تعمیر فر

تعمیر فر

فرهایی که در منازل استفاده می‌شوند انواع گوناگونی دارند. فرهای اجاق گاز و فرهای توکار دو نوع رایج فر هستند. گاهی در عملکرد فر اختلال پیش می‌آید و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. در این صورت می‌توانید با متخصصان ما در فراز پشتیبان تماس بگیرید.

تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان
تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان

فر اجاق گاز

فرهای اجاق گاز از بدنه، عایق، شیر، نازل، شمعک، ترموکوپل و… تشکیل شده است. محفظه فر در اجاق گازها دو شعله دارد که یکی در بالا قرار گرفته و دیگری در پایین. هرکدام از این شعله‌ها بسته به نوع غذایی که قصد پختن آن را دارید روشن و استفاده می‌شوند.

در مورد فرهای اجاق گاز باید دقت کنید که اجاق را در معرض وزش باید به کار نبرید و طول شیلنگ گاز بیشتر از یک و نیم متر نباشد.

 

فرهای توکار

 فر توکار در برندهای مختلفی از جمله بوش، دوو، لوفرا، آاگ، فریجیدر و… در بازار ایران موجود است. فرهای توکار در سایزهای ۶۰، ۶۸، ۷۶ و ۹۱ تولید شده‌اند که مدل ۶۰ سانتی در ایران رایج تر است. در آشپزخانه‌های مدرن و امروزی بیشتر از فر توکار استفاده می‌شود. اگر فر توکار دچار مشکل شود باید آن را در محل تعمیر کرد و اگر نیاز به تعویض قطعه دارد، قطعه خراب شده را جایگزین کرد.

فرها نیز مانند بقیه لوازم خانگی نیاز به سرویس دوره‌ای دارند. این سرویس‌ها از مشکلات بعدی و هزینه‌های سنگین جلوگیری می‌کنند.

فر برقی

به علت اینکه کار کردن با فر برقی ساده‌تر است و فضای کمتری اشغال می‌کند، طرفدارانی پیدا کرده است. فرهای برقی ساده‌تر کنترل می‌شوند و امنیت بالاتری دارند. در فرهای برقی به جای شعله آتش از المنت‌های حرارتی استفاده می‌شود و این المنت‌ها بخش اصلی فرهای برقی هستند. حسگرهای حرارتی و بردهای الکترونیکی دیگر قطعات انواع فر و برند فرهای برقی هستند. 

تعمیر این نوع فرها نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد و حساسیت قطعات آن‌ها زیاد است. 

ایرادات رایج فرها

 • در فرهای گازی، پیلوت روشن نمی‌شود.
 • پیلوت روشن نمی‌ماند و خاموش می‌شود.
 • سوراخ‌های مشعل یا پیلوت مسدود شده و گاز نمی‌رسد.
 • ترموکوپل یا بوبین خراب شده و شعله فر خاموش می‌شود.
 • شعله‌ها رنگ مطلوبی ندارند و نوک آن‌ها زرد رنگ می‌سوزد.
 • از فر دود بیرون می‌آید.
 • شعله فر خیلی بلند یا خیلی کوتاه است.
 • فر نیاز به کالیبره کردن دارد.
 • بدنه یا عایق در اثر ماندن در انباری یا عوامل دیگر معیوب شده است.
 • گاز به مشعل فر می‌رسد ولی فر روشن نمی‌شود.
 • دمای فر به درجه مشخص شده نمی‌رسد.
 • در فرهای برقی، المنت‌ها آسیب دیده‌اند.
 • برق رسانی اشکال دارد و فر روشن نمی‌شود.
 • ترموستات کار نمی‌کند یا تنظیم نیست و نیاز به تعمیر یا تنظیم دارد.
 • حسگرهای حرارتی آسیب دیده‌اند. 
 • برد الکتریکی کار نمی‌کند.
 • فیوزها نیاز به تعویض دارند.
تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان
تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان

تعمیرات فر

 • گاهی در تعمیر فر نیاز به تعویض ترموستات است. برای اینکه بتوانید ترموستات فر خود را تست کنید، دماسنجی داخل آن قرار دهید و فر را به ترتیب در درجه‌های ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ تنظیم کنید. اگر دماسنج روی درجه ثابتی ماند مخص می‌شود که ترموستات نیاز به تعمیر دارد.
 • در فرهای توکار المنت نیز از جمله قطعاتی است که نیاز به تعویض پیدا می‌کند. اگر المنت را بررسی کردید و قسمتی سوختگی پیدا کردید، یا در ناحیه‌ای المنت ذوب شده بود باید آن را تعویض کرد. 
 • تایمرها نیز که وظیفه تنظیم زمان را برعهده دارند ممکن است دچار اشکال شوند. اگر با تنظیم تایمر مشکل برطرف نشد باید آن را تعویض کرد.
 • در برخی موارد پس از روشن کردن فر با فندک بلافاصله خاموش می‌شود. در این حالت مشکل پیش آمده را در ترموکوپل و بوبین باید بررسی کرد. ترموکوپل یک مولد جریان الکتریکی است که در اثر حرارت، برق بسیار کمی تولید می‌کند. در ترموکوپل‌ها دو فلز غیر هم‌جنس به هم متصل می‌شوند و این محل اتصال در معرض حرارت پیلوت قرار می‌گیرد. سر دیگر ترموکوپل به بوبین متصل می‌شود. الکتریسیته تولید شده در بوبین مغناطیس ایجاد می‌کند و آن را برای عبور گاز باز نگاه می‌دارد. اگر به هر دلیلی شعله خاموش شود، واشر بوبین مسیر را مسدود می‌کند و جریان گاز را متوقف می‌کند. ترموکوپل و بوبین را در صورت احتمال دادن خرابی می‌توان تست کرد. ترموکوپل را به یک بوبین سالم متصل می‌کنند و بعد از حرارت دادن آن را آزمایش می‌کنند.
 • اگر پیلوت روشن نشود احتمال این وجود دارد که مسیر آن مسدود شده باشد. مقدار گازی که به پیلوت می‌رسد باید به حد کافی باشد تا پیلوت روشن شود و روشن بماند. در این حالت باید با ابزار مناسب و برس آن را تمیز کرد. در صورت رفع نشدن نقیصه، باید پیلوت را تعویض کرد.

در هنگام تعمیر فر به چه کسی رجوع کنیم؟

 • قطعات اورجینال

نمایندگی تعمیر فر در صورت نیاز به تعویض قطعه بهتر است از قطعات اورجینال استفاده کند. استفاده از قطعات موجود در بازار که اکثرا غیر اصل و تقلبی هستند موجب می‌شود دستگاه تعمیر شده، عمر بلند مدتی نداشته باشد و مجددا نیاز به تعویض قطعه پیدا کند. اکثر فرهای موجود در بازار ایران محصول کشورهای آلمان، ایتالیا، آمریکا و کره هستند و استفاده از قطعات اصلی در مورد آن‌ها اهمیت زیادی در تعمیرات دارد.

 • تکنیسین‌های فنی و با تجربه

برای تعمیر فر باید از تکنیسین‌های فنی و با تجربه در این تخصص استفاده کرد. هرچه میزان تجربه تعمیرکار بیشتر باشد در عیب یابی و تعمیر بهتر عمل می‌کند، سرعت بالاتری دارد، کیفیت کار او بیشتر است و اشتباهات کمتری مرتکب می‌شود.

 • سرعت خدمات

یکی از دغدغه‌های مشتری‌ها سرعت خدمات است. افراد به وسایل منازلشان احتیاج دارند و در صورت خرابی نمی‌توانند هفته‌ها منتظر تعمیر وسیله‌شان بمانند. شرکت‌ فراز پشتیبان به این نکته اهمیت فراوانی می‌دهد و خدمات خود به مشتریان گرامی را تسریع بخشیده است.

اگر بعد از تعمیر، نمایندگی کار خود را تضمین کند، هم مشتری خیال آسوده‌تری دارد و هم نشانه‌ای از اعتماد و اطمینان شرکت و تعمیرکاران به کیفیت بالای کارشان است.
تعمیر در محل، از خدمات شرکت فراز‌پشتیبان است که از طرف مشتریان استقبال فراوانی از آن می‌شود. کم شدن مشکلات حمل و نقل و ترافیک و دنبال تعمیرگاه گشتن از امتیازات حضور در محل است. 
متخصصین ما انواع برندهای فر موجود در بازار (بوش، الکترولوکس، آریستون، میله، بلومبرگ، سامسونگ، ال‌جی، نگ، آاگ و …) را با دانش و تجربه کافی تعمیر می‌کنند.
تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان
تعمیر فر تمامی برندها در فرازپشتیبان

در صورت خرابی فر منزلتان، برای تعمیر فر خود در اسرع وقت و توسط تعمیرکاران متخصص انواع برندها، با ما در شرکت فراز پشتیبان، تماس بگیرید. همکاران ما مشکل شما را بررسی کرده و بعد از هماهنگی در محل حاضر می‌شوند.

برخی از مشکلات رایج در فرها‌

زمانی که فر شما کار نمی‌کند یا به اندازه کافی گرما تولید نمی‌کند، چه کاری انجام می‌دهید؟ آیا از تعمیرات اولیه و خانگی فر آگاه هستید؟ ممکن است روزی تصمیم بگیرید یک کیک جدید امتحان کنید. مواد را آماده می‌کنید و تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که کیک شما پخته شود. کیک را داخل فر قرار می‌دهید و دمای آن را تنظیم می‌کنید اما می‌بینید که کیک شما نمی‌پزد. چه اتفاق تلخی! مشکل چیست؟ آیا می‌دانید چطور باید تعمیر فر انجام داد؟ با ما همراه باشید.

نداشتن حرارت

المنت حرارتی در قسمت پایین فر قرار دارد که وظیفه‌ی پخت‌وپز را انجام می‌دهد. اگر فر شما برقی است، المنت حرارتی ۹۰ درصد گرمای فر را تولید می‌کند و باقی آن به عهده‌ی المنت کباب‌پز است که در قسمت بالا قرار دارد. بنابراین وجود این دو قسمت باعث می‌شود غذای شما کاملاً پخته ‌شود. اگر فر به اندازه کافی گرما تولید نمی‌کند این یعنی که فر در دمای صحیحی قرار ندارد. به عبارت دیگر اگر قسمت بالای غذای شما پخته می‌شود ولی قسمت پایین خام است، مقصر المنت حرارتی است. در این مرحله‌ المنت را به خوبی بررسی کنید. اگر قسمتی از آن شکسته باشد، کاری از شما ساخته نیست و باید تعویض شود اما اگر ظاهر المنت مشکلی نداشت، فر را به مدت یک دقیقه روشن کنید. کمی صبر کنید و ببینید که آیا المنت می‌تواند گرما تولید کند یا خیر. اگر هنوز سرد است، دوشاخه را از برق جدا کنید و سیم‌کشی داخل پنل پشتی را معاینه کنید. آیا در سیم‌ها قطع‌شدگی یا مشکلی مشاهده می‌کنید؟ به سیم‌ها و ترمینال‌ها نگاه کنید. اگر قسمتی از المنت سوخته باشد، باید بخش آسیب‌دیده را تعویض کنید. همچنین به منظور بررسی رسانندگی الکترونیکی، المنت را با مولتی متر بررسی کنید و ببینید آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر. اگر باز هم نتوانستید علت مشکل را بفهمید ممکن است مربوط به مدارها باشد. در اینجا وظیفه‌ی شما به پایان می‌رسد و بهتر است برای بررسی بیشتر، تعمیر فر را به کارشناسان متخصص بسپارید.

 

بسته نشدن در

اگر در فر به خوبی چفت نمی‌شود، باید مراقب باشید چون موجب نوسانات گرمایی و اختلال در دستگاه می‌شود. بهتر است واشر درزگیری را بررسی کنید. اگر واشر سوخته یا خراب شده باشد، لازم است آن را تعویض کنید. همچنین برای بررسی‌های بیشتر پیچ‌های صفحه‌ی در را شل کنید و سپس چند بار آن را باز و بسته کنید و دوباره پیچ‌ها را ببندید. باید بررسی کنید که فاصله‌ی زیادی وجود نداشته باشد. درصورتی که مشکل حل نشد به تعمیرکار متخصص زنگ بزنید.

 

بررسی ترموستات فر

اگر فر شما گرم یا سرد می‌شود یا نمی‌تواند گرمای لازم را تولید کند. ممکن است مشکل از ترموستات باشد. ترموستات که بخش اصلی کنترل پنل است المنت‌های پخت‌وپز و کباب پز را از طریق اتصالاتی که برق آن المنت‌ها را تامین می‌کنند و به دما حساسند تنظیم می‌کند. به ندرت پیش می‌آید تنها ترموستات مقصر نوسانات دما باشد. پس قبل از بررسی ترموستات دیگر اجزا را وارسی کنید. بعد از آن به کمک مولتی متر اتصالات ترموستات را بررسی کنید تا ببینید مشکلی در رسانندگی دارد یا خیر. اگر در پشت ترموستات پیچ تنظیم وجود دارد این یعنی که شما با کمک دماسنجی دقیق می‌توانید آن را دوباره درجه‌بندی کنید. بعضی از ترموستات‌ها به شما اجازه می‌دهد که درجه‌بندی را تا  ۵۰ درجه فارنهایت تغییر دهید.

 

سنسور دما

ممکن است دلیل سرد بودن فر شما به خاطر سنسور دما باشد که در اجاق‌های مدرن همچون ترموستات دمای فر را تنظیم می‌کند. سنسور در داخل فر و نزدیک المنت کباب‌پز قرار دارد. در فرهای جدید کد مشکل نمایش داده می‌شود. لطفا با توجه به کد به دفترچه راهنمای فر را نگاه کنید یا به وب‌سایت کارخانه سر بزنید تا میزان مقاومت صحیح دمای فر را بفهمید. پس از این مرحله فر را از دوشاخه بکشید. برای آگاهی از میزان درست مقاومت سنسور از مولتی متر استفاده کنید.

 

در صورت هرگونه مشاوره درباره تعمیر فر با کارشناسان متخصص فرازپشتیبان تماس بگیرید. مشاوره‌های رایگان فرازپشتیبان به رفع بسیاری از موارد کمک کرده و باعث جلب رضایت مشتریان شده است. فراز پشتیبان بهترین نمایندگی تعمیر فر است و تمام تعمیرات با موفقیت انجام شده است. پس در صورت هرگونه مشکل با کارشناسان ما تماس بگیرید.