تعمیر اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز

اجاق گازتان درست کار نمی‌کند؟ آیا می‌دانید چطور تعمیرات ساده را در منزل انجام دهید؟ این کار شدنی‌ است تنها باید کمی اعتماد به نفس داشته باشید. بسیاری از تعمیرات با بررسی قطعات دستگاه درست می‌شود. باید احتیاط کنید چون تعمیر اجاق گاز بسیار پیچیده است و تعمیر خودسرانه موجب ضررهای جبران ناپذیر می‌شود، حتی ممکن است ضرر جانی به دنبال داشته باشد. پس فقط مواردی را که مربوط به تعمیر خانگی است انجام دهید و اگر رفع نشد حتما کار را به متخصص بسپارید. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با ایرادهای رایج در اجاق گاز آشنا شوید و راه‌حل انجام این ایرادات را به شما یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تعمیر اجاق گاز
تعمیر اجاق گاز

اقدامات کلی برای تعمیر اجاق گاز

اکثر اوقات تعمیر اجاق گاز باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود اما بعضی اقدامات پیشگیرانه را می‌توانید برای بهبود عملکرد اجاق‌ گاز یا جلوگیری از نقص دستگاه انجام دهید. دقت کنید که اجاق گاز از دیوار فاصله داشته باشد یا در کنار پنجره نباشد. اتصالات گاز را به خوبی بررسی کنید. از نصب صحیح شیلنگ گاز اطمینان حاصل کنید و در صورتی که شک داشتید از کف صابون استفاده کنید.

قابلمه یا ظروف را دقیقا روی گاز بگذارید و مراقب باشید مواد غذایی روی گاز پخش نشود. درصورت بروز این مشکل گاز را خاموش و آن را تمیز کنید. اگر اثری از مواد غذایی یا مایعات روی مشعل‌ها باشد ممکن است روشن نشود. پس سوراخ‌های مشعل را تمیز کنید.

 

گاز صدای هیس‌هیس می‌دهد یا پت‌پت می‌کند

اگر اجاق گازتان پت‌پت یا هیس‌هیس می‌کند و شعله‌ی آن زرد است، پس به درستی کار نمی‌کند. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که هوای کم یا زیادی به شعله می‌رسد. اکنون یاد می‌گیرید که چطور تنظیمات صحیح را انجام دهید.

تعمیر اجاق گاز را تا سرد شدن سطح مشعل‌ها به تاخیر بیندازید. مطمئن شوید که تمام ورودی‌ها بسته است. قطعات چدنی را از روی گاز بردارید و صفحه‌ی فلزی گاز را بالا ببرید. این کار به وسیله‌ی میله‌ی فلزی که از متعلقات گاز است انجام می‌شود. شاتر هوا را پیدا کنید. این قطعه معمولاً در جلوی اجاق گاز قرار دارد. پیچ ضامن شاتر را شل کنید اما نه تا حدی که خارج شود. یکی از مشعل‌ها را روشن و درجه‌ی آن را زیاد کنید. اگر سروصدای شعله (مثل همان پت پت کردن) مشکل داشته باشد، پیچ را کمی محکم کنید تا زمانی که شعله بدون صدا بسوزد. اگر مشکل زردی شعله است، شاتر را باز کنید تا وقتی که شعله آبی شود. پیچ ضامن را دوباره محکم کنید، صفحه فلزی را در جای خود قرار دهید و قطعات چدنی را روی گاز بگذارید. فراموش نکنید که تعمیر اجاق گاز کار شما نیست و فقط می‌توانید این مشکل را بررسی کنید. اگر ایراد رفع نشد حتما با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

 

مشعل گاز روشن نمی‌شود

شاید فکر کنید بیشترین مشکل اجاق گازها مربوط به شعله می‌شود- این حرف تا حدودی صحیح نیست. بسیاری از اجاق گازهای امروزی مجهز به اشتعال الکتریکی هستند، یعنی زمانی که گاز به مشعل‌ها می‌رسد، با فشار دادن فندک شعله روشن می‌شود.

 

زمانی که می خواهید یکی از مشعل‌ها را روشن ‌کنید. اگر دیدید که فندک کار نمی‌کند اما روی دیگر مشعل‌ها جرقه می‌زند، مواد غذایی یا تمیزکننده‌ها سوراخ‌های مشعل را مسدود کرده‎اند. اول مطمئن شوید که مشعل سرد شده است. سپس مشعل را بردارید و آن را کاملا شستشو دهید. با کمک خلال دندان سوراخ‌ها را تمیز کنید تا مواد زائد از آن خارج شود.

 

اگر مشکل حل نشد فندک یا دستگیره‌ی اجاق گاز نیاز به تعمیر دارد که باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. اگر هیچکدام از مشعل‌ها روشن نمی‌شود. مطمئن شوید که پیلوت روشن است.

 

همان‌طور که می‌دانید سیستم احتراق اجاق گاز وابسته به نیروی الکتریسیته است پس از اتصال آن به پریز اطمینان حاصل کنید. پریز را معمولاً پشت اجاق گاز یا داخل کابینت پیدا می‌کنید. همچنین مطمئن شوید که مدارشکن قدرت دستگاه در حالت روشن است یا فیوز باد نکرده است. در صورت لزوم مدارشکن قدرت را خاموش و روشن یا فیوز را تعویض کنید. اگر مدارشکن قدرت دوباره باد کرد، اختلالی در سیستم الکتریکی وجود دارد و باید با برقکار تماس بگیرید.

امروزه اجاق گاز یکی از ضروری‌ترین وسایل منزل است و بدون آن روند زندگی ما مختل می‌شود. تفاوت این وسیله با دیگر لوازم خانگی این است جز در بعضی از موارد نمی‌توانیم خودمان تعمیر آن را انجام دهیم. زیرا ممکن است خسارت مالی و جانی به دنبال داشته باشد. شرکت فراز پشتیبان با کادری متخصص و مجرب آماده تعمیر انواع برندهای محبوب مانند بوش، آریستون، کندی و … است. پس در صورت بروز هر مشکل، تنها یک تماس با تعمیری دقیق و مطمئن فاصله دارید.