تعمیر هود | ۷ توصیه برای تمیزی و نگه‌داری هود آشپزخانه

۷ توصیه برای تمیزی و نگه‌داری هود آشپزخانه

آیا از اهمیت هود در آشپزخانه آگاه هستید؟ شاید فکر کنید هود وسیله‌ای ضروری نیست و هر وقت لازم باشد آن را روشن می‌کنید. تا به‌حال سوختگی غذا را تجربه کردید؟ جریان دود در فضای خانه و بوی نامطبوع را به یاد می‌آورید؟ مسلماً در این لحظات هیچ وسیله‌ای بهتر از هود نمی‌تواند به دادتان برسد. شاید شما هم از آن افرادی باشید که همیشه همراه آشپزی هود را روشن می‌کنید.

تعمیر هود
تعمیر هود

آیا تا به‌حال پیش آمده دکمه هود را بزنید و روشن نشود؟ این زمانی‌ست که بیشتر از هروقت دیگر به ضروری بودن آن ایمان می‌آورید. هود تنها یکی از وسایل آشپزخانه نیست بلکه وسیله‌ای است که سلامت روانی محیط آشپزخانه را تامین می‌کند. اکنون به جواب این پرسش‌ها می‌پردازیم:

اگر هود دچار مشکل شود چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟ اقدامات پیشگیرانه چیست و در صورت مشکل چکار کنیم که شرایط بدتر نشود؟

شرکت فراز پشتیبان بهترین راه‌حل‌ها را درباره شیوه صحیح نگهداری و تعمیر هود به شما می‌دهد.

۱- شناسایی مشکل در دستگاه هود

زمانی که هود به درستی کار نمی‌کند، نشانه‌های مشخصی را می‌توان در آن تشخیص داد. این اتفاقی کاملا عادی است که هود به دلیل تجمع چربی یا کار کردن دستگاه به مرور زمان از کارایی‌اش کاسته شود. موقعیت‌های زیر به شما می‌گوید که هود نیاز به تعمیر دارد یا خیر.

دود از آشپزخانه خارج نمی‌شود حتی اگر هود روشن یا روی بالاترین درجه قرار گرفته باشد.

اگر این اتفاق بیفتد لوله‌ی هود شما به دلیل ازدیاد چربی بند آمده است. همچنین دلیل کار نکردن هود می‌تواند چربی گرفتگی یا خرابی موتور باشد. سرانجام موضوع می‌تواند مربوط به فیلترهوا باشد که با تعویض یا تمیز کردن حل می‌شود.

موتور یا وزوز می‌کند یا صدایش بیش از حد بلند است.

اگر موتور هودتان صداهای عجیبی تولید می‌کند، احتمالا نیاز به تمیز کردن دارد. موتور ممکن است با شی‌ای برخورد داشته باشد که مانع عملکرد صحیح آن می‌شود. همچنین این علائم می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که موتور شما نیاز به تعویض دارد.

چراغ‌ها یا کلیدها کار نمی‌کنند.

این مشکل می‌تواند به سیستم الکتریکی مربوط باشد و دلیلش را می‌توان در جعبه‌ی پنل برد کنترلی دستگاه پیدا کرد. در صورت بروز این نوع مشکلات، تعمیر هود را به کارشناسان متخصص بسپارید.

۲- تمیز کردن فیلتر هوا

فیلتر یکی از قطعات مهم و اساسی در هودهای آشپزخانه است. فیلتر، دود و ذرات معلق را به خود جذب کرده و مانع از نفوذ آن به داخل دستگاه می‌شود و همچنین هوای خروجی را تصفیه می‌کند تا آن را به بیرون انتقال دهد. فیلترها دو نوع هستند: فلزی و زغالی. هردوی این فیلترها به آسانی جدا می‌شوند و می‌توان آن را تمیز یا تعویض کرد.

فیلتر فلزی: اگر فیلتر هودتان فلزی است به آسانی می‌توانید آن را جدا کنید. فیلتر در قسمت زیر هود قرار دارد. پس از جدا کردن، فیلتر را در ظرفی مناسب قرار دهید و آن را با محلول ضد چربی یا جرم‌گیر بپوشانید. هنگامی که چربی‌ها از آن جدا شد، فیلتر را داخل آب گرم پر از کف بگذارید و خوب بشویید. به علاوه می‌توانید آن را داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. پیش از نصب دوباره فیلتر در دستگاه، کاملا مطمئن شوید که خشک شده است.

فیلتر زغالی: اگر فیلتر شما زغالی است، مرحله جدا کردن درست مانند فیلتر فلزی است. تنها تفاوت این است که شما نمی توانید این نوع فیلترها رو تمیز کنید. خوب است که فیلتر زغالی را سالی یکبار یا هر زمانی که کارایی آن کاهش پیدا کرد تعویض کنید.

۳- تمیز کردن هود

روند این کار نسبتاً ساده است. از خاموش بودن هود اطمینان حاصل کنید و وضعیت اجاق گاز را بررسی کنید که روشن یا داغ نباشد. استفاده از اسپری مخصوص سطوح فلزی یا مایع ضد چربی برای این کار بسیار مناسب است.  یادتان باشد از تمیزکننده‌ای ضد سایش برای این کار استفاده کنید. توجه کنید که اسپری را روی چراغ هود یا قطعات الکتریکی نپاشید.

۴- اقدامات احتیاطی

اگر دیدید دستگاه هود روشن نمی‌شود، نگران نباشید. جواب معما معمولاً ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و احتمالاً اشکال از قسمت‌های اصلی هود نیست. مدارشکن قدرت را بررسی کنید که دچار مشکل نشده باشد یا اختلال از بادکردگی فیوز نباشد. در این صورت مشکل با تعویض فیوز حل می‌شود. خیلی وقت‌ها مشکلات این وسایل به برقکار مربوط می‌شود و در صورت تکرار حتما برای درست کردن آن اقدام کنید. اگر مدارشکن قدرت و فیوز را بررسی کردید و مشکل برطرف نشد، خودتان دست به تعمیر هود نزنید. به احتمال زیاد مشکل از کلید هود یا موتور است. لطفا با کارشناس متخصص تماس بگیرید و تعمیر هود را به او واگذار کنید.

۵- تمیز کردن فن یا تعویض موتور

موتور فن از قسمت‌های بادوام است و عموماً نیازی به حفاظت نخواهد داشت اما هنگام معاینه لازم است قسمت‌های مختلف هود را بررسی کنید. گاهی رطوبت یا چربی زیادی روی موتور یا پره‌ها را فرا می‌گیرد که باعث می‌شود دستگاه عملکرد صحیح نداشته باشد. نشانه بارز این است که موتور همان طوری عمل کند که در قسمت اول توضیح دادیم. قسمتی‌ که کثیفی و چربی در آن جمع می‌شود اغلب چرخ‌دنده‌ها هستند . می‌توانید این قسمت را جدا کنید و با محلول شستشو تمیز کنید. اگر مشکل حل نشد، برای تعمیر هود با کارشناس ماهر تماس بگیرید. ممکن است موتور نیاز به تعویض داشته باشد.

۶- عیب‌یابی

بهترین راه برای آزمایش هود این است که یک تکه روزنامه را ببُرید و در مقابل هود بگیرید. اگر روزنامه به هود بچسبد و در جایی ثابت قرار گیرد، دستگاه شما به درستی کار می‌کند. هودها با اینکه اجزای ثابتی دارند اما در شکل و جزئیات هر مدل با مدل دیگری فرق دارد. اگر به دنبال پیدا کردن مشخصه‌ها یا عیب‌های هود هستید، حتما مدل آن را به خاطر بسپارید. به این ترتیب شما می‌توانید به اطلاعاتی درباره مشکلات رایج و تعمیر هود دسترسی پیدا کنید که مخصوص دستگاه خودتان است.

۷- اقدام پیشگیرانه

از قدیم گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است و آخرین قسمت‌ از توصیه‌های ما به اقداماتی برمی‌گردد که با انجام آن دستگاه شما تا حد زیادی دچار مشکل نمی‌شود. برای افزایش طول عمر دستگاه هود بهتر است این اقدامات را انجام دهید:

  •       گاهی اوقات تیغه‌های فن را تمیز کنید تا روی آن کثیفی و چربی جمع نشود. این اقدام باعث می‌شود فشار کمتری به موتور بیاید و داغ نشود.
  •       سطح فلزی آسیب‌پذیر هود را گاهی شستشو دهید. مخلوط آب گرم و کف‌صابون کفایت می‌کند. اگر سطح هود چرب بود، محلول آمونیاک و آب چاره‌ساز است. هنگام استفاده از این روش مطمئن شوید که شستشو را کامل انجام می‌دهید.
  •       همیشه بررسی کنید که هود محدودیتی برای انتقال جریان هوا نداشته باشد. اگر تجمع چربی مانع این کار شود، خطر آتش‌سوزی را دربردارد.
  •       فیلتر هود را به صورت منظم تمیز کنید زیرا این قسمت به سرعت چربی را جذب می‌کند.

با رعایت این توصیه‌ها، هود شما مدت زیادی به خوبی و به طور موثر کار می‌کند و آشپزخانه را از دود و بوی نامطبوع حفظ می‌کند. با اینکه تمام هودها از قطعات ثابتی تشکیل شده است اما دلیلی ندارد هنگام ایجاد مشکل خودتان دست به تعمیر آن بزنید. ممکن است مشکلی ساده پیچیده شود و همچنین تعمیر موتور هود کاملا تخصصی است و باید توسط کارشناسان متخصص انجام شود. شرکت فراز پشتیبان با داشتن کادری متخصص بهترین خدمات را در زمینه تعمیر هود ارائه می‌دهد. فراز پشتیبان آماده انجام بهترین خدمات از مشاوره تا تعمیرات تخصصی انواع هودهای آشپزخانه است.

خدمات ما: 

نمایندگی تعمیر هود بیمکث

نمایندگی تعمیر هود فوتیل 

نمایندگی تعمیر هود کندی

نمایندگی تعمیر هود ایندزیت

نمایندگی تعمیر هود کن 

نمایندگی تعمیر هود زانوسی