آیا نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی با تعمیر ظرفشویی مرتبط است؟

با توجه به این که تعمیر ظرفشویی مانند دیگر وسایل خانه نیز در بازه زمانی مشخصی فرا می رسد، اما با استفاده درست از این دستگاه می توانید طول عمر آن را افزایش دهید و زمان دریافت تعمیرات ماشین ظرفشویی را به تعویق بیندازید.

اولین نکته ای که سبب افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی شده و از خراب شدن زودتر از موعد آن پیشگیری می کند، قرار دادن ظرف ها در جایگاه های مشخص شده درون دستگاه است. هنگام شستشوی ظروف کثیف باید آن را دسته بندی کرده و قاشق و چنگال ها را در جای مشخص شده قرار داده و قابلمه ها و ظروف بزرگ تر را در طبقه پایین دستگاه که برای شستشوی آن ها در نظر گرفته شده بگذارید. با جانمایی درست ظروف هیچ کدام از آن ها حین شستشو از حالت تعادل خارج نمی شوند . ضربه ای به بدنه ظرفشویی از داخل وارد نخواهد شد.

دومین نکته ای که جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب برنامه مناسب برای شستشوی ظروف کثیف و استفاده از بهترین نمونه پودر شوینده و قرص است. با استفاده از مواد شوینده مرغوب و انتخاب برنامه شستشوی مناسب، ظرف ها در بازه زمانی تعیین شده به طور کامل شسته و تمیز می شوند. نیازی نیست که بارها و بارها ماشین ظرفشویی را برای شستشوی آن ها روشن کنید یا این که پس از چند ماه برای تعمیر ظرفشویی اقدام نمایید.

به عنوان آخرین نکته قابل توجه می توان به این گزینه اشاره کرد که پس از شستشو ظروف بهتر است یک بار ظرفشویی را در حالی که خالی است در حال آبکشی قرار دهید و درجه آب را روی گرم ترین حالت بگذارید. این امر سبب می شود که میکروب های موجود درون دستگاه از بین برند و به دلیل بد بود شدن درون آن نیاز به تعمیر ظرفشویی پیدا نکنید.

تعمیر ظرفشویی

هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

یکی از مهم ترین دلایلی که سبب تعمیر ظرفشویی زودتر از زمان مشخص می شود، انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی نامناسب است. برخی از کاربران به دلیل این که مشغله های فراوانی دارند، اولین ماشین ظرفشویی را خریداری کرده و برای استفاده به منزل می آورند.

دسته دیگری از افراد که ظرفشویی های نامناسب را برای استفاده انتخاب می کنند، تنها به قیمت این محصول فکر می کنند و از بین مدل های متنوع ارزان ترین آن ها را برای استفاده  در نظر می گیرند.

بدیهی است هر کدام از لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی که صرفاً به دلیل ارزان بودن یا کمبود وقت و بدون بررسی دقیق خریداری شده باشد. کارایی معقول و قابل قبولی نخواهد داشت و باید هزینه ای بیشتر از آنچه برای خرید محصول صرف کرده اید را برای تعمیر ظرفشویی کنار بگذارید.

هنگام انتخاب ماشین ظرفشویی در مرحله اول باید به این نکته توجه داشته باشید که فضایی که ماشین های ظرفشویی ایستاده نیاز دارند زیاد است و در صورتی که فضای کافی برای استفاده از این محصول را ندارید، بهتر است از بین ماشین ظرفشویی های توکار یا رومیزی یک گزینه را برای استفاده انتخاب کنید.

در مرحله دوم باید به سبدهای طراحی شده برای ماشین ظرفشویی دقت کنید؛ زیرا برخی از مدل ها که جدیدتر از همنوعان خود هستند دارای فضای مناسب برای شستشو ظرف های بزرگ تر مانند قابلمه، کتری و … می باشند. در حالی که نمونه های جمع و جورتر مانند ماشین ظرفشویی های کوچک صرفاً برای شستشوی ظروف مشخصی طراحی شده اند . بیشتر برای استفاده خانواده های دونفره مناسب به نظر می رسند و قرار دادن ظرف های بزرگ درون آن ها باعث خرابی دستگاه شده و دریافت خدمات تعمیر ظرفشویی را ضروری می کند.

در مرحله سوم باید به برچسب مصرف انرژی ماشین ظرفشویی، جنس بدنه آن و برنامه های شستشو در نظر گرفته شده دقت نمایید.  پس از این بررسی ها می توانید بهترین گزینه موجود در بازار را که برای استفاده خانواده شما مناسب است تهیه کنید.

آیا تمام ماشین های ظرفشویی دارای قابلیت های یکسانی هستند؟

 تمام ماشین های ظرفشویی موجود در بازار از قابلیت های یکسانی برخوردار نیستند، به همین دلیل تعمیر ظرفشویی باید توسط تعمیرکارانی انجام شود که با مدل ظرفشویی آشنایی کافی داشته باشند.

درون برخی از ماشین های ظرفشویی از مخزن استیل استفاده شده که از جنس فولاد ضد زنگ است. این استیل در برابر گرما و رطوبت بسیار مقاوم بوده و به هیچ عنوان دچار خوردگی یا اکسایش نمی شود. به همین دلیل این نسل از ماشین های ظرفشویی طول عمر بیشتری نسبت به سایر نمونه ها خواهند داشت.

از دیگر قابلیت های موجود در ماشین ظرفشویی های ویژه می توان به امکان تنظیم ارتفاع سبدهای طراحی شده اشاره کرد که شستشوی ظرف های بزرگ با وجود این قابلیت امکان پذیر خواهد بود.

برخی از نمونه ها سبدهایی برای قرار دادن قاشق و چنگال دارند که مانع از پخش شدن آن ها درون ماشین و وارد شدن ضربه به بدنه آن می شود. این سبدها برای دسترسی راحت تر کاربران به قاشق چنگال های شسته و خشک شده درون ماشین های ظرفشویی نوین طراحی شده اند.

درون اغلب ظرفشویی ها فیلتر ضایعات تعبیه شده است که ذرات باقی مانده از غذاها بر روی ظروف را جذب می کند تا منافذ خروج آب ظرفشویی بسته نشود و کاربران نیاز به تعمیر ظرفشویی زودهنگام پیدا نکنند؛ اما برخی از نمونه ها علاوه بر این قابلیت به فیلتر میکروسکوپی نیز مجهز شده اند تا حتی ریزترین ذرات مواد غذایی نیز نتوانند از درون ظرفشویی خارج شوند.

شستشو ظروف با تاخیر و استفاده از برنامه های نیم شور و پیش شستشو از دیگر قابلیت هایی هستند که در برخی از ظرفشویی ها دیده می شوند و این امکان را برای کاربران فراهم می کنند که هنگام شستشوی ظروف یا سبزیجات از برنامه مناسبی استفاده کنند.

آیا باید ظرف های کریستال و چینی را به صورت جداگانه مورد شستشو قرار دهیم؟

بسیاری از کاربران هنگام دریافت خدمات تعمیر ظرفشویی سوالاتی را پیرامون نحوه استفاده مناسب از این دستگاه و چگونگی شستشوی ظروف کریستالی یا چینی مطرح می کنند.  زیرا ظرف های کریستالی و چینی به صورت سرویس خریداری می شوند و قیمت آن ها نسبت به قابلمه ها و … بیشتر است.

همچنین با توجه به این که طراحی این ظرف ها به گونه ای در نظر گرفته شده که تا حد امکان ظریف و زیبا به نظر برسند. امکان شکنندگی آن ها هنگام شستشو افزایش پیدا می کند. به همین دلیل برخی از بانوان خانه دار نمی توانند به ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف چینی یکپارچه خود اعتماد کرده و ترجیح می دهند آن ها را با صرف زمان زیاد و با استفاده از دست شسته و خشک کنند.

شاید این راه حل بتواند برای چندین ماه مفید باشد، اما در نهایت باید چاره ای برای شستشو راحت تر این ظرف ها بیندیشید. زیرا شستشوی دستی بسیار سخت و زمان بر است و ممکن است در اثر خستگی ظرف های بلور و چینی از دستتان لیز خورده و لب پر شوند یا به طور کامل از بین بروند.

برای شستشوی این ظرف ها در ماشین ظرفشویی باید ابتدا کریستال ها و چینی ها را جدا کنید، تا ظرف ها در اثر فشار آب نشکنند و سبب وارد شدن ضربه به بدنه دستگاه و تعمیر ظرفشویی نشوند.

سپس باید آن ها را به دقت درون ماشین ظرفشویی قرار دهید و درجه آب را تنظیم کنید. پس از آن بازوهای آبپاش ظرفشویی آب را به خوبی بر روی ظروف اسپری می کنند و با وجود ماده شوینده و قرص مناسبی که درون ماشین ظرفشویی وجود دارد، تمام لکه های چرب و روغنی از روی ظرف ها پاکسازی می شود.

تعمیر ظرفشویی

کدام مدل های ماشین ظرفشویی قابلیت شستشوی ظروف بزرگ را نیز دارند؟

بعد از تعمیر ظرفشویی، شستن ظرف های بزرگ مانند قابلمه های غذا، کتری، کاسه های بزرگ آش و… سخت ترین کار ممکن است؛ زیرا قابلمه هایی که غذا درون آن ها پخته شده بسیار چرب هستند و باید بارها و بارها از اسکاچ و کف برای تمیز شدن آن ها استفاده کنید. همچنین با وجود اندازه بزرگی که این ظرف ها دارند، کف و آب بر روی کابینت های اطراف سینک و کف زمین پاشیده می شود که کار خانم های خانه دار را بیشتر می کند.

جهت حل این مشکل ماشین ظرفشویی های جدید با سبدهای قابل تنظیم به بازار ارائه شده اند تا کاربران بتوانند به راحتی تمام ظروف غذا را درون آن ها شسته و تمیز کنند. این ماشین های ظرفشویی به گونه ای طراحی شده اند که سبد فوقانی یا تحتانی آن ها متحرک است و کاربر می تواند مکان قرار گرفتن سبدها را با توجه به اندازه ظروف تنظیم کند؛ بنابراین با توجه به متحرک بودن این سبدها نیازی نیست که هیچ کدام از ظرف های کثیف را با دست بشویید و می توانید به ترتیب آن ها را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید تا شسته و تمیز شوند.

توجه داشته باشید که برای جابجایی سبدها باید در کمال آرامش این کار را انجام دهید و در صورتی که ماشین ظرفشویی این قابلیت را ندارد سعی نکنید که با فشار ظرف های بزرگ را درون آن قرار دهید. زیرا این امر سبب می شود که عملکرد دستگاه دچار اختلال شده و نیاز به خدمات تعمیر ظرفشویی پیدا کنید.

تعمیر ظرفشویی

چه امکاناتی در ماشین ظرفشویی های جدید تعبیه شده  است؟

افرادی که خدمات تعمیر ظرفشویی را برای چندمین بار برای ظرفشویی قدیمی خود دریافت می کنند، بی شک باید به فکر خرید یک ظرفشویی جدید باشند.

 ماشین ظرفشویی های نوین امکانات جدیدی دارند که با توجه به نیاز کاربران طراحی شده اند تا شستشو ظروف راحت تر شود. از جمله این امکانات می توان به قابلیت شستشو با بخار شاره کرد. با وجود این قابلیت نیازی نیست که پیش از قرار دادن ظرف ها درون ماشین ظرفشویی آن ها را آبکشی کنید. همچنین فناوری شستشوی ظروف با کمک بخار سبب کاهش مصرف انرژی و مصرف آب می شود تا نگرانی از بابت استفاده مداوم از ظرفشویی در طول روز نداشته باشید.

دومین قابلیتی که برای ظرفشویی های جدید در نظر گرفته شده، سنسور تشخیص میزان کثیفی ظروف است. با توجه به این فناوری، برنامه شستشو دقیقاً مطابق با میزان کثیفی ظرف ها انتخاب می-شود و مصرف انرژی دستگاه تا حد معقولی کاهش پیدا می کند.

سومین ویژگی قابلیت روشن کردن ماشین ظرفشویی با استفاده از گوشی های هوشمند تلفن همراه است. با وجود این فناوری می توانید ظرف ها را درون دستگاه قرار دهید و زمانی که خارج از منزل هستید برنامه شستشوی دلخواه را فعال کنید.

 با وجود این امکانات نوین که بسیار هم جذاب به نظر می رسند، هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی جدید باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا خدمات تعمیر ظرفشویی برای محصول مورد نظر ارائه می شود یا خیر؟ زیرا در صورتی که قطعات لباسشویی در نمایندگی مجاز فراز پشتیبان موجود نباشد امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

 

مطالب مرتبط