از خرابی های رایج دستگاه قهوه ساز چه می دانید؟

اگر از طرفداران پروپا قرص قهوه هستید و اهل شب بیداری کشیدن و شب را با قهوه سر کردن هستید، و یا صاحب یک کافه ی پر مشتری هستید، قطعا دستگاه قهوه ساز از پرکاربرد ترین و محبوب ترین دستگاه های زندگیتان است! به همین سبب آشنایی با این وسیله و نکات مراقبت و نگهداری از آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. علاوه بر روش نگهداری بهتر است که آگاهی خود را راجع به خرابی های رایج دستگاه قهوه ساز نیز بالا ببرید، این آگاهی به شما کمک می کند تا در اسرع وقت دستگاه خود را تعمیر کرده و از پرداخت هزینه ی هنگفت در آینده جلوگیری نمایید.

خرابی های رایج دستگاه قهوه ساز نیز دلایلی دارد که آشنایی با این دلایل در برخی موارد باعث می شود که شما خودتان آچار به دست شوید و هزینه ی تعمیر را نیز از دوش خود بردارید! البته اگر فردی فنی هستید این کار را انجام دهید و گرنه ممکن است نه تنها خرابی را درست نکرده بلکه اوضاع را نیز بدتر نمایید.

علت های روشن نشدن دستگاه قهوه ساز

علت هایی مانند نبود برق در پریز، معیوب بودن سن رابط یا دو شاخه برق، نقص فنی داشتن مدار الکترونیکی، افت ولتاژ و جریان، معیوب بودن مقاومت و خازن های دستگاه از علت های روشن نشدن دستگاه می باشد. قبل از اینکه موارد گفته شده در دستگاه را بررسی کنید، مطمئن شوید که برق در پریز وجود داشته و علت روشن نشدن به دلیل افت جریان برق نمی باشد.

علت های مربوط به عدم عملکرد دستگاه

عوامل متعددی در کار نکردن دستگاه دخیل می باشد، در برخی مواقع مشاهده می شود که تنظیمات دستگاه و پنل دستگاه به خوبی کار کرده و دستگاه مشکلی در روشن شدن ندارد، دلیل این اتفاق می تواند مربوط به المنت دستگاه قهوه ساز باشد.

معیوب بودن المنت، نقص فنی رله مغناطیسی، قطع بودن ترانزیستور قهوه ساز، معیوب بودن آی سی، معیوب بودن مسیر ارسال فرمان از عواملی است که سبب می شود، قهوه ساز عملکرد نداشته باشد.

دستگاه قهوه ساز
دستگاه قهوه ساز

نشانه ی خرابی سوپاپ قهوه ساز

سوپاپ قهوه ساز از دیگر قطعاتی است که در معرض خرابی قرار می گیرد، اگر آب داغ در قهوه ساز به کندی حرکت می کند و یا آب جوش در قهوه ساز بالا نمی آید، این نشانه بدین معنی است که سوپاپ قهوه معیوب شده و مسیر آب سرد مسدود شده است. اگر محفظه ی پودر قهوه سر ریز شود و آب داغ نیز با فشار خیلی کم بیرون بریزد این امر نیز می تواند نشان دهنده ی سوراخ سوپاپ نیز باشد.

قطع شدن برق منزل در اثر روشن شدن دستگاه قهوه ساز

شاید برایتان پیش آمده باشد که بعد از روشن شدن یک وسیله ی برقی ناگهان برق منزل قطع می شود. علت این امر مربوط به اتصال کوتاه سیم نول و فاز و یا اتصال کوتاه یکی از قطعات الکتریکی دستگاه می باشد.

نکات کلی در تعمیر دستگاه قهوه ساز

اگر دقت کرده باشید تنوع دستگاه قهوه ساز از تمامی جهات چون برند، ساختار، کاربرد، جنس بدنه، قطعات تشکیل دهنده و غیره بسیار بالا می باشد. به همین سبب خرابی های رایج دستگاه قهوه ساز نیز با توجه به نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد. به همین جهت اگر با خرابی دستگاه قهوه ساز مواجه شدید حتما آن را به نمایندگی برند تحویل داده تا نمایندگی با استفاده از کارشناسان مجرب بتواند دستگاه شما را تعمیر نماید.

از گارانتی دستگاه قهوه ساز خود نهایت استفاده را کنید. دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کرده و به نکات ذکر شده توجه نمایید.

فیلتر دستگاه قهوه ساز را به موقع تعویض نمایید، اگر فیلتر قابل شست و شو می باشد حداقل دو هفته ای یکبار آن را شست و شو نمایید. نازل بخار را نیز بعد از استفاده تمیز کرده تا از گرفتگی آن جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط