

شاخص حرارت

این شاخص افزایش حرارت و دما را در فر نشان می دهد .

پس از انتخاب هر یک از عملیات پخت ، نوار یا همان شاخص حرارتی به تدریج یکی پس از دیگری روشن می شود و افزایش دما را در فر نشان می دهد .

شاخص سرعت پخت

اگر عملیات گرم شدن سریع (Rapid Heat Up Function )   انتخاب شود نوار یا شاخص فوق سرعت گرم شدن دستگاه را نمایش می دهد .

شاخص حرارت باقی مانده

پس از اتمام یا متوقف شدن عملیات پخت چراغ های نوار یا شاخص فوق یکی پس از دیگری خاموش می شوند و این نشان دهنده کاهش دمای فر است .

عملیات گرم شدن سریع

پس از انتخاب حالت پخت با استفاده از عملیات گرم شدن سریع (Rapid Heat Up Function )

می توانید فر خالی را با سرعت به نسبت بیشتری گرم نمایید .

مهم تا زمانی که عملیات گرم شدن سریع به اتمام نرسیده است مواد غذایی را برای پخت ،درون فر نگذارید.

۱٫ عملیات پخت مورد (مثلا پخت سه بعدی Conventional  ) را انتخاب نمایید . در صورت لزوم درجه حرارت را نیز تغییر دهید.

۲٫ دکمه گرم شدن سریع (Rapid Heat Up )  (عکس) را فشار دهید .

نوار یا همان شاخص گرم شدن به تدریج یکی پس از دیگری روشن می شود و سرعت گرم شدن فر را نشان می دهد .

وقتی که فر به دمای مورد نظر رسید . تمام نوار روشن  می شود و دستگاه بوق می زند .

در این زمان شما می توانید مواد غذایی را درون فر قرار دهید از این لحطه به بعد فر بر طبق حالت و دمایی که برای پخت انتخاب کرده اید عمل می کند .

از عملیات گرم شدن سریع می توانید برای حالات زیر استفاده نمایید :

جدول حالات پخت

                          حالت پخت                          کاربرد
True Fan برای پخت مواد غذایی در حداکثر سه طبقه فر به طور همزمان در مقایسه با حالت پخت سه بعدی درجه حرارت فر را (۴۰-۲۰ درجه سانتی گراد ) کمتر تنظیم نمایید.
Fan Baking برای پخت مواد غذایی در ۱ طبقه فر در حالتی که می خواهید غذا بیشتر برشته و ترد شود . در مقایسه با حالت پخت سه بعدی درجه حرارت فر را _۴۰-۲۰ درجه سانتی گراد) کمتر تنظیم نمایید .
پخت در دمای پایین

Low Temperature Cooking

مخصوصا برای پخت مواد غذایی ترد و نازک و همچنین تهیه کباب آبدار
پخت سه بعدی برای پختن و بریان کردن مواد غذایی در ۱ طبقه فر
Rotitherm برای بریان کردن گوشت قرمز و و پرندگان در یک طبقه فر
Single Grill برای بریان کردن و گریل غذا به میزان متوسط
Dual Grill برای بریان کردن و گریل غذا به میزان دوبرابر
Keep Warm برای گرم نگه داشتن مواد غذایی
یخ زدایی جهت گرم کردن  غذای یخ زده مانند کره، نان ، میوه
Base Heat برای پخت انواع کیک های ترد و اسفنجی
Pyroluxe Menue برای تمیز کردن فر به طور اتوماتیک باقیمانده های مواد غذایی در اثر حرارت از نظر شیمیایی تجزیه می شوند پس از اینکه فر خنک شدآن را با تکه ای پارچه میز نمایید . در این حالت فر تا دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد گرم می شود

قرار دادن وسایل جانبی در فر

قفسه و ماهیتابه (وسایل جانبی ) را طوری درون جایگاه طبقات قرار دهید که لبه های راهنمای آن در قسمت عقب فر قرار بگیرند و فرورفتگی آن ها به سمت پایین باشد .

هم ” ماهیتابه ” و هم قفسه فر در هر دو سمت دارای لبه هایی هستند این لبه ها و شکل ” جایگاه طبقات ” به شما کمک می کند که وسایل جانبی را به درستی در جای خود قرار دهید و از کج شدن آن جلوگیری می کند .

قرار دادن ماهیتابه در فر  

از این ماهیتابه می توانید جهت بریان کردن و کباب کردن مواد غذایی استفاده نمایید . کافیست ماهیتابه را در بین نوار های راهنمای طبقه مورد نظر به سمت داخل فشار دهید .

قرار دادن قفسه در فر  

کافیست قفسه را در بین نوار های راهنمای طبقه ی مورد نظر به سمت داخل فشار دهید به طوری که فرورفتگی ها به سمت داخل باشند .

لبه های کناری قفسه از سایر قسمت ها بالاتر هستند تا ظروف غذا از روی آن لیز نخورند .

قرار دادن همزمان قفسه و ماهیتابه در فر

قفسه فر را درون ماهیتابه قرار دهید و سپس ماهیتابه را درون ” جایگاه طبقه ” مورد نظر قرار دهید .

ست گریل

ست گریل شامل سینی گریل و ماهیتابه می شود که درون هم قرار می گیرند . در این حال هر دو طرف غذا گریل خواهد شد .

خطر سوختگی : در هنگام خارج کردن ماهیتابه از فر داغ مراقب باشید .

قرار دادن سینی گریل به سمت پایین

سینی گریل داخل ماهیتابه قار می گیرد . ماهیتابه را در بین نوار های راهنمای طبقه ی مورد نظر به سمت داخل فشار دهید .

برای گریل کردن گوشت دنده و گوشت پرندگان در یک طبقه فر از این حالت استفاده ننمایید .

قرار دادن سینی گریل به سمت بالا

سینی گریل داخل ماهیتابه قرار می گیرد . ماهیتابه را در بین نوار های راهنمای طبقه ی مورد نظر به سمت داخل فشار دهید .

برای گریل کردن مواد غذایی مسطح به مقدار زیاد و بریان کردن آن از این حالت استفاده نمایید .

لوازم و ظروف نچسب :

برای محافظت از این ظروف به نکات زیر توجه فرمایید :

 • این ظروف را بدون مواد غذایی در فر قرار ندهید .
 • این ظروف را بر روی سطوح داغ قرار ندهید . دمای بیش از حد می تواند به آن آسیب برساند .

سنسور گوشت Meat probe

با استفاده از این سنسور می توانید تنظیم کنید که هر زمان قسمت های مرکزی گوشت به دمای معینی رسید فر خاموش شود .

دو نوع درجه در فر موجود است .

درجه حرارت فر : که آن را در جدول گریل کردن مشاهده می کنید .

درجه حرارت مرکز گوشت : که آن را در جدول سنسور گوشت مشاهده می کنید .

منظور از سنسور گوشت Meat Probe  که همراه دستگاه به شما ارئه شده استفاده نمایید در صورت تعویض ار قطعات اصلی استفاده نمایید و آن را از نمایندگی تحویل بگیرید .

۱٫ دستگاه را به کمک دکمه خاموش / روشن (On / Off )  روشن کنید .

۲٫ نوک  Meat Probe  را در قسمت مرکزی گوشت فرو کنید .

۳٫ مطابق شکل سر دیگر Meat Probe  را در سوکت مخصوص آن که دیواره فر قرار دارد ، فرو کنید .

۴٫ به کمک دکمه + و – درجه حرارت مرکزی گوشت را که مورد نظرتان است وارد نمایید .

بر روی صفحه نمایش درجه حرارت فعلی گوشت نمایش داده می شود .

دکمه انتخاب (عکس) را آنقدر فشار دهید تا گزینه ی Meat Probe  بر روی صفحه نمایش چشمک بزند .

۵٫ نوع عملیات پخت و درجه حرارت لازم را وارد کنید .

همین که مرکز گوشت به درجه حرارت تنظیم شده رسید دستگاه بوق می زند و به طور اتوماتیک خاموش می شود .

۶٫ برای قطع شدن صدای بوق کافیست هر دکمه ای را فشار دهید .

زمان پایان پخت گوشت بستگی به مقدار مواد غذایی درجه حرارت انتخاب شده و نوع پخت دارد .

این پروسه می تواند حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد و در طول این زمان بر روی صفحه نمایش می توانید زمان پخت را مشاهده نمایید .

مراقب باشید سنسور Meat Probe  داغ است و هنگام خارج کردن آن از گوشت خطر سوختگی وجود دارد .

۷٫ سنسور گوشت را از سوکت آن خارج کنید و گوشت را از فر خارج کنید .

۸٫ دستگاه را خاموش کنید .

بررسی و تغییر درجه حرارت مرکزی

دکمه انتخاب(عکس) را آنقدر فشار دهید تا گزینه ی Meat Probe  بر روی صفحه نمایش چشمک بزند و درجه حرارت مرکزی بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

در صورت لزوم درجه حرارت را به کمک دکمه های + و – تغییر دهید .

تعمیر فر
تعمیر فر

معرفی دکمه های عملیاتی کاربردی

شمارش معکوس Minute Minder   

برا ی تنظیم شمارش معکوس پس از پایان این زمان دستگاه بوق می زند . این حالت تاثیری بر روی عملیات پخت دستگاه ندارد .

مدت زمان پخت Duration (عکس) 

جهت تنظیم طول عملیات پخت و یا هر نوع عملیات دیگر

زمان پایان پخت End (عکس) 

جهت تنظیم زمان پایان پخت و یا هر نوع عملیات دیگر و در نهایت خاموش شدن دستگاه

زمان جاری Time Of Day (عکس) 

برا یتنظیم و تغییر زمان جاری از این حالت استفاده می شود .

Heat + Hold

مواد غذایی را به مدت ۳۰ دقیقه پس از پخت یا بریان شدن ، گرم نگه می دارد .

Cleaning Reminder  

زمانی که دستگاه نیاز به تمیز شدن و پاکسازی شیمیایی داشته باشد این بوق می زند تا کاربر عملیات لازم  Pyroluxe Menue را انتخاب نماید .

نکاتی در مورد استفاده از دکمه های عملیاتی مرتبط با زمان :

 • پس از انتخاب هر یک از این عملیات ، آیکن یا نشانه مربوط به آن برای مدت حدود ۵ ثانیه بر روی صفحه نمایش چشمک می زند . در طی این زمان ، می توان زمان مورد نظر را به کمک دکمه های + و – تنظیم نمود .
 • پس از تنظیم زمان ، آیکن یا نشانه مربوط به آن برای مدت حدود ۵ ثانیه بر روی صفحه نمایش چشمک می زند و سپس نشانه همانطور روشن می ماند و زمان تنظیم شده شروع به شمارش می کند .
 • در حالت شمارش معکوس ، فر باید رشن بماند تا عملیات انجام شود .
 • به کمک دکمه های + و – در حین انجام عملیات می توان زمان را تغییر داد .

برای  چک کردن زمان تنظیم شده و یا باقی مانده :

دکمه انتخاب(عکس) را آنقدر فشار دهید تا عملیات مورد نظر بر روی صفحه نمایش چشمک بزند و زمان تنظیم شده و ی باقی مانده ظاهر گردد .

استفاده از گرمای باقی مانده با مدت زمان پخت Duration  و زمان پایان پخت End

زمانی که از دکمه های با مدت زمان پخت Duration  و زمان پایان پخت End  استفاه می کنید در حالی که هنوز ۹۰ % از زمان تنظیم شده باقی مانده است ؛ فر ، المنت حرارتی را خاموش می کند و از حرارت باقی مانده برای انجام عملیات استفاده می نماید .

شمارش معکوس Minute Minder

 1. دکمه انتخاب را آنقدر فشار دهید تا شمارش معکوس Minute Minder  (عکس) بر روی صفحه نمایش چشمک بزند .
 1. به کمک دکمه های + و – میتوان زمان را تغییر داد .

پس از حدود ۵ ثانیه ، زمان باقی مانده بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود.

نشانه شمارش معکوس Minute Minder بر روی صفحه نمایشگر روشن می شود.

پس از گذشت ۹۰ % زمان تنظیم شده ، دستگاه بوق می زند .

پس از گذشت زمان تنظیم شده دستگاه به مدت ۱ دقیقه بوق می زند .

عدد ۰۰:۰۰ نشانه شمارش معکوس Minute Minder بر روی صفحه نمایشگر روشن می شود .

(عکس)

مدت زمان پخت Duration

 1. نوع عملیات پخت و دما را تنظیم نمایید .
 2. دکمه انتخاب(عکس)  را آنقدر فشار دهید. تا نشانه یا آیکن مدت زمان پخت Duration چشمک بزند.
 1. زمان پخت را به کمک دکمه های + و- تنظیم نمایید.

نشانه بر روی صفحه نمایش روشن می ماند.

وقتی که زمان تنظیم شده طی شد عدد “۰۰:۰۰” و نشانه مدت زمان پخت Duration چشمک می زند و دستگاه به مدت ۲ دقیقه بوق می زند و دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود .

برای متوقف کردن صدای بوق هر دکمه ای را میتوانید فشار دهید .

زمان پایان پخت End

 1. نوع عملیات پخت و دما را تنظیم نمایید .
 2. دکمه انتخاب (عکس) را آنقدر فشار دهید تا نشانه End  (عکس)  بر روی صفحه نمایشگر چشمک بزند .
 3. زمان پخت مورد نظر را به کمک دکمه های + و – تنظیم کنید .

نشانه End و زمان خاموش شدن دستگاه بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شود .

وقتی که زمان تنظیم شده  طی شد عدد ۰۰:۰۰و نشانه مدت زمان پخت End چشمک می زند و دستگاه به مدت ۲ دقیقه بوق می زند و دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود .

برای متوقف کردن صدای بوق هر دکمه ای را میتوانید فشار دهید .

ترکیب مدت زمان پخت Duration و زمان پایان پخت End

دکمه های مدت زمان پخت Duration  و زمان پایان پخت End را به طور همزمان می توانید استفاده کنید. یعنی می توانید تنظیم کنید که فر در زمان مشخصی روشن شود و در زمان مورد نظر خاموش شود .

 1. نوع عملیات پخت و دما را تنظیم نمایید .
 2. عملیات مدت زمان پخت Duration را اتخاب کرده و زمان مورد نیاز جهت پخت را تعیین کنید.(مثلا یک ساعت )
 1. با استفاده از دکمه پایان زمان پخت Endزمانی را کمه غذا باید آماده شود را تنظیم کنید برای مثلا ۱۴:۰۵ دقیقه .

نشانه یا آیکن مدت زمان پخت Duration  و زمان پایان پخت End بر روی صفحه نمایشگر روشن می شود برای مثلا ۱۳:۰۵

وقتی که زمان پخت تنظیم شده طی شد دستگاه به مدت ۲ دقیقه بوق می زند و فر  به طور اتوماتیک خاموش می شود. برای مثلا ۱۴:۰۵

تغییر زمان جاری Time Of Day

زمان جاری را فقط در صورتی می توانید تغییر دهید که قفل کودک غیر فعال شده باشد و هیچ یک از عملیات مرتبط با زمان Duration  و End  از قبل تنظیم نشده باشد .

۱٫ دکمه انتخاب را آنقدر فشار دهید تا نشانه زمان جاری بر روی صفحه نمایش چشمک بزند .

 1. به کمک دکمه های + و – میتوان زمان جاری را تغییر داد .

پس از حدود ۵ ثانیه نشانه زمان ثابت باقی می ماند و زمان جاری را نمایش می دهد و دستگاه آماده استفاده است .

Heat + Hold

Heat + Hold  مواد غذایی را به مدت ۳۰ دقیقه پس از پخت یا بریان شدن ، گرم نگه می دارد .

شرط لازم برای استفاده از Heat + Hold  :

 • دما را بالای ۸۰ درجه سانتی گراد تنطیم نمایید .

روشن کردن Heat + Hold

۱٫ دکمه های مدت زمان پخت Duration و زمان پایان پخت End را انتخاب نمایید .

۲٫ دکمه انتخاب (عکس) را آنقدر فشار دهید تا نشانه Keep Warm تا بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

۳٫ دکمه + را فشار دهید “۰۰:۳۰” بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود .

۴٫ پس این اتمام این مراحل دستگاه بوق می زند و عملیات Heat + Hold  آغاز می شود . فر برای مدت ۳۰ دقیقه با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد غذا را گرم نگه می دارد . پس از گدشت این زمان (۳۰ دقیقه) دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود .

تغییر زمان یاد آوری برای  تمیز کردن دستگاه

زمانی که دستگاه نیاز به تمیز شدن و پاکسازی شیمیایی داشته باشد بوق می زند تا کاربر عملیات لازم Pyroluxe Menue را انتخاب نماید .

اگر دستگاه برای مدتی خاموش بوده است پس از روشن کردن نشانه  Pyroluxe Menue برای مدت ۱۰ ثانیه چشمک می زند.

در طول این زمان به کمک دکمه های + و – می توان این زمان را تغییر داد .

همچینین پس از عملیات پخت یا بریان کردن طولانی نیز نشانه Pyroluxe Menue فعال می شود. تا زمانی که عملیات پاکسازی انجام شود .

شما می توانید عملیات Pyroluxe Menue را روشن یا خاموش نمایید .

روشن و خاموش کردن  Pyroluxe Menue

 1. در صورت لزوم دستگاه را به کمک دکمه On / Off  روشن نمایید .
 2. دکمه انتخاب را آنقدر فشار دهید تا نشانه Pyroluxe Menue (عکس) بر روی صفحه نمایش چشمک بزند .
 1. به کمک دکمه های + و – میتوان Pyroluxe Menue را روشن یا خاموش کرد .
 2. دکمه انتخاب را برای یک لحظه فشار دهید .
تعمیر فر
تعمیر فر

سایز دکمه های عملیاتی

قفل کودک

به محض فعال کردن قفل کودک دیگر دستگاه روشن نمی شود .

فعال کردن قفل کودک

 1. در صورت لزوم دستگاه را به کمک دکمه  On / Off  روشن نمایید . هیچ نوع عملیاتی نبایستی در حالت انتخاب باشد .
 2. دکمه های انتخاب و – را همزمان فشار دهید و نگه دارید تا عبارت “Save” بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

قفل کودک حالا فعال شده است .

غیرفعال کردن قفل کودک

 1. در صورت لزوم دستگاه را به کمک On / Off   روشن نمایید .
 2. دکمه های انتخاب (عکس) و – را همزمان فشار دهید و نگه دارید تا عبارت “Save” بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

قفل کودک حالا غیر فعال شده است و دستگاه آماده استفاده است .

دکمه قفل

برای اینکه مظمئن باشید که عملیات تنظیم شده به طور اتفاقی تغییر نمی کند از این دکمه استفاده نمایید.

فعال کردن دکمه قفل

۱٫ در صورت لزوم دستگاه را به کمک On / Off   روشن نمایید .

۲٫ عملیات مورد نظر پخت وتنظیمات مربوط به آن را انجام دهید.

۳٫ دکمه های انتخابو – را همزمان فشار دهید و نگه دارید تا عبارت “Loc” بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

غیر فعال کردن دکمه قفل

 1. دکمه های انتخاب و – را همزمان فشار دهید و نگه دارید تا عبارت “Loc” بر روی صفحه نمایش ظاهر شود .

دکمه قفل پش از خاموش شدن دستگاه به طور اتوماتیک لغو می شود .

خاموش شدن اتوماتیک فر

اگر برای مدت زمانی فر روشن بماند یا درجه حرارت آن تنظیم نشود . فر به طور اتوماتیک خاموش می شود .

آخرین درجه حرارتی که برای ان تنظیم شده است  بر روی صفحه نمایش چشمک می زند .

در دما های زیر فر پس از زمان معینی خاموش می شود :

۳۰-۱۲۰ °C                       پس از                          ۵/۱۲ ساعت

۱۲۰-۲۰۰ °C                      پس از                          ۵/۸ ساعت

۲۰۰-۲۵۰ °C                      پس از                          ۵/۵ ساعت

۲۵۰-ماکزیمم °C                  پس از                          ۰/۳ ساعت

روشن کردن دستگاه پس از خاموش کردن اتوماتیک

در حالت قبل دستگاه به طور کامل خاموش می شود و شما می توانید آن را مجددا روشن نمایید

اگر هر یک از عملیات مدت زمان پخت Duration  (عکس) زمان پخت End  (عکس) انتخاب شده  باشد این حالت لغو می شود یعنی دستگاه به طور اتوماتیک خاموش نمی شود .

جداول و نکاتی در ارتباط با نحوه پخت

نکاتی در ارتباط با پخت

عملیات پخت : True Fan  و پخت سه بعدی Conventional

ظروف پخت

برای پخت سه بعدی Conventional  می توانید از ظروف فلزی تیره و ظروف نچسب استفاده نمایید .

برای پخت در حالت True Fan  ظروف فلزی روشن نیز مناسب هستند .

طبقات فر

 • در حالت پخت سه بعدی  Conventional  (عکس) تنها از یک طبقه فر می توانید استفاده نمایید .
 • در حالت True Fan (عکس)  در حد اکثر ۳ طبقه فر می توانید به طور همزمان مواد ذایی قرار دهید .
 • بسته به تعداد سینی که در فر می خواهید قرار دهید از طبقات مناسب استفاده نمایید به صورت زیر :
 1. سینی فر : طبقه ۳
 1. ظروف حاوی کیک : طبقه ۱
 1. سینی فر : طبقات ۱ و ۳
 1. سینی فر : طبقات ۱و ۳ و ۵

دستور العمل کلی پخت

 • سینی را در داخل فر قرار دهید .
 • در حالت True Fan  و Conventional  شما همچنین می توانید در یک سینی ۲ ظرف بزرگ برای پخت قرار دهید . ای کار زمان پخت را خیلی افزایش نمی دهد .

وقتی غذای یخ زده را در سینی فر قرار می دهید ممکن است به دلیل تفاوت دما بین مواد غذایی و دمای فر سینی به طور جزئی کج شود که پس از سرد شدن مجداا به حالت اولیه خود بر می گردد .

نحوه استفاده از جداول پخت

 • در این جدول دما و زمان مورد نیاز جهت پخت و همچنین طبقات فر برای پخت غذاهای مرسوم توضیح داده شده است .
 • دما و زمانی که در این جدول آمده است تنها به منظور راهنمایی است و بسته به تعداد ظروف و نوع مواد غذایی می تواند تغییر کند .
 • توصیه می شود که اولین بار از دمای پایین تری نسبت به جدول استفاده نمایید .
 • اگر دستور پخت غذایی که مورد نظرتان است در جدول موجود نیست از دستور پخت غذایی که شبیه به آن باشد استفاده نمایید .
 • اگر پخت را در ظروف بیشتر یا طبقات بیشتری نسبت به آنچه در جدول آمده است انجام می دهید زمان پخت را حدود ۱۰-۱۵ دقیقه افزایش دهید .
 • در حین پخت اگر به کیک ها و شیرینی هایی که در طبقات مختلف هستند نگاه کنید می بینید که همه به یک اندازه نپخته اند اگر چنین اتفاقی افتاد نگران نباشید و تنظیمات درجه حرارت را تغییر ندهید  .
   نوع غذا    نوع پخت طبقه      دما (c) زمان(ساعت : دقیقه )
بیسکوییت True Fan      ۳ ۱۵۰-۱۷۰ ۰:۱۵ – ۰:۲۵
conventional      ۳ ۲۰۰-۱۸۰
رول سوسیس *True Fan      ۳ ۱۷۰-۱۸۰ ۰:۲۰ – ۰:۳۵
conventional      ۳ ۲۱۰-۲۲۰
پیتزا True Fan      ۴ ۲۰۰-۱۸۰ ۰:۳۰ – ۰:۵۰
conventional      ۴ ۲۰۰-۲۰۰
*Fan Baking      ۱ ۲۰۰-۱۸۰ ۰:۳۰ – ۰:۲۰
پای سیب True Fan      ۳ ۱۸۰-۱۹۰ ۰:۴۵ – ۰:۵۰
کیک سیب Fan Baking      ۱ ۱۵۰-۱۷۰ ۰:۵۰ – ۰:۷۰
پاستا conventional      ۱ ۱۸۰-۲۰۰ ۰:۴۵ – ۱:۰۰
ماهی conventional      ۱ ۱۸۰-۲۰۰ ۰:۳۰ – ۱:۰۰

*فر از قبل گرم شده باشد .

جهت پخت مواد غذایی بیش از یک طبقه فقط از حالت True Fan  استفاده نمایید .

نکاتی درباره بریان کردن

True Fan ، پخت سه بعدی Conventional و  Rotitherm

 • در این حالت از ظروفی در فر استفاده نمایید که در مقابل گرما مقاوم باشند .
 • تکه های بزرگ گوشت دنده را می توان مستقیما در ” ماهیتابه ” یا در قفسه فر که در بالای ماهیتابه فر قرار دارد ، بریان نمود .
 • گوشت بدون چربی را بهتراست در ظرف درب دار بریان کنید تا خشک نشود و آبدار بماند .
 • هر نوع گوشتی را می توانید در ظرف درب دار بریان کنید
 • گوشت یا ماهی که برای بریان کرد در فر قرار می دهید حداقل یک کیلوگرم وزن داشته باشد .
 • مقدار کمی آب در ظرف بریزید تا آب گوشت به ظرف نچسبد یا نسوزد .
 • پس گذشت ۲/۱ یا ۳/۲ زمان پخت در صورت لزوم می توانید گوشت را برگردانید تا سمت دیگر آن هم بریان شود .
 • برای نتیجه بهتر ، در حین پخت در صورت لزوم می توانید چند بار آب گوشت را به قطعات گوشت یا مرغ اضافه نمایید .
  نوع گوشت       نوع پخت         مقدار طبقه    دما (c)     زمان (دقیقه)
گوشت گاو (پخت کم) Rotitherm به ازای هر ۴۵۰      گرم   ۱ ۱۵۰-۱۶۰       ۱۵-۲۰
گوشت گاو (پخت متوسط) Rotitherm به ازای هر ۴۵۰      گرم   ۱ ۱۵۰-۱۶۰       ۲۰-۲۵
گوشت گاو (پخت زیاد ) Rotitherm به ازای هر ۴۵۰      گرم   ۱ ۱۵۰-۱۶۰      ۳۰-۳۵
گوشت گوساله Rotitherm به ازای هر ۴۵۰      گرم   ۱ ۱۷۰-۱۸۰       ۳۰-۳۵
گوشت بره Rotitherm به ازای هر ۴۵۰      گرم   ۱ ۱۵۰-۱۶۰       ۳۰-۳۵
مرغ Rotitherm      ۱ KG   ۳ ۲۱۰-۱۹۰ ۱:۱۰-۰:۵۰
مرغ Rotitherm      ۱٫۵ KG   ۱ ۲۱۰-۱۹۰ ۱:۳۰ – ۱:۱۵
گوشت خرگوش پخت سه بعدی      ۱ KG   ۳ ۲۱۰-۲۲۰ ۰:۳۰ – ۱:۰۰
ماهی پخت سه بعدی   ۱- ۱٫۵ KG   ۱ ۲۱۰-۲۲۰ ۱:۱۵ – ۰:۴۵
اردک Rotitherm ۱٫۵- ۲ KG   ۱ ۲۰۰-۱۸۰ ۱:۴۵ – ۱:۱۵
غاز Rotitherm   ۳٫۵-۵ KG   ۱ ۱۶۰-۱۸۰ ۲:۳۰- ۳:۳۰
بوقلمون Rotitherm ۲٫۵ – ۳٫۵ KG   ۱ ۱۸۰-۱۶۰ ۲:۳۰ – ۱:۴۵
بوقلمون Rotitherm ۴-۶ KG   ۱ ۱۶۰-۱۴۰ ۴:۰۰ – ۲:۳۰

جدول سنسور گوشت Meat Probe

                         نوع گوشت        درجه حرارت مرکزی گوشت (°C)
                گوشت گاو (پخت کم)                                 ۴۵-۵۰
                  گوشت گاو (پخت متوسط)                                ۶۰-۶۵
                  گوشت گاو (پخت زیاد )                             ۷۰-۷۵
                  گوشت گوساله                              ۷۵-۸۰
                  گوشت گوسفند                              ۷۰-۷۵
                  گوشت خرگوش                              ۷۰-۷۵
                   گوشت آهو                              ۷۰-۷۵

پخت در دمای پایین Low Temperature Cooking

اگر از این حالت برای پخت گوشت استفاده نمایید گوشت کاملا ترد  و آبدار باقی می ماند . ینابراین پیشنهاد می شود که برای پخت تکه های نازک گوشت و ماهی از این روش استفاده نمایید .

در این حالت فر ابتدا تا دمای تنظیم شده گرم می شود و وقتی به دمای مورد نظر رسید بوق می زند و سپس به طور اتوماتیک دمای آن کاهش می یابد .

مهم : در هنگام بریان کردن فیلتر چربی را در فر قرار دهید .

در حالت پخت در دمای پایین Low Temperature Cooking   (عکس) درب ظرف را نگذارید تا غذا بدون پوشش پخته شود .

 1. گوشت را در داخل ماهیتابه ای بر روی حرارت زیاد گرم نمایید .
 2. آن را در ظرف مخصوص بریان کردن یا مستقیما روی قفسه سینی گریل ( به سمت پایین )قرار دهید تا پربی آن گرفته شود و
 3. سینی حاوی گوشت را در فر قرار دهید و حالت پخت در دمای پایین Low Temperature Cooking  را انتخاب کنید .

حالت پخت در دمای پایین Low Temperature Cooking   را همزمان با مدت زمان پخت   Duration (عکس) و زمان پایان پخت  End  (عکس)  نمی توانید استفاده نمایید .

جدول پخت در دمای پایین Low Temperature Cooking

   نوع غذا    وزن (گرم )    تنظیمات  طبقه زمان (دقیقه)
رست بیف ۱۰۰۰-۱۵۰۰            ۲             ۱ ۹۰-۱۱۰
فیله گوشت گاو ۱۰۰۰-۱۵۰۰            ۲            ۳ ۹۰-۱۱۰
گوشت گوساله ۱۰۰۰-۱۵۰۰            ۲             ۱ ۱۰۰-۱۲۰
استیک ۲۰۰-۳۰۰            ۱            ۳ ۲۰-۳۰

نکاتی درباره گریل

در هنگام استفاده از حالت گریل دما را روی مقدار ماکزیمم تنظیم نمایید .

توجه فرمایید که در هنگام استفاده از حالت گریل درب فر بسته باشد .

ابتدا فر را با یکی از حالت های گریل (Single / Dual Grill )   به مدت ۵ دقیقه گرم نمایید .

 • مواد غذایی را بر طبق جدول گریل در طبقه مورد نظر قرار دهید .
 • جهت جمع آوری چربی غذا ماهیتابه را در طبقه اول قرار دهید .
 • فقط قطعات مسطح گوشت یا ماهی را گریل کنید .
 • زمان گریل که در جدول آمده است تنها به عنوان راهنمایی امده است و قابل تغییر می باشد .

جدول گریل :

           نوع غذا طبقه فر مدت زمان گریل (دقیقه )
فقط یک طرف هر دو طرف
همبرگر          ۴ ۱۰-۸ ۸-۶
سوسیس          ۴ ۱۰-۸ ۸-۶
استیک فیله،استیک گوشت گوساله          ۴ ۷-۶ ۶-۵
فیله گوشت گاو،رست بیف(تقریبا ۱ KG)          ۳ ۱۲-۱۰ ۱۲-۱۰
*  نان تست          ۳ ۶-۴ ۵-۳
نان ست به همراه افزودنی          ۳ ۸-۶ ——
 • در این حالت نیازی نیست که فر را از قبل گرم کنید.

یخ زدایی Defrost

نوع عملیات :  یخ زدایی Defrost

در این حالت تنظیماتی جهت تغییر درجه حرارت وجود ندارد .

 • مواد غذایی یخ زده را ز بسته بندی خارج نموده و در ظرف مناسب فر قرار دهید .
 • درب ظرف محتوی مواد غذایی را نگذارید این باعث می شود که زمان عملیات یخ زدایی افزایش یابد .
 • ظرف محتوی مواد غذایی را در طبقه اول فر قرار دهید .

جدول یخ زدایی

       نوع غذا زمان یخ زدایی (دقیقه) زمان یخ زدایی مجدد (دقیقه ) توضیحات
مرغ ۱۰۰۰گرم ۱۴۰-۱۰۰ ۳۰-۲۰ مرغ را جهت یخ زدایی در یک بشقاب یا ظرف مناسب قرار دهید و پس از گدشت نیمی از زمان یخ زدایی آن را کاملا بر عکس کنید .
گوشت ۱۰۰۰ گرم ۱۴۰-۱۰۰ ۳۰-۲۰ پس از گدشت نیمی از زمان یخ زدایی گوشت را کاملا برعکس کنید .
گوشت ۵۰۰ گرم ۱۲۰-۹۰ ۳۰-۲۰ پس از گدشت نیمی از زمان یخ زدایی گوشت را کاملا برعکس کنید .
ماهی قزل آلا ۱۵۰ گرم ۱۵-۱۰ ۱۵-۱۰                       —–
کره ۲۵۰ گرم ۱۵-۱۰ ۱۵-۱۰                       —–
خامه ۲*۲۰۰ گرم ۱۵-۱۰ ۱۵-۱۰ خامه ممکن است در حالتی که هنوز یخ زده است در ظرف خود حرکت کند .

خشک کردن مواد غذایی

نوع عملیات : True Fan

 • ظروف یا سینی حاوی مواد غذایی را با کاغذ مخصوص پخت بپوشانید .
 • برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می توانید پس از گذشت نیمی از زمان فر را خاموش کنید ، درب فر را باز نمایید و بگذارید در طول شب فر خنک شود و پس از گذشت این زمان مجددا فر را روشن کنید تا عملیات خشک کردن ادامه پیدا کند .
نوع مواد غذایی دما          طبقه زمان (ساعت)
۱ طبقه ۲ طبقه
حبوبات ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۸-۶
فلفل ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۶-۵
سبزیجات برای سوپ ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۶-۵
قارچ ۷۰-۵۰      ۳ ۱و۴ ۸-۶
سبزیجات ۵۰-۴۰      ۳ ۱و۴ ۳-۲
آلو ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۱۰-۸
زرد آلو ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۱۰-۸
تکه های سیب ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۸-۶
گلابی ۷۰-۶۰      ۳ ۱و۴ ۹-۶

تهیه انواع مربا

نوع عملیات پخت : Base Heat

 • همیشه شیشه های مربا را از یک سمت در سینی قرار دهید .
 • از ظروف فلزی یا شیشه هایی که درب فلزی دارند استفاده ننمایید .
 • مواد غذایی را در طبقه اول (از پایین ) قرار دهید .
 • از سینی تخت استفاده نمایید و حد اکثر ۶ شیشه ۱ لیتری را می توانید در سینی قرار دهید .
 • تمام شیشه ها را به یک اندازه پر نمایید و درب شیشه را ببندید .
 • پس از قرار دادن شیشه ها در فر مطمئن شوید که هیچ کدام با هم در تماس نباشند .
 • حدود ۲/۱ لیتر آب را در سینی تخت بریزید تا رطوبت لازم تامین شود .
 • به محض اینکه اولین حباب های حاصل از جوشیدن مایع را در یکی از شیشه ها مشاهده نمودید ( پس از حدود ۶۰-۳۵ دقیقه برای یک ظرف ۱ لیتری ) فر را خاموش نمایید تا دما به ۱۰۰ درجه کاهش یابد .
نوع مواد غذایی دما °C زمان پخت (دقیقه) زمان پخت تا ۱۰۰ °C  (دقیقه)
توت فرنگی،ذغال اخته،تمشک،انگور فرنگی رسیده ۱۶۰-۱۵۰ ۴۵-۳۵ —-
انگور فرنگی کال ۱۶۰-۱۵۰ ۴۵-۳۵ ۱۵-۱۰
گلابی ، به ، آلو ۱۶۰-۱۵۰ ۴۵-۳۵ ۱۵-۱۰
هویج ۱۶۰-۱۵۰ ۶۰-۵۰ ۱۰-۵
خیار ۱۶۰-۱۵۰ ۶۰-۵۰ —–
ترشی مخلوط ۱۶۰-۱۵۰ ۶۰-۵۰   ۱۵
کلم قمری،نخود فرنگی، ماچوبه ۱۶۰-۱۵۰ ۶۰-۵۰   ۲۰-۱۵

 

مراقبت و نظافت فر

 • قبل از اینکه دستگاه را تمیز کنید آن را خاموش کرده و اجازه دهید کاملا سرد شود .
 • به دلایل امنیتی برای تمیز کردن دستگاه از انواع بخار شور ها و یا وسایلی که تحت فشار کار می کنند استفاده ننمایید .
 • برای تمیز کردن دستگاه از مواد شستشوی قوی و خورنده و اشیا تیز استفاده ننمایید .
 • درب شیشه ای فر را با مواد شستشوی قوی و خورنده و اشیا تیز تمیز نکنید می تواند سبب خش دار شدن یا ترک برداشتن آن گردد .

قسمت های داخلی دستگاه

 • قسمت های جلویی دستگاه را با یک پارچه نرم ، آب گرم و شستشوی مناسب تمیز نمایید .
 • برای تمیز کردن سطوح فلزی دستگاه می توانید از مواد شستشو ی معمولی استفاده نمایید .

قسمت های داخلی دستگاه

 • قسمت های داخلی فر را پس از هر بار استفاده تمیز کنید. چرا که مواد غذایی که به سطوح داخلی فر چسبیده اند به آسانی پاک خواهند شد و در استفاده های بعدی نیز موجب سوختگی نخواهند شد .
 • وسایل جانبی دستگاه را نیز پس از هر بار استفاده با یک پارچه نرم ، آب گرم و مواد شستشوی مناسب تمیز و خشک نمایید .
 • اگر از ظروف نچسب استفاده می کنید که از مواد شستشوی قوی ، یا ماشین ظرف شویی استفاده نکنید ممکن است به پوشش نچسب آن آسیب وارد شود . می توانید از یک پارچه یا اسفنج و آب گرم و مواد شستشوی مناسب استفاده نمایید .

تمیز کردن کردن دستگاه به کمک Pyroluxe Menue

در طول این پروسه دستگاه وقا داغ می شود . کودکان را از آن دور نگه دارید .

در طول این پروسه تمام قسمت هایی که قابل جداسازی هستند باید از دستگاه خارج شوند مانند ریل تکیه گاه قفسه ها و قفسه ها.

اگر ریل تکیه گاه قفسه ها و قفسه ها در فر بماند پروسه پاکسازی شروع نخواهد شد. و پیغام ۱ C  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود تا زمانی که آن ها را از دستگاه خارج نمایید .

اگر پیغام ۳ C  بر روی صفحه نمایش ظاهر شد احتمال احتمالا درب فر  درست بسته نشده است. در این حالت نیز تارفع این مشکل پروسه آغاز نخواهد شد .

۱٫ابتدا باقی مانده های مواد غذایی را که کاملا مشخص هستند به صورت دستی تمیز نمایید .

۲٫گزینه Pyroluxe Menue  را انتخاب نمایید .

۳٫بر روی صفحه نمایش درجه حرارت عبارت  ۲ p دیده می شود .

۴٫بر روی صفحه نمایش زمان ۲:۴۵ دیده می شود .

۵٫این زمان برای حدود ۵ ثانیه بر روی صفحه چشمک خواهد زد .

و سپس پروسه پاکسازی آغاز می شود .

در طول این پروسه درب فر را باز نکنید عملیات لغو خواهد شد .

در طول این پروسه چراغ فر خاموش است .

وقتی که فر به دمای تنظیم شده رسید درب فر قفل می شود. علامت بر روی صفحه نمایش دیده می شود. و نوار نمایش دهنده دما روشن می ماند. تا زمانی که پروسه تمام شده و قفل درب غیر فعال گردد .

اگر در هنگامی که درب قفل است پروسه پاکسازی به هر دلیلی متوقف گردد. در مرحله بعد تنها عملیات Pyroluxe Menue   را می تونید انتخاب نمایید تا پروسه تمام شده و درب از حالت قفل خارج شود .

تغییر مدت زمان پاکسازی دستگاه Pyroluxe Menue

۱٫همانطور که در بخش تمیز کردن دستگاه به کمک Pyroluxe Menue   توضیح داده شد پیش بروید .

۲٫به محض اینکه گزینه Duration بر روی صفحه نمایش اهر شد به کمک دکمه های + و – زمان پروسه را تغییر دهید .

 • ۲:۱۵ پاکسازی فر به میزان کم
 • ۲:۴۵ پاکسازی فر به میزان متوسط
 • ۳:۱۵ پاکسازی فر به میزان زیاد

گزینه Duration به مدت ۵ ثانیه بر روی صفحه نمایش چشمک می زند . ولی اگر چشمک نزد به کمک دکمه انتخاب می توانید این گزینه را فعال نمایید .

۳٫ پس از پایان پروسه پاکسازی می توانید هر دکمه ای را فشار دهید تا از این حالت خارج شود .

ریل تکیه گاه قفسه ها

برای خارج کردن ریل تکیه گاه قفسه ها که در سمت چپ و راست دیوراه فر قرار دارند .

۱٫قسمت تکیه گاه ریل جلویی قفسه ها را از سمت دیواره ها بیرون بکشید .

۲٫سپس قسمت عقبی ریل تکیه گاه قفسه ها را از سمت دیواره ها بیرون بکشید .

برا ی اینکه ریل تکیه گاه قفسه ها را به جای خود بازگردانید برعکس مراحل فوق را اجرا نمایید

یعنی ابتدا قسمت عقبی و سپس قسمت جلویی ریل را به جای خود بازگردانید .

مطالب مرتبط