آیا ماشین ظرفشویی آب زیادی مصرف میکند؟

ماشین ظرفشویی از جمله لوازم خانگی مدرن است که به کمک خانواده ها آمده و کار شست و شوی ظروف را بسیار ساده و راحت کرده است. اما معمولا کسانی که قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارند این سوال را می پرسند که آیا ماشین ظرفشویی آب زیادی مصرف می کند؟ در این مطلب قصد داریم تا مصرف آب ماشین ظرفشویی را به طور جامع مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم.

نحوه کار ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاه خودکار می باشد که انواع ظروف کثیف را شست و شو داده و به طور کامل تمیز می کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که ظروف کثیف را در داخل ماشین قرار داده و پودر شست و شوی مخصوص را اضافه کنید. سپس برنامه مورد نظر را تنظیم کرده و دکمه شروع شست و شو را بزنید. اما کاری که خود ماشین ظرفشویی انجام می دهد این است که خود را از آب پر کرده و سپس آب را با فشار به سمت ظروف می پاشد. بعد زا انجام شست و شوی اولیه، ماشین ظرفشویی آب کثیف را تخلیه کرده و با پاشیدن آب تمیز ظروف را آبکشی می نماید. در نهایت نیز ظروف را خشک می نماید که این بر اساس خواسته شما است. در بیشتر مدل های ماشین ظرفشویی انواع سنسور برای تشخیص میزان کثیفی ظروف وجود داشته و همچنین سنسور دیگری که مشخص می کند سطح آب به اندازه کافی برای شست و شوی ظروف بالا آمده است.

تعمیر ماشین ظرفشویی
تعمیر ماشین ظرفشویی

میزان مصرف آب در ماشین ظرفشویی

با وجود تمام مزایایی که استفاده از ماشین ظرفشویی می تواند داشته باشد اما همواره یک سوال در مورد به صرفه بودن استفاده از این وسیله وجود دارد. اینکه شستن ظروف به صورت دستی مقرون به صرفه تر است یا شستن آنها با ماشین ظرفشویی؟ در رابطه با این سوال باید به دو موضوع در مورد نحوه کار ماشین ظرفشویی دقت نمود. نکته اول در مورد میزان مصرف آب بوده و نکته دوم میزان مصرف برق ماشین ظرفشویی است. در این مقاله ما قصد داریم به طور خاص در مورد میزان مصرف آب در ماشین ظرفشویی صحبت کرده و آن را با مصرف آب در شیوه دستی مقایسه کنیم.

شاید بسیاری از افراد تصور می کنند که شست و شوی ظروف با دست بسیار به صرفه تر از شست وشوی ظروف با ماشین ظرفشویی است و آب کمتری را مصرف می کند. اما باید بدانید که این تصور کاملا اشتباه می باشد و در کمال تعجب باید به عرضتان برسانیم که میزان مصرف آب یک ماشین ظرفشویی مدرن و سالم بین ۱۵ الی ۲۰ درصد آبی است که در هنگام شست و شوی ظروف با دست مصرف می شود. بسیار جالب است که بدانید طی تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شده حدود ۷۰ درصد از افراد اعلام کرده اند که از ماشین ظرفشویی به دلیل صرفه جویی در مصرف آب و انرژی و صرفه اقتصادی استفاده می کنند!

تعمیر ماشین ظرفشویی
تعمیر ماشین ظرفشویی

شست و شوی ظروف به صورت دستی باعث هدر رفتن مقدار بسیار زیادی آب می شود که در بحران خشکسالی و کم آبی فعلی نکته منفی به حساب می آید. در اینجا مقایسه ای را بین میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی و شست و شوی دستی خواهیم داشت. اگر شما ظروف ۱۴۴ پارچه را با دست بشویید ۸۵ لیتر آب مصرف می شود در حالی که همین تعداد ظرف در فرایند شست و شو با ماشین ظرفشویی حداکثر به ۱۶ لیتر آب نیاز دارد. بنابراین متوجه می شوید که استفاده از ماشین ظرفشویی تا چه حد بر صرفه جویی در مصرف آب موثر است.

در آخر این نکته را هم باید بدانید که در صورت سالم نبود ماشین ظرفشویی این دستگاه آب بیشتری را مصرف می کند. بنابراین اگر دستگاه شما کوچکترین مشکلی دارد حتما نسبت به تعمیر ماشین ظرفشویی اقدام کنید. ضمنا دقت داشته باشید تا تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به مراکز معتبر در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی بسپارید.

مطالب مرتبط