برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی چکار کنیم؟

 اولین کاری که می توانید بکنید این است که صبر کنید و یکبار تعداد زیادی ظرف را بشوئید تا اینکه به دفعات زیاد مقدار کمی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

یک ماشین ظرفشویی چقدر عمر می کند؟ در پرس و جویی که از سازندگان مختلف ظرفشویی انجام شد بیشتر آن ها انتظار داشتند که یک ماشین ظرفشویی تازه بطور متوسط حدودا ۱۰ سال عمر کند.

اما فاکتور های زیادی تعیین کننده ی عمر مفید ماشین ظرفشویی هستند. یکی از متخصصان این زمینه می گوید: “ماشین های ظرفشویی دارای قسمت های مکانیکی هستند و هرچقدر بیشتر از آن استفاده کنید آن قسمت های مکانیکی سریعتر خراب می شوند. همچنین محیطی که ماشین ظرفشویی در آن قرار دارد و رطوبت بالا هم ممکن است در عمر ماشین ظرفشویی تاثیر گذار باشند.”

در پرسش هایی که از ۱۳ برند برتر ماشین ظرفشویی درباره ی افزایش عمر مفید ماشین ظرفشویی شد آن ها بیان کردند که مصرف کنندگان از راهنمای مصرف کننده موجود در دفترچه راهنما پیروی کنند. برخی افراد می گویند برای افزایش عمر مفید ماشین ظرفشویی باید فیلتر آن را مرتبا تمیز کرد. البته برخی از این دستگاه ها سیستمی دارند که فیلتر را خودشان تمیز می کنند و نیازی نیست که شما کاری انجام دهید.

در ادامه برخی دیگر از راهنمایی های تولید کنندگان مختلف برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت:

بکو و بلومبرگ

عمر مفید ماشین ظرفشویی“زمان استفاده استاندارد ۱۰ سال است و ما دستگاه های خود را تا ۱۲ سال پایانی تست و طراحی می کنیم.”

مارک مک کی معاون بازاریابی دو برند بکو و بلومبرگ

همچنین مارک می گوید که نوآوری در تکنولوژی موتور این دستگاه ها عمر آن ها را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

شما چکار می توانید بکنید؟

 • شلنگ ورودی و خروجی را هر ۵ سال یکبار تعویض کنید تا از تجمع کلسیم جلوگیری کنید. سازندگان می گویند خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید، اما اگر شک دارید می توانید به یک تعمیرکار زنگ بزنید.

بوش و ترمادور

عمر مفید ماشین ظرفشویی“هرچند نمی توان دقیق جواب داد، آزمایشات نشان می دهد که عمر مفید ماشین ظرفشویی تقریبا ۱۰ سال باشد. ما دستگاه های خود را به اندازه ی ۱۰ سال استفاده تست می کنیم.”

الکس شیهان، سخنران هردو برند بوش و ترمادور

شما چکار می توانید بکنید؟

 • تنها لوازمی را با ماشین ظرفشویی بشوئید که این قابلیت را داشته باشند. در غیر اینصورت بخش های جدا شده در فیلتر گیر کرده و هم خودشان خرد می شوند و هم دستگاه را معیوب می کنند.

 • از شوینده های سفید کننده، مواد شیمایی خورنده یا تند، پد های شستشو و پارچه های خشن روی درب استیل و قسمت شستشو دهنده استفاده نکنید.

 • اگر در مکانی زندگی می کنید که دارای آب سخت است، از نمک ترمیم دهنده در سیستم آب نرم کن ظرفشویی استفاده کنید. این کار به تمیز کردن و سالم ماندن ماشین ظرفشویی خیلی کمک می کند.  اضافه کردن این نمک از تجمع مواد معدنی نیز جلوگیری می کند.

الکترولکس و فریجیدیر

عمر مفید ماشین ظرفشویی“ظرفشویی ها به گونه ای طراحی شده اند که حداقل ۱۰ سال دوام بیاورند. این مدعا با تست های مختلف چرخه عمر تایید می شود. امکانش وجود دارد که ماشین های ظرفشویی برای بیش از ۱۰ سال هم دوام بیاورند و کارشان را به درستی انجام دهند.”

جوزف اسپین، سخنران الکترولکس و فریجیدیر

شما چکار می توانید بکنید؟

 • بجای اینکه در دفعات متعدد و کم کم ظروف را بشوئید، در یک سری ماشین ظرفشوئی را پر کنید تا تعداد چرخه های شستشو کم شود. کاهش تعداد چرخه ها به افزایش عمر ماشین ظرفشویی کمک می کند.

 • از استفاده ی مواد شیمیایی قوی مانند سفید کننده کلری خودداری کنید. این مواد روی عمر قسمت های اصلی ماشین ظرفشویی تاثیر مستقیم دارند.

 • اگر آب محل زندگی شما سخت است از آب جایگزین یا موادی که آب را مناسب می کنند استفاده کنید.

 • مرتبا ماشین ظرفشویی را تمیز کنید تا قسمت های مختلف آن سالم بمانند.

 • تنها لوازمی که امکان شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند بشوئید،  لوازم باغچه و رنگ کاری را نباید در ظرفشویی شستشو دهید.

شاید در آپارات یا یوتیوب کلیپ هایی دیده باشید که شخصی قسمت هایی از ماشین خود را در ظرفشویی شسته و مشکلی پیش نیامده است. یکی از متخصصان می گوید که نباید این کار را انجام داد، قسمت های مختلف ماشین گریسی هستند و ماشین ظرفشویی برای شستشوی چنین گریسی تعبیه نشده است که در نهایت به خراب شدن فیلتر و شلنگ ماشین ظرفشویی ختم خواهد شد.

کن مور

عمر مفید ماشین ظرفشوییلری کاستللو یکی از سخنرانان کن مور می گوید ماشین های ظرفشویی بین ۱۰ تا ۱۳ سال عمر می کنند.

شما چکار می توانید بکنید؟

 • برای افزایش عمر مفید ماشین ظرفشویی مرتبا از آن استفاده کنید تا از خشک و شکننده شدن واشر ها و درپوش ها جلوگیری کنید، همچنین با این کار از تجمع مواد معدنی نیز جلوگیری می شود.

ال جی

عمر مفید ماشین ظرفشوییتاریان بروشیا، مسئول روابط عمومی ال جی، بیان می کند انتظار عمر ۱۰ تا ۱۵ ساله از دستگاه های تولیدی خود را دارند.

شما چکار می توانید بکنید؟

 • قبل از شستن بشقاب ها دقت کنید که مواد سختی مانند استخوان را پاک کرده باشید.

 • برای افزایش عمر ظرفشویی پس از ۳۰ چرخه شستشو قسمت شستشو دهنده آن را به خوبی بشوئید.

مایتاگ، کیچن اید و ورلپول

” عمر مفید محصول کمی کمتر یا بیشتر از ۱۰ سال است، البته این مورد بستگی به استفاده های درست و غلط از دستگاه دارد.”

ناتان کرگلوسکی، مدیر بازاریابی سابق مجموعه شرکت های ورلپول که سازنده ی هر سه برند بالاست.

شما چکار می توانید بکنید؟

 • راهنمای مصرف کننده را برای اگاهی از دما و فشار مناسب آب و ولتاژ مناسب برای دستگاه بخوانید.

 • غذای جامانده مانند استخوان و سایر مواد سفت را قبل از قرار دادن بشقاب ها در ماشین ظرفشویی پاک کنید.

 • اگر برخی از ظروف پرچسب هایی دارند که امکان می دهید در حین شستشو کنده شوند آن ها بردارید چون ممکن است شلنگ و فیلتر را مسدود کنند.

 • از مواد مخصوص برای شستشوی ماشین ظرفشویی که جلوی تجمع توده ای مواد معدنی را می گیرند استفاده کنید.

مییله

عمر مفید ماشین ظرفشویی“همه ی محصولات مییله برای ۲۰ سال مصرف طراحی و تولید شده اند. همچنین کسانی که آب منزل آنها سخت است از محصولات نرم کننده استفاده کنند تا تمیزکنندگی ماشین ظرفشویی بهتر شود.”

هیروکو کاواگوچی، مدیر تولید مییله

شما چکار می توانید بکنید؟

 • برای افزاش عمر ظرفشویی از یک مواد شسشتو دهنده بخصوص مواد تولیدی مییله برای شسشتوی تمام اجزای ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

سامسونگ

عمر مفید ماشین ظرفشویییکی از نماینده های سامسونگ بیان کرد که بدلیل وجود عوامل تاثیرگذار فراوان بر عمر مفید ظرفشویی نمی توان دقیقا مشخص کرد که چقدرعمر خواهند کرد. سامسونگ از مصرف کنندگان خواسته تا فقط دستورات درج شده در راهنمای مصرف کننده را رعایت کنند و پیشنهاد یا راهنمایی های دیگری ارائه نکرده است.

در این مطلب سعی شد اطلاعاتی درباره ی عمر مفید و افزایش عمر ظرفشویی بیان شود. در صورتیکه فکر می کنید ماشین ظرفشویی شما به خوبی کار نمی کند می توانید از متخصصین ما کمک بگیرید.

مطالب مرتبط