آیا کولر گازی همیشه باد خنک و بهاری منتشر می‌کند؟

آیا کولر گازی همیشه باد خنک و بهاری منتشر می‌کند؟ یا این که دستگاه هنگام زمستان گرمایش مناسبی را برای گرم نگه داشتن منزل ارائه می‌کند؟

اگر شما هم درباره خرید کولر گازی تردید دارید و هنوز نتوانسته‌اید درباره انتخاب این دستگاه برای سرمایش یا گرمایش خانه تصمیم بگیرید، قبل از هر چیزی باید درباره ویژگی‌های این دستگاه و مشکلاتی که ممکن است برای کولرهای گازی رخ دهد آشنایی داشته باشید تا با آسودگی خاطر بتوانید کولر را خریداری کرده و به خانه ببرید.

در این مقاله علت این که کولر باد خنک و بهاری منتشر نمی‌کند یا راندمان آن برای تامین سرمایش خانه کم شده، مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید و با مشکلاتی که ممکن است برای کولرهای گازی رخ داده و کارایی آن‌ها را مختل کند بیشتر آشنا شوید.

عدم وجود شارژ کافی درون کولر گازی

همان‌گونه که لباسشویی برای این که بتواند لباس‌ها را به بهترین نحو شسته و خشک کند، به پودر لباسشویی مناسب نیاز دارد، برای این که کولر گازی بتواند سرمایش کافی تولید کند و خانه‌ای که در آن هوای گرم جریان دارد به محیطی آرامش بخش تبدیل نماید، باید شارژ کافی برای استفاده داشته باشد.

گاز مبردی که درون کولر قرار دارد درون سیکل تبرید دستگاه می‌چرخد و باد خنک را به محیط می‌رساند. در صورتی که کولر شارژ گاز کافی نداشته باشد یا این که شارژ گاز دستگاه به پایان رسیده باشد، کارایی کولر دچار مشکل شده و دستگاه سرمایش کافی را نخواهد داشت.

تعمیر کولر گازی
تعمیر کولر گازی

کیفیت نامناسب گاز مبرد کولر گازی

بیشتر کاربرانی که کولر گازی را برای سرمایش یا گرمایش خانه خود استفاده می‌کنند، تنها به این موضوع فکر می‌کنند که کولر باید شارژ گاز کافی داشته باشد. این در حالی است که  کیفیت گاز مبرد نقش مهم‌تری از میزان شارژ گاز موجود درون دستگاه دارد.

در صورتی که شارژ گاز کولر با استفاده از گازهای مبرد بی‌کیفیت انجام شده باشد، کولر گازی نه تنها دارای سرمایش مناسبی نخواهد بود، بلکه قطعات درون دستگاه به شدت آسیب خواهند دید و باید تعمیر کولر را از نمایندگی مجاز درخواست کنید.

سرویس کولر گازی به موقع انجام نشده است

کولر گازی‌های جدید و نو همیشه بهترین عملکرد را برای استفاده دارند، اما کولرهای گازی که سال‌ها در خانه استفاده می‌شوند در همان ماه‌های اول ممکن است با کاهش کارایی قابل توجهی مواجه شوند. یکی از دلایل کاهش راندمان کولر عدم سرویس به موقع دستگاه است.

در طول مدت زمان استفاده از دستگاه ذرات گرد و خاک و آلودگی‌های محیط درون کولر انباشته می‌شوند. برای این که پنل ها و فیلتر کولر را تمیز کنید و تنظیمات دستگاه مورد بررسی قرار گرفته و عملکرد کولر مانند روز اول باشد، باید سرویس کولر گازی را به موقع انجام دهید.

سرویس کولر گازی
سرویس کولر گازی

خرابی قطعات کولر گازی

یکی دیگر از مشکلاتی که کارایی کولر گازی کاهش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد دستگاه مانند روز اول سریع و پرقدرت کار کند، خرابی قطعات کولر است. اگر کندانسور کولر که حکم موتور آن را دارد خراب شود یا کمپرسور کولر دچار مشکل شده باشد، دستگاه سرمایش کافی نخواهد داشت.

این مشکلات را به راحتی و تنها با اطلاعات اندکی که کاربران دارند نمی‌توان شناسایی کرد؛ بنابراین افرادی که می‌خواهند مشکلات کولر را شخصاً برطرف کنند، ممکن است با وجود این که زمان زیادی صرف بررسی قطعات کولر گازی و عیب یابی آن کرده‌اند، موفق به شناسایی مشکلی که سبب کاهش میزان سرمایش کولر شده نشوند.

به همین دلیل مجدداً دستگاه را روشن می‌کنند و از طریق آن باد خنک را به خانه خود راه می‌دهند. این افراد از این موضوع غافل هستند که تعمیرات ناقص دستگاه ممکن است به ضرر آن‌ها تمام شود و کولر را برای همیشه از کار بیندازد.

تعمیر کولر گازی

اگر قطعات کولر دچار مشکل شده باشند، باید درخواست تعمیر کولر گازی را ثبت کنید. تعمیرکاران فراز پشتیبان با مشکلاتی که ممکن است برای کولر های مختلف به وجود بیاید آشنایی کافی دارند.

تعمیرکاران نمایندگی مجاز ابتدا میزان شارژ گاز کولر را بررسی می‌کنند و شارژ گاز کامل یا شارژ گاز تکمیلی کولر را انجام می‌دهند. سپس نسبت به سرویس کولر اقدام می‌کنند. در نهایت اگر باز هم مشکلات کولر برطرف نشده بود، قطعات کولر را تک تک بررسی کرده و قطعاتی که مشکل دارند را تعویض می‌کنند.

اگر کولر شما راندمان مناسبی ندارد، کافی است با شماره‌های این مرکز تماس حاصل نمایید تا تعمیرکاران فراز پشتیبان در محل حاضر شده و تعمیرات کولر گازی را انجام دهند.

مطالب مرتبط