تعمیر فر

تعمیر فر

زمانی که فر شما کار نمی‌کند یا به اندازه کافی گرما تولید نمی‌کند، چه کاری انجام می‌دهید؟ آیا از تعمیرات اولیه و خانگی فر آگاه هستید؟ ممکن است روزی تصمیم بگیرید یک کیک جدید امتحان کنید. مواد را آماده می‌کنید و تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که کیک شما پخته شود. کیک را داخل فر قرار می‌دهید و دمای آن را تنظیم می‌کنید اما می‌بینید که کیک شما نمی‌پزد. چه اتفاق تلخی! مشکل چیست؟ آیا می‌دانید چطور باید تعمیر فر انجام داد؟ با ما همراه باشید.

تعمیر فر
تعمیر فر

نداشتن حرارت

المنت حرارتی در قسمت پایین فر قرار دارد که وظیفه‌ی پخت‌وپز را انجام می‌دهد. اگر فر شما برقی است، المنت حرارتی ۹۰ درصد گرمای فر را تولید می‌کند و باقی آن به عهده‌ی المنت کباب‌پز است که در قسمت بالا قرار دارد. بنابراین وجود این دو قسمت باعث می‌شود غذای شما کاملاً پخته ‌شود. اگر فر به اندازه کافی گرما تولید نمی‌کند این یعنی که فر در دمای صحیحی قرار ندارد. به عبارت دیگر اگر قسمت بالای غذای شما پخته می‌شود ولی قسمت پایین خام است، مقصر المنت حرارتی است. در این مرحله‌ المنت را به خوبی بررسی کنید. اگر قسمتی از آن شکسته باشد، کاری از شما ساخته نیست و باید تعویض شود اما اگر ظاهر المنت مشکلی نداشت، فر را به مدت یک دقیقه روشن کنید. کمی صبر کنید و ببینید که آیا المنت می‌تواند گرما تولید کند یا خیر. اگر هنوز سرد است، دوشاخه را از برق جدا کنید و سیم‌کشی داخل پنل پشتی را معاینه کنید. آیا در سیم‌ها قطع‌شدگی یا مشکلی مشاهده می‌کنید؟ به سیم‌ها و ترمینال‌ها نگاه کنید. اگر قسمتی از المنت سوخته باشد، باید بخش آسیب‌دیده را تعویض کنید. همچنین به منظور بررسی رسانندگی الکترونیکی، المنت را با مولتی متر بررسی کنید و ببینید آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. اگر باز هم نتوانستید علت مشکل را بفهمید ممکن است مربوط به مدارها باشد. در اینجا وظیفه‌ی شما به پایان می‌رسد و بهتر است برای بررسی بیشتر، تعمیر فر را به کارشناسان متخصص بسپارید.

 

بسته نشدن در

اگر در فر به خوبی چفت نمی‌شود، باید مراقب باشید چون موجب نوسانات گرمایی و اختلال در دستگاه می‌شود. بهتر است واشر درزگیری را بررسی کنید. اگر واشر سوخته یا خراب شده باشد، لازم است آن را تعویض کنید. همچنین برای بررسی‌های بیشتر پیچ‌های صفحه‌ی در را شل کنید و سپس چند بار آن را باز و بسته کنید و دوباره پیچ‌ها را ببندید. باید بررسی کنید که فاصله‌ی زیادی وجود نداشته باشد. درصورتی که مشکل حل نشد به تعمیرکار متخصص زنگ بزنید.

 

بررسی ترموستات فر

اگر فر شما گرم یا سرد می‌شود یا نمی‌تواند گرمای لازم را تولید کند. ممکن است مشکل از ترموستات باشد. ترموستات که بخش اصلی کنترل پنل است المنت‌های پخت‌وپز و کباب پز را از طریق اتصالاتی که برق آن المنت‌ها را تامین می‌کنند و به دما حساسند تنظیم می‌کند. به ندرت پیش می‌آید تنها ترموستات مقصر نوسانات دما باشد. پس قبل از بررسی ترموستات دیگر اجزا را وارسی کنید. بعد از آن به کمک مولتی متر اتصالات ترموستات را بررسی کنید تا ببینید مشکلی در رسانندگی دارد یا خیر. اگر در پشت ترموستات پیچ تنظیم وجود دارد این یعنی که شما با کمک دماسنجی دقیق می‌توانید آن را دوباره درجه‌بندی کنید. بعضی از ترموستات‌ها به شما اجازه می‌دهد که درجه‌بندی را تا  ۵۰ درجه فارنهایت تغییر دهید.

 

سنسور دما

ممکن است دلیل سرد بودن فر شما به خاطر سنسور دما باشد که در اجاق‌های مدرن همچون ترموستات دمای فر را تنظیم می‌کند. سنسور در داخل فر و نزدیک المنت کباب‌پز قرار دارد. در فرهای جدید کد مشکل نمایش داده می‌شود. لطفا با توجه به کد به دفترچه راهنمای فر را نگاه کنید یا به وب‌سایت کارخانه سر بزنید تا میزان مقاومت صحیح دمای فر را بفهمید. پس از این مرحله فر را از دوشاخه بکشید. برای آگاهی از میزان درست مقاومت سنسور از مولتی متر استفاده کنید.

 

در صورت هرگونه مشاوره درباره تعمیر فر با کارشناسان متخصص فرازپشتیبان تماس بگیرید. مشاوره‌های رایگان فرازپشتیبان به رفع بسیاری از موارد کمک کرده و باعث جلب رضایت مشتریان شده است. فراز پشتیبان بهترین نمایندگی تعمیر فر است و تمام تعمیرات با موفقیت انجام شده است. پس در صورت هرگونه مشکل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مقالات خواندنی: