آیا لباس های گران قیمت خود را با ماشین لباسشویی بشوییم؟

شست و شوی لباس ها با ماشین لباسشویی باعث شده که اعضای خانواده به ویژه بانوان زحمت شستن لباس ها را به خود نداده و فقط لباس های کثیف را داخل ماشین لباسشویی ریخته و منتظر شوند تا شست وشوی ماشینی انجام شود. اما سؤالی که همواره در مورد شست و شوی لباس ها با ماشین لباسشویی وجود داشته این است که آیا می توان هر نوع لباسی حتی لباس های گران قیمت را با ماشین لباسشویی شست؟ در ادامه این مطلب در مورد این موضوع صحبت خواهد شد.

نکات مهم در شست و شوی لباس با ماشین لباسشویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لباسی را در داخل ماشین لباسشویی انداخته اید و بعد از پایان فرآیند شست و شو و خارج کردن آن از ماشین لباسشویی متوجه شده اید که رنگ و روی آن رفته و الیاف آن آسیب دیده است. در چنین مواقعی ممکن است فکر کنید که جنش لباس شما مشکل داشته و فروشنده سر شما کلاه گذاشته است. اما این موضوع ممکن است به دلیل بی دقتی شما نیز اتفاق بیفتد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

توجه به اتیکت لباس

یکی از موضوعات مهمی که در خرید لباس باید بدان دقت داشته باشید توجه به اتیکت آن می باشد. این اتیکت معمولا به صورت یک پارچه سفید رنگ در درون لباس دوخته می شود و به نوعی شناسنامه لباس می باشد که در مورد ویژگی های لباس به ما اطلاعاتی را می دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اتیکت لباس می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه لباس را باید با دست شست یا ماشین لباسشویی و همچنین در شستن لباس باید از آب سرد استفاده کرد یا آب گرم را به ما خواهد داد. حتی اتیکت لباس می تواند به ما این آگاهی را بدهد که لباس مورد نظر باید در هوای آزاد خشک شود و یا از طریق خشک کن ماشین لباسشویی نیز می توان آن را خشک کرد.

بنابراین قبل از اینکه لباس های گران قیمت خود را به داخل ماشین لباسشویی بیندازید حتما به نشانه های مختلف روی اتیکت آن توجه کنید.

شست و شوی لباسدسته بندی لباس ها بر اساس رنگ

قبل از انداختن لباس ها به داخل ماشین لباسشویی حتما آنها را بر اساس رنگ دسته بندی نمایید. مثلا بهتر است که لباس های سفید و مشکی خود را از یکدیگر جدا کرده و به صورت جداگانه در ماشین قرار دهید. همچنین لباس هایی که رنگ می دهند را با سایر لباس ها قاتی نکنید تا رنگ آنها موجب تغییر رنگ سایر لباس ها نشود.

شست و شوی لباسدسته بندی لباس ها بر اساس جنس

لباس هایی یا جنس ابریشم را نباید در داخل ماشین لباسشویی بشویید مگر اینکه بر روی اتیکت لباس چنین اجازه ای را داده باشد. همچنین در صورت شست و شوی لباس های ابریشمی با ماشین لباسشویی باید برنامه ماشین لباسشویی را روی دمای ۳۰ درجه و لباس های ظریف تنظیم کنید. لباس های کتان معمولا مشکلی با شست و شو در ماشین لباسشویی ندارند مگر اینکه اتیکت آنها چیز دیگری گفته باشد. در شست و شوی لباس کتان با ماشین لباسشویی باید حداکثر دما را روی ۵۰ درجه بگذارید. لباس های نخی نیز شرایط مشابه به لباس های کتان دارند و تنها تفاوت آنها در خشک کردن آنهاست که لباس کتان بهتر است در معرض نور خورشید قرار نگیرد.

با توجه به توضیحات مشخص می شود که شستن هر نوع لباسی در ماشین لباسشویی با رعایت یک سری نکات امکان پذیر خواهد بود. همچنین به این نکته نیز دقت داشته باشید که گاها ماشین لباسشویی شما دچار ایراد بوده و باعث آسیب به لباس ها خواهد شد. در چنین شرایطی باید نسبت به سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی خود اقدام نمایید. تعمیر ماشین لباسشویی باعث عملکرد بهتر آن خواهد شد. برای تعمیر ماشین لباسشویی به مراکز معتبر مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط