بهترین انواع دستگاه های آب سرد کن

بهترین انواع دستگاه های آب سرد کن

دستگاه های آب سرد کن در انواع مختلفی تولید و عرضه شده اند که با توجه به جنس، نوع طراحی، قطعات و اجزای تشکیل دهنده به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. به طور کلی آب سرد کن ها به دو دسته ی آب سرد کن متصل به آب شهری و آب سرد کن مخزن دار تقسیم بندی می شوند. آب سرد کن مخزن دار خود به انواع گوناگونی تقسیم بندی میشوند.

پیشرفته ترین انواع آب سرد کن های مخزن دار انواعی می باشند که به یخچال، سیستم های گرمایشی، فیلتر تصفیه آب مجهز می باشند. این آب سرد کن ها دارای دو عدد شیر می باشند که یکی از آن ها برای آب گرم و یکی از آن ها برای آب سرد می باشد. قسمتی که دارای شیر آب گرم می باشد همانند یک سماور عمل کرده و قسمتی که شیر آب سرد دارد، همانند یک سیستم سرد کننده عمل می نماید.

آب سرد کن متصل به آب شهری بدون مخزن نگهدارنده ی آب طراحی و تولید می شود و دارای مزیت های زیادی می باشد. زحمت و دردسر شستن و نظافت مخزن، پر کردن مخزن، و دغدغه ی خالی شدن مخزن در اینگونه آب سرد کن ها وجود ندارد، در نتیجه برای مکان های پرتردد بسیار مناسب می باشد. بهترین انواع دستگاه آب سرد کن، دستگاه هایی می باشند که دارای سیستم های آب گرم و سرد مجزا بوده، دارای فیلترهای مختلف برای تصفیه آب بوده و مجهز به دستگاه آب شیرین کن نیز می باشند.

 

دستگاه آب سرد کننکات مهم در نگهداری از آب سرد کن

آب سرد کن برای مکان های اداری، بیمارستان ها، مکان های پرتردد وسیله ای ضروری به حساب می آید، همچنین این دستگاه، جزو دستگاه های ارزان قیمت نبوده و بودجه ای برای خرید آن اختصاص داده شده است، به همین سبب نگهداری و تعمیر فوری این دستگاه باید در اولویت قرار بگیرد.

از طرفی اگر با نحوه ی مراقبت از این دستگاه آشنا باشیم، کمتر مواقعی پیش می آید که نیاز به تعمیر کردن پیدا کند.

یکی از مشکلات رایج در آب سرد کن ها گرفتگی لوله های آب سرد کن می باشد. این گرفتگی در مناطقی که املاح آب در آن ها بسیار زیاد می باشد، بیشتر دیده می شود. به همین سبب توصیه می شود که اگر به صورت مداوم از این دستگاه استفاده می کنید، هر چند ماه یکبار لوله های متصل به شیر ها آب سرد کن را جدا کرده و محلولی از آب و سرکه در آن ها بریزید تا رسوب زدایی شده و مشکل گرفتگی لوله ها برطرف شود.

گرفتی لوله ها شاید مسئله ی چندان جدی نباشد، اما اگر نسبت به آن بی اهمیت باشیم مشکلات دیگری چون نشتی لوله ها را در آب سرد کن به وجود آورده و سبب اسراف و اتلاف آب نیز می شود.

نشتی آب لوله های آب سرد کن نیز از مشکلات رایج این دستگاه ها می باشد که همانطور که در بالا ذکر شده، گرفتگی لوله ها یکی از عوامل آن است. شل شدن پیچ ها، شل شدن اتصالات موجود در دریچه ی ورودی آب یکی دیگر از عواملی است که می تواند سبب نشت آب شود، به همین سبب هنگام مشاهده ی این مشکل قسمت های ذکر شده چک شود.

درجه حرارت قسمت آبگرمکن دستگاه آب سرد کن را در حد خیلی بالا تنظیم ننمایید. حرارت بالای این قسمت از دستگاه باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای دستگاه می شود، زیرا بالا رفتن حرارت سبب بالا رفتن فشار آب شده و بالا رفتن فشار سبب فشار آمدن به دستگاه و در نتیجه خرابی آن می شود.

آب سرد کن هایی که دارای فیلتر می باشند، حتما سالی یکبار تعویض شوند. علت این امر این است که فیلترها بعد از گذشت مدت زمان خاصی اشباع شده و توانایی تصفیه آب را از دست می دهند، درنتیجه رسوبات در لوله ها و شیر آلات ته نشین شده و موجب خرابی دستگاه می شود. صرف هزینه ای کم و تماس با یک تعمیر کار می تواند شما را از صرف هزینه های هنگفت تر نجات دهد.

مطالب مرتبط